Důchody a financování penze

Nevíte, jak spořit na penzi? Kdy můžete odejít do důchodu? Co ovlivňuje výši důchodu?

Velice často se stává, že životní úroveň lidí po dosažení důchodového věku prudce klesne. K zajištění lepší životní úrovně ve staří slouží mimo státní důchody, také finanční produkty - doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) případně životní pojištění - v tomto případě pokládejte dotazy do Poradenství z oblasti pojištění

V poradně se můžete ptát také na věci tykající se státních důchodů - druhy, výpočet, důchodový věk, pojistné, či podmínky nároku na řádný nebo předčasný důchod.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Z čeho a jakým způsobem se počítá starobní důchod

Prosím o radu. Z čeho a jakým způsobem se mně bude vypočítávat starobní důchod. Jsem žena, mám 3 děti, nar. 1955, mám odpracováno 34 roků, poslední 4 roky jsem v částečném invalidním důchodě a zároveň jsem vedena na ÚP. Nárok na starobní důchod mám za 5 let a 8 měsíců. S mým zdravotním stavem nemohu sehnat žádnou práci. Děkuji za radu. Libuše.


odpovídal(a): Redakce

Krácení důchodu

Dobrý den,jsem nucena uvažovat o odchodu do předčasnho důchodu o dva roky protože pečuji o osobu blízkou (matka). Předčasný důchod budu mít zkrácený. Má smysl žádat v době nároku na starobní důchod o jeho přehodnocení? Děkujiodpovídal(a): Redakce

Opětovný vznik nároku na vdovský důchod

Dobrý den. V r.2000 ve věku 42 let jsem ovdověla.Vdovský a sirotčí důchod nám byl vyplácen do r.2006,kdy dcera ukončila studium.Vzniká mi nárok na pobírání vdovského důchodu v případě,když dcera začne tento rok studium?A následně trvale,až dovrším 55 let?Jsem nar v r.1958. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doba evidence na ÚP jako doba pojištění

Dobrý den,marně se již delší dobu snažím zjistit,zda doba vedení v evidenci ÚP ,aniž bych někdy pobíral podporu, se počítá pro procentní složku důchodu po dobu tří let jako náhradní doba z 80%,a v jakém rozsahu je tato doba dobou vyloučenou.Ze zákona o DP vyplývá,že by se 2,4 roku měly započítat a tři roky by měla být vyloučená doba,ale různé prameny včetně ČSSZ i knihy,kterou používáte,dávají naprosto různé výklady. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, jsem narozen v lednu 1954. V říjnu 1985 jsem nastoupil jako horník do podzemí dolu a v červnu 1990 se mi stal pracovní úraz a dostal ČID a rentu po pracovním úraze. Od ledna 2009 již rentu nepobírám, mám jen ČID. V lednu 2009 jsem dosáhl věku 55 let, mohu požádat jako horník o starobní důchod již teď, i když nemám odpracováno 15 let na dole, ale v hornictví jsem skončil pracovním úrazem.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobry den . Zajímalo by mně jak je to s odpracovanýma rokama při odchodu do důchodu. Je mi 45 let a mám celkem odpracovaných 18 let jako horník.(18 let i v zápočtovém listě) Pak jsem utrpěl pracovní uraz a pobírám rentu. Vzhledem k mému úrazu jsem již 8 let evidován na ÚP a nemohu sehnat práci. Znamená to že pokud se mi nepodaří s mým úrazem sehnat nějakou práci, nebudu mít nárok na důchod.


odpovídal(a): Redakce

Práce a předčasný starobní důchod

Dobrý den, chci zažádat o předčasný starobní důchod v létě 2009. Vzhledem k výši důchodu, hledám možnosti přívýdělku. Prosím, jaké smlouvy a dohody mohu uzavřít a do jaké výše mohu mít příjmy, abych dodržela zákony a předpisy. Prosím, o konkrétní názvy smluv, dohod a výše příjmu pro rok 2009. Velice děkuji a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na vdovský důchod

Dobrý den, prosím o informaci ohledně vdovského důchodu. Po kolika letech manželství mám na vdovský důchod nárok? Musím být vdaná, nebo mohu žít s přítelem (druhem) bez oddání? Je v tomto případě doba nároku jiná? Děkuji s pozdravem OP


odpovídal(a): Redakce

Jednorázové vyrovnání

Dobrý den, jsem v plném invalidním důchodu 3 roky a penzijní připojištění mám již déle než 10 let (od 1994). Mám nárok na jednorázové vyrovnání před dosažením věku 60-ti let? Děkuji. MH


odpovídal(a): Redakce

Rozhodné období při výpočtu starobního důchodu

Dobrý den chci se zeptat, z kolika roků nazpět se počítá nebo bude počítat starobní důchod za předpokladu,že jsem a budu trvale zaměstnaný. Jsem narozený 2.11.1960odpovídal(a): Redakce

