Poradenství s financováním bydlení

Rádi byste si koupili pozemek, byt nebo dům? Máte v plánu rekonstruovat, ale nevíte si rady s tím, která půjčka je pro vás nejvýhodnější? Anebo naopak máte vysoké splátky u stávajícího úveru a potřebovali byste je snížit? 

Finanční poradna je tu od toho, aby vám pomohla najít řešení. Nebojte se proto na své bydlení zeptat. 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych poradit s následujícím…

Dobrý den, chtěl bych poradit s následujícím problémem. Uvažuji o koupi bytu do osobního vlastnictví někde kolem 1000000,-. Mám našetřeno kolem 100000. Čistí příjem okolo 25000. Nemám uzavřenou smlouvu o stavebním spoření. Je na mě napsán byt, který si koupili rodiče (novostavba, osobní vlastnictví, hodnota přes 1000000). Uvažoval jsem o možnosti hypotéky, nebo kombinace překlenovacího úvěru u stavební spořitelny a hypotéky. Můžete mi navrhnout nejoptimálnější způsob řešení. Rád bych využil současné nízké úrokové sazby. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , uvažuji s přítelkyní o koupi bytu a…

Dobrý den , uvažuji s přítelkyní o koupi bytu a rád bych se poradil. Jaké mám možnosti .Lze se sejít osobně ? Děkuji za odpověď. S pozdravem Norbert Novákodpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěl bych stav. spoření použít jen…

Dobrý den. Chtěl bych stav. spoření použít jen pro spoření. Nechtěl bych si brát úvěr. Za tento rok 2002 bych v prosinci složil 18000 Kč,-. Byla by mi připsána st. podpora 4500,-. Další léta zase 18000 + st. podp. až do prosince 2007. Je možné, že kdybych nějak "přetáhl" spoření až do konce roku 2008 byla by mi připsána ještě jedna st. podpora ? A jestli ano. Kdy bych mohl peníze získat ? Už třeba v lednu 2008 nebo až v lednu 2009 ? Jde takto "přetahovat" třeba ještě další tři roky ? Vlastně bych složil 7x 18000 a dostal bych 7x 4500 ? Jsou mé výpočty správné ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Nabízí se nám koupě malého domku za…

Dobrý den. Nabízí se nám koupě malého domku za 780 000,- Kč. Já spořím již dva roky 1500,- měsíčně ss u Raiffeisen na cílovou částku 240 000,-. Přítelkyně už spořila na ss pět let a nyní si zvýšila cíl. částku na 280 000,-. Má naspořeno asi 100 000,-. Od rodičů si můžeme vypůjčit 300 000,-. Moje otázka zní jestli mi má ss poskytne překlenovací úvěr za jakých podmínek a za jak dlouho ? Kolik peněz budu muset dát ještě na ss ? Dále by mne zajímalo jaké asi tak budou splátky na těchto ss. A ještě druhá varianta. Nechceme zatěžovat rodiče a chtěli bysme u našich ss navýšit cíl. částku. Jde to ? O kolik budeme muset doplnit naše ss ? Jak je to s ručiteli na úvěr ? Bude muset být domek nějak pojištěn ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mám uzavřeno stavební spoření s cílovou částkou…

Mám uzavřeno stavební spoření s cílovou částkou 102 000 kc.Pětileté spoření mi skončilo v dubnu roku 2001.Úvěr jsem nečerpal a na účet spoření posílám stále stejnou částku.Spoření bych chtěl využít na opravu střechy rodiného domku,ale sto tisíc je málo.Potřeboval bych poradit jak postupovat dále.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Chtěla bych požádat o…

Dobrý den, prosím o radu. Chtěla bych požádat o úvěr na koupi bytu a to o částku 350 000 Kč. Můžete mi poradit, na kterou banku se obrátit, tedy která je dle Vašeho doporučení nejvýhodnější? Předem Vám děkuji.


