Důchody a financování penze

Nevíte, jak spořit na penzi? Kdy můžete odejít do důchodu? Co ovlivňuje výši důchodu?

Velice často se stává, že životní úroveň lidí po dosažení důchodového věku prudce klesne. K zajištění lepší životní úrovně ve staří slouží mimo státní důchody, také finanční produkty - doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) případně životní pojištění - v tomto případě pokládejte dotazy do Poradenství z oblasti pojištění

V poradně se můžete ptát také na věci tykající se státních důchodů - druhy, výpočet, důchodový věk, pojistné, či podmínky nároku na řádný nebo předčasný důchod.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk žen

Dobrý den .CHtěla bych vědět kdy je pro mě nejvýhodnější datum pro odchod do starobního důchodu .Správně bych měla jít 31.01.2013,ale ted při těch úpravách od 1.10.2011 nevím jestli bych neměla jít dříve.Narozená jsem 30.09.1953 Děkuji Brutovská Jana


odpovídal(a): Redakce

Zaslání IOLDZ

Dobrý den, chtěla bych vědět, zda existuje možnost u ČSSZ spočítat "nanečisto" celkovou dobu pojištění, případně i výši důchodu, třeba i za poplatek. Chtěla bych se vyhnout tomu, aby mi chybělo např. pár dnů do celého roku, protože přesně nespočítám procenta doby studia po 18.roce nebo vyloučenou dobu, po kterou jsem byla na pracovním úřadě. Nárok na důchod mi vznikne v únoru 2011. Děkuji.odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk není výpovědní důvod

Dobrý den,v květnu 2011 odcházím do důchodu.Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou a chci při důchodu dá le pracovat.Vedení firmy mi naznačilo,že důchodce nehodlá zaměstnávat.Buď budu dělat na procenta,nebo dostanu výpověď,nyní přibrali nového zaměstnance který se zaučuje na mou funkci(strojvedoucí).Prosím,poraďte mi,děkuji.Vašmucius František


odpovídal(a): Redakce

Krácení předčasného důchodu

Dobrý den, chystám se odejít do předčasného důchodu. Jsem narozen dne 10.05.1950. Nárok na odchod do starobního důchodu mi byl stanoven na 10.11.2012. Chci se zeptat, zda v případě mého odchodu do předčasného důchodu v únoru 2011,tj. o 630 dní dříve, bude výpočet proveden podle dosud platných předpisů (podle kterých se nyní počítá důchod pro rok 2011). Dále mě zajímá, co by pro mě bylo finančně výhodnější, zda odchod do důchodu až v únoru 2011 či vzhledem k nejistotě, kterou nyní rozdmíchaly sdělovací prostředky, odejít již k 31.12.2010 či k 1.1.2011 (pak který z těchto dvou termínu je opět výhodnější). Posledním dotazem je, jaká částka se do Vaší důchodové kalkulačky zapisuje, pokud jsem byl veden na úřadu práce (jaký poměr ze získané podpory v nezaměstnanosti. Předem děkuji za odpověď S pozdravem Uher milan@email.cz


odpovídal(a): Redakce

Valorizace důchodů

1)Jaký je rozdíl ve výši starobního důchodu (např.v procentech) uplatňovaného od 1.9.2010 a od 1.1.2011? 2) vztahuje se valorizace 2011 na starobní důchod uplatňovaný od 1.1.2011?


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod

Dobrý den, asi tři roky jsem pobíral sirotčí důchod, po ukončení střední školy mi ho odebrali a po doložení potvrzení o studiu mi ho opět obnovili.Ještě před prvním semestrem na vysoké škole,jsem studium ukončil a našel jsem si zaměstnání.Na ČSSZ jsem poslal potvrzení o ukončení studia a oni mi zpětně poslali dopis,že mi sirotčí důchod v plné výši odebírají. Myslel jsem si,že tím je to vyřešené,ale další měsíc mi přišla dávka znovu,už je to asi tři měsíce a důchod mi stále chodí. Mám s tím něco dělat?? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by nás, jak se započítává…

Dobrý den, zajímalo by nás, jak se započítává doba do důchodu, když po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti je člověk ještě další roky na ÚP než najde práci a když se to stane víckrát za život, jestli se započítá vždy doba 3 roky po vyčerpání podpory nebo to platí pouze jednou a potom už je zápočet do důchodu jen období pobírání podpory? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění nutná pro odchod do důchodu

Dobrý den , zajímá mne jestli se započítávají i roky přípravy na zaměstnání tzn. SOU, které jsem absolvovala v roce 1973 - 1976 , jsem narozena v lednu 1958 , mám 4 děti - čtvrté dítě se mi narodilo v roce 1996 se kterým jsem byla na placené mateřské dovolené do 27.12.2000 a od 2.1.2001 jsem vedena na úřadu práce. Chtěla bych vědět , kolik let se mi počítá na nárok na starobní důchod.Případně kolik let ještě musím odpracovat , aby mi nárok na starobní důchod vznikl. Děkuji za odpověď Fajfrová.


