Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Poradna Finance.cz

Máte dotaz z oblasti investování, pojištění, penze, daní a účetnictví, mezd nebo financování bydlení? Využijte služeb našeho poradenského centra a obraťte se na nás!

Vyhledávání v poradně

Pro pokládání dotazů se musíte nejdříve přihlásit:

Přihlášení

• Prodej nemovitosti a daňové osvobození

28.08.2016 10:23  |   28.08.2016 11:58   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, cca od září 2015 vlastním byt,který jsem dostala darem od matky a kde jsem měla přes 20 let hlášený trvalý pobyt. Ten byl změněn v červnu 2016 z důvodu koupě nemovitosti a byt nyní prodáváme za účelem splacení části hypotečního úvěru dané nemovitosti. Z prodeje bytu zbude část financí,proto by mne zajímalo,zda za daných okolností tato část financí podléhá dani z příjmu či jiné,popřípadě je-li možné dani se vyhnout např. vložením financí do nové nemovitosti apod. Děkuji.

• Sleva na manželku

26.08.2016 09:59  |   28.08.2016 11:47   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, přítelkyně je na mateřské dovolené a já jsem normálně zaměstnaný. Chtěl bych se zeptat jestli se úleva na manželku na daních vztahuje jen na manželku nebo je možné úlevu na daních uplatňovat i na přítelkyni se kterou mám dítě a žijeme ve společné domácnosti. A pokud ano co k tomu potřebuji za potvrzení.Předem děkuji za odpověď

• Uplatnění daňového zvýhodnění

23.08.2016 00:30  |   23.08.2016 10:36   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den. Je možné uplatnit slevu na dítě při splácení hypotéky jeden rok přítelem a druhý rok mnou (pokud každý z nás je majitelem jiné nemovitosti).Děkuji za odpověď.

• Příjmy ze zahraničí

18.08.2016 18:47  |   28.08.2016 12:05   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, přemýšlím o pracovní nabídce do Saudské Arábie, kde bych byl cca 2roky. Vzhledem k tomu, že v ČR vlastním dům, budu zřejmě rezidentem ČR i přesto že 300 dní v roce budu v SA. Podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění se Saudskou Arabií si mohu odečíst daň zaplacenou v SA = 0%. Rozumím tomu správně že v tomto případě musím podávat daňové přiznání v ČR a zdanit celý vydělaný obnos? Navíc zřejmě i doplatit sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď. S pozdravem Petr Strnad

• Uplatňování měsíčních daňových slev

16.08.2016 14:57  |   17.08.2016 07:14   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, začal jsem pracovat na klasickou pracovní smlouvu u dvou zaměstnavatelů (poloviční + poloviční úvazek) a vím, že "růžový papír" mohu uplatnit pouze u jednoho. 1) je lepší jej využít u toho, kde mám větší plat, že? 2) příští rok budu sám muset podávat daňové přiznání, je to tak? 3) u zaměstnavatele, kde prohlášení NEbudu mít podepsané, budu dostávat výrazně menší čistou mzdu - je možné nějakým způsobem daňové slevy získat i v druhé práci? Řeší se toto právě v daňovém přiznání? Co bych neměl opomenout? Děkuji mnohokrát.

• Sleva na studenta náleží pouze jednou

15.08.2016 12:41  |   17.08.2016 07:10   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, pracuji na DPČ, kde mám uplatněnou slevu na poplatníka na rok 2016. Od září budu nastupovat na další DPČ, kde mám, ale vyšší plat, čili je pro mě výhodnější uplatnit slevu na 2. brigádě. Jde to nějak nebo musím počkat až rok 2016 skončí a následně uplatňovat u 2. brigády až od roku 2017? A slevu na studenta mohu mít u obou brigád nebo také pouze u jedné? Děkuji za odpověď

• Darování peněz rodičem dítěti

15.08.2016 02:56  |   15.08.2016 08:27   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, rodiče, otec zvlášť a matka zvlášť darují každý samostatnou darovací smlouvou finanční dar synovi na zakoupení svobodárky. 1/V této linii rodiče-dítě je dar osvobozený od daně z příjmů fyz.osob. 2/Prý je ale přesto pro obdarovaného povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob ? 3/Nebo není třeba podávat přizn. k dani z příjmů fyz.osob? 4/Pokud ano, co je třeba k přiznání za přílohy přiložit ? 5/Kopie darovacích smluv? Stačí i neověřené ? Děkuji I.J.

• Prodej bytu a daň z příjmu

14.08.2016 21:40  |   15.08.2016 08:33   odpovídal(a): Gola Petr

Zdravím,chtěla sem se zeptat,zdědili sme byt,poté sme ho prodali a investovali peníze z podílu do našeho bydlení,vše proběhlo do jednoho roku po prodeji zděděné nemovitostí,jsme osvobozeni od daně z příjmů z prodeje nemovitosti po doloženi investice podílu peněz ? Děkuji za odpověď Lucie

• Prodej nemovitosti

09.08.2016 14:08  |   10.08.2016 10:31   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, letos v lednu jsme koupili nemovitost, bohužel jsme nuceni ji prodat. Můžeme si kupní cenu odečíst od prodejní ceny a rozdíl zdanit dani z příjmů? Lze i daň z nabytí použít jako výdaj?Děkuji za odpověď.

• Daně při prodeji nemovitosti

06.08.2016 22:28  |   10.08.2016 10:16   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, po smrti maminky přepsal tatínek byt, ve kterém bydleli mnoho let, na mne a mého bratra. Chtěli bychom byt prodat a tatínka si vzít k sobě. Budeme z prodeje bytu platit nějakou daň? Děkuji za odpověď.

• Vrácení daně u studenta

06.08.2016 07:00  |   10.08.2016 10:12   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to v mém případě s vrácením dané po daňovém přiznání. Jsem student a u zaměstnavatele A mám podepsané "růžové" prohlášení (pracuji na DPP). Každý měsíc mám příjem cca 3750 Kč. Přes prázdniny mám pracují k tomu u zaměstnavatele B také na DPP. Ten mi strhne daň 15 % a já si o vrácení zažádam v daňovém přiznání. Zajímá mě, jak velká může být výplata u zaměstnavatele B za měsíc, jestliže chci dostat zpět 100 % patnácti procentní daně. Tedy jestli mohu u každého z nich teoreticky vydělat měsíčně 10 000 Kč, nebo se částky měsíčně sčítají. Nebo částka u každého z nich nesmí přesáhnout 10 000 Kč kvůli placení pojištění a já si pak můžu zažádat o slevu na dani za poplatníka a studenta celkově maximálně za rok tuším o cca 24 000 Kč a asi 4 000 Kč? Díky za odpověď.

• Kontakt na daňového poradce

05.08.2016 16:21  |   05.08.2016 19:43   odpovídal(a): Gola Petr

Prosím o kontakt na někoho, kdo umí zpracovat a podat daňové přiznání z příjmů získaných zaměstnáním ve Francii v roce 2015 nebo radu, kam se obrátit. Předem děkuji

• Daňový základ

05.08.2016 13:31  |   05.08.2016 19:41   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, 1. dotaz: nakoupil jsem zboží například za 500 korun a potřebuji se ho zbavit, buď jen s minimálním ziskem nebo klidně bez zisku. Zn. zboží prodám za 500 korun nebo třeba za 550 korun. Zaplatím tedy daň ze zisku (případ kdy prodám zboží za 500 korun)? A co v případě kdy prodám zboží se ziskem 50 korun? 2. dotaz: vždy když jsem objednával zboží z Číny tak mě DHL vyzvalo a musel jsem jim předložit fakturu kdy mi vypočítalo DPH a Clo, které jsem jim (úřadům) zaplatil. Samozřejmě jsem jim dal plnou moc a zastupovali mě. Teď mi doručili zboží, z kterého jsem měl taktéž odvést DPH a clo, ale prostě mi ho jen doručili. Co mám teď dělat? Mám to nechat být? Děkuji za rady

• Nárok na daňovou vratku

05.08.2016 10:30  |   05.08.2016 19:37   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, jsem student VŠ od začátku roku (1.1.2016) pracuji na částečný pracovní poměr. Z výplaty se mi pravidelně odečítá soc. zdravotní mám uplatněnou slevu 2405,- kč, záloha na daň činí cca 1400kč/měsíc. V práci končit nehodlám - budu pracovat celý rok. Chci se zeptat zda můžu očekávat nějaké vrácení přeplatku? Děkuji za odpověď.

