NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, mám dotaz ke spolupracující osobě, nejsem si zcela jistá s touto otázkou:
otec se synem provozují řemeslnou činnost jako spolupracující osoby, v průběhu r.2011 otec zamýšlí odejít do důchodu, z tohoto důvodu si syn ve 12/2010 vyřídil ŽL a otec na něj nechal bezúplatně přepsat automobil, který vedl v evidenci majetku a který bude za r.2010 plně odepsán, s převodem byly spojeny některé výdaje, které byly již dokladovány na syna. Po odchodu otce do důchodu začne syn provozovat činnost svým jménem. Jak to bude s výdaji za automobil přepsaný na syna a jakým způsobem syn pak vloží automobil do podnikání - musí ho nechat ocenit?
Iva Čermáková
Dobrý den, chtěla bych se paradit jestli mám povinnost podat daňové příznání za rok 2010. Od začátku ledna do 25.3.2010 jsem byla na neschopence, pak od 26.3.2010 jsem poberala mateřskú až do 7.10.2010. Následně po mateřské (8.10.2010)jsem čerpala řádnou dovolenu z práce do 29.11.2010 bylo to 35 dní a hrubá mzda za tuhle dovolenú byla celkem 36220Kč. Do konce roka jsem pak pobírala rodičovský příspěvek 7600Kč. Děkuji za odpověď V.G.
Dobrý den, jak se z hlediska daně z příjmů FO posuzuje soukromý internetový prodej ? Při placené inzerci na věřejném portálu Mimibazar jsem prodala sbírku historických kočárků a dále oblečení po mých dětech ( nošené) . Prodala jsem každý měsíc něco z oblečení a hraček a v průběhu 5 měsíců se rozprodala ta sbírka kočárů . Celkový příjem za rok byl 25000 (bez odečtení pořizovacích cen) . Jsem na MD , nejsem podnikatel. Posuzuje se to jako prodej movitých věcí osvobozených od daně ? Je v rozporu s nějakým zákonem prodávat takto oblečení po dětech stále ( myšleno každý rok ) ?Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
potřebuji se poradit se záležitostí ohledně děd?ctví dluhů. Moje matka má dluhy, předpokládejme že je nesplatí. Mohou tyto její dluhy být převedeny na mě, bez mého souhlasu za jejího života?, Dále pak případně po její smrti, pokud nepřijmu dědictví, mohou být dluhy převedeny na mě?
mnohokrát děkuji za odpověd
Dobrý den, prosím o radu.
Naše firma (s.r.o.) poskytla jiné s.r.o. sponzorský dar ve výši 10000,- Kč a pořádání kulturní akce (Pivní festival).
Jak to správně zaúčtovat? Bude účet 543 daňově uznatelný nebo ne? A můžeme si uplatnit odpočet v daňovém přiznání?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den
Chtela bych se zeptat, pritel jezdil dostihy v zahranici, je zivnostnik, ma vypisi mesicni o vyhrach ale nevi jak je ma zdanit za rok 2010 apopripade jak dolozit jejich zdaneni v zahranici.
Dobrý den,chtěla bych se poradit,mám jít v 3/2011 do důchodu.Jsem stále v pracovním poměru nevím jestli si nemám den nástupu do důchodu posunout alespoň o 3měsíce.Od října se to má počítat výhodněji pro vyšší platy.Děkuji za odpověď,Hálová z Brna
Dobrý den,
po maturitě jsem nastoupila do Fruty Modřice, kde jsem pracovala 3. měsíce.
Bohužel nemám z té doby žádný dokument a podnik dávno neexistuje. Jak mám, prosím, dále postupovat, aby mi táto doba nechyběla při odchodu do důchodu.
Děkuji Menšíková
Dobrý den,
manžel (r.1947) je od roku 1998 v PID (3.stupně). Chtěla bych vědět z jakého období se mu bude počítat starobní důchod, zda je nutné o něj požádat a případně zda má právo si ponechat pro něj tu výhodnější (vyšší) variantu.
Děkuji za odpověď.
A.R.
Dobrý den. Vlastním dům v hodnotě 800000Kč. Chtěl bych vědět kolik zaplatím z dané částky na dáni ze zisku kdybych nemovitost (dům) prodával za danou částku (dům je zatížen úvěrem ze stavebního spoření). Jsem fyzická osoba. Děkuji
Dobrý den, chci se Vás zeptat na zdravotní a sociální pojištění. Nedávno jsem ze zdravotních důvodů musela ukončit studium, ale zatím jsem ještě práce neschopná, takže si zdravotní pojištění platím sama. Měsíčně platím 1080 Kč. Chtěla bych se zeptat, jestli je v tom započítané i sociální pojištění, nebo jestli se to platí zvlášť a pokud ano, tak kde se můžu domluvit, abych si ho mohla platit sama. Velmi děkuji za odpověď, Andrea
Dobrý den,
část roku 2010 jsem měla souběžně 2 zaměstnání. Účetnictví i mzdy zpracovávala pro oba zaměstnavatele 1 účetní. U obou výplat účetní uplatňovala měsiční slevu na dani (2.070Kč/1.995Kč). Nyní podávám přiznání k dani z příjmu fyzických osob, kde mám na dani doplatit poměrnš vysokou částku. Samozřejmě chápu, že byla sleva uplatněna neoprávněně a doplatek musím státu uhradit, ale tato pro mne nepříjemná situace vznikla chybou účetní, proto se chci zeptat, jestli mohu na účetní požadovat nějakou náhradu.
