Důchody a financování penze

Nevíte, jak spořit na penzi? Kdy můžete odejít do důchodu? Co ovlivňuje výši důchodu?

Velice často se stává, že životní úroveň lidí po dosažení důchodového věku prudce klesne. K zajištění lepší životní úrovně ve staří slouží mimo státní důchody, také finanční produkty - doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) případně životní pojištění - v tomto případě pokládejte dotazy do Poradenství z oblasti pojištění

V poradně se můžete ptát také na věci tykající se státních důchodů - druhy, výpočet, důchodový věk, pojistné, či podmínky nároku na řádný nebo předčasný důchod.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod po 31.12.2009

Dobrý den, v r.2006 jsem ovdověla, jsem v plném invalidním důchodě, tudíž dostávám i vdovský důchod.V r. 2011 jsem pozvána znovu ke komisi, pokud mi dají částečný invalid.důchod, tak ztratím vdovský důchod. Narodila jsem se v r. 1957, tak pak v kolika letech můžu zažádat o vdovský důchod?Děkuji Vám za zprávu.


odpovídal(a): Redakce

Vhodné datum přiznání důchodu

Dobrý den.Narodil jsem se 18.8.1949 a chtěl bych odejít do důchodu o 2 roky dřív,proto bych chtěl vědět,který termín je pro mě nejvýhodnější.Na důchodovém mi říkali,že bych měl jít od 1.1.2010,ale že mi už nebude důchod valorizován,proto bych si chtěl nechat poradit,jak se mám tedy zachovat.Děkuji.Hranickýodpovídal(a): Redakce

Doba učení jako doba pojištění

Dobry den . Zajímalo by mně jak je to s odpracovanýma rokama při odchodu do důchodu.Do učení jsem nastoupil 1.9.1964 a vyučil jsem se v červnu 1967 narodil jsem se 26.4.1949 a chci odejít do předčasného důchodu o dva roky září 2009. Kolik se mě bude počítat odpracovaných roku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zkrácení pracovního úvazku

Má zaměstnavatel právo zkrátit zaměstnanci pracovní úvazek poté, co mu byl přiznán ČID?


odpovídal(a): Redakce

Důchod ze zahraničí

Dobrý den, jsem ročník 1950,střední školu jsem studoval v letech 1965 až 1968,vysokou školu v letech 1968 až 1974,pote jsem byl zaměstnán až do konce roku 1991.Od roku 1992 až dosud jsem zaměstnán v Libyi. Prosím,poradťe mi,jak bude vypočítáván můj starobní důchod a jakým způsobem ho mohu ovlivnit platbou dobrovolného pojištění. Děkuji,Václav Bařina


odpovídal(a): Redakce

Doba studia a evidence na ÚP jako náhradní doba po

Dobrý den.Prosím,jak se počítá výuční doba a doba na úřadu práce do procentní výměry v důchodu?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyloučená doba

Dobrý den, prosím o sdělení, zda se započítává doba mateřské dovolené do vyloučené doby při výpočtu starobního důchodu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den.Jsem nar.červenec 1961.Od 15let zaměstnanecký poměr 3roky.Od r.l980 náhradní voj.služba 5měsíců.Od září 1980 studium na policejní škole 12měsíců.Od r.1981 do 31.12.1992 zařazen v kategorii A/přímý výkon/.V této kategorii pracuji do dnešního dne.Důchodové pojištění platím 32let.V kolika letech mám nárok na odchod do starobního důchodu.Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení pracovního poměru

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může zaměstnavatel z důvodu dosažení důchodového věku rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr na základě § 49 ZP ze strany zaměstnavatele.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Moje žena má částečný invalidní důchod od r. 2003. Nepřiznání celého důchodu vychází z nedostatečné zdravotní dokumentace a špatného posouzení. Nemá proto žádnou práci a možnost výdělku. Nějakou dobu pečovala o svou matku. ( cca 2002 - 2006 kdy zemřela). Jak a z čeho bude vycházet výpočet základu pro důchod když za péči dostávala okolo 3 500 Kč./ měsíc a od té doby je bez příjmu na úřadě práce a budeli jí tato doba pro dobu vůbec započítána? Děkuji. Savara.odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den. Jsem nar. 1951, zaměstnanecký poměr od 15-41 let, poté OSVČ - dodnes. Mám odpracováno 16 let v I.B. pracovní kategorii (azbest). V pracovní kategorii I.B. jsem ukončil pracovní poměr v březnu 1992. V kolika letech mám nárok na odchod do starobního důchodu, jakým způsobem a kde se žádá o předčasný starobní důchod a zda je pracovní kategorie I.B. při výpočtu výše důchodu nějakým způsobem finančně zvýhodněna. Děkuji za odpověď. Přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Informativní osobní list důchodového pojištění

