Důchody a financování penze

Nevíte, jak spořit na penzi? Kdy můžete odejít do důchodu? Co ovlivňuje výši důchodu?

Velice často se stává, že životní úroveň lidí po dosažení důchodového věku prudce klesne. K zajištění lepší životní úrovně ve staří slouží mimo státní důchody, také finanční produkty - doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) případně životní pojištění - v tomto případě pokládejte dotazy do Poradenství z oblasti pojištění

V poradně se můžete ptát také na věci tykající se státních důchodů - druhy, výpočet, důchodový věk, pojistné, či podmínky nároku na řádný nebo předčasný důchod.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Za jakých podmínek je příspěvek zaměstnavatele…

Za jakých podmínek je příspěvek zaměstnavatele zaměstnancům na penzijní připojištění daňově uznatelným nákladem.


odpovídal(a): Redakce

Jsem-li v penzijním věku mohu uzavřit…

Jsem-li v penzijním věku mohu uzavřit připojištění. Za jak dlouho smím s penězi disponovat?odpovídal(a): Redakce

Prosim o radu, kde lze ziskat aktualni informaci…

Prosim o radu, kde lze ziskat aktualni informaci o zhodnoceni (podilu na zisku) dle jednotlivych penzijnich fondu. Dekuji za odpoved. A. Brokeš.


odpovídal(a): Redakce

Dcera uzavřela penzijní připojištění. Ona sama na…

Dcera uzavřela penzijní připojištění. Ona sama na něj neplatí, ale platím já (třetí osoba). Podle vyjádření pojišťovny tyto příspěvky na jejím účtu chybí. Takto jsem byl informován, protože sám jsem s ní smluvu uzavíral jako komisionář a při vyúčtování odměny jsem zjistil, že na účtu nic nemá. Podotýkám, že čísla účtů atd. jsou na platebních příkazech správně vyplněná. Má nárok na státní příspěvek? S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Jakým způsobem je zdaněn příspěvek zaměstnavatele…

Jakým způsobem je zdaněn příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění. Uvádí se v ročním daňovém přiznání fyzické osoby nebo se zdaňuje až při plnění v 60 letech věku?


odpovídal(a): Redakce

Je mi 50 let.Zatím nejsem penzijně pojišten.Chci…

Je mi 50 let.Zatím nejsem penzijně pojišten.Chci se pojistit tak abych získal maximalní výhody tj.příspěvěk,odpočty..Jakou částku a který fond doporučujete. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

V letošním roce chci v souladu s §15 odst.12…

V letošním roce chci v souladu s §15 odst.12 zákona o daních z příjmů uplatnit nezdanitelnou částku ve výši 12 000 Kč (úhrn příspěvků zaplacených v roce 2000 na penzijní připojištění snížený o 6000 Kč). Mohu v tomto případě požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování a nebo mám povinost předložit daňové přiznání na finančním úřadě? Je něčím stanoven postup (příp. formulář)pro penzijní fondy pro vystavování potvrzení o zaplacených příspěvcích na penzijní připojištění? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Je mi 22 let a mám dotaz: 1/Zda je výhodné v…

Je mi 22 let a mám dotaz: 1/Zda je výhodné v tomto věku uzavírat penzijní připojištění. Samozřejmě i s výsluhovou penzí. 2. Jaký penzijní fond si vybrat, aby vydržel dlohodobě /do doby čerpání penze/


odpovídal(a): Redakce

Prosím o optimální radu u kterého penzijního…

Prosím o optimální radu u kterého penzijního fondu uzavřít Smlouvu.Je mi 53 let, do důchodu bych měla odejít k 31.12.2004.Uvažuji proto jen s max.pětiletou dobou pojištění.Peníze bych chtěla jednorázově vyplatit.


odpovídal(a): Redakce

1) Je mozne ziskat prehlednou tabulku, ve ktere …

1) Je mozne ziskat prehlednou tabulku, ve ktere bude uvedeno jakeho zhodnoceni prostredku v kazdem roce dosahli jednotlive fondy od sveho zalozeni? 2) Je mozne v prubehu pripojisteni menit prispivanou castku? Jak casto a za jakych podminek? Dekuji za odpovedi! Vaclav Finekodpovídal(a): Redakce

Jsem muž a je mi 40 let. Chci odejít do důchodu…

Jsem muž a je mi 40 let. Chci odejít do důchodu nejpozději v 65.roce. Kolik musím šetřit a jak - tj. v čem měsíčně, abych dostal stejně jako dosud tj. 20.000 čistého měsíčně / 25000 hrubého/. Chtěl bych toto vědět ve dvou variantách 1/ ve variantě bez započtení 4% inflace 2/ se započtením 4% inflace - tj. aby hodnota peněz byla stejná jako dosud tj. 25.000 čistého měsíčně.


