Poradenství s financováním bydlení

Rádi byste si koupili pozemek, byt nebo dům? Máte v plánu rekonstruovat, ale nevíte si rady s tím, která půjčka je pro vás nejvýhodnější? Anebo naopak máte vysoké splátky u stávajícího úveru a potřebovali byste je snížit? 

Finanční poradna je tu od toho, aby vám pomohla najít řešení. Nebojte se proto na své bydlení zeptat. 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

mam uzavrenu sluvu u HYPO stavebni sporitelny na…

mam uzavrenu sluvu u HYPO stavebni sporitelny na cilovou castku 120 tis. s moznosti uveru 320 tis ale az v lednu pristiho roku nyni chci tyto penize pouzit avsak jsou mi nabizeny nevyhodne podminky je mozne si vzit hypoteku a vlastne ji splatit ihned po uvolneni uveru ? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaký je nejvhodnější produkt pro nákup…

Dobrý den, jaký je nejvhodnější produkt pro nákup staršího bytu (1.4mil.) k dispozici : hotovost 400tis., stavební spoření 1rok doběhlé cíl. částka 250tis. ("liška"), manželé bez dětí hrubý příjem cca 35tis./měs tzn. zbytek ? díky JŠikodpovídal(a): Redakce

Dobrý den, s přítelem hodláme kupovat pozemek za…

Dobrý den, s přítelem hodláme kupovat pozemek za hotové a tím se vydat naprosto z peněz, včetně stavebního spoření atd. Na pozemku bychom rádi svépomocně stavěli RD a to za pomocí hypotečního úvěru ve výši 1 mil korun. Pokud by se úrokové sazby u hypotečních úvěrů neměnily neměli bychom problém se splácením. Bohužel vše déle trvá a stavět bychom mohli začít až za rok či za dva. Ráda bych věděla zda je možné nějak předpokládat úroky sazeb, protože pokud by nějak více stouply (např. průměrně na 9-10%) už by pro nás splácení úvěru bylo nemožné. A tím bychom letos nekupovaly pozemek. Děkuji za odpověď s pozdravem. Petra K.


odpovídal(a): Redakce

Vlastním pozemek, chci stavět RD na hypotéku s…

Vlastním pozemek, chci stavět RD na hypotéku s pomocí předhypotečního/stavebního úvěru. Je můj předpoklad správný, pokud uvažuji, že hypoteční banka bude postupovat pravděpodobně následujícím způsobem? HB stanoví (bankovním odhadcem) cenu obvyklou budoucí nemovitosti (pozemek + RD dle projektu a smlouvy se stavební firmou) a půjči (za předpokladu mé bonity) do výše 70% této celkové budoucí ceny obvyklé. Pokud těchto 70% bude dostatečné na realizaci výstavby RD, stačí prokázat vlastní investice 30% z této ceny jako vlastnictví pozemku (výpis z katastru, eventuálně kupní smlouvu z března 2000). Pokud by to bylo nedostačující do 30%, tak ještě doložením hotovosti, eventualně zřízením zástavy na jinou nemovitost.


odpovídal(a): Redakce

Pracuji dlouhodobě v zahraničí a proto využívám…

Pracuji dlouhodobě v zahraničí a proto využívám tuto cestu k získání informace o hypotéce, případně o krátkodobém úvěru na nákup rodinného domku. Jedná se mi o řešení proúvěrování částky min. 1.000.OOO max 5.000.000 Kč na nákup rodinného domku v ceně 7.000.000 Kč. Uvedenou hypotéku (půjčku) jsem připraven splatit i do 1 roku, v případě výhodnosti, jinak podle výhodného splátkového kalendáře. Společný měsíční příjem s manželkou je cca 140.000 Kč. Věk 50 let. Prosím o Vaši radu. Děkuji Charanza.


