FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STUDENT A DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Menší počet odpracovaných hodin na výplatní pásce

Dobrý den, jsem student a mám brigádu na DPP, tento měsíc mi přišla první výplata v nové brigádě a na výplatní pásce mám asi o 30 hodin méně než jsem ve skutečnosti odpracovala. Ptala jsem se na to vedoucí, která dělá zároveň i výplaty a za říkala že tam není nic špatně. Já ale vím že jsem měla odpracovaných hodin víc, je něco co můžu udělat pro to, abych peníze dodatečně dostala? (Hodiny si zbavíme do počítačového programu, možnost že jsem se zapomněla přihlásit neni)


odpovídal(a): Redakce

Živnostenský list pro studenta

Dobrý den, jsem student distančního studia, nikoli prezenčního, proto nevím, jestli se na mě vztahují stejná pravidla a je studium bráno jako primární činnost. Je mi 20 let a chtěla bych začít podnikat v oblesti grafiky (vytvářet loga na zakázku, mít vlastní web, prodej na fotobankách apod.). Bála jsem se aleale poplatků a pojištění, protože nevím, co všechno bych musela platit. :D Proto jsem se chtěla zeptat, jak to s tím placením vlastně je a kdybych například nevydělala ani korunku, jak moc do mínusu půjdu? No lépe řečeno, jak je živnostenské oprávnění finančně náročné? Moc děkuji za pomoc.



odpovídal(a): Redakce

Nárok na kompenzaci - únor 2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala na řešení mé situace. Studuji prezenčně VŠ a také jsem OSVČ od listopadu 2017. Nové podmínky pro komepnzační bonus za únor 2021 jsem se tedy dozvěděla, že jsou takové: průměrná částka ze srovnávacího období za listopad, prosinec 2018 a leden 2019 se srovnává s částkou za leden 2021 a pokud je pokles příjmů o 50% a výše, tak je nárok na kompenzaci. Dozvěděla jsem se také fakt, že výše kompenzačního bonusu nesmí být větší jak průměr ze tří měsíců. Takže ikdyž jsem za rok 2018 a 2018 (za ty tři měsíce) vydělala 2.000 Kč, protože jsem začínala a teď jsem vydělávala za minulý rok více peněz, tak i tak na tuto kompenzaci nárok nemám? :) Děkuji a těším se na Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Maximální doba studia a druhý pokus státnic

Dobrý den , ráda bych se zeptala na jednu věc. Studuji bakalářské studium a mám za sebou první pokus státní závěrečné zkoušky ze sedmi předmětů, ze které jsem neudělala tři. Druhý pokus by vycházel na cca druhý tyden v únoru r.21 . Maximální doba studia (5 let) mi vyprší první týden v lednu r.21. Je nějaká šance aktuální situaci zachránit a podstoupit druhý pokus a úspěšně studium dokončit nebo je vše již nenávratně ztraceno? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mám úspěšně dostudované bakalářské studium po 3 letech. Bude mi další 1 rok platit další bakalářské studium stát?

Dobrý den, právě jsem úspěšně zakončila bakalářské studium, které jsem ukončila v řádném časovém období tří let. Vím, že stát platí 3+1 rok na bakalářské studium. Nevím, jak je to v případě, kdybych opět chtěla nastoupit na bakalářské studium. Zaplatí mi stát alespoň jeden rok nebo budu povinna platit školné/poplatky za studium? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za další studium

Dobrý den, studovala jsem 3 roky bez úspěšného ukončení státní VŠ a následně získala bakalářský titul na soukromé VŠ. Nyní uvažuji nad studiem dalšího kombinovaného bakalářského oboru na Karlově univerzitě. Chtěla bych se prosím zeptat, jak by to bylo s poplatky za studium. Jsem starší 26 let a pracuji. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné při kombinovaném studiu, sirotčí důchod

Dobrý den, Od září 2019 jsem studentem kombinovaného studia. V květnu 2020 jsem uzavřela smlouvu na DPP a podepsala jsem tzv. "růžový papír". Za tu dobu můj měsíční příjem nikdy nepřekročil 10 000,- a já neřešila žádné poplatky, daně. Každopádně včera mě kamarád upozornil, že jakožto student kombinovaného studia si musím hradit pojistné, což jsem netušila. Jak to tedy je? Pokud musím pojistné platit, tak jak zjistím, kolik dlužím, a komu to mám splatit? A nepřijdu tím o sirotčí důchod? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

