NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Může si OSVČ, neplátce DPH, koupit beztrestně ve velkoobchodu Makro zboží pro soukromou spotřebu?
Pro koncesovanou živnost jsme se dohodli s fyzickou osobou - nepodnikatelem, že bude pro nás dělat odpovědného zástupce. Za tuto činnost jsme se dohodli na částce 6000 Kč/čtvrtletí.
Dotaz:Na základě jaké smlouvy (pracovní) můžeme odp. zástupce zaměstnat aby to šlo uznat jako daňový náklad(nebude denně docházet do práce)? Odečet daně z příjmu pracovníkovy provádět jako srážkovou daň (2000 /měsíc) nebo zálohovou daň.?
Děkuji
Známí prodali byt v osobním vlastnictví a v lednu 2000 podali daňové přiznání k dani z převodu nemovitostí. Mezitím se rozpoutala diskuse ve smyslu § 6 písm.g) zákona o o dani z převodu nemovitostí - kde se hovoří o osvobození při převodu bytu s poukazem na nález Ústavního soudu . Zprávy pak byly dosti protichůdné - na straně jedné se hovořilo o tom, že převody bytů jsou osvobozeny dle stávajícího znění zákona (současně je připravena novela) na straně druhé stojí prohlášení MF, že FÚ budou postupovat stejně a daň při prodeji bytů dále vyměřovat s tím, že je na daňovém subjektu zda vyměřenou daň zpochybní soudní cestou či nikoliv. Vzhledem k tomu, že známým nebyla dosud daň vyměřena - zajímalo by nás jaký je momentální stav v uvedené záležitosti - zda již bylo řečeno jednoznačné stanovisko. Lze považovat převod bytu v osobním vlastnictví za převod od daně z převodu nemovitostí osvobozen či nikoliv ? Je daň u již podaných daňových přiznání vyměřována nebo ne ?
Děkujeme za odpověď.
Potřeboval bych informace o právních způsobech vymáhání pohledávek(jak firemních, tak možnosti fin. úřadů a pod.)
Podnikám jako OSSČ. V současné době bydlím mimo své trvalé bydliště, ve kterém mám nahlášenou živnost. Mohu si nájem nebo jeho poměrnou část za pronajatý byt, ve kterém mám zařízenou pracovnu, dávat do nákladů, případně jaké doklady potřebuji pro uplatnění takového výdaje.
Děkuji.
Dobrý den, chtěla bych si založit stavební spoření "na maminku", jedno už mám. Byty v Praze jsou přece jen drahé. Vycházím z toho, že nepočítám s čerpáním úvěru v prvních třech letech. Které stavební spoření pro mě bude nejlepší? Určující je výše naspořené částky na konci období. Děkuji, Krajcarová
Dobry den,chtel bych se zeptat zda je ma idea finanacovani bytu realna. Cena bytu = 2.8 milionu. Byt bych chtel financovat nasledujicim zpusobem:
HYPOTEKA 1900 000Kc na 20 let
UVER STAV. SPOR. 300 000Kc
PUJCKA SFRB 300 000Kc na 20 let
VLASTNI FINANCE 300 000Kc
Na uctu stavebniho sporeni mam nasetreno 120 000Kc
Cisty prijem domacnosti je cca 34000Kc, pecujeme o dite do 6let.
Trochu mam obavy z pujcky od SFRB, protoze k zadosti je nutne mit prislib banky o hypotencnim uveru. Bojim se situace, kdy banka bude chtit dolozit zbytek financnich prostredku na koupi bytu a ja uz budu pocitat s 300tis. pujckou od SFRB a SFRB bude zase chtit prislib banky o poskytnuti hypoteky... Jeste jsem se nikde neptal, mozna jsou moje obavy liche,nevim, Vy s tim mate jiste spoustu zkusenosti.
Muj orientacni vypocet:
HYPOTEKA 1900 000 na 20let s urokem 4%-> 11820Kc/mesic
UVER SP. na 180 000Kc na 5 let 4%-> 2400Kc/mesic
PUJCKA SFRB 300 000Kc na 20 let 2%-> 1520Kc/mesic
Celkem splatka 15740Kc/mesic
Je tato kalkulace realna? V pripade ze ano, je realne takto byt financovat? Predem dekuji za odpoved.
Petr D.
Mam pouze zivnostensky list na SW prace, potreboval jsem jet do Plzne, proto jsem si pujcil auto od rodicu, ale benzin jsem si musel zaplatit sam. Je mozne jej zahrnout do nakladu ?
Jsem opet studujici - ted v prosinci mi bude 27 let, mohu si i jako starsi 26 let odecist nezdanitelnou castku na "priprava na budouci povolani" - Dekuji mnohokrat
Michal POlak
Jsem ve spravni rade obecne prospesne spolecnosti.
Vedu jim ucetnictvi a delam nejake veci kolem chodu spolecnosti (jednani se sponzory, podavani grantu, atd).
Mam pravo na zalaceni cestovneho?
Muzu fakturovat sluzby na niz mam zivnostak , nebo ne protoze jsem ve spravni rade?
dekuji za odpoved a preji pekny den
V jaké sazbě DPH jsou cestovní kanceláře (zařizování zájezdů), provozování fotolabu (zajišťování vyvolávání fimů a fotek) a provování butiku.
Děkuji
Dobrý den, jsem živnostník a jezdím služebně soukrommým vozidlem do nemecka. Muzu si uctovat diety v plne vysi? Jakým způsobem bych mněl doložit SC do NSR. Stačí lístek z obchodu nebo benzínky o nákupu?
Děkuji za brzkou odpověď.
