Důchody a financování penze

Nevíte, jak spořit na penzi? Kdy můžete odejít do důchodu? Co ovlivňuje výši důchodu?

Velice často se stává, že životní úroveň lidí po dosažení důchodového věku prudce klesne. K zajištění lepší životní úrovně ve staří slouží mimo státní důchody, také finanční produkty - doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) případně životní pojištění - v tomto případě pokládejte dotazy do Poradenství z oblasti pojištění

V poradně se můžete ptát také na věci tykající se státních důchodů - druhy, výpočet, důchodový věk, pojistné, či podmínky nároku na řádný nebo předčasný důchod.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Předčasný odchod do důchodu

Dobrý den, prosím o informaci, o kolik by se mě krátil důchod kdybych odešel do předčasného k 23.12.2009. Můj odchod do řádného důchodu je 23.1.2012. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kdy žádat o důchod

Hezký den,jsem narozena 6.3.1951, 2 děti, měla bych odejít letos v prosinci do důchodu ale chtěla bych nadále pracovat tam, kde nyní. Mám si zažádat o důchod a dál pracovat nebo nezažádat a dál pracovat, aby se mi pak mohl důchod o něco zvednout? Děkuji za odpověďodpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a rodičovský příspěvek

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda mám nárok na poloviční invalidní důchod?Jsem 10 let na mateřský je mi 30 a před jsem pracovala rok a půl.Zajímalo by mě zda můžu pobírat důchod i rodičovský příspěvek nebo jenom jedno? Za odpověď děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující: je mi 56 let, mám ještě 3 roky do důchodu, ale dostala k 1.6. výpověď. Někde jsem slyšela, že když budu 3 měsíce na úřadu práce a práci neseženu, tak mám nárok na normální důchod (ne ten předčasný). Je to pravda? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný odchod do důchodu

dobry den.jsem nar. 26.10.1957 3.roky uciliste a 2.roky vojna pak jsem pracoval do 31.12.2008 tet urad prace.zajimalo by mne zda mohu pozadat o predcasny duchod a kolik budu asi tratit mesicne na vyplaceni.dekuji za radu z pozdravem ruzicka.


odpovídal(a): Redakce

Odbytné z penzijního připojištění

Dobry den, potrebovala bych co nejdirve vypoveded smlouvu meho ponzijniho pripojisteni, nebudu prechazet na zadne jine, proto bych se chtela zeptat jakym zpusobem bych to mela udelat? Nevim o zadne pobocce pobliz, nemohu ano zkontaktovat toho, kdo to se mnou uzaviral. Take bych se chtela zeptat, jestli dostanu nazpet nejen vlozene penize, ale take uroceni a statni prispevky? Mam ING a funguje uz asi 2 roky. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod po 31.12.2009

Dobrý den, v r.2006 jsem ovdověla, jsem v plném invalidním důchodě, tudíž dostávám i vdovský důchod.V r. 2011 jsem pozvána znovu ke komisi, pokud mi dají částečný invalid.důchod, tak ztratím vdovský důchod. Narodila jsem se v r. 1957, tak pak v kolika letech můžu zažádat o vdovský důchod?Děkuji Vám za zprávu.


odpovídal(a): Redakce

Vhodné datum přiznání důchodu

Dobrý den.Narodil jsem se 18.8.1949 a chtěl bych odejít do důchodu o 2 roky dřív,proto bych chtěl vědět,který termín je pro mě nejvýhodnější.Na důchodovém mi říkali,že bych měl jít od 1.1.2010,ale že mi už nebude důchod valorizován,proto bych si chtěl nechat poradit,jak se mám tedy zachovat.Děkuji.Hranický


odpovídal(a): Redakce

Doba učení jako doba pojištění

Dobry den . Zajímalo by mně jak je to s odpracovanýma rokama při odchodu do důchodu.Do učení jsem nastoupil 1.9.1964 a vyučil jsem se v červnu 1967 narodil jsem se 26.4.1949 a chci odejít do předčasného důchodu o dva roky září 2009. Kolik se mě bude počítat odpracovaných roku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zkrácení pracovního úvazku