• Příjmy z hudební produkce

03.08.2016 10:14  |   05.08.2016 19:49   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsme začínající rocková kapela a rádi bychom už vystupovali pro veřejnost. /taneční zábavy, rockové festivaly atp.../ Jak máme řešit finanční stránku?...vůbec daním nerozumím. Konkrétní příklad - Budeme vystupovat 12 x ročně na venkovské zábavě, kterou pořádají např. hasiči,fotbalisti za smluvenou částku jedné akce 12000 Kč. Z této částky je 5000 kč zvukařům, 1000 kč za dopravu a 6 členů kapely by dostalo po 1000 kč. Jak na to ale oficiálně, tak, aby bylo všechno jak má. Tím mám namysli: abychom tyto peníze mohli přijmout, musíme vystavit nějaký doklad...k tomu musíme mít jako kapela založené živnostňáky či nějaké s.r.o. nebo něco podobného? A co potom dál? Jak je to s daněním té přijaté částky? Znovu opakuji, že tomuto nikdo nerozumíme a nevíme, jak na to, aby to bylo všechno v pořádku a nepřišla na nás nějaká kontrola, že něco neděláme jak máme a my se nezadlužili... Prosím, poradíte?...tak rádi bychom veřejně vystupovali, ale nevíme co můžeme a co musíme. Děkuji za radu.

• Dar a daň z příjmu

02.08.2016 09:02  |   03.08.2016 16:36   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat ohledně darování movité věci - automobilu. V případě, že darujícím je "fyzická osoba podnikající dle jiných zákonů než živnostenského a zákona o zemědělství" a obdarovaným nepodnikající fyzická osoba, a tyto jsou v přímém příbuzenském vztahu, platí zde povinnost pro obdarovaného doplatit daň z příjmu nebo ne? Případně, jak lze určit aktuální hodnotu vozu a tedy doplatek daně z příjmu? Moc děkuji

• Práce pro dva zaměstnavatele a prohlášení k dani

01.08.2016 10:30  |   03.08.2016 16:32   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den,jsem na rodičovské a dostala jsem možnost dvou brigád u dvou firem. U jedné budu mít do 10.000,- a u druhé cca 3000,- Chtějí mi dát podepsat prohlášení-oba(neví o sobě). Je jedno u koho podepíšu růžový papír? Jak se mi to bude zdaňovat a u koho by to bylo výhodnější? Dále nechci, aby manžel přišel o roční úlevu na daních na manželku (cca25.000,-???). Existuje nějaká možnost, jak to všechno skloubit? Děkuji za odpověď. S pozdravem, HČ

• Zaměstnání cizince

01.08.2016 09:49  |   11.08.2016 09:26   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý deň, prosím Vás, ako má postupovať zamestnávateľ - zahraničná osoba so sídlom na území Slovenskej republiky, ak má zamestnanca - občana Českej republiky, ktorý pre neho pracuje z domu a doba zamestnania presiahne 183 dni? Aké sú jeho oznamovacie a registračné povinnosti? Ďakujem za skorú odpoveď

• Přidělení DIČ

29.07.2016 03:58  |   29.07.2016 07:35   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat jakým způsobem se dostává DIČ, na wikipedii je: "Daňové identifikační číslo (DIČ) je jednoznačná identifikace daňového subjektu (plátce, nebo poplatníka). Každý daňový subjekt má své daňové identifikační číslo, které mu přidělí správce daně (finanční úřad) poté, co se daňový subjekt zaregistroval." Je zde napsáno, že DIČ je identifikace plátce i poplatníka, ale také že je přiděleno po registraci. Mám jako zaměstnanec automaticky přidělené DIČ, nebo se musím zaregistrovat? Jak mohu svoje DIČ zjistit?

• Prodej darované nemovitosti

28.07.2016 12:16  |   29.07.2016 07:33   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, otec vlastnil 8 let pozemek a v roce 2014 mně pozemek daroval. Pokud bych ho chtěl prodat v roce 2016, jaké daně a jejich sazby bych zaplatil FÚ? (Budu muset zaplatit daň z příjmu 15%, když pozemek nevlastním 5 let, nebo jsem od daně z příjmu osvobozen, když byl pozemek převeden pomocí darovací smlouvy z otce na syna)? Děkuji za odpověď.

• Práce v zahraniční a podnikání

28.07.2016 09:04  |   29.07.2016 07:28   odpovídal(a): Gola Petr

Manžel ukončí hlavní činnost jako OSVČ. Bude zaměstnán na dobu určitou na HPP, po půl roce prodlouženo na dobu neurčitou. Ale nebude zaměstnán v ČR, ale u firmy v EU. Na příležitostné zakázky v ČR si živnost přerušovat nebude, chce OSVČ na vedlejšák (budou činit 5% z celkových jeho příjmů). Bude mít živnost v ČR na vedlejší, nebo tím, že nebude zaměstnán v ČR, tak se překlene na hlavní činnost? Jak to bude se mnou, která jsem vedená jako manželova spolupracující osoba? Musím jako spolupracující osoba skončit? Když už by manžel nebyl OSVČ na hlavní, ale na vedlejší. Jsem SO jen kvůli snížení daní, nevydělávám si bokem nic. Děkuji za každou radu.

• Podepsané dvakrát prohlášení k dani

27.07.2016 12:15  |   29.07.2016 07:25   odpovídal(a): Gola Petr

Vyplnil-li jsem při souběhu dvou prací už druhý formulář o uplatnění slevy na dani, je tento druhý neplatný? V případě, že jsem do června v jedné práci uplatňoval slevu na dani (na studenta), ale od začátku června jsem začal souběžně pracovat i jinde kde jsem taktéž vyplnoval formulař o uplatnění slevy na dani, tak je ten druhý neplatný? Děkuji

• Zdanění výdělečného důchodce

27.07.2016 06:26  |   29.07.2016 07:19   odpovídal(a): Gola Petr

Můj dotaz vychází z nálezu ústavního soudu viz níže. Jedná se o zdanění důchodu při souběhu výdělku nad 840 000/ročně. Je možné požádat o vrácení daně pokud soud shledal toto zdanění za neústavní. Děkuji 20.07.2016 Ústavní soud, Brno, TZ 75/2016 Plénum Ústavního soudu (soudkyně zpravodajka Milada Tomková) vyhovělo návrhu skupiny 17 senátorů Senátu Parlamentu České republiky a zrušilo ke dni vyhlášení nálezu ve Sbírce zákonů ustanovení § 4 odst. 3 zákona České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona č. 346/2010 Sb.

• Prodej nemovitosti a daň z příjmu

22.07.2016 06:44  |   22.07.2016 09:59   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, dceřin přítel prodal rodinný dům, který byl zatížen 100% hypotékou. Nedostal tedy z prodeje žádné peníze a byla mu vyměřena daň z prodeje. Chtěla bych se vědět,zda existuje nějaké osvobození od daně a pokud ne, do kdy musí daň zaplatit. Děkuji za odpověď.

