Důchody a financování penze

Nevíte, jak spořit na penzi? Kdy můžete odejít do důchodu? Co ovlivňuje výši důchodu?

Velice často se stává, že životní úroveň lidí po dosažení důchodového věku prudce klesne. K zajištění lepší životní úrovně ve staří slouží mimo státní důchody, také finanční produkty - doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) případně životní pojištění - v tomto případě pokládejte dotazy do Poradenství z oblasti pojištění

V poradně se můžete ptát také na věci tykající se státních důchodů - druhy, výpočet, důchodový věk, pojistné, či podmínky nároku na řádný nebo předčasný důchod.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

1. Je sice pekne, ze si mohu setridit penzijni…

1. Je sice pekne, ze si mohu setridit penzijni fondy stridave podle ruznych kriterii, ale to neodpovida na zakladni otazku: ktery jeden jediny z nich si vybrat na zaklade kombinace VSECH techto kriterii? Prosim tedy o doporuceni 1 fondu s prihlednutim zejmena k temto kriteriim (sestupne podle dulezitosti): maximalne solidni vlastnik, aby byl na trhu jeste za 20 let, ma relativne slusne zhodnoceni a dostatecny pocet klientu na to, aby byl schopen nejake penize za 20 let vyplacet. Strucne - jaky je nejvetsi favorit mezi PF podle Finance.cz? U ktereho se pripojistuji Vasi poradci? 2. uzavru-li penzijni pripojisteni u fondu, ktery jeste nema schvalene nove penzijni plany (kvuli tomu, abych mel jeste stare podminky), mohu vzapeti prestoupit k "favoritovi" (ktery uz ale ma nove podminky) - zustavaji po prechodu mezi fondy v platnosti puvodne uzavrene podminky? Je prechod mezi fondy nejak limitovan casove nebo nejak sankcionovan? Diky. Michal Cizek


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připoji?tění a bonusy penzijních fondů

Ktere penzijni fondy nabizi kombinovany produkt se zivotnim pojistenimodpovídal(a): Redakce

Dobry den, je mi 30 let , jsem lekar, zenaty,…

Dobry den, je mi 30 let , jsem lekar, zenaty, mame 1 dite. Muj mesicni cisty prijem cini cca 15000 Kc, chtel bych uzavrit penzijni pripojisteni, mesicni pojistne si predstavuji okolo 300-500 Kc. Muzete poradit, ktery ze souc. fondu je nejvyhodnejsi. dekuji Vladan Rysavy


odpovídal(a): Redakce

je mi 45 let, od roku 1995 jsem klientkou VOPF, a…

je mi 45 let, od roku 1995 jsem klientkou VOPF, a.s., kde si spořím 500,- Kč měsíčně.Nyní se mám rozhodnout, zda přistoupím na změny platné od 1.1.2000 nebo budu pokračovat podle původního penz. plánu. Potřebuji poradit, co je pro mne výhodnější.


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mne, zda v roce 2000 dojde k nějakým…

Zajímalo by mne, zda v roce 2000 dojde k nějakým změnám při přiznávání starobních důchodů.


odpovídal(a): Redakce

Je mi 23 let a chtel bych si uzavrit takove…

Je mi 23 let a chtel bych si uzavrit takove penzijni pripojisteni, abych az budu v duchodu, dostaval mesicne Kc 2 tis. a take by se mi libily nejake nadstandartni sluzby ? napr. vyhodna platebni karta, pojisteni. Jaky penzijni fond mi nabidnete?


odpovídal(a): Redakce

Je mi 24 let, chtěla bych si uzavřít penzijní…

Je mi 24 let, chtěla bych si uzavřít penzijní připojištění s tím, že bych si chtěla spořit 300,- Kč měsíčně a zajímaly by mě nadstandartní služby jako různé výhody atd. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kam mam investovat svych 255000 Kc? Ocekavam…

Kam mam investovat svych 255000 Kc? Ocekavam nejlepsi zhodnoceni v casovem horizontu 2 let. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Mám penzijní připojištění u Credt&Suiss. Platím…

Mám penzijní připojištění u Credt&Suiss. Platím ze soukromého účtu 500,-Kč/měsíčně. Chtěl bych, aby mi zaměstnanvatel posílal ještě z mé výplaty na tento účet nějakou částku. Jaká částka by to měla být, abych měl nejvyšší odečitatelnou položku z daňového základu? Děkuji, Lebeda


odpovídal(a): Redakce

Souběh plného invalidního a starobního důchodu

Přeji dobrý den. Pobírám plný invalidní důchod. Mám již nárok na starobní důchod.Je možno si nechat nezávazně přepočítat plně invalidní důchod na starobní důchod. Po té si vybrat výhodnější důchod. Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Výdělečná činnost a předčasný důchod

Pokud bych odešel do předčasného důchodu, nemohu být výdělečně činný. Nechápu proč, je výhodné pro stát platit mi podporu ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem český státní občan, je mi 50,…

Dobrý den, jsem český státní občan, je mi 50, a protože pracuji jenom v zahraničí, chtěl bych odvádět do státního penzijního fondu tzv. dobrovolné penzijní pojištění. Jakou optimální částku bych měl platit, když můj dosavadní hrubý měsíční příjem do minulého roku činil v průměru 15 tis. Kč?


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mně jakým způsobem mně bude vypočten…

Zajímalo by mně jakým způsobem mně bude vypočten starobní důchod. Je mi 49 let, v roce 1991 jsem šla do plného inv. důchodu s nemocí z povolání, který jsem pobírala do února 1995. Od té doby pobírám část. inv. důchod na nemoc z povolání. Do listopadu loňského roku jsem byla vedena na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Nyní pracuji na zkrácený prac. úvazek. Můj bývalý zaměstnavatel u něhož jsem získala nemoc z povolání v roce 1992 ukončil svoji činnost. Od té doby závazky převzala Kooperativa a.s. pojišťovna. Můj předpokládaný výdělek činí 8 600Kč. Protože můj část. inv. důchod a výdělek ze zaměstnání činí více než 8 600Kč nemám nárok na rentu. Podle výpočtu bych do starobního důchodu dle nynějších zákonů měla odejít v září 2013. Vychovala jsem 4 děti a plný inv. důchod mně byl vypočítán s tím, že mám odpracováno 39 let. Byl to dopočet do mého důchodového věku podle tehdejších zákonů. Jaká částka bude pro můj výpočet starobního důchodu rozhodující? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Vyloučené doby při evidenci na UP

Dobrý den. Chci se zeptat na vyloučené doby. Jak se započítávají při evidenci na úřadu práce při pobírání podpory, při následné době 3 let bez podpory a později? Děkuji za odpověď. Pavel Musil


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám na Vás dotaz.V červenci bych chtěla…

Dobrý den,mám na Vás dotaz.V červenci bych chtěla otevřít novou kavárnu.Je možné u Vás získat hotovost nebo leasing na nábytek?Co k tomu všechno potřebuji?Jsem začínající podnikatelka.Poradíte mi.Děkuji předem za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.