NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, jsem OSVČ mám hostinskou činnost. Mám 2 restaurace a obrat za rok překročil 1 mil Kč.
Musím se zaregistrovat jako plátce DPH? Lze to nějak obejít bez nutnosti zakládat další ž.l. na jinou osobu?
Dobrý den, ve firmě v které pracuji je služebí auto osobní 1,9 TDi, jaká je částka na úhradu silniční daně k 15.4.2004? Je potřeba tuto částku pouze uhradit, nebo je nutno vyplnit ještě nějaký formulář?
Děkuji.
Vlastníme vozidlo splňující normu EURO2 a na základě této normy uplatňujeme slevu na dani silniční ve výší 60%. K tomuto vozidlu používáme přívěs nákladní PV-04-PNV tov. značka SVAN TCH24V-22,5 o celkové hmotnosti 24 tis. kg. V zákoně o dani silniční v §6 ods. 9 je uvedeno, že lze slevu na dani ve výši 60% uplatnit i u odpovídajícího počtu tandemových přívěsů. Můžeme uplatnit na tento přívěs slevu 60% na dani silniční ?
pokud jsem zaregistrovana od 1.03.05 a zakoupila jsem zařízení před touto registrací, mohu z toho uplatnit DPH?
Děkuji
Děkuji za odpověď na dotaz ohledně zaokrouhlování v souvislosti s DPH. Dovoluji si však ještě jednou reagovat. Zmiňovala jsem §36 odst. 5 zákona o DPH, který zní přesně takto: Základ daně se sníží o slevu z ceny, pokud je poskytnuta k datu uskutečnění zdanitelného plnění. Do základu daně se nezahrnuje rozdíl ze zaokrouhlení částky daně za zdanitelné plnění na desetihaléře nebo na padesátihaléře.
A reaguji znovu právě proto, že se zde mluví o zaokrouhlení částky daně na desetihaléře nebo padesátihaléře, nikoliv ceny celkem. Pokud totiž fakturuji např v EUR, a potom zaokrouhlím na celá EURa, můžu se dostat na rozdíl v řádu desetikorun.
Děkuji předem za čas strávený nad mým dotazem.
Dobry den,
chtela bych se zeptat zda je u castecne invalidniho duchodce na hlavni pracovni pomer mozne uplatnit mesicne nejen castku 595,- ale take dalsi nezdanitelnou castku 3 170,-?
Dekuji za odpoved.
Dobrý den, vedeme podvojné účetnictví, jsme plátci DPH. Kupujeme motorku-skůtra na leasing. Chtěla bych se zeptat zda můžeme z této motorky uplatnit DPH.
Děkuji za odpověď
Základní škola provozuje vlastní školní jídelnu.
Tato jídelna připravila pro zaměstnance slavnostní oběd - kulturní akce, která bude hrazena z prostředků FKSP. Jídelna nemůže vystavit k vyúčtování FA, vystavila jen výčet potravin+režie.
Na základě jakých dokladů a jak správně zaúčtovat
uvařené obědy ve ŠJ pro FKSP?
Děkuji
Vazeny pane, prosim o sdeleni jakou castku za rok si muze vydelat duchodce ke svemu duchodu aniz by musel platit socialni pojisteni a dan z prijmu.
Jak je to se zdravotnim pojistenim?Dekuji
Dobrý den, prosím o radu v následujícím problému:
PO v r. 2001 pořídila do 3 kanceláří kancelářský nábytek od jednoho dodavatele. Na faktuře byl rozpis cen jednotlivých skříněk, stolů, židlí. Jednotlivé ceny nepřesahovaly limitní cenu pro hmotný majetek, v celkové výši dosáhly cca 200000,--Kč. Zatřídili jsme tento majetek jako soubor drobného dlouhodobého majetku a odepisujeme účetními odpisy, které jsou daňově uznatelné. Nyní se objevil názor, že se jedná o nábytek-inventář, který je ve 2. odpisové skupině.
Postupovali jsme v r. 2001 správně? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jesli při prodeji akcií (ostatní příjmy §10 zákona o daních z příjmů), které jsem nabyl darováním, je výdajem hodnota darovaných akcií. v §10 odst. 5 se píše, že se jako výdaj dá uplatnit hodnota darovaných věcí (práv). Vztahuje se to i na akcie? (pokud ano. jsou právem, nebo věcí? je to někde definováno?)
Dnes jste mi odpovídal na dotaz ohledně příjmu z automatů v restauraci. Odpověděl jste mi, že po obdržení odměny vystavím řádný daňový doklad. Mám ještě jeden dotaz: Peníze, které jsem od nich obdržel jsou pro mě cena bez DPH nebo s DPH?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den!
Při koupi osobního automobilu ( kategorie M1 ) jsem si uplatnil DPH. Musím nyní při jeho prodeji DPH odvést? V zákoně o DPH jsem našel, že při prodeji os.auta se DPH neodvádí. Děkuji za odpověď.
Dobrý den!