odpovídal(a): Redakce

Pokud uzavřu v prosinci smlouvu, že budu spořit 1…

Pokud uzavřu v prosinci smlouvu, že budu spořit 1.500,-Kč měsíčně a ještě v prosinci pošlu na účet 18.000,-Kč, budu mít nárok na snížení základu pro daň z příjmu o 12.000,- za rok 2000?


odpovídal(a): Redakce

Dne 15.2.2000 jsem uzavřel smlouvu s VOPF. Nyní…

Dne 15.2.2000 jsem uzavřel smlouvu s VOPF. Nyní jsem dostal z VOPF dopis, že Min.fin. neposkytne státní příspěvek, protože existuje jiné neukončené penzijní připojištění, prý pravděpodobně u Bankovního PF. Já jsem ale dosud žádnou smlouvu s Bankovním PF neuzavřel, ani na tento fond nikde nemohu zjistit spojení. Můžete mi poradit, co mám dělat ?


odpovídal(a): Redakce

Jak jsou finance vlozene do penzijniho fondu…

Jak jsou finance vlozene do penzijniho fondu zajistene proti krachu tohoto fondu:
1. Jak jsou zajistene mnou, nebo firmou vlozene penize?
2. Jak jsou zajistene statem vlozene prispevky?
3. Jak je zajisteno zhodnoceni (je-li)?
4. Jak probiha vyporadani zkrachovaleho PF
5. Zkrachoval jiz PF CR?
Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Prosím Vás, představuje uzavření životní pojistky…

Prosím Vás, představuje uzavření životní pojistky taky určitý druh zabezpečení v důchodu, když budu mít živ. pojištění měla bych mít i penzijní připojištění. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o stručnou informaci: - platím-li si sama…

Prosím o stručnou informaci: - platím-li si sama penzijní připojištění, jaké jsou státní příspěvky, možnosti odpočtu od základu daně atd. - platí-li mi fírma příspěvek, co může dát do nákladů a co je pro mě nezdanitelným příjmem Tedy celkový globální přehled o penzijním přip. Dále bych chtěla znát hlavní rozdíly mezi PF komerční banky a.s. a Vojenským otevřeným PF. a.s., protože si chci jeden z těchto fondů zvolit. Děkuji Ohnisková


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Před vice nez rokem jsem podepsal…

Dobry den, Před vice nez rokem jsem podepsal smlouvu o penzijnim pripojisteni s tehdejsim penzijnim fondem Koruna. Dne 3.7.2000 jsem smlouvu vypovedel s tim, ze mi maji nasporene prostredky prevest na muj ucet. Doposud se tak nestalo. Jakou lhutu musi penzijni fondy v tomto pripade dodrzet a co mohu delat v pripade, ze ji nedodrzi - kam se mohu obratit se stiznosti a pod. Dekuji Michal Z.


odpovídal(a): Redakce

Jsem živnostník s hrubým příjmem 40.000/měs.,ve…

Jsem živnostník s hrubým příjmem 40.000/měs.,ve věku 35let, zajímal by mě penzijní plán na cca 25 až 30 let beru li v potaz postupné přibližování cenové a příjmové hladiny k EU.


odpovídal(a): Redakce

Zajíma mne, zda zaměstnavatel může přispívat…

Zajíma mne, zda zaměstnavatel může přispívat zaměstnanci nepravidelnou částkou ( 3% z vym. základu) a zaměstnanec si hradit stálou platbu a zda se státní příspěvek se poskytuje pouze na platbu zaměstnance . Děkuji K.K.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane, uzavřel jsem penzijní připojištění…

Vážený pane, uzavřel jsem penzijní připojištění od 1.9.2000 s měsíční splátkou 1.500,- Kč. Chtěl bych využít možnosti odpočtu 12.000,- Kč od základu daně za rok 2000. V prosinci bych si zvednul platbu tak, abych tuto možnost využil. Teď ten dotaz. Na kolik si mám v prosinci zvednou platbu? Někdo říká že vždy součet musí být 18.000,- Kč a nezáleži na tom zda je připojištěn celý rok, či jen část. Jiný poradce mi radí, že v mém případě by prosincová platba stačila ve výši 9.500,- Kč. Kdo má, podle Vás pravdu? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den František MarekPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.