Rádi byste si koupili pozemek, byt nebo dům? Máte v plánu rekonstruovat, ale nevíte si rady s tím, která půjčka je pro vás nejvýhodnější? Anebo naopak máte vysoké splátky u stávajícího úveru a potřebovali byste je snížit?
Finanční poradna je tu od toho, aby vám pomohla najít řešení. Nebojte se proto na své bydlení zeptat.
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, koncem lonskeho roku jsme s manzelkou koupili starsi rodinny dum. Pro jeho porizeni jsme vyuzili hypoteku, tzn. v teto chvili je na dum zrizeno zastavni pravo ve prospech hypotecni banky. Pro rekonstrukci potrebujeme zajistit financovani v celkovem objemu cca 450 000 Kc s tim, ze mame cca 150 000 nasporeno, tzn. potrebujeme zajistit cca 300 000 Kc. Je mozne financovat rekonstrukci s vyuzitim nektereho z produktu stavebni nebo hypotecni banky? Resp. existuje naprikald nejaky program podpory ze strany statu, mesta, kraje?? Predem dekuji za informace. Pridavam dalsi, podle mne podstatne informace: bydlime v Brne, je nam pod 36 let rekonstrukce by idealne mela probehnout jeste letos, tzn. cerpani penez predpokladam v obdobi leta 2005 (v idealnim pripade uz koncem kvetna) rekonstrukci vznikne nova bytova jednotka pocitame s tim, ze rekonstrukci se navysi hodnota nemovitosti mam prijem ze zamestnani - v roce 2004 prekrocil 360 000 hrubeho a podnikani - cca 40 000 zisk pred zdanenim (2004) prijem manzelky je cca 60 000 rocne splacime hypoteku a jeden uver ze stavebniho sporeni v celkove vysi 8 500 Kc mesicne (neni zde zapoctena statni podpora, ani sleva na danich) na ostatnich platbach - pojisteni, apod. se jedna o castku cca 2 000 mesicne jine uvery a pravidelne platby nemame mame dve deti - 12 a 7 let meli bychom realny problem s rucenim - nemame zadnou dalsi nemovitost, ani blizke osoby, ktere by nam mohly rucit na uver Vzhledem k narocnemu zamestnani budu jen velmi tezko hledat casovy prostor na pripadnou osobni schuzku. Nicmene, ve druhe fazi - po zakladni nabidce - ji predpokladam. V prvni fazi preferuji mailovy pripadne telefonicky kontakt, u ktereho vsak nemohu zarucit, ze budu neustale na prijmu. S pozdravem a přáním příjemného dne Bronislav Špaček GSM: +420 737 208 216
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, Rad bych si koupil byt v cene do 1 700 000Kc Vlastni naklady mam 150 000Kc muj cisty prijem je 30 000-40 000Kc, naklady na bydleni asi 15 000Kc. Pracuji v UK. Mohl bych ziskat HU v plne vysi na 20let? Rad bych si nechal urcite penize na necekane vydaje ci jako kryti ryzika ze nemohu splacet. dekuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, potřebuji poradit. Budu potřebovat financovat nákup bytu. Celková cena činí 950 000.-. Jedná se o novostavbu. Mám 0.--Kč. Budu čerpat Půjčku pro mladé 300.000.-- Kč z Fondu rozvoje bydlení MMR. ( po rozvodu manželství nebudu vlastníkem ani spoluvlastníkem nemovitosti, je mi 28 let, mám 2 děti..podm. splňuji). Zbývá mi tedy dát dohromady ještě cca 700.000--Kč (počítám s rezervou 50.000.--Kč na dodatečné drobné stavební úpravy). Mám stálé zaměstnání ve státním sektoru, můj čistý měs. příjem činí cca 18000.