NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, starobní důchodce pracoval v roce 2008 jeden měsíc na dohodu o provedení práce a nepodepsal "Prohlášení". Jeho hrubý příjem byl 40.000,- Kč a zaměstnavatel mu srazil 15% daň ve výši 6.000,- Kč. Jiný příjem neměl. Chtěl bych vědět, jestli může podat přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2008, aby mu po odpočtu slevy na dani byla sražená daň vrácena. Děkuji za odpověď. Tomáš Krutský.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na vypňění přehledu pro OSSZ a VZP za rok 2008. Přítel měl od 1.5.2008 obnovenou živnost a v květnu a červnu si vydělal na živnost celkem 18.000Kč. Dále do konce roku již neměl z podnikání žádné příjmy. Od 23.6. do 13.8.2008 a dále od 1.10. do 31.12.08 byl zaměstnán, v prvím zaměstnání si vydělal 14.518,- a ve druhém 25.500,- Kč. Nevím si rady s počtem měsíců na hlavní a vedlejší činnost u přehledu pro OSSZ a také nevím, které měsíce počítat jako hlavní zdroj příjmů u VZP. Děkuji předem za radu.
Dobrý den,
jsem OSVČ a současně vykonávám funkci člena předsedy stavební komise na obci. Za výkon této funkce dostávám měsíčně 1000 Kč. Na účet mi dojde cca 700 Kč. Je mou povinností uvést souhrn těchto příjmu za rok 2008 do daňového přiznání- a tímto tento příjem zdanit? Nebo se tento příjem do přiznání neuvádí?
Děkuji za odpověď. Martin H.
Dobrý den,
prosím o radu.V loňském roce jsem dne 31.1. ukončila svoji podnikatelskou činnost. Vznikly mi nějaké dluhy, z nichž jsem část zaplatila v průběhu roku. Až budu vyplňovat daňové přiznání, zahrnu do výdajů pouze platby zaplacené do data 31.1. nebo i ty, které jsem platila v průběhu roku.
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
prosím o radu. Pro souběh příjmů ze závislé činnosti si sám podávám daňové přiznání. Musím v něm uvést i tzv. jiné příjmy i když nedosahují výše 6000,- Kč a mám příjem ze zahraničí -zdaněné dividendy?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den.Prosím o informaci zda si manžel v daňovém přiznání za rok 2008 může uplatnit slevu na manželku,která pobírá rodičovský příspěvek a zároveň má příjem DPČ (26000) - když i ona sama si podává přiznání za rok 2008. Děkuji.
Dobrý den upřesňuji můj předchozí dotaz.
Chtěl jsem jen vědět jestli do daňového přiznání mám uvést vedlejší příjem,který za rok nepřesáhl 10000kč a mateřské dávky.
Vzhledem k tomu,že má manželka ten vedlejší příjem,tak ji v práci nechtěli daňové přiznání udělat.
Děkuji za odpověď P.Holub
Původní dotaz
Dotaz:
Dobrý den mám takový delší dotaz snad bude srozumitelný.Budu pro manželku vyplňovat daňové přiznání a nevím které položky tam musím uvést a kam. Manželka byla od ledna do konce srpna na mateřské a současně chdila na částečný úvazek ke svému zaměstnavateli kam také od září nastoupila trvalý pracovní poměr od něj dostala na celé období tedy od ledna potvrzení a také od září nastoupila ještě vedlejší pracovní poměr který za rok nepřesáhne výdělek 20000kč,od tohoto zaměstnavatele žádné potvrzení nedostala a ani z tohoto výdělku nebyla zaplacena žádná daň,pracovní smlouva má název dohoda o provedení práce. Děkuji za odpověď P.Holub
Odpověď:
A co chcete vědět? Na co se ptáte? Nějak jsem to nepochopitl. Omllouvám se. Pokud byla manželka zaměstnaná, nemusí si přiznání podávat vůbec. Zaměstnavatel ji provede roční zůčtování daně z příjmů. O toto požádá firmu do 15.2.2009 na farmuláři Prohlášení poplatníka k dani z příjmů.
Dobrý den, děkuji za odpověď ze dne 14.2. 2009, 08:14, ale špatně jsem se vyjádřil, omlouvám se. Jsem OSVČ, zaměstnal jsem brigádníka na DPP. Jeho mzda bude do 5000 Kč. Do kdy jsem povinej jako zaměstnavatel uhradit srážkovou daň 15% po ukončení pracovní smlouvi s brigádníkem.
Poraďte prosím,
jsem OSVČ a v roce 2006 jsem koupil osobní automobil, na který jsem zároveň formou zrychleného odpisování uplatnil odpis. Taktéž i v roce 2007. Od 1.1.2008 byla zrušena odpisová skupina 1a = 4 roky odpisování, a byla nahrazena odpisovou skupinou 2 = 5 let odepisování.
Jak mám dále v odpisování pokračovat ?
Dle zákona o daních z příjmů v § 30 odst. 1 pod tabulkou doby odpisování ( nově ) se píše, „Stanovená doba odpisování se nevztahuje na hmotný majetek, u něhož došlo v průběhu odpisování k prodloužení doby odpisování“.
Avšak v knize „Daňová evidence podnikatelů 2008“ od Jaroslava Sedláčka a kolektivu autorů, se na straně 41 pod čárou píše, že „ Dříve pořízená osobní auta budou dnem 1.1.2008 přeřazena do vyšší odpisové skupiny a zpravidla dojde k prodloužení doby jejich odpisování“.
