Důchody a financování penze

Nevíte, jak spořit na penzi? Kdy můžete odejít do důchodu? Co ovlivňuje výši důchodu?

Velice často se stává, že životní úroveň lidí po dosažení důchodového věku prudce klesne. K zajištění lepší životní úrovně ve staří slouží mimo státní důchody, také finanční produkty - doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) případně životní pojištění - v tomto případě pokládejte dotazy do Poradenství z oblasti pojištění

V poradně se můžete ptát také na věci tykající se státních důchodů - druhy, výpočet, důchodový věk, pojistné, či podmínky nároku na řádný nebo předčasný důchod.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění a důchod

Dobrý den. Je mi 59 let a od 1.3.2012 budu z org. důvodů prvně v životě nezaměstnaná. V srpnu 2012 splním podmínky pro odchod do starobního důchodu. Četla jsem, že se doba nezaměstnanosti započítává pro potřeby stanovení důchodu z 80%. a předpokládám, že nárok na podporu v nezaměstnanosti nezaniká pouhým vznikem nároku na důchod, pokud o něj nebylo požádáno. Pokud výše uvedené platí, chybělo by mi k 1.8.2012 necelých 6 měsíců, abych měla odpracovaných 45 let pro určení procentní výměry pro výpočet důchodu. Protože se při výpočtu penze počítají jen celé roky, více než 6 měsíců by mi tak při stanovení důchodu nebylo zohledněno. Zajímalo by mne proto, zda by pro mne nebylo v případě, že jinou práci už neseženu, výhodnější požádat o penzi až od cca 1.3.2013, kdy už bych měla, spolu s dobou nezaměstnanosti započtenou z 80ti %, odpracovaných celých 45 let a do té doby pobírat podporu v nezaměstnanosti, na kterou bych měla mít nárok až do dubna 2013 (od 1.března 3 měsíce odsun s ohledem na odstupné a pak 11 měsíců). Po finanční stránce by mi bylo prakticky jedno, zda bych pobírala podporu nebo starobní důchod. Podporu v nez. bych měla pobírat po celou dobu v její max. výši a podle propočtů i moje penze, kterou bych dostala k 1.8.12 by se lišila řádem destikorun. Potřebovala bych poradit, zda se dá předpokládat, že by mi odklad žádosti o důchod až k 1.3.2013 (pokud jsou moje předpoklady o započtení doby nezaměstnanosti platné) přinesl nějaký efekt ve výši přiznané penze po započtení 45 let oproti výši důchodu přiznanému k 1.8.2012 se započtenými 44 odpracovanými lety. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

dobrý den, prosím jak máme postupovat když manžel pracoval jako řidič v kaolinovém dole.V kolika letech má nárok na důchod když má odpracováno 19 let? děkuji krchováodpovídal(a): Redakce

Dítě a důchodový věk

Dobrý den,mám dotaz na odchod do důchodu. Pokud se mé dítě dožílo pouze 1 roku věku bude se mi tato péče započítávat pro dřívější odchod do dúchodu? Děkuji za odpověď Brumovská


odpovídal(a): Redakce

Změna výplaty důchodu

Dobrý den, jsem zaměstnaná od roku 1975 a pracuji nepřetržitě u jednoho zaměstnavatele. Měla jsem jít do důchodu 1.5.2005, ale praco vala jsem tkzv. na procenta a zažádala jsem o důchod k 1.1.2010 a od té doby pobírám důchod a zároveň pracuji. Je možné zažádat si zpětně o přepočítání důchodu, bez procent, ale od 1.5.2005 ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zvláštní důchodový věk

Dobrý den. Od kdy mám nárok na starobní důchod(datum)? ZAMĚSTNÁN 36 let z toho "uran 1AA - 2.5.1984 až 5.2.1995 expozice 2100 směn" NAROZEN: "12.5.1957" Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk horníků

Dobrý den, jsem bývalý horník v hlubinných dolech s 13roky a 59 dny odpracovanými. Doba trvání od 1.7.1979 do 9.10.1992, ročník narození 1955. Sociální pojištění platím dodnes. Můžete mi poradit, kdy mi vzniká nárok na starobní důchod??? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod na starobní důchod

Dobrý den, otec pobírá PID od r.1973,v květnu 2012 dovrší 65 let a z inv.důchodu se tedy automaticky stane důchod starobní. Jelikož dostává náhradu mzdy za pracovní úraz,zajímalo by mne jestli se vyplatí požádat o přepočet důchodu a jak se v tomto případě důchod počítá a zda v případě nižšího výpočtu zůstane důchod v původní výši. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek v invalidním důchodu

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat,jsem v plném invalidním důchodu a chtěl bych vědět zda si mohu přividělat nějakou korunu.Za odpověd děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Obnova vdovského důchodu

Dobrý den, mám prosím dotaz, ohledně obnovení vdovského důchodu u matky. Je narozena 8.4.1955, otec narozen 1.9.1950, zemřel 4.12.2011. Bude mít nárok na obnovený vdovský důchod podle nové vyhlášky pro rok 2012? Tzn. když dosáhne za dva roky 58let a 6 měsíců(je to tak správně?). Nacházím na webu rozporuplné info k této problematice. A jaká je výše tohoto obnoveného důchodu? Děkuji Vám předem za odpověď a přeji klidný nový rok. L.K.