--Kč. 1.) Zajímá mě, jak je to s fixací úroků u hypoték. Jaké je riziko při uzavření hypotéky s fixací např. 3 roky , že po této době banka zvýší úroky např. o 1%,2%,3%...takže nikdy nebudu vědět přesně, kolik budu měsíčně splácet? Nebo splátkový kalendář, který od banky obdržím je závazný a neměnný? V tomhle nemám jasno. Nevím co je výhodnější. Zda vybraná hypotéka fix. např. na 3 roky (prům. sazba 3,99%), nebo překlenovací úvěr s 0% akontací ze SS, např. aktuálně od 1.2.2005 u ČMSS s pevným úrokem po celou dobu splácení ve výši 4,8%). 2) Zajímá mě, jak je to se splácením hypotéky komb KPŽ. Co všechno obsahuje většinou KPŽ? Je jeho součástí také pojištění neschopnosti splácet pro příp.nedobrovolné ztráty zaměstnání? Jaká by byla výše měs. splátky hypotéky komb. s KPŽ ve výši 700.000.-- na 20 let. 3) jaké další fin. výdaje lze předpokládat v případě splácení hypotéky nebo překlen. úvěru ze SS? (měs.poplatek za vedení účtu, pojištění nemovitosti atd...) 4) V případě čerpání hypotéky nebo i úvěru ze SS je poplatek za scválení a sjednání nutno platit v hotovosti (převodem) z vlastních zdrojů, nebo si banka/ spořitelna odečte poplatek z poskytnutého úvěru? 5) 31. 1. 2005 skončila státní 1% podpora hypoték pro lidi do 36 let. Je po tomto datu možné získat od státu ještě nějakou jinou podporu jedná li se o novostavbu? Odpověď prosím zaslat na e- mailovou adresu kupcikovam@seznam.cz nebo mne kontaktujte na tel. 604 20 10 90. Děkuji a přeji hezký den.
odpovídal(a): | Redakce |
poraďte mi, jak si vzít úvěr, nebo jestli je jiná možnost, pokud mám uzavřeno stavební spoření, ale nemám naspořeno 40% z cílové částky. Moc děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den,ráda bych vás požádala o radu ohledně financování bydlení.Vlastníme pozemek se zděnou chatou o rozloze 700m2.Manžel má stavební spoření 3 rokem s cílovou částkou 300000Kč,tzn.měsíčně spoří 1500Kč.Vlastní prostředky máme minimální,max.60000Kč.Jsem na mateřské dovolené,syn 3 měsíce.Manžel má čistý příjem 20000Kč.Dohromady máme tedy čistý příjem cca 24000Kč.Prozatím bydlíme u manželových rodičů,ale rádi bychom co nejdříve bydleli ve vlastním.Chtěli bychom chatu zrekonstruovat,na což bysme potřebovali asi 1200000Kč.Můžete nám poradit jak nejvýhodněji skombinovat stavební spoření a hypotéku,abychom se měsíčně se splátkami vešli max.do 6000Kč?Děkuji Petra V.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den. Uvazuji o kopi bytu do OV v max. hodnote CZK 4.000.000,-. Vlastni financni prostredky mam ve vysi CZK 800.000,-, na zbytek ceny bych uvazoval vyuzit HU, ruceni nabyvanou nemovitosti. Z predbezneho pruzkumu mi vychazi, ze pri dobe 20 let by mesicni splatka + pojisteni + poplatky cinily cca CZK 22.000,-. HU bychom zadali spolu s pritelkyni, cisty mesicni prijem spolu CZK 40.000,-. Dle pruzkumu by nam HU banka poskytla. A ted muj dotaz: S ohledem na zivotni naklady budouci mladomanzelske dvojice vyhledove uvazujici o diteti, zijici v Praze. Jak vysoka je pravdepodobnost, ze se ocitneme v situaci s rizikem neschopnosti splacet uver i v pripade, ze cisty prijem rodiny by se nesnizil? Je cca 15 - 18 tis. CZK dost na chod rodiny? Samozrejme, kazda rodina ma jine naroky, nicmene me zajima nazor odborniku z praxe. Dekuji za radu.