• Dvě zálohové daně v měsíci

20.07.2016 14:52  |   22.07.2016 10:11   odpovídal(a): Gola Petr

Dobry den, nedavno mi nastala ponekud neprijemna situace a vzhledem k tomu, ze se v danich vubec nevyznam, rada bych se zeptala, zda mi vznika povinnost podat danove priznani ci nikoli. V cervenci jsem ukoncila bakalarske studium. Od dubna 2016 do cervence pracuji na DPC u jednoho zamestnavatele a mam zde podepsane prohlaseni k dani (v cervenci jsem si nevydelala vic nez 3000). Od 13. cervence jsem nastoupila na HPP, ale ruzovy papirek jsem nepodepsala (abych to nemela dvakrat - s tim, ze se podepise az od srpna, kdy mi skonci DPC). Bohuzel jsem uz po tydnu podala vypoved (vyplata bude opet do 5000).Vim, ze ne dankve priznani povinen podat kazdy, kdo pracoval u vjce zamestnavatelu soubezne, ale musim podavat danove priznani i u takto malych prijmu a v pripade, ze se zamestnani kryla chvilku? Mockrat dekuji za odpoved.

• Česko-slovenské příjmy

17.07.2016 16:30  |   18.07.2016 16:57   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, prosím o radu. Na základe výměny informaci pro danove ucely mezi CR a SR, informovala centrala slovenské banky příslusny danovy urad CR v červenci 2016 o urocich vyplacených danovemu rezidentu CR za rok 2013 . Pri teto prilezitost bylo zjisteno, ze banka zdanovala vesele( o druhe smlouve o zamezeni dvojiho zdaneni zrejme nikdy neslysela) z uroku dan 19 % , coz je nesprávné a měla danovemu rezidentu CR ( pri zalozeni uctu predlozen OP, kde evidentne viděli a okopirovali si ceske udaje) zdanit dle zakona jen 15 %, jako v CR. Jak mohu požádat a koho a čím doložit, aby mi vrátili 4% z rozdílu slovenské sazby dane-české sazby dane za rok 2013,2014,2015, 2016?Jak to ošetřit i pro dalsi roky? Moc Vám děkuji za odpoved , protoze ani financni urad CR NEVÍ.Musí mi financní urad CR sdelit výši reportovaného uroku a presne adresu a jmeno, kdo to reportoval? Učet udrzuji na platbu dani a energii darovaného domu na Slovensku v roce 2009.Pri prodeji dan ze zisku nepodleha dani na Slovensku, protoze jej vlastnime dele, nez 5 let , ale prosim , musi se neco nahlasit v CR?Děkuji a přeji vše dobré.

• Daň z příjmu při pronájmu garáže

17.07.2016 07:10  |   17.07.2016 14:04   odpovídal(a): Gola Petr

Jaká se vyčísluje výše případné daně z pronájmu garáže? Děkuji za odpověď.

• Sleva na studenta

14.07.2016 13:51  |   17.07.2016 14:01   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, mám dotaz :-) Teď jsem skončila VOŠ a začala pracovat na HPP. Jsem ale přijata na jinou VOŠ a k tomu budu studovat dálkově VŠ (Ano, věřím, že se to dá všechno skloubit). Ztratím status studenta, když jsem na HPP? Četla jsem, že např. slevu na studenta v daních čerpat mohu. Všude se, ale dočítám něco jiného. K tomu pobírám ještě pozůstalostní důchod, na který je nárok pouze při denním studiu u člověka do 26let a na ČSSZ mi řekli, že o něj nepřijdu, protože stále studuji. Jsem tedy student nebo ne? Čert aby se v tom vyznal... Předem děkuji za odpověď!

• Neúspěšná maturita

14.07.2016 06:56  |   17.07.2016 14:27   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, děkuji předem za zodpovězení dotazu týkajícího se daňového zvýhodnění na dítě v době konce školního roku. Prosím o ujednocení názoru k uplatnění odpočtu na dítě do konce celého školního roku (včetně prázdnin, tj. do 31.8.2016), v případě, že nevykonal maturitní zkoušku v řádném termínu školního roku a v září bude dělat opravnou. Může být rodiči ponecháno daň. zvýhodnění ještě za měsíc červenec a srpen? A druhý dotaz je obdobný - v červnu student denního vysokoškolského studia složil úspěšně státní zkoušku, prozatím nepracuje, nepobírá podporu v nezaměstnanosti, promoce se bude konat v srpnu, může si rodič uplatnit daňové zvýhodnění ještě v měsíci červenci? Bohužel se domnívám, že je tato oblast zbytečně řešena v několika zákonech, výklad proto může být rozlišný, ale praxe si žádá jasné řešení. Děkuji ještě jednou za názor.

• Podepsané prohlášení k dani

13.07.2016 11:40  |   17.07.2016 13:56   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, mám dotaz ohledně prohlášení poplatníka, tzv. růžového papíru. Od ledna pracuji na DPP a mám prohlášení podepsaní, měsíční výdělek je vždy do 3000,-. Nyní jsem nastoupila do druhé práce na poloviční úvazek a také jsem prohlášení podepsala, výdělek v této práci je už vyšší než 5000,-. Jak mám nyní postupovat, pokud jsem studentka a mzda na DPP je daněna srážkovou daní 15%? Děkuji za odpověď

• Darování nemovitosti

13.07.2016 09:26  |   18.07.2016 17:05   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, prosím o radu. Před rokem jsem dostala darem od rodičů pozemek. Nyní kvůli hypotéce daruji 1/2 pozemku příteli a budeme na něm společně stavět dům. Můj dotaz: musím dodatečně dodanit darovanou polovinu pozemku? A zadruhé, přítel bude muset následně odvést daň z příjmu, musíme tedy nechat udělat odhad pozemku nebo podle čeho ze do daňového přiznání uvede příjem z darovaného pozemku. Moc děkuji za radu

• Příjmy spolupracující osoby

11.07.2016 15:03  |   18.07.2016 16:48   odpovídal(a):

Stane-li se manželka spolupracující osobou manžela, který je OSVČ, lze nějak smlouvou ošetřit to, aby manželka legálně dostávala za práci odměnu (mzdu)?

• Daň z příjmu z brigády

08.07.2016 15:55  |   17.07.2016 10:49   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik peněz si můžu vydělat na brigádě, pokud již pracuji HPP, aby se mi mzda nedanila. Děkuji

• Prodej zděděné nemovitosti

04.07.2016 19:30  |   05.07.2016 14:08   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, prodávám byt z dědictví z přímé linie /nabyvatel syn po zemřelém rodiči - zemřel 01/2016/ a chtěl bych se zeptat na daň z příjmu zda je osvobozeno či ne. Byt byl v družstevním vlastnictví od roku 1980, kdy rodič byl držitelem družstevního podílu. Tento byt byl převeden do osobního vlastnictví 09/2012. Byla zde dodržena 5letá lhůta pro to abych nemusel platit daň z příjmu? Děkuji

• Daňový bonus

04.07.2016 00:14  |   05.07.2016 12:36   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli si můžu do daňového přiznání příští rok zahrnout i příjem z jednorázové činnosti? Minulý rok jsem si zahrnula příjem z dohody o provedení práce, který byl vyšší než 55200 za rok, tak jsem měla nárok na bonus na dítě, tento rok už asi takový příjem vyšší než 55200 mít nebudu, proto se ptám, zda krom příjmu z DPP jde zahrnout i jednorázový příjem. Děkuji. P.

• Osvobození daru

01.07.2016 11:02  |   03.07.2016 17:23   odpovídal(a): Gola Petr

Dobry den, Jsem cizinka, nejsem danovym rezidentem CR (nemam v CR staly byt, nejsem v CR vic nez 180 dni atd.). Mam v CR bankovni ucet, kamarad (III. pribuzenska skupina ve smyslu zakona) planuje poslat penize na tento ucet - opravdu dost velkou castku. Mam-li povinnost zaplatit dan z prijmu ziskaneho darem ? Dekuji predem za odpoved`. Vera.