odpovídal(a): Redakce

preji hezky den, a prosim o odpoved na dotaz,…

preji hezky den, a prosim o odpoved na dotaz, zde lze v CR ziskat uver na porizeni bytu, je-li zadatel cizinec s pracovnim povolenim ale bez trvaleho bydliste, ev. za jakych podminek. (predpokladana vyse 2 mil.Kc, doba spl. do 4-5 let) s diky p.k.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jakou zvolit formu financování koupě…

Dobrý den, jakou zvolit formu financování koupě bytu v hodnotě 700.000,--Kč? V hotovosti mohu uhradit 40% hodnoty bytu. Je lepší hypotéka nebo stavební spoření (v současné době spoření nemám, musel bych si ho založit). Děkuji Janeček Radek


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu.Vlastním polovinu R.D.Druhou…

Prosím o radu.Vlastním polovinu R.D.Druhou polovinu odkupuji od své sestry. Potřebuji 400 000 Kč.Odhad domu je 1 800 000Kč.Je možné na tuto koupi získat hypotéku?Za jakých podmínek?A budu potřebovat ručitele?Za odpověď předem děkuji.S pozdravem Vladimír M.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnosti…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnosti zaplacení předplatného nájemného v obecním bytě. Požadovaná částka je 250000,--Kč na 10 let. V případě překlenovacího úvěru, která stav.spoř. je výhodnější, pokud bych skládal 20% z cílové částky. Předem děkuji Šeflodpovídal(a): Redakce

Mam uzavreno stavebni sporeni u CMSS od 23.12…

Mam uzavreno stavebni sporeni u CMSS od 23.12.1998. Letos jsem si zvysoval cilovou castku na 500.000 Kc (rychla varianta) a nyni je mnou nasporena castka jiz 245.000 Kc. Podle hodnoticiho cisla (nyni asi 30) mam narok na meziuver. Bylo mi sdeleno, ze na stavebni uver mam narok az bude hodnotici cislo 64, coz ma byt asi za 1,25 roku. Chtel bych si ale vzit hypoteku drive a pouzit stavebni sporeni jako akontaci. Uzna hypotecni banka meziuver jako mnou vlastnene penize (akontaci)? Nebo uzna jen tech mnou nasporenych 250.000 Kc?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme manželé a náš čistý měsíční…

Dobrý den, jsme manželé a náš čistý měsíční příjem je 24.000,--. Letos začínáme s novostavbou rodinného domu. Potřebujeme si půjčit celkem 600.000,--. Manželovi a jeho otci končí v únoru 2003 stavební spoření na cílovou částku 250.000,-- u Raiffeisen banky. Tím se nám nabízí vzít si 2 úvěry po 125.000,-- , celkem 250.000,-- na 6% úrok. A na zbytek 350.000,-- bychom si vzali hypotéku, protože v té době budeme mít postavenou hrubou stavbu, kterou bychom zastavili. Nevím, zda by nebylo výhodnější vzít si např. úvěr pouze z jednoho stavebního spoření tj.125.000,- a zbytek tj. 475.000,-- na hypotéku. Stačilo by nám v tomhle případě zastavit hrubou stavbu, která bude pouze po stropy, to znamená v hodnotě asi 400.000,--? Jde nám o to, abychom platili co nejnižší splátky hlavně prvních 5 let. Dostaneme státní podporu na vý¨še uvedenou hypotéku? Nevím, zda je to ve Vaší kompetenci mi s tímto poradit a popřípadě doporučit vhodnou banku, která poskytuje hypotéční úvěry, ale pokud ano, předem Vám velice děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se v…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se v současné době poskytuje státní podpora na hypotéku ve výši 350.000,-- na novostavbu rodinného domu nebo je to příliš nízká částka. Také bych ráda věděla, zda v tomhle případě mohu očekávat, že banka bude požadovat uzavření životního pojištění. Velice děkuji.


