FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna firmy a podnikatelé je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA START FIRMY

odpovídal(a): Redakce

Začátek podnikání - student

Dobrý den, rád bych se zeptal na tento dotaz. Jsem student střední školy 4. ročník a chtěl bych si založit internetový eshop, co vše k tomu potřebuji? Co vše jako student musím platit? Zvládnu si vést účetnictví sám? Potřebuji na nákup a prodej maturitu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Podnikání v bytě

Dobrý den, chtěla bych si založit eshop, ale nevím zda mohu podnikat v nájemním bytě a pokud ano jaké jsou podmínky?Také bych se chtěla zeptat, jestli je nějaká možnost při zaměstnání osoby, aby dále zůstala na UP jako to bylo při DPP. Děkuji moc.



odpovídal(a): Redakce

Živnostenské oprávnění

Dobrý den, chtěl bych si založit server o hubnutí, na kterém bych mimo psaní článků sestavoval jídelníčky za úplatu. Mohl bych to dělat první měsíc bez ŽL? Jde mi o to, že nevím, jaký bude zpočátku zájem. Děkuji za odpověď a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Začátek podnikání

Dobrý den prosím Vás od 5.1.11 mám živnostenský list.Odkdy mohu brát začátek podnikání?Od doby kdy spustím e-shop na internet nebo od data vystavení ŽL.Děkuji Sejkora


odpovídal(a): Redakce

Financování zemědělství

Dobrý den, chtěl bych začít podnikat v zemědělství, konkrétně čištění lesů, Jaká je šance, že mi banka nebo jiný finanční ústav půjči do začatku minimálně 400 000 na "rozjezd" firmy. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Duda


odpovídal(a): Redakce

Registrace k DPH

Dobrý den, jsem OSVČ plátce DPH a provozuji volné činnosti zejména velkoobchod a maloobchod. Nově se chystám provozovat volnou činnost provozování cestovní agentury u které bych však potřeboval býti neplátcem DPH. Proto uvažuji o paralelním založení veřejné obchodní společnosti, která bude agenturu provozovat. Můj dotaz zní? Zda může být v.o.s. neplátcem DPH a zda může být jeden ze společníků OSVČ plátcem DPH? A také zda musí v.o.s. vést podvojné učetnictví nebo zda postačí daňová evidence. Mockrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pronájem restaurace

Dobrý den chtěl bych se zeptat chtěl bych si pronajmout hospodu a nevím co k tomu potřebuji tím myslím jakou živnost a tak předem díky za kladnou odpověd.peterka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěl bych se zeptat chtěl bych si…

Dobrý den chtěl bych se zeptat chtěl bych si pronajmout hospodu a nevím co k tomu potřebuji tím myslím jakou živnost a tak předem díky za kladnou odpověd.peterka


odpovídal(a): Redakce

Zálohy v prvním roce podnikání

Dobrý den, chtěl bych začít podnikat jako osvč, konkrétně učit německý jazyk na základní škole. Živnostenský list mám již otevřen avšak nejsem si vědom jaké další kroky mám učinit, nerozumím záležitostem ohledně placení záloh. Mockrát Vám děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Označení provozovny

Dobrý den, předem Vám děkuji za odpověď na dotaz týkající se založení institutu pro hlídání dětí. Jestli tomu dobře rozumím, mohu tedy působit jako OSVČ, kde na fakturách bude moje jméno a údaje zapsány v rejstříku, ale zároveň na budově a webových stránkách mohu mít název ŠKOLIČKA U NOVÁKŮ? Půjdu tedy na ŽÚ, kde si zažádám o založení ŽL pro volnou živnost č. 72 a mohu začít? Předem Vám děkuji za odpověď. Michaela H.



odpovídal(a): Redakce

Začátek podnikání - eshop

Dobrý den, předem děkuji za odpověď na můj dotaz. Zajímalo by mě pár věcí. Jsme student a chtěl bych si založit internetový obchod. Předpokládám že si budu muset zařídit živnost. Popřípadě budu pro tenhle druh podnikání potřebovat nějaké vzdělání? Počítám že by se čistý zist mohl pohybovat okolo 20 000,-,pokd jsem to zde na stránkách přečetl správně nemusel bychch tedy platit dph. Je tomu tak? Tohle by mi pro začátek moc pomohlo. Děkuji mockrát


odpovídal(a): Redakce

Daňová evidence

Dobrý den, mám na vás několik dotazů. Provozuji eshop, nejsem plátce DPH. Vystavení dokladu Jaký doklad vystavit zákazníkům o prodeji zboží na dálku. Vypisovala jsem samopropisovací paragon daňový doklad. Teď jsem se z různých diskuzí dočetla, že je to špatně, že paragon se dává jen při platbě v hotovosti. Je to velká chyba. Nevím zda paragony zlikvidovat a vystavit zpětně faktury. Náležitost paragonu (faktury) Stačí na paragon do odběratele napsat pouze jméno zákazníka, nebo je třeba celá adresa zákazníka. Dále nevím jaké datum vystavovat na paragonu. Psala jsem datum vystavení, ale myslím, že by mělo být i datum platby. Na paragonu je kolonka datup UZP. Tam psát, kdy byla částka uhrazena a někam bokem napsat datum vystavení? Nebo když nejsem plátce DPH datum UZP mne nezajímá? Daňová evidence V excelu vedu evidenci příjmy, výdaje. Je povinnost vést evidenci o majetku a závazcích? Nějak tomu nerozumím co bych tam měla uvádět. Žádný majetek kromě tiskárny nemám a závazky také ne. Číslování dokladů, příjmové faktury dokládané k bankovnímu výpisu se nemusí číslovat?V daňové evidenci také ne? Předem mockrát děkuji za odpověď, s pozdravem Šilerová.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ nebo s.r.o.