• Podepsání prohlášení k dani

25.06.2016 23:58  |   27.06.2016 18:34   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, 1.starobní důchodce, 2.držitel průkazky ZTP-P 3.nikde nepracuje Chce uzavřít v r.2016 dvě dohody o provedení práce, každá je menší než 10.000,- 4.a to souběžně u firmy A a B 5.chce u obou podepsat Prohl.k dani z příjmů fyz.osobze ZVČ za účelem slevy ale 5a) -u firmy A označí v Prohlášení uplatnění slevy jen na poplatníka - u firmy B označí v Prohlášení uplatnění slevy jen na ZTP-P V Přiznání k DzPFO za r.2016 pak uvede obě tyto DPP a zdaní ještě honorář za literární činnost, která dosáhne max.cca 20.000,- hrubého. Výsledně by se měl se vším vejít do roční slevy za poplatníka a na ZTP-P. Je tento postup možný? 6/ Nebo pokud by podepsal Prohlášení např. jen u firmy A a u firmy B by mu srazili jednorázovou srážkovou daň, může po zahrnutí obou DPP do Přiznání za r.2016 a uplatnění obou slev (Poplatník, ZTP-P) požádat o vratku daně sražené z DPP u firmy B ? 6a/ nebo může také dodatečným podepsáním Prohlášení k dani v lednu 2017 u firmy B uplatnit vratku daně ? Děkuji za odpověď.

• Daně při prodeji pozemku

24.06.2016 19:33  |   01.07.2016 07:33   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den,mám dotaz ohledně daně z prodeje pozemku. Nachází se na Slovensku a získala jsem ho darovací smlouvou.Protože ještě neuplynulo 5 let od darování,jsem povinna zaplatit daň z příjmu.Prosím o radu, jak mám postupovat? Předem děkuji za odpověď.

• Podání daňového přiznání

22.06.2016 16:13  |   27.06.2016 18:38   odpovídal(a): Gola Petr

Ještě přidávám k tomuto dotazu http://poradna.finance.cz/dane/66537-vraceni-dane-z-prijmu/ Abych to upřesnil: 1. U prvního zaměstnavatele mám podepsanou smlouvu a prohlašení o dani od 1.1.2016 do 30.6.2016 ale již jsem tam poslední dobu nedocházel. 2. U druhého jsem tedy nemohl podepsat druhé za dobu 1.5.2016 - 30.6.2016 a za tu dobu se mi strhávala srážková daň 3. Dotaz: Jde to tedy také přiznat na konci roku?

• Vrácení daně z příjmu

21.06.2016 10:31  |   22.06.2016 10:22   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, Mám dotaz ohledně srážkové daně. Jsem student a na začátku roku jsem podepsal růžový papír u jednoho zaměstnavatele do 31.6.2016, ale poté jsem zde byl pouze dvakrát v březnu. Po té jsem nastoupil v květnu k jinému zaměstnavateli a nemohl jsem ještě podepsat ružový papír u něj a strhla se mi srážková daň. Můj dotaz tedy zní, zda je možné nějak zpětně získat tu daň, když jsem u prvního zaměstnavatele nic nevydělával. Zda to mám nějak přiznat nebo jestli s tím jde něco udělat.

• Prodej pozemku a daň z příjmu

20.06.2016 10:45  |   22.06.2016 10:45   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, dostala jsme darem pozemek v 11/2012, který jsem zasíťovala (chtěli jsme stavět) a nyní jej prodávám. Prostředky získané z prodeje plánujeme využít na koupi bytu, bude tedy tento příjem osvobozen od daně z příjmu? Děkuji

• Pobírání rodičovského příspěvku

18.06.2016 07:25  |   22.06.2016 10:17   odpovídal(a): Gola Petr

Dobry den. 10.9.2016 nastupuji na materskou dovolenou. Zhruba do konce brezna 2017 po te prechazim na rodicovskou dovolenou a budu mit dohodu na dva dny v tydnu chodit do prace. Dite bude hlidat babicka.Skolka mi ve dvou letech dite do skolky vezme. Je dobre si dat pouze dvouletou variantu rodicovske dovole ne a nastoupit plne po dvou letech do prace a nebo si mam nechat triletou variantu s tim ze ve dvou letech mi ho vezmou do skolky a jit plne pracovat jde to nebo bych musela vratit rodicovsky prispevek? Co mi doporucite jako nejlepsi variantu? Dekuji za odpoved.

• Prohlášení k dani

15.06.2016 12:40  |   17.06.2016 08:24   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně "Prohlášení poplatníka daně...". Máme hodně brigádníku, a často přehází z DPP na DPČ. s tím, že platnost první dohody je ukončena (nejedná se o souběh). S ukončením dohody se váže i ukončení "Prohlášení poplatníka daně...", a brigádník musí podepsat další k nové dohodě? Nebo zaměstnanec může mít podepsané jedno prohlášení na celý rok a nevztahuje se to k konkretní dohodě/smlouvě? Předem děkuji za odpověď D.Z.

• Měsíční daňové slevy

15.06.2016 12:38  |   17.06.2016 08:25   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně "Prohlášení poplatníka daně...". Máme hodně brigádníku, a často přehází z DPP na DPČ. s tím, že platnost první dohody je ukončena (nejedná se o souběh). S ukončením dohody se váže i ukončení "Prohlášení poplatníka daně...", a brigádník musí podepsat další k nové dohodě? Nebo zaměstnanec může mít podepsané jedno prohlášení na celý rok a nevztahuje se to k konkretní dohodě/smlouvě? Předem děkuji za odpověď D.Z.

• Uplatnění daňových slev

14.06.2016 05:09  |   15.06.2016 20:39   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně uplatnění slevy na poplatníka. Situace je taková: Jsem student nad 18 let. Mám DPČ u zaměstnavatele, kde jsem podepsal prohlášení. (Tzn. využívám slevu na dani, i slevu na studenta/ platím JEN 4,5% a 6,5% zdrav. a soc. poj. + těch pár korun co se nevejde do slevy (2070+335)) Jak by to vypadalo, kdybych kromě práce na tuto dohodu měl ještě jednu DPP, či DPČ. Jaké jsou možnosti uplatnitelnosti slev? Předem děkuji za odpověď :)

• Přivýdělek v Německu

13.06.2016 21:51  |   15.06.2016 20:36   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, bydlím v ČR u hranic a chtěla bych si přivydělávat v Německu (cca 2 hodiny týdně). Za rok bych si vydělala cca 5000 Euro. Našla jsem správně, že bych za těchto podmínek v Německu neplatila žádné daně? A jak je to prosím se zdravotním a sociálním pojištěním...musím něco platit v Německu, když jsem plátcem pojištění v ČR? Moc děkuji za odpověď

• Daňový rezident a nerezident

10.06.2016 09:37  |   11.06.2016 07:58   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, manžel cizinec pracuje pro firmu v ČR a rád by uplatnil slevu na dani na dítě. Firma mu odmítla slevu na dani odečíst, zřejmě ho zařadili jako daňového nerezidenta. Domnívám se však, že je manžel daňový rezident, jelikož má v ČR trvalé bydliště a momentálně i jediný zdroj příjmu. Může nějakým způsobem firmě prokázat, že je daňovým rezidentem? Jak vlastně firmy stanovují daňové rezidentství/nerezidenství?

• Daňový nerezident a daňové zvýhodnění

09.06.2016 15:48  |   09.06.2016 19:39   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, manžel je cizinec mimo EU, nedávno nastoupil do zaměstnání v ČR a chtěl uplatnit slevu na dani na dítě, které s námi žije ve společné domácnosti. Bylo mu však firmou sděleno, že mu nemohou slevu odečíst, může jí uplatnit až při ročním zúčtování. Nejsem si jista zda zaměstnavatel postupoval správně. Manžel žije v ČR trvale a žádné jiné příjmy nemá. Jaké jsou podmínky na odečtení slevy u cizinců?

• Příjem ze smlouvy o dílo

09.06.2016 13:12  |   09.06.2016 19:15   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, Chci vyrobit nábytek na smlouvu o dílo. Nejsem podnikatel. Musím to uvést v daňovém přiznání. Do jaké částky nemusím přivýdělek přiznávat. Děkuji za odpověď

• Daňový bonus

08.06.2016 14:51  |   09.06.2016 19:34   odpovídal(a): Gola Petr

Dobry den,mame spolecne oddluzeni manzelu,a rocni zuctovani dane si delame sami,tudiz vznikle vratky(dosti velke,pze mame 3 deti)tedy chodi nam na ucet,nejsou manzelovi pripocitavany do ciste mzdy.Kolik z preplatku danovych bonusu si muze vzit insolvencni spravce?Musime mu to hlasit?Dekuji.