Dobrý den, kde je prosím možno zjistit přesnou dobu pojištění, která je podkladem pro přiznání starobního důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Zpětné vyplacení důchodu

Přeji hezký den. O 1. ledna př. r. bude možné pracovat i nadále na dobu neurčitou i těm, kteří už mají nárok na starobní důchod. V případě, že budou pokračovat v práci a nebudou pobírat starobní důchod, budou pracovat na tzv. procenta. Bude možné po nějaké době zřeknout se této procentní výhody a zažádat o vyplácení důchodu zpětně? Např. 1. ledna 2010 mi vznikne nárok na starobní důchod. Rozhodnu se nežádat o něj a budu pracovat např. ještě 5 let. Mohu zpětně požádat o vyplácení důchodu od 1. ledna 2010, nebo bude možné zažádat zpětně jen určený počet let, nebo to nebude možné vůbec? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Na starobní důchod mám nárok k březnu 2020.Dotazy 1. Jakou dobu pojištění potřebuji získat ? Jak se mi započítává náhradní doba pojištění (střední škola, vysoká škola, vojna)3. Existuje nutnost platit důchodové pojištění, pokud budu mít získanou dobu pojištění, aůe nebudu pracovat v letech 2010 - 2020?


odpovídal(a): Redakce

Z čeho a jakým způsobem se počítá starobní důchod

Prosím o radu. Z čeho a jakým způsobem se mně bude vypočítávat starobní důchod. Jsem žena, mám 3 děti, nar. 1955, mám odpracováno 34 roků, poslední 4 roky jsem v částečném invalidním důchodě a zároveň jsem vedena na ÚP. Nárok na starobní důchod mám za 5 let a 8 měsíců. S mým zdravotním stavem nemohu sehnat žádnou práci. Děkuji za radu. Libuše.


odpovídal(a): Redakce

Krácení důchodu

Dobrý den,jsem nucena uvažovat o odchodu do předčasnho důchodu o dva roky protože pečuji o osobu blízkou (matka). Předčasný důchod budu mít zkrácený. Má smysl žádat v době nároku na starobní důchod o jeho přehodnocení? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Opětovný vznik nároku na vdovský důchod

Dobrý den. V r.2000 ve věku 42 let jsem ovdověla.Vdovský a sirotčí důchod nám byl vyplácen do r.2006,kdy dcera ukončila studium.Vzniká mi nárok na pobírání vdovského důchodu v případě,když dcera začne tento rok studium?A následně trvale,až dovrším 55 let?Jsem nar v r.1958. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doba evidence na ÚP jako doba pojištění

Dobrý den,marně se již delší dobu snažím zjistit,zda doba vedení v evidenci ÚP ,aniž bych někdy pobíral podporu, se počítá pro procentní složku důchodu po dobu tří let jako náhradní doba z 80%,a v jakém rozsahu je tato doba dobou vyloučenou.Ze zákona o DP vyplývá,že by se 2,4 roku měly započítat a tři roky by měla být vyloučená doba,ale různé prameny včetně ČSSZ i knihy,kterou používáte,dávají naprosto různé výklady. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, jsem narozen v lednu 1954. V říjnu 1985 jsem nastoupil jako horník do podzemí dolu a v červnu 1990 se mi stal pracovní úraz a dostal ČID a rentu po pracovním úraze. Od ledna 2009 již rentu nepobírám, mám jen ČID. V lednu 2009 jsem dosáhl věku 55 let, mohu požádat jako horník o starobní důchod již teď, i když nemám odpracováno 15 let na dole, ale v hornictví jsem skončil pracovním úrazem.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobry den . Zajímalo by mně jak je to s odpracovanýma rokama při odchodu do důchodu. Je mi 45 let a mám celkem odpracovaných 18 let jako horník.(18 let i v zápočtovém listě) Pak jsem utrpěl pracovní uraz a pobírám rentu. Vzhledem k mému úrazu jsem již 8 let evidován na ÚP a nemohu sehnat práci. Znamená to že pokud se mi nepodaří s mým úrazem sehnat nějakou práci, nebudu mít nárok na důchod.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.