Má zaměstnavatel právo zkrátit zaměstnanci pracovní úvazek poté, co mu byl přiznán ČID?odpovídal(a): Redakce

Důchod ze zahraničí

Dobrý den, jsem ročník 1950,střední školu jsem studoval v letech 1965 až 1968,vysokou školu v letech 1968 až 1974,pote jsem byl zaměstnán až do konce roku 1991.Od roku 1992 až dosud jsem zaměstnán v Libyi. Prosím,poradťe mi,jak bude vypočítáván můj starobní důchod a jakým způsobem ho mohu ovlivnit platbou dobrovolného pojištění. Děkuji,Václav Bařina


odpovídal(a): Redakce

Doba studia a evidence na ÚP jako náhradní doba po

Dobrý den.Prosím,jak se počítá výuční doba a doba na úřadu práce do procentní výměry v důchodu?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyloučená doba

Dobrý den, prosím o sdělení, zda se započítává doba mateřské dovolené do vyloučené doby při výpočtu starobního důchodu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den.Jsem nar.červenec 1961.Od 15let zaměstnanecký poměr 3roky.Od r.l980 náhradní voj.služba 5měsíců.Od září 1980 studium na policejní škole 12měsíců.Od r.1981 do 31.12.1992 zařazen v kategorii A/přímý výkon/.V této kategorii pracuji do dnešního dne.Důchodové pojištění platím 32let.V kolika letech mám nárok na odchod do starobního důchodu.Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení pracovního poměru

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může zaměstnavatel z důvodu dosažení důchodového věku rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr na základě § 49 ZP ze strany zaměstnavatele.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Moje žena má částečný invalidní důchod od r. 2003. Nepřiznání celého důchodu vychází z nedostatečné zdravotní dokumentace a špatného posouzení. Nemá proto žádnou práci a možnost výdělku. Nějakou dobu pečovala o svou matku. ( cca 2002 - 2006 kdy zemřela). Jak a z čeho bude vycházet výpočet základu pro důchod když za péči dostávala okolo 3 500 Kč./ měsíc a od té doby je bez příjmu na úřadě práce a budeli jí tato doba pro dobu vůbec započítána? Děkuji. Savara.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den. Jsem nar. 1951, zaměstnanecký poměr od 15-41 let, poté OSVČ - dodnes. Mám odpracováno 16 let v I.B. pracovní kategorii (azbest). V pracovní kategorii I.B. jsem ukončil pracovní poměr v březnu 1992. V kolika letech mám nárok na odchod do starobního důchodu, jakým způsobem a kde se žádá o předčasný starobní důchod a zda je pracovní kategorie I.B. při výpočtu výše důchodu nějakým způsobem finančně zvýhodněna. Děkuji za odpověď. Přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Informativní osobní list důchodového pojištění

Dobrý den, kde je prosím možno zjistit přesnou dobu pojištění, která je podkladem pro přiznání starobního důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Zpětné vyplacení důchodu

Přeji hezký den. O 1. ledna př. r. bude možné pracovat i nadále na dobu neurčitou i těm, kteří už mají nárok na starobní důchod. V případě, že budou pokračovat v práci a nebudou pobírat starobní důchod, budou pracovat na tzv. procenta. Bude možné po nějaké době zřeknout se této procentní výhody a zažádat o vyplácení důchodu zpětně? Např. 1. ledna 2010 mi vznikne nárok na starobní důchod. Rozhodnu se nežádat o něj a budu pracovat např. ještě 5 let. Mohu zpětně požádat o vyplácení důchodu od 1. ledna 2010, nebo bude možné zažádat zpětně jen určený počet let, nebo to nebude možné vůbec? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Na starobní důchod mám nárok k březnu 2020.Dotazy 1. Jakou dobu pojištění potřebuji získat ? Jak se mi započítává náhradní doba pojištění (střední škola, vysoká škola, vojna)3. Existuje nutnost platit důchodové pojištění, pokud budu mít získanou dobu pojištění, aůe nebudu pracovat v letech 2010 - 2020?Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.