Jak se má člověk v tom vyznat ? Jak mám dále v odpisování pokračovat ?
dobrý den, zajímalo by mne, zda musím mít jako spolupracující osoba svého manžela živnostenský list a přihlášku na soc. a zdr. pojištovně nebo se toto vše zohlední až podáním přiznání a přehledů? Děkuji
Dobrý den, doporučili byste mi nějaký program na vedení účetnictví pro OSVČ, plátce DPH? Děkuji
Dobrý den,
měla bych na Vás malý dotaz. Jestliže se OSVČ stane dobrovolným plátcem, může přejít zpět na neplátce DPH? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
měla bych na Vás malý dotaz. Jestliže se OSVČ stane dobrovolným plátcem, může přejít zpět na neplátce DPH? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
upřesňuji můj dotaz ohl.průměrné ceny benzínu (30,90 Kč nebo 30,34 Kč?)- jedná se o rok 2008 a sazbu pro podnikatele.
Za odpověď moc děkuji, srdečně zdravím D.M.
Musí oprávněná osoba platit daň z majetkového podílu dle tranf.zák.č.42/92 vyplaceného v penězích a ze zaplacených úroků z prodlení z tohoto majetkového podílu? Pokud ano, tak lze uplatnit vůči této částce výdaje-nezbytné náklady související z vymožením majetk.podílu(poštovné, cestovné, soudní poplatky) včetně životního pojištění a penzijního připojištění?
Dobrý den,
mel jsem na Vás již dva dotazy ohledně zdaňování dividend ze zahraničí. Děkuji za odpovědi,ale minulém (druhém) dotazu jste neodpověděl na jednu jeho část,proto Vám ještě píšu. V předchozích odpovědích jsem se od Vás mimo jiné dozvěděl, že dividendy ze zahraničí se dávají do §8 a že pokud mi byla v příslušném státě již stržena daň, mohu si ji podle dohod o zamezení dvojího zdanění započíst jako zálohu. V minulém dotazu jsem se kromě jiného ptal, kam mám v daňovém přiznání uvést toto započtení zálohy a toto je právě to, na co jste mi posledně neodpověděl. Proto Vás prosím ještě o odpověď na tuto otázku.
Děkuji
S pozdravem Jaroslav Šimůnek
Dobrý den. Vedeme daň.evidenci, v roce 2007 byl zakoupen HIM (PC 860 tis) který byl však koncem r. 2008 odcizen, protokol od Policie ČR máme, náhradu od pojišťovny jsme obdrželi v únoru 2009. Problém mám s odpisem - je nutno odepsat zůst.cenu nebo očekávanou náhradu pd pojišťovny? A to nutně v r.2008? Faktem je, že jsme už nyní hluboko ve ztrátě, takže tímto se nám výrazně prohloubí.
Poraďte prosím,
První dotaz :
Jsem zaměstnán, tudíž mám příjmy ze závislé činnosti a zároveň mám příjmy z podnikání jako OSVČ.
V roce 2007, na základě předloženého „Přehledu“ okresní správě sociálního zabezpečení (dále OSSZ ) za rok 2006, byla mi předepsána platba záloh. Dle předepsané výše, jsem v roce 2007 tyto zálohy platil OSSZ do doby podání dalšího „Přehledu“ za rok 2007, tj. 6.2.2008, včetně ledna roku 2008.
Jelikož za rok 2007 jsem z podnikání měl malé příjmy, nevznikla mi povinnost za tento rok v roce 2008 platit zálohy. Zároveň mi byly zaplacené zálohy v roce 2007 ( mimo zálohu zaplacenou v lednu 2008 ) vrácené a tyto jsem zaúčtoval do příjmů zahrnutých do základu daně § 7.
Domnívám se, že zaplacenou lednovou zálohu mohu zaúčtovat do nákladů za rok 2008, neboť mi za rok 2007 nevznikla povinnost platit zálohy a OSSZ mi tuto platbu vrátí zpět. Opět ji zaúčtuji do příjmů zahrnutých do základu daně § 7.
Domnívám se správně ?
Druhý dotaz:
Po strýcovi jsem v březnu 2008 dědil nemovitost, kterou jsem koncem roku 2008 prodal.
Finančnímu úřadu jsem v 7 / 2008 zaplatil dědickou daň a v 1 / 2009 jsem zaplatil daň z převodu nemovitosti. Jelikož nejsem dědicem v linií přímé, musím z příjmu za prodej nemovitosti zaplatit daň z příjmu.
Ptám se, jestli si mohu v daňovém přiznání za rok 2008 uplatnit tyto náklady:
1.Zaplacenou výší dědické daně, včetně poplatků souvisejících s dědickým řízením (odměna pro notáře, poštovné, atd. ).
2.Zaplacenou výší daně z převodu nemovitosti, včetně poplatků souvisejících s dědickým řízením.
Děkuji za odpověď.
Máme hypotéku cca 5 milionů Kč na koupi a rekonstrukci bytového domu(cca 2 mil.koupě,3mil.rekonstrukce).Ze svých prostředků jsme do rekonstrukce investovali další 2 mil.Kč.V domě je byt,ve kterém budeme po kolaudaci bydlet (2 patro + podkroví) a nebytové prostory (přízemí obchod + sklad, 1.patro kancelář + prezentační místnost). V nebyt.prostorách se zatím nepodniká. Kolik si můžeme odečíst ze zaplacených úroků
z daňového základu ? a mohu tvrdit,že jsem rekonstrukci nebytových prostor platil ze svého a že se hypotéky netýká ? a odečíst si úroky celé? Děkuji Vám za odpověď
Může si manžel ve svém DP odečíst úroky z úvěru? Úvěr je psaný na mne a manžel je veden jako další účastník. Já si podávám DP , ale příjmy jsou jen 23000,-Kč tudíž mi vychází nulová daň a odepisování úroku je u mne tedy zbytečné. Děkuji