odpovídal(a): Redakce

je možné čerpat hypotéční úvěr na koupi…

je možné čerpat hypotéční úvěr na koupi družstecního bytu,na který je již zažádáno o převod do osobního vlastnictví,ale za 1. není ještě složena částka potřebna k zahájení převodi byto do os.vl. a za 2. částka je již složena,ale převod není uskutečněn a za 3.je zažádáno o převod a částku bych složila já jako budoucí vlastník ihned po koupi bytu Ručila bych svým nynějším bytem,který je v osobním vlastnictví a má hodnotu cca 500 000.


odpovídal(a): Redakce

chtěla jsem se zeptat na dvě otázky l.…

chtěla jsem se zeptat na dvě otázky l. potřebovala bych hypotéku ve výši cca 700 000 na koupi družstevního bytu. Jaké jsou podmínky získání hypotéky a jestli mohu ručit bytem v osobním vlastnictví? 2. potřebovala bych hypotéku ve výši 1 500 000 na stavbu rodinného domu. Opět bych chtěla ručit bytem v osobním vlastnictví. Byt v osobním vlastnictví má hodnotu cca 500 000 bez zařízení,se zařízením cca 700 000.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rad bych se na neco zeptal. Ja a moje…

Dobry den, rad bych se na neco zeptal. Ja a moje pritelkyne bychom si radi poridili garsonieru nebo 1+1 do osobniho vlastnictvi v cene do 500 000 Kc. Dohromady dame tak polovinu, zbytek bychom radi uhradili prostrednictvim hypotecniho uveru na tuto nemovitost. Problem je v tom, ze jsme oba čerství absolventi VS a nas spolecny cisty prijem je pouze 15 000Kc.( i kdyz vyhledove urcite poroste). Zajimalo by nas, jestli uver dostaneme a pokud ne, tak jake jine reseni byste nam doporucili. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

S přítelem bychom si rádi koupili rodinný domek…

S přítelem bychom si rádi koupili rodinný domek do 550.000,- Kč. Máme naspořeno 100.000,- Kč. Na konci roku 2001 jsem uzavřela stavební spoření u České spořitelny. Můj čistý měsíční příjem činí asi 7.200,- Kč a přítelův asi 8.500,- Kč. Uvažovali jsme o hypotečním úvěru. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den uvažujeme s manželkou o zakoupení…

dobrý den uvažujeme s manželkou o zakoupení rodinného domu v okolí Prahy. máme oba již šestý rok stav. spoř. u KB, kde jsme platili pět let 1500kč každý a nyní již pátým měsícem sme tuto částku zvedli na 5000 každý. Rádi bychom zakoupili dům do 3 000 000 kč, a náš dotas se týká možnosti kombinace stav. spoř. s hypotečním úvěrem. mockrát děkujeme za vaší snahu a čas manželé K. (je nám oběma 28 let)


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych si pořídit starší byt v ceně 650 000,-…

Chtěl bych si pořídit starší byt v ceně 650 000,-.Moje současné úspory jsou zhruba 60 000,- na stavebním spoření,jsem svobodný a hrubá mzda je 16 000,-.Je možné si tento byt pořídit kombinací úvěru ze stavebního spoření a hypotečního úvěru?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, uvazujeme o koupi RD za cenu cca 976…

Dobrý den, uvazujeme o koupi RD za cenu cca 976 tis, stav domu je k rekonstrukci. Na koupi domu uvazujeme o hypotecnim uveru. Jako zastava bude kupovana nemovitost. Zajimalo by me, jakym zpusobem by bolo mozne zajistit finance na planovanou rekonstrukci. Mame take 3 x stavebni sporeni na castku 1500,-/mesic. Jedno cca 3 roky, 2 roky a 1 rok. Bylo by mozne pouzit na ruceni uveru ze stavebniho sporeni tutez nemovitost ? Rekonstrukci odhadujeme na cca 600 tis. Kč. Nemame moznost zastavy jine nemovitosti ani moznost zajisteni rucitelů. Finance nasi domacnosti ( 2 dospeli a 1 dite 4 roky) jsou cca 30 tis.kc.cisteho.Hypoteku planujeme u CS, Top Bydleni. Dekuji za Vase vyjadreni