FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Více DPP, student, zdravotní pojištění, daně a hranice 10 000 Kč

Dobrý den, chci se zeptat jak to funguje s několika různými DPP u různých zaměstnavatelů. Jsem student a u jednoho ze svých zaměstnavatelů se většinou dostanu přibližně na tu hranici 10k, nikdy ne přes ní. Pokud mám další smlouvu (či dokonce dvě), jak se počítá ten limit na odvádění daní a sociální a zdravotní? Řekněme, že si u jednoho zaměstnavatele vydělám 10k, u dalšího 2k a dalšího 5k. Jedná se o 10k u všech zaměstnanců dohromady, nebo stačí, abych u každého z nich nepřesáhla oněch 10k? Růžové prohlášení mám samozřejmě podepsané jen u toho prvního, takže předpokládám, že kvůli dalším dvoum budu muset dělat daňové přiznání. Děkuji za odpověď, bohužel jsem nikde odpověď vyloženě na moji otázku nenašla.


odpovídal(a): Redakce

Nechat se vyloučit či ukončit studium z vlastní iniciativy?

Dobrý den, studují 1. semestr na vysoké skole, bohužel jsem zjistila, že je to náročnější obor než jsem schopná zvládnout. Předpokládám, že mě ze studia vyloučí po neuspěšném zkouškovém. Mám v plánu podat přihlášku a nastoupit na VOŠ příští rok v září. Zajímalo by mě, jestli je lepší studium ukončit ještě před obdobím zkoušek nebo se nechat po 1. semestru že školy vyloučit? A jak by se mi potom započítávávala doba neúspěšného studia? Děkuji za odpověď Jana.K



odpovídal(a): Redakce

Prodloužit či neprodloužit rodičovský příspěveK

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli budu mít nárok na zpětné vyplacení rodičovského příspěvku, který se má bohužel zvyšovat až od 1.1.2020, když mému dítěti budou 16.1.2020 4 roky. Dále, zda je dobré si dávky rodičovského příspěvku nechat rozložit až do ledna 2020 či na tom nezáleží. Od ledna 2019 nastupuji do zaměstnání, nevím, jestli bych tím rozložením nebyla nějak limitována (nárok na ošetřovné, nemocenskou). Děkuji moc za případnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Růst rodičovského příspěvku

Dobrý den, prosím o radu. V dubnu 2019 vyčerpám rodičovský příspěvek (220.000 Kč). Dcerka bude mít začátkem července 2019 dva roky. Mohu tedy zažádat na ÚP o navýšení RP (80.000 Kč) a příp. kdy? Zda mohu již nyní nebo vyčkat na duben 2019? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia

Dobrý den, mám takovou situaci: chci ukončit studium na statní vysoké škole a přišití rok jít na jinou. V současné době hledám práce, ale ještě jsem nevyzvedla papíry ze školy. Mám ze začátku oficiálně ukončit studium, a pak jít na úřad práce? Nebo najít práce, a s časem škola mně sama vyloučí? Jestli to udělá škola, bude to mít vliv na můj další studentský život? Děkuji předem za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Růst rodičovského příspěvku v 2019: je možný doplatek?

Dobry den, Vim, ze je to jeste v jednani, ale pokud by byl rodicovsky prispevek navysen od ledna 2019, tak bych se chtela zeptat: Mam dite, ktere bude mit v srpnu 2019 4 roky, takze by se me navyseni tykalo? Jenze rodicovska mi bude koncit po 3 letech v srpnu 2018. Mam si rodicovskou prodlužovat na 4 roky, abych na prispevek dosahla nebo i kdyz mi rodicovska skonci, tak si pak muzu o ten prispevek zazadat, i kdyz uz na rodicovske nebudu? Muzu byt i zamestnana a dite mi chodit do skolky a stejne na prispevek 80 tisic budu mit narok? A jak se pak prispevek bude vyplacet. Jednorazove? Moc dekuji za odpovedi.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský

Dobrý den no kdyz se mnenilo ze si muze hybat kazdy s rodičovským příspěvkem chtela jsem si ho navisit na socialce my bylo receno ze ja nato narok nemam jelikoz partner nebyl zambestnany v den kdy se hholka narodila tak protoo se ptam jestly my to navýšit ted půjde nebo ne


odpovídal(a): Redakce

čerpání dovolené místo neschopenky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně využití dovolené místo neschopenky. 04.02.2019 půjdu na lékařský zákrok po kterém bych měla být zhruba 14 dní v pracovní neschopnosti. Mám právo říci v nemocnici, že neschopenku nechci a vyberu si dovolenou, pokud mi to v práci umožní? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Kdy můžete požádat o změnu rodičovského příspěvku?