26 let - prodloužení studia

Dobrý den, 8.3.2021 mi bude 26 let. Od září studuji poslední ročník na VŠE, možná poté budu prodlužovat. Kvůli koronaviru se prý poslední semestr nebude počítat, a tak všichni máme o 6 měsíců zdarma navíc. Od jakého dne tedy musím platit zdravotní pojištění/přihlásit se na úřad práce a platit školné? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Obnova statusu studenta_DPP

Dobrý den, v lednu jsem u zaměstnavatele podepisovala prohlášení k dani, do února jsem měla status studenta a nebylo mi nic strháváno z výdělku, minulý měsíc jsem měla zápis do studia a dodala jsem potvrzení o studiu, včera jsem dostala výplatní lístek a v něm mi bylo strženo 15%, v potvrzení o studiu je uvedeno, že školní rok začíná až od září, ale je tam i zároveň červnové datum od zápisu. Na pojišťovně mi řekli, že status mám od zápisu, nevím tedy, jestli se v práci nevloudila nějaká chybička a mám se ozvat, nebo je to jedno a lze si to dovybrat v ročním zúčtování daní, ikdyz je to u zaměstnavatele u kterého jsem podepisovala prohlášení k dani.


odpovídal(a): Redakce

Brigáda nebo UP

Dobrý den, právě jsem ukončila bakalářské studium. Poté jsem se hlásila na navazující magisterském studium. Po zveřejnění výsledků mě nepřijali ale budu podávat odvolání. K tomu mám stále brigádu na DPP. V případě že mě nevezmou ani na odvolání kdy se mám nahlásit na UP když na brigádu stále docházím? A jak je to s pojištěním? Ráda bych v brigádě ještě pokračovala, je tedy nutne se hlásit na UP když už nebudu student? Předem děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Prodloužení vysokoškolského studia

Dobrý den, v roce 2018 jsem úspěšně absolvovala bakalářské studium na UTB ve Zlíně ve standardní době studia (3 roky). V tentýž rok jsem nastoupila na navazující studium na Univerzitě Báňské v Ostravě - VŠB (obor marketing a obchod), studium jsem v září 2019 přerušila a současně nastoupila na navazující studium (obor angličtina pro překladatelství a praxi) na UPOL v Olomouci. Na VŠB se chci na podzim tohoto roku vrátit. vzhledem k tomu, že maximální doba přerušení studia je 1 rok. Nejsem si však jistá, jak je to s poplatky za prodloužení studia - studium, psaní diplomky a státnice by byly při současném studiu obou škol - VŠB + UPOL jistě náročné. Prosím tedy o radu, v případě, že nynější studium na UPOL k záři roku 2020 přeruším a současně nastoupím zpět na VŠB, kterou bych k roku 2021 úspěšně absolvovala, budu platit za prodloužení studia na UPOL v případě, že studium znovu obnovím na podzim v roce 2021 a ukončím v roce 2022? Nebo druhá varianta: budu současně studovat UPOL i univerzitu Báňskou v roce 2020/2021 s tím, že bych státnicovala na VŠB v roce 2021 a studium na UPOL bych prodloužila o nezbytně nutnou dobu (například státnice v lednu 2022) - pokud by to bylo možné. Platila bych za prodloužení studia i když jsem vlastně VŠB ukončila v řádném termínu (2 roky) a UPOL bych prodlužovala o nezbytně nutnou dobu, ne však o více než jeden rok, který je nezpoplatněn? Ještě dodám, že studium na VŠB je ukončeno Ing. titulem a studium na UPOL je ukončeno Mgr. titulem. Doufám, že to takhle bylo srozumitelně vysvětleno. Děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Podepisování "růžových papírů"

Dobrý den, jsem student 2. ročníku navazujícího magisterského studia, zároveň na vedlejší činnost pracuji jako OSVČ,ale v současné době nemám práci, přesto hradím zálohy na sociální i zdravotní,dle výpočtu. Zajistil jsem si práci na DPP, mám u tohoto zaměstnavatele podepsat tzv. růžové papíry? Případně jak mám postupovat, kdy jako OSVČ v současné době práci neseženu a zatím neuvažuji o pozastavení činnosti. Co za případné nástrahy mě budou čekat při vyúčtování za rok 2020. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daně