Odvody sociálního pojištění

Dobrý den, Pobírám částečný invalidní důchod a jsem vedena na pracovním uřadě 2 roky. Jsem povinna si sama platit nějaké sociální dávky, abych potom mohla pobírat starobní důchod? Mám odpracováných 33 roků. děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, narodila jsem se 5.8.1954, vychovala jsem 3 děti a odpracovala 33 roků. Kdy mám nárok na odchod do starobního důchodu? A v kterém roce bych mohla odejít do předčasného důchodu? Nyní jsem 2 roky v částečněm invalidním důchodě. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Vyloučená doba

Dobrý den, jsem v lednu 2009 starobním důchodcem a důchod je mi počítán z vyměřovacího základu. V průběhu roku 2007 jsem byla po operaci delší dobu - 60 dnů ve stavu nemocných. Bude se mi z tohoto důvodu krátit vyměřovací základ za rok 2007 a když ano , tak na základě jakého výnosu, resp. zákona ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den,jsem žena, 2 děti, 10.12.2008 mi vznikl nárok na odchod do důchodu. Jsem OSVČ ve svobodném povolání, přečetla jsem si, že příjem z r. 2008 se mi již do výše důchodu nezapočítává, pokud odejdu se zpětnou platností do důchodu k výše uvedenému dni. Stále pracuji, budu pokračovat v práci dále, ale hodlám o důchod požádat. Pokud by bylo pro mne výhodnější ještě počkat, prosím o radu, kdy. Řadu let platím maximální výši sociálního pojištění, proto nepotřebuji pracovat déle " na procenta". Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod od roku 2010

Dobrý den, jsem žena, ročník 1954, 1 dítě,od 1.6.2001 v plném invalidním důchodu. Kdy bych mohla odejít do předčasného starobního důchodu (podle novely od r.2010), pokud mi bude stále plný inval.důchod ponechán? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Opětovný vznik na vdovský důchod

Dobrý den, jsem vdovou od roku 1994 a vdovský důchod jsem pobírala do roku 1998 do doby nabytí zletilosti svých dětí( mám 2 děti). V březnu letošního roku mně bude 55 let. Vzniká mi nárok na opětné pobírání vdovského důchodu, nebo nárok na tento důchod vznikne až odchodem na starobní důchod? Za odpověď předem děkuji. Alena Vášková


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Dobrý den! Jsem starobní důchodce a nemám důchod vyšší než 198.000 Kč/rok.Jestli tomu dobře rozumím,tak mohu na DPP pracovat max.150 hodin/rok. Pokud moje superhrubá mzda nepřesáhne 13.800 Kč/měs. a podepíši Prohlášení poplatníka,tak neplatím zdravotní ani sociální pojištění a daň je také 0 Kč. Zaměstnavatel však platí 9% zdrav.poj. a 26% sociál.poj.Je to tak? Jak ale je nejlepší postupovat,pokud bude zaměstnavatel požadovat další práci nad 150 hodin,nebo mi bude vyplácet více než 13800 superhrubé mzdy? Co je v tomto případě nejvýhodnější?


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu při sníženém důchodovém věku

Dobrý den! Můj otec narozený 23.7.1951 odpracoval 17let jako "bílý havíř" a v účtárně mu sdělili, že může do důchodu odejít v 59letech. Rád by se zeptal, zdali může odejít do předčasného důchodu a kdy nejdříve a o kolik korun se mu v tom případě zkrátí výplata důchodu. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Prosím o sdělení,jak je vypočítáván snížený důchodový věk u horníků, kde je možné najit přesné informace.Vzhledem k tomu, že mi neporadili ani na OSSZ v Příbrami. Absolovoval jsem kolečko po několika úřednících, ale vzhledem k nepřesnostem mi nebylo nic konkrétního sděleno. DĚKUJI.


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod po roce 2009

Dobrý den. Prosím o pomoc s tímto problémem: ovdověla jsem v roce 2005, kdy mi bylo 49 let. Dál jsem se starala o studující dceru do roku 2006, tedy do mých 50 let. Poté mi byl odebrán vdovský důchod s tím, že o jeho další vyplácení mohu zažádat v 55 letech. Vzhledem k úpravám od roku 2010 mi není jasné, bude-li se mě týkat systém původní nebo už nový, kdy bych zřejmě další důchod nedostávala. Děkuji za odpověďPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.