odpovídal(a): | Redakce |
dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat..máme dvouleté dítě ale nejsme manželé, přítel studuje a můj příjem je pouze 10 tis. HM (částečný úvazek)..přítel má stavební spoření ..nevím jestli z toho mého dotazu lze odpvědět zda máme nějakou možnost koupit byt v okolí Prahy. ale aspon jestli je nějaká šance když nemáme dostatečně vysoký příjem..děkuji andrea š.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, naše aktuální situace: 2 dospělí, 1 dítě 2 roky 2xstavební spoření Modrá pyramida (třetím rokem)-2x1500 měsíčně Hypotéka 300 tis. splatná 2009 (cca 6. tis. měsíčně) Čistý příjem cca 28 500,- měsíčně. Dnes nižší bonita, je zde ale potenciál (skončí hypotéka, manželka pújde do práce). Hledáme nejvhodnější způsob financování stavby RD (cca 2-2,5 mil Kč). Vlastníme byt cca 1 mil. Kč. Časově jsme neomezeni.
odpovídal(a): | Redakce |
Chceme s pritelkyni (oba 30let, bezdetni)koupit byt do OS v Praze 6. Cena je 1.9mil Dispozice bytu: prizemi, s balkonem a predzahradkou. 2+1, 65m2, 30m2 sklep V hotovosti slozime 200tis a 340tis. pujde ze st.spor. ModraPyramida. Zbyva tedy vzit hypotecni uver na catku cca 1.4mil Kc. Problem je ze pritelkyne se zvym c.prijmem 14tis. na uver nestaci a ja jsem az do brezna ve zkus.dobe s c.prijmem pres 20tis. Existuje nejaka hypobanka, kde by akceptovali to, ze jsem ve zkusebni dobe? Pracuji zhruba 10let. U posledniho zamestnavatele jsem pracoval temer 5let. Ted jsem zmenil misto. Prijde mi podminka zkusebni doby dost neadekvatni, vzhledem k dobe uveru na jakou se hypoteka vetsinou bere. Diky moc za odpoved, Daniel Mladek
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat k článku "Hypoteční úvěry letos výrazně podraží". V případě, že si nemovitost pořídí druh a družka jako spoluvlastnictví a společně žádají o hypoteční uvěr, mají nárok na státní podporu za předpokladu splnění všech ostatních podmínek? Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně bydlení.Bydlíme ve státním bytě,kde máme plíseň a vlhko a stím související zdravotní potíže.V létě nám vážně onemocněl syn,což si myslíme že zásluha byla hlavně tý plísně.obraceli jsme se na město,ale prý byty nemají a nepomůžou.Bydlení syna v tomto bytě je dle lékařů ohrožující na životě.Myslíme si že nebudeme mít dostatečné příjmy na pořízení hypotečního úvěru.Nevíme jak dál,bojíme se o syna.Mohli byste prosím poradit?Děkuju Steinerová
odpovídal(a): | Redakce |
Chci se dozvedet podrobnosti o společnosti IMMOFINANZ. Může se drobný investor stát jejím podílníkem? Dále bych chtěla vědět, jaký nejmenší finanční obnos potřebuji k nákupu akcií.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, potřeboval bych radu: Jsme bezdětný pár (oba 26 let) a chtěli bychom stavět. Problém je, nemáme žádné finance do začátku, ale máme dohromady slušný příjem - 50000,- měsíčně. Potřeboval bych nástřel, jak zhruba postupovat při financování stavby, pokud bychom chtěli začít co nejdřív. Máme dvě stavební spoření, každé na 300.000,- přičemž na jednom je asi 20.000 a na druhém asi 70.000. Výdaje komplet asi 15000 měsíčně.