Dobrý den, dcera v roce 2019 měla praxi ve škole (1 měsíc), kde dostala zaplaceno 4 085 Kč (k výplatě). Během roku byla na brigádě (dohoda o provedení práce, taky 1 měsíc), kde dostala opět k výplatě 9 975 a později měla ještě jednu brigádu také dohoda o provedení práce, tam dostal a 6 000 Kč. Musí z toho podat daňové přiznání? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dvě DPP

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat na následující situaci. V lednu až červnu roku 2019 jsem pracovala na DPP u firmy A, jsem studentka a podepsala jsem růžové prohlášení. V červenci až prosinci jsem pracovala u firmy B, kde jsem rovněž podepsala růžové prohlášení a stále jsem byla student. Mám povinnost podat daňové přiznání či žádat o vratku daně? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Delší studium medicíny

Dobrý den, v roce 2018/2019 jsem studovala 1. ročník medicíny, v září jsem však studium ukončila a nastoupila na VOŠ. VOŠ chci však tento rok 2020 v létě ukončit a nastoupit opět na medicínu do 1. ročníku. Platila bych za delší studium v případě, že tentokrát bych studovala klasicky 6 let medicínu? Nebo stát platí 6+1 rok studia na medicíně, tímpádem bych už rok měla vyčerpaný? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání při dvou a více DPP

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, zda si musím podávat daňové přiznání, když jsem minulý rok měl 3 zaměstnavatele? Přesněji řečeno, od ledna do června jsem dostával na SŠ stipendium, na které jsem měl podepsaný "růžový papír" (cca 1.000-1.500 měsíčně). Poté jsem měl letní brigádu od července do září na DPP, kde jsem podepsal růžový papír (cca 9.000 měsíčně). A do toho jsem měl celoroční brigádu také na DPP, kde jsem podepsal růžový papír až v listopadu a výdělky se pohybovaly okolo 3.000 měsíčně, ale za měsíc prosinec, v době, kdy jsem už neměl jinou souběžnou brigádu, překročily 10.000 KČ. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Platba studia po neúspěšném studiu

Dobrý den, Mám za sebou úspěšné studium bakalářského programu a to v době 3+1, takže žádné poplatky za delší studium jsem neplatila. Poté jsem začala studovat navazující magisterské studium, které jsem nedávno ukončila (cca délka studia byla jen semestr). Chtěla bych znovu studovat bakalářské studium z jiného oboru. Nevím zda budu platit poplatek za další bakalářské studium,když jsem teď ukončila navazující magisterské studium. Nebo ty dva programy se dohromady nezapočítávájí? Řeší se zvlášť bakalářské studium a zvlášť navazující magisterské studium? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Brigády

Dobrý den Chtěla bych se zeptat,jak je to s podepsáním ,,růžového prohlášení" Když mám brigádu,kde mám podepsané růžové prohlášení a v létě budu mít na dva měsíce druhou brigádu,ale budu ty dva měsíce pracovat pouze v té druhé brigádě. Můžu podepsat prohlášení znovu? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za studium bakalářské studium na magistrovi

Dobrý den, Studovala jsem bakalářské studium, které jsem řádně ukončila po třech letech, poté jsem nastoupila na nový bakalářský obor, který jsem po roce musela ukončit ( Tedy Bc. Studium 3+1 rok). Nyní studuji magisterské studium, studuji 3. rok, s předpokladem ukončení v letošním roce. (Tzn. Mgr. Studium 2+1). VŠ po mě chce uhradit poslední ročník. Odvolání mi bylo zamítnuto. Je toto odvolání relevantní či nikoliv. Děkuji za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Dobrý den, dne 14.09.2015 jsem nastoupil na první univerzitu dne 22.10.2019 Ukončení pro nesplnění stud. podmínek , mezitím jsem 03.09.2019 nastoupil na druhou univerzitu. Budu platit poplatky za delší studium na obou školách, nebo jen na druhé?