odpovídal(a): Redakce

Změna penzijního fondu

Mám penzijní připojištění u Kooperativy a chtěl bych přejít k Čsob. Dá se převést můj účet, aniž bych musel jít zrušet ten stávající do Kooperativy. Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Kdy odejít do důchodu

Dobry den, prosim o poradu ohledne me budouci penze v Ceske republice. Do 7/2003 jsem zila v Cesku, maturovala 1972 pak rok pracovala, pak studovala 6 let vysokou skolu, pak byla zamestnana az do 1992. Potom OSVC a duchodove pojisteni jsem neplatila. Od roku 2000 jsem opet duchodove pojisteni zacala platit, byla jsem zamestnana na vedlejsi pracovni pomer, od srpna 2003 jsem zamestnana ve Spolkove republice Nemecko, v Cesku si duchodove pojisteni neplatim. Mam jedn dite.Jsem narozena 6.2.1953. Muzete mi poradit, kdy si budu moci zazadat o duchod v Cesku pripadne, zda bude vyhodnejsi zazadat o nej az pozdeji? Zatim stale pracuji a hodlam pracovat jeste radu let, ale ne v Cesku. Takze to asi na vysi ceskeho duchodu nebude mit zadny vliv? Diky za odpovedodpovídal(a): Redakce

Valorizace výsluhového příspěvku

Dobrý den,jeden můj známí pobírá výsluhovou rentu. Prý,že současně z valorizací důchodů se navyšovaly i renty,sice jen o polovinu,ale prý ano. Jak to tedy bude?Děkuji za odpověď.jindřich


odpovídal(a): Redakce

Výše nemocenské po ukončení dřívější nemocenské

Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat.jsem po operaci zlomeniny ,marodila jsem od 1.11.2009, ted jsem po dohodě s lékařem nastoupila zpátky do zaměstnání. musím jít ale ještě na neurologii v listopadu. Noha mě stále bolí.mohu jít znovu marodit? A z čeho by se mi vypočítala nemocenská, jestli budu v zaměstnání pouze měsíc a půl. Byla jsem i u posudkového lékaře, ten mi sdělil, že mám přijít po vyšetření na neurologii.mohu jít k němu hned?


odpovídal(a): Redakce

Odchod do předčasného důchodu

dobrý den mám dotaz ohledně předčasného důchodu jsem žena narozena 22.5.1953,dvě děti. Současně pracuji na poloviční úvazek. Vzhledem ke zdravotnímu stavu a poměrech na pracovišti uvažuji o odchodu do předčasného důchodu. Prosím o informaci, od kterého data by pro mne byl odchod nejlepší. Kdy zažádat a kdy a jakou formou to oznámit zaměstnavateli. předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Navýšení důchodu - nepovinná 9. třída

Dobrý den, prosím o ujasnění. Jsem ročník 1946, absolvovala jsem 9. nepovinnou třídu,pak dělala zkoušky na SVVŠ, KDE JSEM MATURITOU UKONČILA STUDIUM VE 12. TŘÍDĚ, UKONČENÍ 1964. Vztahuje se na mne také ten zápočet 9. nepovinné třídy do důchodu? Děkuji za odpověď. Kdybych měla vysvědčení z té 9. tříedy, bylo by to pro mne snažší. Bohužel ho nemám, mám pouze maturitní.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na vdovský důchod

Sestra ovdověla v prosinci 1998 ve svých 46 letech. Vdovský důchod brala 1 rok. Je naroz. v říjnu 1952, v říjnu 2011 půjde do starobního důchodu. Bude mít znovu nárok na vdovský důchod? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pobírání vdovského důchodu

Ovdověla jsem v r. 1981 ve 27 letech. Dvě děti studovali do mých 45 let. pobírám vdovský důchod. Žiju sama. Narozena jsem v listopadu 1954. Budu mít nárok na vdovský důchod, když dovrším svého důchodového věku v r.2014 a pokud ano, musím o něj žádat?


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a výdělečná činnost

Dobrý den, Mám invalidní důchod I. stupně a pracuji na plný úvazek na základě smlouvy na dobu neurčitou. V říjnu 2010 mi vznikl nárok na starobní důchod, ale chtěl bych pracovat ještě dál, a proto jsem o důchod dosud nepožádal. Má otázka tedy zní - jak dlouho ještě mohu pracovat a současně pobírat částečný invalidní důchod?


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobry den,chtela jsem se zeptat,kdy mam narok na starobni duchod.Jsem rocnik 1964,mam 4dospele dcery.Na 1dceru mam peci o osobu blizkou.Dekuji moc za odpoved Olina.


odpovídal(a): Redakce

Zvláštní důchodový věk

Dobrý den,manžel je ročník 1955,během zaměstnání odpracoval v hlubině přes 13 let-tedy v kategorii 1.AA. Bylo to do roku 1992.Má možnost odejít do starobního důchodu dřív než v 63 letech? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Změna PID na starobní

Dobrý den,chci se zeptat,jak velký důchod budu pobírat až půjdu v 65 letech do důchodu? Jsem od roku 1998 v plném invalidním důchodu, a zůstanu tak už napořád. Narodil jsem se 6.10.1978.Děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.