• Daňové zvýhodnění a invalidní důchod

08.06.2016 13:09  |   09.06.2016 19:08   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, prosím o Vaši informaci. Uplatňuji slevu na dani na dceru (23), studující na VŠ. Od května 2016 jí byl přiznán částečný invalidní důchod. Ovlivní to nějak výši daňové slevy prosím? Děkuji předem za Vaše vyjádření a přeji hezký den. S pozdravem Jiří

• Další příjem spolupracující osoby

06.06.2016 14:35  |   07.06.2016 12:19   odpovídal(a): Gola Petr

Jak může získat spolupracující osoba (manželka OSVČ) mzdu a jak se uvádí do daňového přiznání?

• Daňové výdaje

02.06.2016 08:29  |   07.06.2016 12:30   odpovídal(a): Gola Petr

Dobré odpoledne, jsem zaměstnancem tuzemské letecké společnosti na pozici pilota a nedávno jsem se zájemem přečetl článek na americkém fóru profi-pilotů a možnosti daňových odečtů (jestli rozumím správně snížení základu daně). http://www.airlinepilotforums.com/money-talk/55724-tax-deductions-list-flight-crew.html Nevím s jistotou jestli je to v USA stále aktuální, ale zarazilo mě kolik položek si může americký pilot odečíst za předpokladu, že je platil osobně a nikoli firma. Mám v hlavě dva scénáře. Jsem pilot a provozuji vlastní malou leteckou dopravu. Koupím si kvalitní letecká sluchátka (20.000CZK) na ochranu sluchu a sluneční brýle (4.000CZK) na ochranu zraku a tyto položky si můžu odečíst na firmu. Případ druhý jsem zaměstnancem a zaměstnanec mi tyto předměty nekoupí a očekává že si je koupím ze mzdy. Pak zde ale platím daň. Je možnost si tuto daň odečíst ze základu při podání daňového přiznání? V konečném důsledku mi přijde nelogické abych za předměty, které používám čistě s profesním záměrem za účelem ochrany vlastního zdraví a zaměstnavatel nemá řekněmě zájem o mé zdraví jako já, platil daň i když nejsem OSVČ. Děkuji

• Příjem ze zahraničí

31.05.2016 02:39  |   01.06.2016 09:10   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se za "příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí" považují i příjmy již zdaněné v zahraničí - tedy část roku jsem žil, pracoval a odvedl daně v zahraničí (mimo EU). Je toto předmětem daně také do českého daňového přiznání, anebo může to s tím nějak souviset? Vím, že dvojí zdanění nelze, ale po přečtení zákona mám pocit, že to není takto jednoduché a moc jsem to nepochopil. Konkrétně jde o to, že FÚ po mě žádá doložit buď příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí, anebo čestné prohlášení, že žádné takové příjmy nemám. Mohu v mé situaci toto čestné prohlášení napsat? Díky moc za odpověď!

• Plnění z nadace

29.05.2016 16:57  |   01.06.2016 09:09   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je to druh příjmu beneficient nadace přijímající rentu? Jak je to se zdaněním tohoto příjmu? Děkuji za odpověď.

• Daňový nerezident

23.05.2016 11:42  |   25.05.2016 12:12   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, v dohledné době se budu stěhovat do zahraničí (EU-stát), kde budu mít trvalý pobyt (rezident). Doposud jsem samozřejmě podával daňové přiznání v ČR. V budoucnu očekávám příjmy z pronájmu nemovitosti (v osobním vlastnictví), kterou uvolňuji. Je možné tyto příjmy z pronájmu, jako jediné (žádný jiný zaměstnanecký poměr)nadále zdaňovat v ČR nejen z důvodu výhoodnější daňové sazby a jako občan ČR ? Děkuji předem Josef

• Daň z příjmu z podnájmu

19.05.2016 20:09  |   21.05.2016 20:07   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, bydlím s ostatními čtyřmi lidmi v bytě 5+1. Od pronajimatele mám jednu smlouvu, kde jsem uveden já jako nájemce a ostatní 4 lidé jako osoby bydlící ve společné domácnosti. Jsme navzájem více-méně cizí lidé, 3 studenti a 2 pracující, kteří se společně podílíme na placení. Jelikož nájemní smlouvu + veškeré energie, internet, prostě vše mám napsané na svoje jméno, ráda bych to měla nějak ošetřené, aby se mi nestalo, že to prostě budu muset zaplatit sama. Na to je vhodná podnájemní smlouva (mám souhlas majitele). 1) Jeden z těch co již pracují má možnost proplacení 3000Kč měsíčně od zaměstnavatele, ale musí mít smlouvu, které bude napsaná né na něj, ale na firmu. Lze to nějak vyřešit? Nějaké nevýhody pro mě? Co daně? Předpokládám, že si to firma, právě odečíst z daní chce. Nemusím já je na druhé straně nějak zaplatit? 2) Když jim napíšu podnájemní smlouvu, musím to nějak danit? Když jsem to hledala, tak jsem našla, že podnájemní smlouva se daní stejně jako nájemní. děkuji

• Bezúplatné příjmy a daň z příjmu

18.05.2016 10:21  |   21.05.2016 20:23   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, převedl jsem na manželku polovinu nemovitosti(domu)v hodnotě cca 3.000.000 Kč, bude muset manželka vyplňovat a přiznávat nějakou daň (..o nabytí, darovací apod.????) Děkuji za odpověď.

• Daňové slevy

12.05.2016 21:14  |   16.05.2016 08:34   odpovídal(a): Gola Petr

Dobry den. Ziji v byte se svou pritelkyni a jejim 3 letym synem. Dite neni me. Byt je v podnajmu na mou osobu. Ja zde trvale bydliste nemam. Pritelkyne a jeji syn zde trvale bydliste maji. Zajima me zda mam pravo na nejake prispevky nebo ulevy z dane. Ja pracuji a pritelkyne pobira jen rodicovsky prispevek. Dekuji za rady

• Změna daňového zvýhodnění

06.05.2016 22:45  |   09.05.2016 12:38   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené. Slevu na dani na naše děti si uplatňuje ze mzdy od začátku roku manžel. Od září se chci vrátit do zaměstnání a manžel zůstane na rodičovské dovolené. Mohu si slevu na děti pak uplatňovat už od září já nebo to nelze v průběhu roku měnit a musím počkat se změnou až do ledna příštího roku? Předem děkuji za odpověď.

• Pronájem nemovitosti a daň

02.05.2016 10:23  |   05.05.2016 17:06   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jaká daňová přiznání mám vyplnit, když jsem zdědil byt po mé matce a následně jej pronajímám.(daň dědická ?) Děkuji.

• Daně při prodeji nemovitosti

02.05.2016 09:23  |   05.05.2016 17:11   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, prosím o informaci, jaký typ daně a v jaké výši by se vztahoval na účastníky v případě prodeje části dědického podílu (1/2) druhému z dědiců. Dědické vypořádání proběhlo v letošním roce s tím, že zděděný majetek je v současnosti ve společném vlastnictví 2 dědiců. Jedná se o byt a v rámci prodeje by prodejní cena vycházela z odhadní ceny určené při dědickém vypořádání. Předem děkuji za odpověď a poskytnuté rady.

• Přivýdělek na dohodu a daně

01.05.2016 20:55  |   02.05.2016 07:43   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pracuji na HPP (příjem z HPP asi 20 tis. hrubého) a v dubnu i v květnu budu zároveň pracovat i na DPP u jiného zaměstnavatele. Příjem za oba měsíce dohromady u DPP nepřekročí 10 000 Kč. Jak je to s 15 % daní? Bude se mi strhávat z příjmu z DPP? A lze ji pak získat zpět, na základě ročního zúčtování? Že bych si sama podala daňové přiznání? Děkuji a přeji příjemný den.