Dekuji za odpověď navisi my to i kdyz jsem si stim nemohla hybat jelikoz pritel v den narození dítěte nepracoval predem dekuji



odpovídal(a): Redakce

Je možné vybrat rodičovský příspěvek?

Včera jsem zjistila že jsem těhotná chtěla jsem se zeptat pobiram rodičovský příspěvek na mladsi dceru do příštího roku do 22.11 ale za 9mnesicu budu rodit tak jsem se chtěla zeptat zda zbytek rodicaku bud mohu vybrat nebo jestly ten zbytek vyplati nebo to zanikne ?předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

nový rodičovský příspěvek

Dobrý den, v červenci 2019 budu mít syna který ještě nebude mít 4 roky a dceru, která bude mít rok a na kterou budu pobírat rodičovský příspěvek. Vztahuje se nové navýšení rodičovského příspěvku zpětně i na prvního syna, když ještě nebude mít 4 roky? Dočetla jsem se, že nárok mají i matky, které už rodičovský příspěvek vybraly, ale nenašla jsem jestli je jediná podmínka věk do 4 let nebo jestli zároveň nesmím být na druhém rodičáku. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Růst rodičovského příspěvku

Dobrý den, četla jsem, že od července 2019 se má navýšit rodičovský příspěvek o 40 000 Kč. Momentálně jsem na rodičovské s jednoročním dítětem a chtěli bychom se začít snažit o druhé dítě. Jak je to s navýšením rodičovského příspěvku v případě, že bych porodila v červenci? Je možnost příspěvek ještě navýšit a vyčerpat na první dítě? Nebo se vyplatí ještě měsíc či dva počkat, abychom o možnost vyčerpání navýšení nepřišli? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

mateřská/rodičovská dovolená

Dobrý den, jsem v současnosti na rodičovské dovolené (do listopadu 2019). V březnu 2018 mi skončila smlouva u zaměstnavatele a tudíž až mi rodičovská skončí, budu nezaměstnaná. Před nástupem na mateřskou (září 2017) jsem pracovala a odváděla zdravotní i sociání pojištění jako zaměstnanec. Na podzim 2019 plánujeme další dítě a tak se chci zeptat, co mohu udělat pro to, abych měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně si mohla sama zvolit délku rodičovké dovolené s dalším dítětem? Jsem také spolu s manželem jednatelkou naší firmy. Mám se od něj spíše nechat zaměstnat? Mám si platit nemocenské potjištění, případně v jaké výši? Děkuji za pomoc a radu. S pozdravem Kateřina Kozlová


odpovídal(a): Redakce

Práce na DPČ

Dobrý den, dcera pracuje na DPČ kde ve smlouvě je uvedeno 20 hod. týdně. Pracuje ale denně PO-PÁ 8,5 hod. , řekli jí že jinak to prý nejde, je to tak prý správně. Můžete mi prosím vysvětlit jak je to možné, když to podle zákoníku práce nelze. Děkuji za odpověď, s pozdravem Ludvík Punčochář


odpovídal(a): Redakce

Dluh

DOBRÝ DEN MÁM DLUH UŽ V EXEKUCI Z DOBY KDY JSEM BYL NA ÚŘADU PRACE A BOHUZEL JSEM TO NENAHLÁSIL DÁ SE Z TOHO ASPON NĚJAK ČÁSTEČNĚ DOSTAT TŘEBA DOLOŽENÍM ŽE TO CO MÁM V EXEKUCI MÁM ZAPLACENO ALE JEN NEHLÁŠENO DĚKUJI MOC ZA RADU HEZKÝ DEN


odpovídal(a): Redakce

Podnikání na vedlejší činnost při pobírání rodičovského příspěvku

Dobrý den, jsem OSVČ, pobírám rodičovský příspěvek do 4 let věku - dceři jsou dva roky (doposud mám činnost na vedlejší činnost), pobírání rodičovského příspěvku mi bylo rozloženo na 4 roky, jelikož jsem si neplatila nemocenské. Dceři jsou dva roky a chtěla bych ji dávat do mateřské školy. Jak často může dcerka do mateřské školy a můžu podnikat dále jako na vedlejší činnost? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Status studenta a placení zdravotního pojištění