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění

Dobrý den, v roce 1963 jsem ukončila střední zdravotnickou školu, do práce jsem nastoupila 15.6. téhož roku, pro výpočet penze mi začali započítávát práci až od 1. 9. téhož roku, je to správně a proč? Do důchodu jsem šla 15.8.1997, bylo mi řečeno, že pro započítání dalšího roku mi chybí cca 28 dní. Měla jsem 5 dětí. Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Je výhodný předčasný důchod

Dobrý den, kocem dubna mi bude 60 let. Od roku 2005 - 2009 jsem měl průměrný měsíční čistý příjem 28 000. Od 1.4.2010 - 31.3.2011 jsem byl na ÚP, od 1.4.2011 jsem jako OSVČ ,předpokládám tržby ve výši 150 000 Kč. Je výhodné jít do předčasného důchodu, jak se vypočítává ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pobírání vdovského důchodu

dobry den,manžel zemřel v prosinci 2011 byl plně invalidní a byl rocnik 1951 leden.Jak dlouho mám nárok na invalidní důchod?Já jsem rocník 1955.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Obnova vdovského důchodu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na obnovu vdovského důchodu.Manžel zemřel 11.12.2009 , rok jsem důchod pobírala.Jsem narozena 7/1959 (3 děti) Předběžně jsem se ptala na ssz,ale nedostala jsem jednoznačnou odpověď. A)nemáte nárok,věk o 4 roky nižší .....atd B)máte nárok,zemřel do 31.12.2009 - platí podmínka 55 let. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Změna penzijního fondu

Mám penzijní připojištění u AXA PF od r. 1995 a zvažuji přechod k jinému PF s lepším dlouhodobým výnosem, např. Generali nebo Allianz PF. I v něm hodlám nadále spořit do důchodu. O jaké výhody podle starého penzijního plánu (nebo pojistných podmínek) bych se tímto krokem připravil?


odpovídal(a): Redakce

Výplata sirotčího důchodu

Dobrý den dostávám sirotčí důchod po matce dali mě do péče prarodiču a ti my ten duchod nechtejí dát prý až mi bude 18 let mají nato právo ?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet důchodu

Dobrý den, Prosím o informaci jak se vypočítá výše důchodu při pokračování pracovního poměru po vzniku nároku na starobní důchod, ale bez jeho souběžného vyplácení. Jde o případ kdy si pracovník zažádá následně o jeho výplatu spolu s uplatněním nároku na zpětné vyplacení od doby vzniku nároku. Vypočítá se výše k době vzniku nároku nebo k době podání žádosti o výplatu, a to jak u následně vypláceného důchodu tak u zpětně přiznané části? Děkuji za laskavou odpověď, s pozdravem Pavel Binovec


odpovídal(a): Redakce

Důchod z ČR a Rakouska

Dobrý večer. Pracuji 6tým rokem sezónně v Rakousku, vždy cca 4 měsíce v roce. Jsem tam v zaměstnaneckém poměru.Je mi tedy ze mzdy sráženo soc a zdrav pojištění. Zbytek roku v CR podnikám jako OSVČ. Budu mít při odchodu do důchodu nárok i na důchod z Rakouska? Kolik musím mít celkem minimálně odpracovaných dní? Musím se vždy odhlašovat z placení dávek OSSZ a zdrav.pojistění v CR? Děkuji M.D.


odpovídal(a): Redakce

Bezpečnost penzijního připojištění

Dobrý den. Mám již 3 roky smlouvu s Penzijním fondem České spořitelny a zatím jsem byl spokojený. (např. státní příspěvěk a příspěvek od zaměstnavatele). Nedávno byly u nás pracovníci společnosti Victoria Volksbanken pojišťovn a.s. s argumenty, že v současné době jsou jedinám garantem naspořené částky v důchodovém věku, že jejich pojištění má 20 mil. němců, že české penzijní fondy se v příštích letech vytunelují a že zbytečně vyhazujeme peníze, protože nám nedají ani korunu. Nejsem žádný finanční expert a proto se ptám jestli se konkrétně v důchodovém věku po 25-ti letech spoření mohu u Penzijního fondu České spořitelny o svoje peníze bát. Přeji hezký den a předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Dobrý den, prosím o informaci kdy mám termín odchodu do důchodu. Jsem narozena v červenci 1954 a mám 3 děti.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pronájem nemovitosti důchodcem

Dobrý den. Chceme si pronejmout od důchodce místnost na podnikání. Musí mít tento důchodce živnostenský list a kolik si může důchodce takto přividělat bez nutnosti podání daňového přiznání? Týká se to roku 2012. Děkuji za odpověďPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.