• Prodej na internetu a daně

24.04.2016 14:51  |   24.04.2016 17:59   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud prodávám na internetu (web g2a.com) digitalni produkty, je nutno tento příjem danit?

• Daňové zvýhodnění na dceru a vnučku

24.04.2016 07:28  |   24.04.2016 18:40   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den chtěla bych se zeptat na informaci pokud já pracuji jakožto babička ma dcera plnoleta studuje denní školu na kterou uplatňují úlevu na daních,ale zároveň ma malou dcerku což je ma vnučka a bydlí semnou obě ve společně domácnost mohu zadat úlevu i na vnučku a zároveň,pokud jsem neuplatňovala tuhle úlevu požádat dodatečně o vyúčtování dani a zda mohu i zpetne a co je třeba k doloženi a také koho o to požádat zda zaměstnavatele nebo mohu i finanční úřad p ,také podotykam ,ze dcera ma rodičovský příspěvek ,rodinné přídavky na sebe a své dítě a sirotci důchod předem moc děkuji za odpoved

• Daň z prodeje zděděné nemovitosti

22.04.2016 15:51  |   24.04.2016 18:05   odpovídal(a): Gola Petr

Platí se DPFO při prodeji zděděného majetku (ve 3. skupině - po sourozenci)? Nutnost vlastnictví po určitou dobu?

• Daňové zvýhodnění na vnuka

22.04.2016 08:54  |   24.04.2016 18:30   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den chtěla jsem se zeptat mám dceru,která je studentkou denniho studia ,zároveň pobírá rodičovský příspěvek na svou dcerku a sirotci důchod je bez otce dítěte,ale bydlí semnou ve společně domácnosti mohu u svého zaměstnavatele zadat též úlevu na daních na mou vnučku děkuji

• Manželé a odpočet úroků

21.04.2016 09:40  |   21.04.2016 11:21   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, při ročním zúčtování daní má nárok na vrácení úroků z hypotéky pouze jeden z manželů? děkuji za opověď

• Nárok na daňové bonusy

20.04.2016 10:00  |   21.04.2016 09:29   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, v loňském roce jsem pracovala dva měsíce, zbytek jsem byla v evidenci ÚP. Zaměstnavatel mi vyplácel i daňové zvýhodnění na mé tři děti, protože jsem měla mzdu, která podmínky pro vyplácení splňovala. Bohužel jsem sama podala Přiznání k dani z příjmů za rok 2015 a tyto bonusy jsem musela Finančnímu úřadu vrátit. Mohu se nějak bránit, když všude se píše, že vyplacené bonusy se nevrací? Děkuji a přeji hezký den, Jana

• Odpočet úroků z úvěru

20.04.2016 06:38  |   21.04.2016 09:38   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na na vrácení daní z uroku hypotéky. Vzal jsem si hypotéku na výstavbu rodinného domu. Zaměstnavateli jsem doložil výpis z banky ohledně zaplacených úroku. Zaměstnavatel mi je ale nazahrnul do ročního daňového zučtování s vysvětlením,že nemám trvale bydliště v postaveném RD na který jsem si hypotéku vzal. Ptám se tedy,zda-li zaměstnavatel postupoval správně. Děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne.

• Spolupráce a sleva na manželku

18.04.2016 09:09  |   18.04.2016 11:25   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, mohu čerpat na manželku danovou slevu 24084,-kč pokud její příjmy nepřesáhly 60000,- Kč? a jediné příjmy má příjmy jako spolupracující osoba a tato část příjmů nepřesáhne 60000,-Kč?

• Zdanění darů

16.04.2016 12:46  |   18.04.2016 11:56   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, Jsem OBZP a začínám s uměleckým řemeslem, zatím se nechystám nic prodávat, ale ráda bych prostřednictvím internetu(mezinárodně) požádala o finanční dary, které by mi pomohly v začátcích a zároveň bych občas něco ze své tvorby různě některým, kteří by mě podpořili, poslala (získávala bych tak zkušenosti s mezinárodním posíláním a také zpětnou vazbu a kritiku). Chtěla jsem se zeptat, jak bych případné finanční dary měla daňově řešit a jedná-li se v tomto případě o "ostatní příjmy". Děkuji.

• Prodej přes internet

16.04.2016 11:15  |   18.04.2016 11:32   odpovídal(a): Gola Petr

Jak je to s nákupem a prodejem "věcí" (např. CD, časopisů, hobby zboží apod.) přes eBay ze/do zahraničí. Daní se něco při koupi/při prodeji, příp. jak se to vykazuje, resp. musí být na takovýto prodej živnost?

• Daňový odpočet a vrácení daně

15.04.2016 17:26  |   18.04.2016 11:14   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den mám dotaz ohledně odpočtu zaplacených úrokú od daňového základu. Moje přitelkyně byla od ledna 2015 do dubna 2015 na nemocenské a od dubna 2015 do září 2015 na mateřské a od října 2015 na rodičovské dovolené. Letos dávala k odečtení 92000 kč z hypotéky a dostala nazpět 1830kč. Má na odpočet vliv matéřská a rodičovská. A dá se to případně ještě změnit na mne protože jsem taky soluplátce hypotéky. Děkuji za odpověď

• Komunikace s FÚ

14.04.2016 08:04  |   21.04.2016 11:33   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká odpočtu úroků z hypotečního úvěru - můžu nadále odečítat úroky od daňového základu v případě, že jsem zachovala účel úvěru uvedený ve smlouvě (dále řeším svou bytovou potřebu), ale původní nemovitost, na kterou jsem si brala hypotéku jsem prodala a za tyto peníze koupila jinou nemovitost, kde jsou ale i nadále plněny dané podmínky pro odečet úroků od daňového základu. FÚ tuto skutečnost po tři roky uznával, nyní záležitost přehodnotil a nutí mě podat dodatečné přiznání i za předchozí roky. Druhý dotaz proto - může si FÚ vynutit podání dodatečného daňového přiznání za předchozí roky na základě změny jejich postoje k záležitosti? Děkuji předem za odpověď.