odpovídal(a): | Redakce |
Jaký je správný základ pro státní příspěvek u stavebního spoření a čím je určen? Dle zákona o stav. spoření je to dáno procentem z uspořené částky v příslušném kalendářním roce. Můj příklad: Na konci roku bylo na účtu 355 Kč. Stavební spořitelna si k 1.1.2004 vzala poplatek za vedení účtu 290 Kč, tedy z "loňských" peněz. Můj vklad 18 000 Kč byl proveden později. Spořitelna mi oznámila, že mnou naspořená částka není 18 000 Kč, ale 18000-290 Kč. Mám nárok na výplatu celé státní podpory nebo má pravdu spořitelna? Děkuji za odpověď. Jaroslav
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc při řešení bydlení. Pracuji (26 let) v Praze, kde mám měsíční čistý příjem 17 000 Kč, přítel (26 let) pracuje na Vysočině, kde má čistý příjem 10 000 Kč a kde bychom rádi dále bydleli. Po přestohování na Vysočinu počítám s příjmem max. 14 000 Kč čistého. V současné době mám uzavřena dvě stavební spoření na 300 00 Kč a na každém naspořeno cca 70 000 Kč (obě začínala v roce 2002). Ráda bych Vás požádala o radu, zda vůbec můžeme uvažovat o koupě pozemku (cca 100 000 Kč) a výstavbě rodinného domu menší velikostní kategorie (cca 1 500 000 Kč) při našich současných finančních prostředcích a příjmech po přestěhování na Vysočinu. Ráda bych Vás požádala o informaci jakou maximální měsíční splátku a systém financování záměru byste nám doporučili. Předem velmi děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Jarmila Drdlová
odpovídal(a): | Redakce |
Mohu na zakoupení krbových kamen, používaných na lokální vytápění použít úvěr ze stavebního spoření?Děkuji Marie
odpovídal(a): | Redakce |
Dostavujeme rodinny domek a na jeho vybaveni si chceme vzit americkou hypoteku. Jak se pohybuji urokove sazby, podminky, atd.? A je u vsech bank stejna podminka a to ze dum, na ktery se bere zastava, musi byt zkolaudovany?Chceme si totiz vzit pujcku na nej. Ma hodnotu cca 2,5mil korun, je uz na nej zastava na 600tis. na beznou hyp. a my si chceme vzit cca 300tis. na am. hypot. Domek jeste zkolaudovany neni, ale je jiz zaveden na katastru nemovitosti jako rozestavena stavba-budova. Ja mam bezny ucet u KB, pritel u GeMB, a hypoteku mame u CSOB, respektive u CMHB.Dekuji za odpoved. :-) S pozdravem.
odpovídal(a): | Redakce |
Ráda bych se zeptala, jestli je možné sjednat si schůzku s některým z vašich poradců v oblasti hypotečních úvěrů a kolik takové poradenství stojí. Za odpověď předem děkuji, Lenka.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jsem vlastníkem bytu vrámci "Sdružení vlastníků bytových jednotek", nyní jsme schválili, že každý z vlastníků uzavře stavební spoření a tak budeme moci čerpat úvěr. Náš předseda sdružení nám říkal, že s tím nebudeme mít žádné povinnosti, jen uzavřeme smlouvu. Jednotlivé splátky budou hrazeny z fondu oprav. Můžete mi prosím říci, jestli tato varianta má nějaká úskalí a který zákonný předpis upravuje tuto problematiku. Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, v létě 2004 jsme s manželem uzavřeli hypoteční smlouvu s Českou spořitelnou na částku cca 2.000.000 Kč na byt, který je právě ve výstavbě - hotový a připravený k nastěhování by měl být na konci roku 2005. Můj dotaz k tomuto je: Pokud bychom se s manželem rozhodli, že z nějakého důvodu nejsme schopni byt splácet, jaká varianta by pro nás byla nejvhodnější? Vypovězení hypoteční smlouvy je možné? Prodej bytu? jiná varianta? Děkuji za odpověď, Gabriela D.