Dobrý den, jsme plátci DPH. Jsme dodavateli dopravních linek a celých dopravních systémů do různých odvětví průmyslu a to v tuzemsku i v zahraničí - EU i do 3.zemí.
1. Nyní máme kontrakt s českou firmou s.r.o. na dodání, montáž a zprovoznění dopravní linky na Slovensku. Tam zařízení odvezeme, smontujeme a zprovozníme. Fakturovat budeme české firmě. Máme fakturovat s DPH nebo bez DPH? Nevzniká nám nějaká povinnost ve vztahu k DPH na Slovensku?
2. Se švýcarskou firmou máme smlouvu na demontáž dopravní linky ve Francii. Tam naši pracovníci pojedou linku demontují a švýcarská firma ji převeze do Turecka kde ji opět naši pracovníci smontují. Faktura švýcarské firmy bude obsahovat sumu za demontáž ve Francii a za montáž v Turecku. Jak v tomto případě přistupovat k DPH?
Dobrý den, manželka má invalidní důchod. Může žádat FÚ o vrácení úroků z meziúvěru Stavební spořitelny za rok, kdy úroky platila? Děkuji za Vaší odpověď.
1) Jako fyzická osoba jsem prodal rodinný domek. U notáře jsem byl poučen, že musím zaplatit daň z převodu nemovitosti. Slyšel jsem však, že pokud jsem byl majitelem déle než X let, platit nemusím. Domnívám se však, že tato informace se týká daně z příjmu. Mám pravdu?
2) Kupujeme (privatizujeme?) nájemní dům. Magistrát má podmínku - prodá to výhradně právnické osobě. Následně (např. do roku) chceme vlastnictví jednotlivých bytů převést na jednotlivé společníky (družstevníky). Budeme- li eseróčko (to zatím jsme), dani se prý v žádném případě nevyhneme. Ovšem, kdybychom prý byli družstvo, daň z převodu bychom platit nemuseli? Nevěřím tomu, nevím v čem má tento názor oporu. Můžete poradit?
Děkuji mnohokrát.
- který zákon řeší získání trvalého pobytu cizích státních příslušníků v ČR.
- cizí státní příslušník podnikající v ČR na základě živnostňáku jako právnická osoba zpracovává jen daňové přiznání
k DPPO nebo i DPFO ?
- jaké vede účetnictví ,stačí jednoduché?
Děkuji
1. Vztahuje se par.23, odst.8 (zákon 586/92SB.) i na spolupracující osobu, která kromě spolupráce nepodniká a nevlastní ani živnost. list?
2. Kdy vzniká pohledávka či závazek podnikateli z titulu přeplatku či nedoplatku na OSSZ a ZP - k 31.12. nebo až podá Přehled, např. 31.3. následujícího roku?
Zajímalo by mě, jestli je možné při prodeji nemovitosti (rodiného domu) po dvou letech vlastnictví odečíst od přijmu (2mil. Kč) 0,5 mil. nákladů a danit y příjmu jen 0,1 Kč (kupní cena domu byla 1,4 mil. Kč.
Vážení přátelé, odvolávám se na dotaz ze dne 7.6.2000 o stanovení DUZP u služeb. Prosím o odpověď, kdy dojde k zaplacení služby, která je poskytnuta 14.4. a je na ni ve 100% výši poskytnuta dne 5.4. záloha ( částka je připsána na účet dodavatele). Děkuji.
Obracím se na Vás s žádostí o radu při řešení následujícího daňového problému:
V daňovém přiznání k dani zpříjmů FO za rok 1998 jsem uplatnil odčitatelnou
položku - dle §15 odst. 10 zákona - odečet úroků z úvěru ze stavebního spoření.
Na základě toho mi FÚ vrátil přeplatek daně. Bohužel ke dni 4.12.1998 nabyla právní moci kolaudace stavby, ale já jsem ihned nezměnil místo trvalého bydliště na tuto adresu.
Finanční úřad mne nyní vyzývá k podání dodatečného daňového přiznání.
Jak mám nyní postupovat?
FÚ ode mne bude zřejmě vyžadovat doplatek resp. vratku daně za dny od 4.12.1998 do
31.12.1998 kdy jsem již nesplňoval nárok na odečet úroků.
Jaké finanční postihy - penále mohou vůči mě uplatnit? - FÚ v době podání daňového
přiznání za rok 1998 tj. v březnu 1999 měl všechny údaje včetně kolaudačního rohodnutí
stejně jako nyní a vyplatil mi vratku.
Mouhou mi za toto období vyměřit penále?
Předem děkuji za odpověď
Dotaz se týká uplatnění §19 odst.9 zákona 588/92 Sb. o DPH.
Benzín nakupovaný pro tzv. manažerská vozidla je přijatým zd.plněním použitým částečně pro účely nesouvisející s podnikáním, a to v míře úměrné soukromému použití vozidla. Doklady o nákupu paliva jsou ale občas k dispozici až po lhůtě, ve které nám náš účetní SW umožní zahrnout je do zdaňovacího období, ve kterém se plnění uskutečnilo (měsíc).Důvodem bývá např.to, že manažer je na pracovní cestě na přelomu období a doklad prostě nemůže odevzdat. Při uplatnění §19odst.9 bychom už v následujícím období odpočet uplatnit nemohli,a to zřejmě ani na ten podíl spotřeby, který se týká pracovních cest.
Přitom velice pečlivě rozdělujeme spotřebu na soukromou a služební a srážené částky za benzín dodaňujeme podle §7 odst.2a).Máme jinou možnost, než se u \\\"opožděných\\\" dokladů zříci nároku na odpočet?