• Zákonné podmínky uplatnění odpočtu

14.04.2016 08:02  |   15.04.2016 11:27   odpovídal(a): Gola Petr

Dovoluji si Vám napsat dotaz ohledně uplatnění odečtu úroků zaplaceným ve zdaňovacím období roku 2014 a roku 2015 z hypotečního úvěru podle ust. § 15 odst.3 písm.c) zákona o daních z příjmů. Jak dokládá naše hypoteční smlouva, kterou jsme předložili na FÚ, měli jsme a dosud máme hypoteční úvěr z roku 2009, který byl poskytnut na účely – bytové potřeby- koupě nemovitosti A. Tato nemovitost A byla prodána v roce 2011, ale jak dokládá hypoteční smlouva a zejména potvrzení hypoteční banky o zaplacené částce úroků, hypoteční úvěr je i nadále za zdaňovací období roku 2014 a 2015 placen, neboť jsou i nadále zajišťovány bytové potřeby- v roce 2011 došlo ke koupi nemovitosti B , přičemž výpis z LV jsme FÚ doložili. Podle ust. § 15 odst.3 písm.c) zákona o daních z příjmů se od základu daně odečte částka, která se rovná úrokům zaplaceným ve zdaňovacím období z hypotečního úvěru poskytnutého bankou, a použitým na financování bytových potřeb,. Bytovými potřebami pro účely tohoto zákona se rozumí koupě bytového domu, rodinného domu včetně rozestavěné stavby těchto domů nebo bytu, nebo bytu podle zvláštního právního předpisu. Chápeme to tedy tak, že procesní podmínkou uplatnění tohoto druhu odpočtu je – v případě ročního zúčtování : 1. předložení smlouvy o úvěru a potvrzením stavební spořitelny o částce úroků zaplacených v uplynulém kalendářním roce z úvěru ze stavebního spoření, popřípadě z jiného úvěru poskytnutého stavební spořitelnou v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření nebo potvrzením banky o částce úroků zaplacených v uplynulém kalendářním roce z hypotečního úvěru a snížených o státní příspěvek, popřípadě z jiného úvěru poskytnutého příslušnou bankou v souvislosti s hypotečním úvěrem (§ 38 l odst.1 písm.b) DPříj) 2. včasné a řádné doložení výpisu z listu vlastnictví [§ 38l odst. 1 písm. d) DPříj].v případě úvěru poskytnutého na účely uvedené v § 15 odst. 3 písm. b) a c) výpisem z listu vlastnictví. Podle právního výkladu FÚ však pro uplatnění zaplacených úroků v daňovém přiznání je dle § 15 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů nutné splnit podmínku a to vlastnictví předmětu bytové potřeby po celou dobu po kterou uplatňujeme úroky z hypotečního úvěru. Je velmi zajímavé, že FÚ zaujal toto stanovisko až v letošním roce, neboť od roku 2011 až do lonského roku jsme tento druh odpočtu uplatnovali a daně nám byly vráceny!!! nyní po nás FÚ chce podání dodatečného DP, ato i zpětně za zdanovací období roku 2014 a za rok 2015, budeme tedy muset daně vracet, jsme povinni podat dodatečné DP, když tento výklad zákona nesdílíme??? Uplatnění tohoto výkladu zákona o dani z příjmů by bylo šikanozní vůči všem poplatníkům, co nemovitost prodají, zbývá nám platit hypotéku ještě 25 let a znamenalo by to, že úroky si odečíst již nikdy nebudeme moci?? Svoje bytové potřeby zajišťujeme i nadále za pomoci stále běžícího hypotečního úvěru, ohledně kterého i nadále financujeme svoje bytové potřeby, dle našeho názoru zajištění bytové potřeby jsme doložili aktuálním výpisem z KN podle § 38l odst.1 písm.d) zákona o daních z příjmů, a dále potvrzením banky o zaplacených úrocích, na tomto potvrzení je výslovně uvedeno, že se jedná o zaplacené úroky z úvěru poskytnutého pro bytové účely. Děkuji za Váš názor!!!

• Vrácení daně

12.04.2016 13:38  |   12.04.2016 19:44   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, zda mám nárok na vrácení daně z příjmu za rok 2015. V lednu 2015 jsem byla na ÚP a od 1.2- do teď jsem zaměstnancem firmy. Nicméně jsem byla na nemocenské dovolené od 29.5-18.12.2015. Mám tedy nárok na vrácení daně či nikoli? Předem děkuji za odpověď a přeji Vám krásný den.

• Refinancování a odpočet úroků

08.04.2016 13:10  |   10.04.2016 20:38   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, mohu si odečíst úroky ze základu daně v daňovém přiznání fyzických osob z hypotečního úvěru C, který bych chtěl jako celek refinancovat poprvé? Pro úvěr C jsem zastavil nemovitost C. Nicméně, hypoteční úvěr C vznikl konsolidací dvou jiných hypotečních úvěrů a půjčkou na rekonstrukci nemovitosti C, tj. Hypoteční úvěr A se zástavou nemovitosti A Hypoteční úvěr B se zástavou nemovitosti B Děkuji za odpověď

• Daňová vratka

08.04.2016 09:21  |   10.04.2016 19:35   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, od ledna 2015 jsem byla evidována na ÚP. Od 1.listopadu 2015 jsem nastoupila do zaměstnání. Chci se zeptat zda mám nárok na vrácení nějakého přeplatku daně, když jsem pracovala pouze část roku? Zaměstnavatel mi poslal výplatní pásku a žádný přeplatek tam není. Nebo tím, že jsem byla evidována na ÚP ztrácím nárok na přeplatek? Pokud nárok mám, jak mám postupovat vůči zaměstnavateli, aby mi přeplatek poslal? Děkuji za odpověď.

• Prodej nemovitosti v SR

07.04.2016 09:51  |   10.04.2016 20:36   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, v rámci dědického řízení na Slovensku jsem se stala majitelkou pozemků (z matky na dceru) a nyní se mi nabídla možnost je prodat. Chtěla bych se zeptat na své povinnosti a jak postupovat v případě placení daní. Předem moc děkuji za odpověď.

• Podání dodatečného daňového přiznání

05.04.2016 14:05  |   06.04.2016 11:50   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné dodatečně odečíst z daní položku, jako je placené školení, případně jak dlouho nazpátek lze slevu uplatnit. Konkrétně jsem si do daňového přiznání odevzdaného minulý rok neodečetl placené školení. Děkuji za info

• Daňové zvýhodnění na dítě

05.04.2016 13:47  |   06.04.2016 11:41   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den. Synovi je 24 let.. Studuje dálkově soukromou VŠ. Od září nastupuje na další VŠ , ale na denní studium... Mám v tomto případě od září nárok na slevu na dani i na něj? děkuji Dufalová

• Povinnost podat daňové přiznání

04.04.2016 07:37  |   05.04.2016 08:37   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, je třeba abych odevzdala daňové přiznání když jsem pracovala na HPP a od června 2015 jsem byla na DPČ jednorázově a nejsem vedena na ÚP? A který je potřeba k tomu formulář? A Jaké jsou sankce za pozdní odevzdání daň.přiznání? Děkuji mnohokrát za odpověď.

• Dodatečné daňové přiznání

31.03.2016 09:46  |   31.03.2016 12:57   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak uplatnit slevu na dani za dítě zpětne za rok 2014. když já, OSVČ jsem si neuplatnil a přítelkyně byla na MD. Může si uplatnit slevu prarodič dítěte když žijeme ve společné domácnosti? Děkuji Horák

• Prodej nemovitosti a odpočet úroků

29.03.2016 12:54  |   30.03.2016 09:26   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, je možné si v daňovém přiznání k dani z příjmu za rok 2015 odečíst zaplacené úroky z hypotečního úvěru na byt, který jsem využíval k bydlení ale v půli roku 2015 jsem ho prodal? Děkuji za radu.

• Výdaje u pronájmu

28.03.2016 21:15  |   30.03.2016 09:15   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, prosím o zodpovězení mých dotazů. Děkuji! Jsem na mateřské dovolené, kde výše mého měs. příspěvku je 7000Kč. (Danou částku nedaním) Pronajímám byt na který mám meziúvěr ze stav. spoření. Celk. výše pronájmu je 12tis., z toho jsou 3tis. poplatky a zároveň platím částku 8tis. stav. spořitelně(kde je částka 2tis. dospořování a částka 6tis. meziúvěr. Mohu si do výdajů uplatnit celou částku 8tis. korun, kterou platím stav. spořitelně? Do daňového přiznání v příloze č. 2 do řádku 201 vyplňuji celkový příjem za měs. tedy 9tis. (pronájem minus poplatky?)Děkuji

• Daňové zvýhodnění ve správné výši

27.03.2016 13:21  |   27.03.2016 14:53   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, v jednom měsíci loňského roku mi zaměstnavatel neuplatnil slevu na jedno z dětí ve výplatě. Lze vůbec, a pokud ano jakým způsobem toto uplatnit v DAP2015? Děkuji

• Podmínky pro daňové zvýhodnění

26.03.2016 23:03  |   27.03.2016 14:51   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené druhým rokem. Mám jedno dítě. Můj manžel si neuplatňuje na dítě daňové zvýhodnění. Chtěla jsem se zeptat zda si můžu podat daňové přiznání a uplatnit si dítě. Zda my budou vráceny nějaké peníze i když jsu na mateřské dovolené. Žadnou práci jsem nevykonávala. Děkuji za odpověď.