Dobrý den, předem Vám děkuji za zřízení těchto stránek. Chtěla jsem se touto cestou informovat na pár otázek. Jedná se o institut, který by fungoval na bázi soukromé mateřské školky. Bohužel nemám patřičné vzdělání, kterého je potřeba, tak se budu muset spokojit jen s institutem na hlídání dětí. Pro přehlednost uvedu otázky v bodech. 1. Mohu fungovat pouze jako FO bez založení společnosti? 2. Pokud ano, jak by se mohl institut nazývat? Jako třeba jen Hlídání dětí u Nováků? Nebo by název mohl obsahovat i slovo "školička"? 3. Mám i jiné možnosti, když nemám patřičné vzdělání a chtěla bych se vyhnout vkladu základního kapitálu? 4.Budu muset i tak dodržovat veškeré normy? Někde jsem se dočetla, že tyto volné živnosti snad mohou být napadané jen živnostenským úřadem, jinak jim žádné jiné kontroly nehrozí. Otázek je jistě mnohem více, ale nejvíce by mě pro začátek zajímaly odpovědi na tyto otázky. Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Michaela H.


odpovídal(a): Redakce

Začátek podnikání - težba dřeva

Dobrý den Už delší dobu uvažuji o podníkání v těžbě dřeva, jsem invalidní mám kartu ZTP 2. stupně- nedoslýchám. Co vše zapotřebí při založení živnostenského listu, a jestli mám nějaké výhody i v daních jako osoba ZTP 2. stupně?


odpovídal(a): Redakce

Založení s.r.o.

Dobrý den, chci si založit s.r.o ve stavebnictví a chtěla bych se Vás zeptat, jestli je výhodnější si firmu založit nebo koupit od ready-made společnosti. Jsem začátečník, takže ohledně papírování bych potřebovala krok za krokem poradit a nevím na koho se mám obrátit. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Financování začátku podnikání

Dobrý den. Chci začít podnikat a potřebuji půjčit 300.000,- Kč na koupi provozovny. Zatím jsem však nenalezla produkt pro začínající podnikatele. Můžete mi poradit, zda nějaký takový existuje? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Živnost - obchod s airsoftem

Dobrý den,rád bych si otevřel kamený krámek s airsoftem.Zajímalo by mě kam se tato živnost řadí,co je k tomu potřeba myslím tím zda je potřeba nějaké zvláštní povolení.Jěště bych rád věděl kde se dozvím kam se řadí jesnotlivé formy podnikání (typu:nákup a prodej,elektroinstalace atd.)Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vystavení faktury

Dobrý den, chystám se prodávat (zprostředkovávat) online vstupenky na různá představení. Můj dotaz zní, jak přijaté platby fakturovat? Příklad.: V jeden den přijde na účet 100 plateb za 100 vstupenek, musím vytvářet na každou platbu fakturu,ale znám pouze jméno kupujícího? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Úkoly při založení živnosti

Dobrý den ,mám dotaz vyrábím výrobky z kůže -opasky apod,opravuji kožené výroky např. výměna zipu u kožené bundy ,a prodávám své výtvory na stánku,potřebuji se dozvědět jaké povinnosti mám např.,jak vést knihu zakázek,kde seženu reklamační řád,co musím vést za dokumenty při přebírce opravované věci ,jak spočítat cenu výrobku,jestli si musím vést zásoby,prostě co vše potřebuji k vedení firmy, když dělám i služby ,jsem začátečník a vůbec nevím kde mám sehnat potřebné info, kdyby přišla kontrola z finančního úřadu nebo živnostenského co vše jim musím mít k dispozici, nemám žádné zaměstnance a nejsem plátce DPH děkuji Bartošová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás co mám dělat, pokud už půl…

Dobrý den, prosím Vás co mám dělat, pokud už půl roku podnikám, ale neregistrovala jsem si ještě živnost? Ve školním roce 2009/2010 jsem byla prezenční student VŠ, takže jsem to vůbec neřešila. Jenže po prázdninách jsem přešla na dálkové studium. Oficiálně od června mám smlouvu o zastoupení s firmou a tudíž byla moje povinnost jít se registrovat jako osvč. Jenže to jsem z časových důvodů a pobytu v zahr. zatím neudělala. Dočetla jsem se, že mi za to hrozí pokuta až 1 mil. kč. Prosím Vás dá se ta situace ještě nějak řešit? Musím podávat daňové příznání. Nešlo by to udělat tak, že bych se jako osvč přihlásila až teď, jakože začínám až teď? Nepátral by někdo, co jsem dělala v "mezeře" mezi koncem VŠ a nynější prací? Nebo např. jen doplatila zálohy za soczdrav za ty měsíce předtím? Předem moc děkuji, nevím přesně, na koho bych se měla v tomto obrátit. Děkuji.