odpovídal(a): Redakce

Mám zájem o koupi rod.domu za 3mil.Vlastni…

Mám zájem o koupi rod.domu za 3mil.Vlastni finance čini 2.5mil. 3roky jsem nepracovala,protože jsem byla doma s detmy.Nyni zacinam podnikat,takže zatim nemohu prokazat žádne prijmy.Je nějaka možnost ziskat hypotéčni uvěr 500000? Rodice jsou ochotni mi fin.vypomoci,maji dostatečné prijmy a zároven mohu mit ještě dalši rucitele. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz k hypotéce na starší byt Popis problému:…

Dotaz k hypotéce na starší byt Popis problému: jsou dvě sestry, které mají RD (s jedním bytem !!) na ideální poloviny. Jedna (starší než 36 let) už tam nebydlí a chtěla by svou polovinu prodat té druhé (mladší než 36 let, její manžel už starší než 36 let). Podle podmínek pro hypotéku by věk byl v pořádku, ale co to vlastnictví poloviny RD ? Bude možné dokoupit druhou polovinu, když je tam jen jeden byt ? Nebo ne, ale dalo by se to obejít převodem vlastní poloviny z budoucí kupující na svou malou dceru (asi 8 let) - tím by neměla nic a mohla kupovat přes hypotéku ? Jak je to minimálním příjmem pro získání hypotéky ? Předem děkuji za odpověď. Ondřej Weis


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, nevim, jak nejvyhodneji ziskat…

Dobry den, nevim, jak nejvyhodneji ziskat finance ve vysi 650.000 na koupi starsiho bytu do OV. Hotovost 100.000 a stavebni sporeni, ktere letos konci cilova castka 150.000. Mam nejak pokracovat ve stavebnim sporeni, nebo je lepsit pouzit hotovost a zadat o zvyhodnenou hypoteku do 36 let?


odpovídal(a): Redakce

Chtel jsem se zeptat zda je nejaka moznost si…

Chtel jsem se zeptat zda je nejaka moznost si pujcit 200 000 Kc. Momentalne si platim rok penzijni pripojisteni 400 Kc mesicne a dale stavebni sporeni 500 Kc mesicne. Muj mesicni prijem je 10 000 Kc cisteho. V hrubem zamerne neuvadim, protoze to nevim presne na korunu kolik to je. Jsem svobodny a je mi 23 let. Penize chci pouzit na prestavbu krovu na pudni byt. Krov je v mem osobnim vlastnictvi. Plocha planovaneho pudniho bytu je 95 m2. Za pripadnou odpoved predem dekuji. Lesak Zbynek Opava


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,radi bychom se zeptali, jaky je Vas…

Dobry den,radi bychom se zeptali, jaky je Vas nazor na splaceni hypoteky zivotnim pojistenim (popr.jake ustavy tuto kombinaci provadeji).Odpoved na toto otazku jsme na Vasich strankach jiz cetli (leden 02), ale situace se od te doby mohla zmenit. Dekuji za pomocodpovídal(a): Redakce

Vážení poradci, chci Vás požádat o srovnání…

Vážení poradci, chci Vás požádat o srovnání překlenovacího úvěru u stavebních spořitelen. (Výše úroku, poplatek za poskytnutí, atd.). Děkuji předem. M.Dziedzinskyj


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych v příštím roce stavět RD. Pozemek mám…

Chtěla bych v příštím roce stavět RD. Pozemek mám, odhad ceny RD je 3,5 mil Kč. Je jednogenerační. Hypoteční nároky jistě splním, leč nemám oněch 30% na začátek stavby. Celou částku mi hypot. ústav nepůjčí. Jak z toho ven?


odpovídal(a): Redakce

V dubnu 2002 jsem dostal přidělenou od obce půdu,…

V dubnu 2002 jsem dostal přidělenou od obce půdu, na půdní vestavbu. V současné době je vše ve fázi povolovacích řízení. Chci na stavbu využít stavebního spoření s meziúvěrem. Mám v plánu vložit do stav. spoření 200.000,-300.000,-Kč s tím, že bych si vzal půjčku 300.000-400.000,-kč.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Mám čistý příjem 10.000,- Kč a zhruba…