• Příjmy z ČR a Nizozemí

25.03.2016 13:33  |   25.03.2016 20:14   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, jak mám zdanit příjem ze zaměstnání z NL (Nizozemí)? Metoda vynětí? Metoda zápočtu? A píše se příjem od NL zaměstnavatele nějak do řádku 31? A pokud ano, jak? Příjem hrubá mzda 252000 Kč, pojistné 52000 Kč, daň 16000 Kč. Mám příjmy ještě od dvou českých zaměstnavatelů a musím podat přiznání a naprosto netuším jak to vyplnit. Děkuji. KV

• Podání daňového přiznání a vratka daně

25.03.2016 09:30  |   25.03.2016 15:00   odpovídal(a): Gola Petr

Dobry den. Chtela jsem se zeptat od ledna 2015 do unora 2015 jsem byla zamestnana, od 1.3.2015 jsem byla na uradu prace do 8.11.2015( podpora mi chodila do 10.6.2015 pote jsem mela dohodu) a od 9.11.2015 mam smlouvu ... Jak je to s daněmi? Prijde mi vic kvuli tonu ze jsem byla na UP nebo se to pocita jen z tr doby co jsem bylw v praci?

• Vrácení daně

24.03.2016 07:46  |   24.03.2016 08:05   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den. Dcera od začátku roku 2015 byla na nemocenské v říjnu jí ukončila, skončila i pracovní poměr, dostala odstupné a hned nastoupila na mateřskou dovolenou. Lze nebo máme podat daňové přiznání jen s tím odstupným. Děkuji za odpověď. Marie

• Příjmy z kapitálu

23.03.2016 08:20  |   25.03.2016 20:32   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, jsem FO nepodnikající a chtěl bych se zeptat, jak správně zdanit AÚV (alikvótní úrokový výnos) při nákupu dluhopisu. 1. Je možný zápočet AÚV v roce pořízení dluhopisu proti vyplaceným kupónům? 2. Je takový zápočet AÚV v roce pořízení možný u všech dluhopisů, bez rozdílu jestli emitent má sídlo v ČR nebo v zahraničí? 3. Je možné AÚV započítat i v případě: - že nákup byl uskutečněn v r. 2014 a první kupón vyplacen v r. 2015 (v DzP 2015) - nebo u provedeného nákupu v r. 2015 a kupón bude splacen v průběhu r. 2016 (až v DzP 2016)? 4. Kdy jindy lze AÚV započítat, když dle dotazu 1. až 3. nelze započítat? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

• Více dětí a daňové zvýhodnění

22.03.2016 09:47  |   24.03.2016 12:10   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, máme v manželství třetí dítě (3roky). Dvě starší děti(25,23) již nebydlí v naší ve společné domácnosti. Mohu si uplatnit vašší daňové zvýhodnění na 3 dítě nebo jen jako by bylo 1? Jaká je opora daňových předpisů pro vaši argumentaci? Budu znevýhodněn nižší částkou za první dítě - i když je v pořadí třetí? Pamatuje zákon na tuto situaci. Děkuji Keclík

• Příjmy ze zahraničí

22.03.2016 08:33  |   24.03.2016 12:44   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na placení daní u osoby, která je samostantně výdělečně činná, ale pracovní činnost provádí v zahraničí. Na území ČR téměř nepobývá, jen pár týdnů (max 2 měsíce v roce) na návštěvu, ale stále tu má trvalé bydliště. Není tu ale registrována jako osoba samostatně výdělečně činná. Pracovní činnost vykonává většinou na "dohodu o pracovní činnosti" pro americkou firmu. V USA ale nebydlí. Vše je legální, se smlouvou, ale nejde o zaměstanavatele, který by odváděl daně. Jak je správné postupovat? Kde a jak by se měly platit daně? Děkuji

• Čestné prohlášení manželky

21.03.2016 14:38  |   24.03.2016 07:51   odpovídal(a): Gola Petr

Podával jsem Přiznání k dani z příjmu a finanční úřad vyžaduje znovu čestné prohlášení manželky, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na našeho syna přesto, že tyto doklady jsou u zaměstnavatele a Potvrzení o zdanitelných příjmech, kde je syn uveden je přiloženo u "Přiznání". Musím toto prohlášení znovu přikládat pro FÚ. Moc děkuji za odpověď.

• Doklady pro daňové zvýhodnění

21.03.2016 14:11  |   24.03.2016 07:52   odpovídal(a): Gola Petr

Zaměstnavatel mi vyplácí měsíčně daňové zvýhodnění na dítě, má ode mne všechny doklady včetně čestného prohlášení manželky o jeho neuplatňování. Musím si podávat Přiznání k dani z příjmu a finanční úřad ode mne chce znovu čestné prohlášení manželky, že si daň.zvýhodnění neuplatňuje, přesto, že v potvrzení o zdanitelných příjmech mám dítě uvedené. Musím ho dokládat znovu? Moc děkuji za odpověď.

• Odpočet zaplacených úroků

21.03.2016 07:08  |   24.03.2016 08:25   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, nechali jsme si refinancovat úvěr na bydlení a úvěr na jiné účely a sloučit do jednoho. Je potom možné si aspoň částečně uplatnit úroky jako odčitatelnou položku u daně z příjmu fyzických osob. Děkuji za odpověď.

• Prohlášení u více zaměstnavatelů

20.03.2016 12:35  |   20.03.2016 18:55   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s podepsáním růžového prohlášení u více zaměstnavatelů v jednom roce? V loňském roce jsem měla více brigád a bylo mi řečeno, že je možné podepsat v jednom roce více prohlášení a uplatňovat tím slevu na daní u více zaměstnavatelů, jenom nesmí být sleva uplatněna v jednom měsíci u obou zaměstnavatelů. Je to tak správně nebo budu muset letos něco doplatit na daních? Děkuji za odpověď.

• Student a daňové přiznání

20.03.2016 11:28  |   20.03.2016 19:03   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem student, OSVČ (vedlejší) jsem od roku 2014. V roce 2015 skrz náročnost studia jsem se podnikání nestihla věnovat tudíž příjmy a výdaje byly pro mě 0. Pouze jsem platila ZP za 2014 ve výši 120Kč. Má otázka je, jakou formou mám na Fin.U. a ZP + SP doložit, že příjmy byly 0. Bylo mi řečeno že Daň.přiznání podávat v tomto případě nemusím. Nevím zda je na to, že jsem žádné příjmy neměla je také nějaký formulář, nebo jen na čistý papír natiskout mé os.údaje plus oznámení že jsem neměla žádné příjmy? Zdá se mi to takto příliš neformální, ráda bych to udělala správně a nejsem si jistá, proto budu vděčná za Vaš názor či radu jak to formulovat. A ještě jsem v roce 2015 byla brigádně na Dohodu o provedení práce na dobu neurčitou - ve výsledku jsem tam byla asi 14 dnů, 75 Kč na hod. Vydělala jsem si necelých 5 tis. Růžový papír nebo něco podobného jsem nepodepisovala, výdělek mi byl zdaněn. Tudíž se ptám, zda tohle musím také někam uvádět i když to s mou činností nesouvisí, nebo nemusím. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem

• Zdanění odstupného

19.03.2016 11:11  |   20.03.2016 19:51   odpovídal(a): Gola Petr

Dobrý den, nenašel jsem nikde na Vašich stránkách (ani u mvcr nebo mpsv - na jejich stránkách, nebo telefonickými dotazy), jakým způsobem si spočítám rozsah zdanění svého odstupného, které je, možná nestandardně, složeno z více položek; 1. odstupné - reorganizace/nadbytečnost(podle kolektivní smlouvy vyšší - přesáhne 100 000,-) 2. náhrada za letní dovolenou 3. náhrada za zimní dovolenou 4. odměna (dva platy) za dokončení projektů Vzhledem k výši částky těchto částí do zdanění vstupuje i solidární zdanění. Protože po ukončení zaměstnaneckého poměru budu řešit platby úvěrů, hypotéky a dalších existujících poplatků (děti-škola...) chtěl jsem si zdanění částky odstupného (+ odměn...) někde spočítat. Domnívám se, že někde musí informace a návod na řešení výše popsané kombinace být, ale nevím už, kde jinde se po tom pídit. Děkuji předem za jakoukoli radu,

« Předchozí 1 2 3 4 46 91 135 180