FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SLEVY NA DANI

odpovídal(a): Redakce

Daně a čistá mzda

Mám dotaz ohledně příjmu. Pracuji na DPČ za 80kč čistého na hodinu.Uplatňuji slevu na 2 děti. Minulý měsíc při 86.5 hodinách činila mzda 10 581 a nyní při 70ti hodinách jen 5060. Ten rozdíl mi přijde dost veliký a to pomíjím fakt, že 80 kč na hodinu čistého není 5060.Poradí někdo jak tohle ověřit a spočítat?


odpovídal(a): Redakce

zvýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den, mám dotaz. Máme dvě děti dva a půl letého syna a deseti měsíčního synka. Když jsem čekala druhé dítě nestačila jsem si vyčerpat rodičovský příspěvek(staré podmínky nastavení měsíčního vyplácení bylo ještě max 11 500 kč) propadlo nám přes 100 tisíc .Prvnímu synovy ještě nebude tedy v červenci 4 roky, ale jestli chápu dobře asi to stále platí jen na jedno dítě takže jen na toho nejmladšího na kterého teď beru rodičovský příspěvek tak jen o něj se mi to zvedne? Mám si dojít tedy na úřad práce o navýšení nebo to vyřídí automaticky? Není tady možnost o nějaké zpětné vyplacení na prvního prcka? Děkuji za odpovědi. S podravem



odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení

Jsem vlastník nemovitosti, ve které se nachází dvě samostatné bytové jednotky, takto jsou zanesené i v KN. V jedné byt. jednotce bydlí moje matka - důchodkyně, ve druhé jednotce bydlím já - na rodičovské, můj nezl. syn, přítel - nemá zde trv. pobyt. Nemovitost má jedno č. p. Energie - elektřina a voda jsou hlášené na moji matku. Topíme uhlím, které kupujeme dvakrát ročně - v srpnu a poté podle počasí v únoru až v dubnu. Všechny tyto náklady hradíme poměrnou částkou. Jak žádáme o příspěvek na bydlení, všichni obyvatelé domu společně nebo každá byt. jednotka zvlášť? Započítává se i přítel, který zde nemá trv. pobyt (přitom slevu na dítě uplatňuje)? Pokud žádáme každá byt. jednotka zvlášť, jak do nákladů rozpočítáváme platby za energie + uhlí? S pozdravem Alena.


odpovídal(a): Redakce

Převod auta a ekologická daň u osoby s průkazem ZTP

Dobrý den, jsem invalidní duchodce, držitel ZTP. Chci se zeptat, zda je pravda, že mám nárok na slevu ekologické daně u starších aut a na slevu při přihlášení vozidla. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Kancelář v pronajatém bytě jako náklad

Dobrý den, jsem OSVČ na vedlejší činnosti a žiji v bytě jako nájemce. V pronajatém bytě využívám jednu z místností jako kancelář. Byt tedy používám zároveň i k podnikání. Lze do nákladů na podnikání uvést nájem a příp. energie, které platím? Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na dítě a trvalé bydliště dítěte

Dobrý den. Mám dotaz ohledně slevy na dani na dítě. Syn má 24 let, studuje vysokou školu, oženil se a odstěhoval se. Se svojí manželkou (taky studentkou) teď bydlí v podnájmu, vyřídili si tam trvalé bydliště. Jsou oba studenti, přivydělávají si brigádou. Já synovi nadále přispívám stejnou částkou, jakou jsem mu dávala v době, kdy bydlel doma (privát v místě VŠ, strava, oblečení,..). Do ukončení jeho studia to beru jako vyživovací (i morální) povinnost. Hraje změna trvalého bydliště a změna stavu roli v nároku na slevu na daní? Názory mzdových účetních se různí. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek na rodičovské dovolené - sleva na dani, daňové zvýhodnění (bonus) na dítě

Dobry den, momentalne jsem na rodicovske dovolene (od srpna 2018), ktera navazala na materskou dovolenou (nastup na ni byl v lednu 2018). Se svym zamestnavatelem jsem se dohodla na privydelku na projektove bazi, penize by mi vyplacel prostrednictvim prekladatelske agentury, se kterou bych mela uzavrit dohodu o provedeni prace. V kalendarnim roce se vejdu do 300 hod, ale mesicni privydelek bude vyssi nez 10 000 Kc. Cetla jsem na Vasem portalu o obecnych pravidlech, ktera se k dohode vazou a take jsem videla, ze se cista mzda hodne meni podle toho, zda se uplatnuje sleva na dani a zda je u zamestnavatele podepsane prohlaseni k dani. Poradite mi prosim, jak to udelat v mem konkretnim pripade, abych mela cistou mzdu co nejvyssi? Danove priznani mi pry zamestnavatel delat nebude, kdyz budu mit privydelek navic, to znamena, ze si danove priznani budu pristi rok na jare delat sama. U koho ale muzu uplatnit slevu na dani v mesicnich privydelcich a u koho podepsat prohlaseni - u zamestnavatele nebo u agentury? Je to moje volba? A co sleva na dite, je mozne za tento rok tuto slevu uplatnovat (dcera byla narozena v unoru 2018)? Moc dekuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Daňová úleva při invalidním důchodu