Podnikám jako fyzická osoba a postoupil jsem cesí leasingovou smlouvu na osobní automobil na společnost s r.o., kde mám 100% podíl. U leas.smlouvy je první mimořádná splátka s 22% sazbou DPH. Při finačnímu vyrovnání mezi s.r.o. a mnou bude fyzická osoba fakturovat s 19% či 22% sazbou DPH? Musím provést toto finanční vyrovnání ? Děkuji
Dobrý den, obracím se na Vás s problémem kvůli oceňovacímu rozdílu k majetku. Převzala jsem účetnictví firmy, která v roce 1997 kupovala podnik. Byl zaúčtován oceňovací rozdíl:na MD: oprávky 097/081, koupě 097/042 atd., na DAL: budovy 021/097, materiál 111/097 atd. KZ 097 je pasivní, např. -10 mil.a je odpisován do tržeb 098/557 ročně 1/15. Během roku 2004 jsme některý majetek vyřadili z důvodu úplného opotřebení. Zároveň jsem odúčtovala i příslušné částky z účtu 097, v té výši, ve které byly zaúčtovány v roce 1997, na obrácenou stranu 097 proti 098. Je to tak správně? Nebo se musí celý oceňovací rozdíl odepsat do výnosů, i když jednotlivé složky majetku již byly vyřazeny? Nevím si vůbec rady s rozvahou: aktiv (samozřejmě i pasiv) je se znaménkem mínus!
Příklad:
Brutto Korekce Netto
AKTIVA 10 -12 -2
Stavby 20 -16 4
Oceň.roz. -10 4 -6
Děkuji mockrát za odpověď.
Firma s.r.o., plátce DPH,automobil je v majetku fi.Zakoupili jsme náhradní díly v zahraničí za 200 EUR.Vystavili nám doklad za EUR bez DPH.Dotaz - kurzem přepočítaná částka na Kč je zaúčtována rovnou do nákladů účet 511 a o DPH se neúčtuje?Nevím jak je to s DPH při nákupu ze zahraničí.Děkuji za pomoc.
Prosím o objasnění problému při zaokrouhlování ceny zboží v návaznosti na DPH.
Při výpočtu vycházíme z ceny bez DPH, připočteme DPH (které jsme zaokrouhlili) a výslednou cenu s DPH dodatečně zaokrouhlíme (např. na celé koruny nahoru). Pokyn D-253 stanovoval povinnost vypočítávat DPH znovu z této zaokrouhlené konečné ceny včetně DPH tzv. zpětným koeficientem. Předpokládám, že tento pokyn už není v platnosti, protože se vztahoval ke starému zákonu o DPH. Jak tedy postupovat nyní, co s rozdílem, který vznikne při konečném zaokrouhlení?
Př. Cena bez daně 156,-
DPH 19% 29,60 (po zaokrouhlení na desetihaléře)
Včetně DPH 185,60
Zaokrouhlená 186,-
Zaokrouhlovací rozdíl je 0,40.
Při postupu podle D-253 by se prováděl znovu výpočet:
Cena zaokr. včeně DPH 186,-
x koeficient 0,1597
DPH 19% 29,70
Cena bez daně 156,30
Čímž se dostaneme na úplně jinou částku DPH a při větších částkách je to rozdíl v řádu desetikorun.
Problém zaokrouhlovacího rozdílu neřeší ani nové znění § 36 odst.5 zákona o DPH, kde je uvedeno, že se do základu daně nezahrnuje rozdíl ze zaokrouhlení daně, problém se zaokrouhlením celkové ceny však zůstal.
S.r.o. v 6/03 zkolaudovala rodinný dům, který má
v majetku. Plánuje prodej společníkovi.
Zaplatí: daň z příjmů, DPH, pokud bude prodáno
do 7/06, od daně z převodu z nemovitosti osvobozeno dle § 20,odst.7,písm.a. Je to správně?
Dobrý den,
Od roku 1978 jsme s manželem vlastnili družstevní byt, v roce 1997 jsme se rozvedli, ale stále jsem v tomto bytě bydleli dohromadya neměli jsme majetkové vypořádání. V roce 2000 jsme tento byt získali do osobního vlastnictví. V 11/2005 jsem si vzala na tento byt hypotéku 850tis.Kč (odhad byl 1,8mil.)a na základě "Dohody o vypoř.zanikl. spol. jmění manželů"(kupní smlouvy) jsem tuto částku býv. manželovi vyplatila. Nyní ale tento byt prodávám za 2mil.Kč . Chtěla bych vědět, jestli budu platit daň z prodeje a kolik? Děkuji
Můžete mi prosím sdělit, proč na dotaz z 06.04.2005 7:26:00 odpovídáte, že při darování bytu rodiči svému dítěti se platí následující daně?
obdarovaný 1% - darovací
a rodiče 3% - z převodu nemov.
Vždyť je to dvojí zdanění, platíte daň podle způsobu nabytí a to je darování. Měla by se tedy platit pouze daň darovací. Souhlasíte nebo mi to vyvrátíte? Díky