Důchody a financování penze

Nevíte, jak spořit na penzi? Kdy můžete odejít do důchodu? Co ovlivňuje výši důchodu?

Velice často se stává, že životní úroveň lidí po dosažení důchodového věku prudce klesne. K zajištění lepší životní úrovně ve staří slouží mimo státní důchody, také finanční produkty - doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) případně životní pojištění - v tomto případě pokládejte dotazy do Poradenství z oblasti pojištění

V poradně se můžete ptát také na věci tykající se státních důchodů - druhy, výpočet, důchodový věk, pojistné, či podmínky nároku na řádný nebo předčasný důchod.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Důchod v roce 2012 nebo 2013

Dobrý den, v listopadu letošního roku dosáhnu věku nároku na starobní důchod. Jelikož jsem od července 2011 nezaměstnaný a předpokládám, že budu nezaměstnaný až do dne nároku na důchod, potřebuji poradit, zda mám uplatnit nárok na důchod již od prosince 2012, nebo raději až od ledna 2013. Nevím, jak ovlivní výši důchodu skutečnost, že před odchodem do důchodu budu již rok a půl bez mzdy, ze které se výše důchodu vypočítává. Můžete mě prosím poradit vhodnější variantu ?


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk a úřad práce

Dobrý den, prosím o odpověď. Letos v květnu mi vznikne nárok na SD. K 30.6.2012 mám od zaměstnavatele výpoveď s 3 měsičním odstupným. Jelikož jsem za celou dobu ani jednou nebyla zaregistrovaná na úřadě práce a v současné době by podpora byla pro mne výhodnější než SD chtěla bych vědět, zda je možné nepobírat důchod ale podporu v nezaměstnanosti a zda by se mi táto doba započítala jako přesluhování a tak se mi navýšil starobní důchod za každých 90 dnů o 1.5 procenta. Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Dopojištění

Dobrý den, jsem narozena 1957, vychovala jsem tři děti. V roce 2017 bych měla odejít do důchodu, ale budou mi chybět roky pojištění/asi 8 let/ mohu si pojištění jednorázově doplatit a jít do důchodu.


odpovídal(a): Redakce

Pokračování ve výplatě vdovského důchodu

Dobrý den, budu pobírat vdovský důchod až dcera ve 26 letech ukončí studium? Je mi 40 let a důchod pobírám od roku 2003.


odpovídal(a): Redakce

Vyloučená doba nebo příjem

Dobrý den. Je mi 59 let a v současné době jsem v evidenci uchazečů o zaměstnání u úřadu práce (nepřetržitě od 1.12.2010). Podporu v nezaměstnanosti jsem nepobíral.Výše uvedená doba evidence se v případě, že její délka nepřesáhne 3 roky, považuje při výpočtu důchodu za dobu vyloučenou. V mém případě dochází ke krytí (souběhu) občasného výdělku a této vyloučené doby tak, že v průběhu kalendářního roku je v některých měsících z výdělků (dle jejich výše) odváděno pojistné a v některých měsících nikoliv. V současné době mají pojištěnci nově možnost požádat,aby byla při výpočtu důchodu namísto příjmů z výdělečné činnosti započtena doba vyloučená. Tento postup se může vždy týkat pouze celého časového úseku, po který se uvedené doby vzájemně kryjí. Rád bych věděl, zda v této popsané situaci(když doba evidence na ÚP nepřesáhne 3 roky) lze upřednostnit při výpočtu důchodu dobu vyloučenou před příjmem z výdělečné činnosti.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Jsem od 30.11.1992 v záloze po 20 letech služby v armádě. V kolika letech mohu žádat o odchod do plného starobního důchodu ?


odpovídal(a): Redakce

Zvýšení penzijního připojištění

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jak se změní výše státního příspěvku na penzijní připojištění a možnost daňových odpočtů v rámci plánované důchodové reformy od r.2013. Dosud jsme s manželem přispívali 200,- Kč/měsíc, zaměstnavatel 300,- Kč/měs. Chtěli by jsme optimálně navýšit částku a využít výše uvedené možnosti. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Účast ve fondu

Je 38 let,penzijní připojištění mám založeno už 8 let. Jsem konzervativní člověk, po transformaci fondů bych chtěl s částí prostředků zůstat v transformovaném fondu. Zároveň bych část vkládaných prostředků investoval do účastnického fondu. Je toto možné? Do starobního důchodu mám téměř 30 let. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Péče o syna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se počítá do doby pojištění péče o dítě. Syn se narodil v roce 1991 a od data narození mi na informativním listu důchodového pojištění tudo dobu vykazují jako vyloučenou. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zrušení penzijního připojištění