Dobrý den, k úspěšnému absolvování studia už mi zbývá pouze obhajoba bakalářské práce, a to 30.8 - jedná se o mimořádný termín (státnice už mám splněné). Chtěl bych se zeptat, dokdy mi v mém případě platí status studenta? Někde jsem se dočetl, že ještě měsíc po absolovoání. Ale zřejmě to platí při absolvování v řádném termínu. V mém případě mi status studenta končí právě toho 30.8., pokud se nepletu. Co to pro mě znamená? Práci hledám a rozeslal jsem několik životopisů. Co když však nebudu do konce tohoto týdne nikde přijat? Hádám, že to pro mě znamená přihlášení se na úřadu práce. Jaká je však lhůta, dokdy tak musím učinit, abych nebyl nějakým způsobem stíhán? Budu velmi vděčný za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Pojištění družstevního bytu

Dobrý den, chci si pojistit zrekonstruovaný byt v družstevním vlastnictví, a to kromě domácnosti zejména stavební součásti bytu (rozvody médií, úpravy povrchů, armatury apod.). Pojištění nemovitosti je nelogické, protože byt nevlastním, pouze družstevní podíl, budovu má pojištěnu družstvo. Pokud si byt i přesto pojistím jako nemovitost, předpokládám, že by to při pojistné události vyvolalo kolizi obou pojištění a ve finále bych na to mohla doplatit, nemluvě o několikanásobně vyšším pojistném. Pojištění domácnosti sice zahrnuje pojištění stavebních součástí, ale v nesmyslném limitu cca 20% celkové pojistné částky (navýšení je možné, ale max. do 30%). Zvednutí celk. poj. částky situaci neřeší, protože limit se exponenciálně snižuje, je to početně nesmysl. Je nějaké řešení této situace, tj. jak zajistit odpovídající pojištění stavební investice do bytu, který není ve vašem vlastnictví? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prevedeni energii bez naseho vedomi

Dobry den, v zari lonskeho roku k nam prisli od My energy s tim,ze nam mohou najit levnejsiho dodavatele energii. Ukazali jsme jim smlouvu kterou mame u PRE. Je psana na meho otce,ktery u nas jiz ale nebydli. Nikdo krom me a meho manzela s nimi nejednal. Muj otec ma jiz vice nez 10let trvale bydliste na uplne jine adrese. Nikdo nas pak nekontaktoval a tak jsme na vse zapomneli. Prisel nam nedavno dopis od Rodinne energie,ktery jsme bohuzel ani neotevreli s tim,ze vime ze s nimi nemame nic spolecneho a je to zase jen nejaka reklamni nabidka na energie,ktere nam casto chodi... Bohuzel jsme pak byli prekvapeni,kdyz nam od PRE prisla slozenka na zaplaceni pokuty pro predcasne ukonceni smlouvy. Bohuzel bylo jiz pozde prevedeni zastavit,protoze jsme jiz mesic bez naseho vedomi odebirali energii od Rodinne energie. Spolecnost PRE nam rekla,ze si to musime vyresit s my energy,ale ti s nami nechteji jednat,protoze smlouva je pry psana na meho otce s trvalym bydlistem na nasi adrese coz neni mozne. Ja s manzelem jsme vlastniky nemovitosti a muj otec ma trvale bydliste uplne jinde.Poradte nam prosim jak dale postupovat. Nevime si rady a je jiste,ze zfalsovali otcuv podpis. Pokud je ve smlouve na otcovo jmeno napsana adresa trvaleho pobytu nespravne,je smlouva neplatna nebo ne? Predem dekuji za odpoved