Dobrý den, má 19letá dcera je studentkou 3. ročníku střední školy, nyní má přerušení školy ze zdravotních důvodů na dva roky, těžká dopravní nehoda, pobírá důchod III. stupně, příspěvek na péči IV. stupeň, mám nárok, jako matka na daňovou úlevu, když pracuji, děkuji za opověď.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek na rodičovské dovolené a sleva na dani

Dobry den, momentalne jsem na rodicovske dovolene (od 1.8.2018), ktera navazala na materskou dovolenou (nastup na ni byl 16.1.2018). Se svym zamestnavatelem jsem se dohodla na privydelku na projektove bazi, kterou by mi vyplacel prostrednictvim prekladatelske agentury, se kterou bych mela uzavrit dohodu o provedeni prace. V kalendarnim roce se vejdu do 300 hod, ale mesicni vydelek bude vyssi nez 10 000 Kc. Cetla jsem na Vasem portalu o obecnych pravidlech, ktera se k dohode vazou a take jsem videla, ze se cista mzda hodne meni podle toho, zda se uplatnuje sleva na dani a zda je u zamestnavatele podepsane prohlaseni k dani. Poradite mi prosim, jak to udelat v mem konkretnim pripade, abych mela cistou mzdu co nejvyssi? Danove priznani mi pry zamestnavatel delat nebude, kdyz budu mit privydelek navic, to znamena, ze si danove priznani budu pristi rok na jare delat sama. U koho ale muzu uplatnit slevu na dani v mesicnich privydelcich a u koho podepsat prohlaseni - u zamestnavatele nebo u agentury? Je to moje volba? A co sleva na dite, je mozne za tento rok tuto slevu uplatnovat (dcera byla narozena v unoru 2018)? Moc dekuji za radu. 


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani při práci na mateřské dovolené

Dobrý den, kamarádka nastoupila v srpnu na mateřskou dovolenou. Má hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, kde bude čerpat peněžitou pomoc v mateřství, a zároveň v červenci podepsala dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele na úplně jiný druh práce. U zaměstnavatele, kde má DPP, podepsala prohlášení poplatníka. Od kdy je u ní možné u DPP uplatnit slevu na poplatníka ve výši 2070,- ? Část srpna měla ještě u zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr placenou dovolenou, v druhé části měsíce srpna už nastoupila na mateřskou dovolenou a bude pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

DPP/DPČ a odpočet hypotéky z daní

Dobrý den, mám HPP a zároveň si přivydělávám na DPP, možná přejdu na DPČ. Průměrný hrubý měsíční přivýdělek je cca 6000 Kč. Prý není potřeba takový přivýdělek z DPP ani DPČ zahrnovat do ročního daňového přiznání. 1.dotaz: Je to pravda? 2.dotaz: Kdybych tento přivýdělek z DPP nebo DPČ přidal do daňového přiznání, zvýší se mi odpočet hypotéky z daní? Nevím, zda to píšu dobře. Prostě jestli ušetřím a vrátí mi víc?


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, započítává se daňový bonus na děti do příjmu k žádosti o sociální dávky? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Zdravím, mám laický dotaz. Je nutné podávat každý rok daňové přiznání v případě že pracuji na zkrácený úvazek a zároveň na DPP u jiného zaměstnavatele? (u DPP mám mzdu do 10.000,- a prodepisuji růžové prohlášení) Četl jsem, že u DPP není nutní podávat daňové přiznání pokud nechci získat sraženou daň zpět, ale když každý měsíc podepisuji "prohlášení" tak mi přeci ze mzdy žádná daň srážena není a logicky tak není co žádat zpět, ne? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nevyplacení přeplatku na dani z příjmu

Dobrý den, v zaměstnání jsem podepisovala formulář pro výpočet daně za rok 2017. Jelikož jsem v roce 2017 ještě studovala, doložila jsem tedy potvrzení o studiu a mzdová účetní mi řekla, že dojde k přeplatku. Dnes je 12. 6. a já doposud neobdržela žádné vyrozumění ani finance. Všechny potřebné podklady jsem doložila zaměstnavateli do 20. 2. 2018. Chci se tedy zeptat, kde je problém ? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Povinnost zamestnavatela uplatnit zlavy na dani u cudzinca - rezidenta

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ma zamestnavatel povinnost uplatnit zlavy na daniach u cudzinca-rezidenta. Moja osobna skusenost je, ze mi zamestnavatel odmietol uplatnit zlavy na dane, pokial mu nedolozim potvrdenie o domicile. V mojom pripade je to nezmysel, kedze mam 100% uvazok v CR, nemam ziadne dalsie prijmy v inych krajinach a ani z prenajmov a pod., a z mojej pracovnej dochadzky je zrejme, ze sa nachadzam na uzemi CR po cely rok. Rovnako zamestnavatel postupuje aj u ostatnych mojich zahranicnych kolegoch. Ti sa vsak rozhodli, ze si danove priznanie radsej urobia sami, a tak si ulavy z dane uplatnia. Ma zamestnavatel povinnost ulavy z dane uvadzat? Nejedna sa o diskrimaciu cudzincov, aj napriek tomu, ze su danovymi rezidentami? Dakujem za odpoved.