Dobrý den. Rád bych věděl jak to bude s možností zrušit penzijní připojištění v případě emigrace do zahraničí. Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Dobrý den. Jsem bývalým policistou, sloužil jsem v letech březen 1977-leden 1990 a poté červen 1991 až květen 2005 a to v rizikové kategorii. Mám prosím dotaz s možným dřívějším odchodem do důchodu např. v 59 letech. Splňuji tyto podmínky? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Žiji v cizině a důchod v ČR

Dobry den, dlouhodobe ziji v cizine a o starobni duchod v CR jsem nepozadal. V CR jsem byl zamestnan od r.1956 do r. 1971. Kdybych si o starobni duchod zazadal a byl by mne priznan, jaka by byla priblizna duchodova vyse? Predem Vam mnohokrat dekuji. S pozdravem Vas L.C.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk 59 let

Dobrý den. Od 1.9. 1975 do 31.12. 1986 jsem pracoval jako horník v podzemí v kategorii 1AA. Tedy 11 let a 3 měsíce. Mohu odejít do předčasného důchodu po dovršení mého věku 59 let? Pokud ano, může mít neomluvená absence z této doby vliv na odchod do důchodu v mém věku 59 let jak uvádím? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zvýšení důchodu

Dobrý den,jsem starobní důchodce a ještě k tomu pracuji jako OSVČ.Požádal jsem si o zvýšení důchodu,z důvodu,že nepřetržitý výkon mé výdělečné činnosti vykonávané současně s pobíráním starobního důchodu,vypláceného dosud v plné výši,dosáhl dne 31.12.2011 délky dvou let.Výdělek jako OSVČ činí 4 850 Kč/měsíc.Daňové přiznání jsem podal,zdravotní pojištění platím,ale sociální poj.-vzhledem k výši příjmu ne i když přehled odevzdávám.Má žádost byla zamítnuta,protože jsem "nebyl v kalendářních letech 2010 a 2011 přihlášen k účasti na pojištění".V čem je problém a jak ho řešit? Děkuji Podhorský


odpovídal(a): Redakce

Práce v Jemenu a důchod

Dobrý den, pracuji od r.1972.Od r.1983 až 1986 jsem byla vyslána do Líbye a 1988-1991 do Jemenu.Od roku 1986 jsem pracovala v České republice a do té doby na Slovensku.Když jem v r.1998 onkologicky onemocněla byl velký problém s vypočítaním invalidního důchodu. Do starobního důchodu jdu 31.1.2013.Můj dotaz zní, kdo a jak mi bude vypočítávat důchod a vyplácet mi ho a zda pracovní pobyt v zahraničí je zohledněn v jiné kategorii. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, jsem bývalý horník, v době od 1.4. 1982 do 31.5 1994 jsem pracoval v dole v kategorii 1AA. Celkem mám odfáráno 12,06 let. Jsem narozen 5.1.1960. Můj dotaz zní, jaký je můj důchodový věk a kdy můžu odejít do důchodu? Také se chci zeptat, kde jsi mám ověřit délku a pracovní kategorii, když je šachta 19 let zavřená. Momentálně jsem OSVČ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk Rakousko

Dobrý den, zajímalo by mě, od kdy platí zákon o tom, že se v Rakousku odchází v 65 letech do důchodu. Moji známí důchod z Rakouska pobírali i přesto, že nedovršily v době kdy odcházeli do důchodu 65 roků. Děkuji, s pozdravem, Václav Opluštil


odpovídal(a): Redakce

Jejej, netusila jsem, ze odpoved je zpoplatnena..…

Jejej, netusila jsem, ze odpoved je zpoplatnena...:( Michaela


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod při studiu dítěte

Dobry den, v lednu r.2000 jsem ovdovela,dcera je narozena v cervnu 1998, pobiram stale vdovsky i sirotci duchod. Sirotci je jasny, dokud nebude dcera vydelecne cinna, sirotci ji bude chodit, ale vdovsky? Dcera sla na vicelete gymnasium ze 7 tridy ZS, cili stredni skolu dochodi ve svych 18ti letech.(6 let SS). Dokdy budu pobirat vdovsky duchod? Do dcerinych 15ti let, nebo dokud bude studovat? Ja jsem zamestnana, smlouvu mam na dobu neurcitou. Dekuji Michaela


odpovídal(a): Redakce

Odpracované roky

Dobrý den, jsem narozen dne 10.5.1950, nárok na odchod do starobního důchodu mi byl stanoven na 10.11.2012. Chci se zeptat, zda se mi bude započítávat ještě celý odpracovaný rok, pokud do důchodu odejdu k 31.12.2012? Odpracované roky se počítají k datu narození, k datu nástupu do prvního zaměstnání resp. k nástupu na SŠ (1.9.) nebo je to shodné s kalendářním rokem (od 1.1. do 31.12.)? Děkuji za odpověď Uher HerálecPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.