Děkuji za odpověď
dobry den, prosim o radu jak nalozit s prevedením leasingu. Bohuzel nemame ted na splatky a sehnali jsme nekoho kdo by si byl ochotny leasing prevzit. zbyvaji nam asi tri mesice splaceni. otazka zni, jak nalozit s akontaci,ktera se uz neda cas. rozlisit u nas, ale byla zaplacena ? novy najemce ji hradit nam nechce. Dame si tedy do nedanovych nakladu ? jde takto ? musime odvest ze zbyle akontacky DPH,kdyz "nefakturujemeů ?
dekuji za radu
Dobrý den, jsem majitelkou pozemku. Tento pozemek jsem v roce 2007 vyměnila za stejné m2 jako původní. V roce 2010 jsem tyto pozemky prodala. Mohu do výdajů dát všechny výdaje týkajicí se tohoto prodeje, i když jsou z roku 2007 nebo jen výdaje z roku 2010 ? Děkuji H.
Dobrý den,
POtřebuji vyřešit situaci placeni daní. Dne 2.2.2011 jsem si založil Živnostenský list. Chtěl bych platit daň paušálně, jelikož nemá jak dokázat výdaje. Najednou se mě vyskytují následné problemy.
- V roce 2010 v prosinci jsem prodal bez ŽL pár výrobku do částky cca. 7000. Musím si vyřídít přiznáni ? (pokud ano chtěl bych to řešit paušálně)
- V roce 2011 za leden jsem prodal zboží za 22 000 bez ŽL. (taky bych chtěl řešit tento případ paušálně)
- Od 2.2.2011 prodávám klasicky na ŽL
- Prodám na aukčním portálu Aukro.cz a dovážím zboží z U.S.A. faktura musí být vystavena v dne nákupu nebo v den odeslání zboží zákazníkovi ???
Dočetl jsem se na internetu že výdaje paušálně musí byt nahlášena předem. Co ted mám dělat, když nemám jak dokázat výdaje a nenahlasil jsem finančním úřadu, že budu platit paušálně ???
Předem děkuji za odpověď Michael Mandík
Dobrý den, můj dotaz zní: podnikatel OSVČ bez zaměstnanců byl v roce 2010 celý prosinec práce neschopný (neschopenka vystavena, dobrovolně účasten nemocenského pojištění, takže i s výplatou nemocenského). K podnikání běžně používá své soukromé auto, takže platí silniční daň a uplatňuje od loňského roku paušální výdaj na dopravu dle §24 odst. 2 písm. zt) v krácené výši (4000 Kč/měsíc, protože užívá i soukromě). Dotaz zní, jak se nejlépe za měsíc prosinec vypořádat se silniční daní a pašálem na dopravu? Varianta 1) zaplatit za prosinec silniční daň i uplatnit krácený výdaj na dopravu, protože i jízdy k lékaři na kontrolu a pro neschopenku souvisí s podnikáním OSVČ? Varianta 2) nezaplatit za prosinec silniční daň a tudíž neuplatnit krácený výdaj na dopravu, protože nemohl kvůli pracovní neschopnosti vykonávat činnost? Varianta 3) zaplatit za prosinec silniční daň, ale přesto neuplatnit ani krácený výdaj na dopravu, protože by mohlo být namítáno, že byl v pracovní neschopnosti a tudíž nepoužíval auto k dosažení příjmů? Prosím o zvážení variant nebo o návrh jiného, optimálního řešení této situace. Děkuji za odpověď.
Dobrý den.Pracuji jako úřednice na městském úřadě.Odcházím do starobního důchodu a hodlám pracovat dál. Tedy budu pobírat starobní důchod i plat za vykonanou práci. Zaměstnavatel souhlasí, avšak s tím, že mi odebere osobní ohodnocení (aby ušetřil). Za jakých podmínek je možné odebrání osobního ohodnocení v mém případě? Může zaměstnavatel stanovit, že můžu pracovat jen jeden rok?
Dobrý den,
prosím o radu: jsem poživatelka starobního důchodu. Současně jsem pracovala na prodlužovaný termínovaný prac.poměr od roku 2004. K 31.8.2010 jsem ukončila tento PP a podle ELDP mám za rok 2010 odpracováno 243 dnů. Zákonné platby na SP a ZP byly řádně odváděny.
Vznikl mi nárok na zvýšení důchodu o 1% za každých odpracovaných 90 dnů ? V případě, že ano, žádá se o přepočítání důchodu na OSDZ podle místa trvalého bydliště nebo podle sídla pracoviště (v případě, že jde o rozdílná místa) ?
Děkuji za odpověď.
V.B.
Dobrý den, začínám podnikat jako distributor mexické vlasové kosmetiky. Volnou živnost si otevírám jako č.48 Velkoobchod a maloobchod. Napadlo mě,jestli při spolupráci s většími distribučními řetězci (Tesco, DM, Shlecker ap.) bych neměla větší vyjednávací sílu jako s.r.o. než OSVČ. Nebo to zcela závisí na mých schopnostech a forma podnikání nehraje roli? Moc děkuji.
Dobry den. Potreboval bych vedet jak si vypocitat cisty prijem co mam odecist od hrubeho jako podnikatel dekuji.