Dobrý den, Mám čistý příjem 10.000,- Kč a zhruba 100.000,- Kč na stavebním spožení (opětovně jsem ho podepsal před dvěma lety na cílovou čásku 240.000,-. Mám vůbec v této finanční situaci sehnat někde hypotéční úvěr na novostavbu za cca 1.000.000,- Kč?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem majitelkou velkého rodinného domu…

Dobrý den,jsem majitelkou velkého rodinného domu,který jsem se rozhodla prodat.Ještě než se mi to podaří,chtěla bych koupit jiný a na ten potřebuji 1,4 mil. Jsem rozvedená a mám jedno dítě(10let). V novém domě bych chtěla nejen bydlet,ale i podnikat,podnikám již 3 roky a myslím,že úspěšně a firmu bych chtěla rozvíjet a k tomu potřebuji prostory v novém domě. Na hypotéční úvěr nemám nárok, jelikož nesplňuji podmínky týkající se příjmů. Nevím,zda mám větší šanci koupit dům soukromě,nebo jako podnikatel-fyzická osoba.


odpovídal(a): Redakce

Manžel zarába 22,000 Kc mesacne hrubeho, t.j. 16…

Manžel zarába 22,000 Kc mesacne hrubeho, t.j. 16,500 cisteho. Ja som na materskej dovolenej. Máme moznost ziskat od rodicov max 300,000, ktore by splacali rodicia. Manzel ma kapit.život. poistenie u českej poist. mes. 860 Kc, ciastka pri umrti 350,000. Máme moznost ziskat od nejakej banky uver na stavbu domu vo vyske 1,300,000? Pozemok by sme mali.


odpovídal(a): Redakce

Jsem rok ženatý a potřebujem vyřešit bytovou…

Jsem rok ženatý a potřebujem vyřešit bytovou otázku,zřejmně jediná šance koupit byt v OV disponujeme vlastními zdroji 400.000,-společný příjem je 30.000,-.Jiné zvláštní výdaje nemáme.Prosím,jaké máme šance a možnosti získat vlastní byt velikosti tak 2+kk/2+1 ? Předem děkuji za Vaši radu. S pozdravem Martin.N.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám v úmyslu pořídit stavební…

Dobrý den, mám v úmyslu pořídit stavební parcelu,cena 600.000,-. Máme jako rodina 2 smlouvy na stavební spoření ČMSS (cílová částka vždy 240.000,-), dosud naspořeno celkem 120.000,-. Schopnost splácet max. 10.000,-/měs. Jaká je nejvhodnější varianta půjčky ? Je možné uvést více variant splátek podle doby splácení (např. 5,7,10 let)? Je podmínkou půjčky nutnost do určité doby začít stavět? Děkuji M. Stoces


odpovídal(a): Redakce

Uvazuji o porizeni vetsiho bytu (4+1 nad 90m2)…

Uvazuji o porizeni vetsiho bytu (4+1 nad 90m2) nebo domu ekvivaletni velikosti. V tuto chvili splacim hypotekou byt (2+1 65m2), jehoz prodejem bych po vyrovnani zavazku ziskal cca 1.100.000Kc. Aktualni cisty mesicni prijem mam cca 37.000Kc. Zvazuji, jak velky uver si mohu na porizeni zminene nove nemovitosti mohu vzit. Za maximalni rozumnou mesicni splatku povazuji 20.000Kc.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Potrebuji vyresit otazky spojene s…

Dobry den. Potrebuji vyresit otazky spojene s bydlenim, vybral jsem si (vybrali jsme si s manzelkou) byt, bohuzel se jedna o druzstevni. Muzete mi poradit nejidealnejsi moznost profinancovani prevodu clenskeho podilu v BD? - clensky podil byl ohodnocen na 1.150.000,- Kc - volne disponujeme s cca 350.000,- Kc - k dispozici mame 2x stavebni sporeni, ktere bude letos koncit (nasporene castky budou cinit cca 2x 120.000,- Kc) - nas prumerny mesicni cisty prijem cini cca 27.500,- Kc - dale mame moznost za uver rucit rodinnym domkem (dve patra, 4+1, zahrada, garaz, ...) - dale mame moznost za poskytnute Dekuji a preji pekny den. Petr Sklenar