FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

oddlužení

Dobrý den, dostala jsem se ne vlastní vinou do dluhů a potřebovala bych se z nich nějak dostat. Potřebuji radu, jak realizovat oddlužení nebo vyplacení a splácení jen jednomu věřiteli. Děkuji za odpovědˇ. Poncová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Splátky, úvěr

Dobry den, Obracim se na vas s dotazem. Mam uver v bance, ktery jsem vzdy radne splacela. Od roku 2015 jsem na materske a posledni rok jsem mela k uverove smlouve dodatek - na rok jsem mela snizene splatky na polovinu. Jiz pred nejakou dobou jsem resila moznost prodlouzeni tohoto dodatku do zari 2017. V te dobe se totiz budu vracet zpet do prace. Banka mi sdelila, ze mi jiz nevyjde vstrict. Ja bohuzel nemam financni prostredky abych mohla splacet puvodni celou castku a do zari tohoto roku vice jak polovinu splatky nejsem schopna dat. Muzete mi poradit, jake mam moznosti se s bankou domluvit? Dekuji za odpoved. B.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Konkurz

Dobrý den,mám dotaz ohledně Konkursu,letos v březnu mne skončil konkurs po 6ti letech,chci se zeptat,zda po mne mohou věřitelé,kteří byli přihlášení a nedostalo se na ně, dále požadovat dluh splatit,nebo je to celé ukončené? A prosím,jak je to s věřiteli,co se do konkursu nepřihlásili? děkuji za odpověd Blanka V.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví

Dobrý den, vlastním 3/4 zahrady o rozloze cca 10 arů, bratr zbylou čtvrtinu. Zahradu, resp. její jednu čtvrtinu, jsme každý nabyli v rámci dědického řízení před několika lety. Další dvě třetiny jsem získal darem od ostatních dědiců. Jedná se o zahradu v zastavěné části malé obce, která v současné době není zahrnuta v územním plánu pro výstavbu. Zahradu v současné době nikdo neobývá ani jinak nevyužívá. Zahrada nicméně vyžaduje pravidelnou údržbu, kterou většinou zajištuji já (bez účasti bratra) a s tím souvisí i odpovídající náklady. Chtěl jsem odkoupit bratrovu část nebo mu svoji část prodat, ale nedošlo k dohodě, ani v minulosti ani nyní (důvodem je, že bratr celou záležitost blokuje - nekomunikuje, nespolupracuje a ani nereaguje na výzvy a žádosti). Nechci setrvávat ve společném vlastnictví. Jakým způsobem mohu v tomto případě postupovat? Jak lze docílit toho, abych mohl nakládat pouze se svou vlastní částí (prodat / případně na ní postavit dům) v případě, že nedojde k dohodě mezi mnou a bratrem. Předem děkuji a s pozdravem, Radek


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání SJM

Dobrý den.Moc prosím o radu. Před manželstvím jsem nabyla byt na hypotéku, v manželství ho pronajímala (částka hradila nájem a hypotéku). Po3 letech mě manžel donutil byt prodat (doplatila se hypoteká a zůstala částka půl milionu.Nyní jsme ve fázi rozchodu a manžel chce z peněz půlku. Má prosím nárok? Už jsem se setkala s odpovědí ano i ne. Tak jsem v nejistotě. Děkuji moc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájemné, úrok z prodlení

Dobrý den, v nájemní smlouvě bych chtěl sjednat jako pronajímatel prodlení s platbou nájemného ve smyslu, že jsem oprávněn účtovat nájemci úrok z prodlení. Jaký bývá úrok z prodlení běžný? Asi není dobré to nekonkretizovat. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájemné

Děkuji za Váš názor, týkající se stanovení výše nájemného. Zakotvit růst nájemného přímo do nájemní smlouvy bez vazby na inflační vývoj není špatné řešení. Kdyby se ale neuvedlo ve smlouvě na dobu neurčitou nic o zvyšování nájemného, mohu pak např. za rok nájemné navýšit třeba o 10%? Když už nájemník tak prosazuje smlouvu na dobu neurčitou.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájemné

Prosím o radu. Co je pro mne, jako pronajímatele, výhodnější: uzavřít s nájemníkem smlouvu na dobu neurčitou s tím, že jako pronajímatel jsem oprávněn každoročně zvyšovat nájemné dle ustanovení § 2248 NOZ podle průměrné roční míry inflace dle vládního vyhlášení. Nebo uzavřít smlouvu na dobu určitou, kde se neujedná zvyšování nájemného. Jde mi o to, že nájemné je nyní uzavíráno na poměrně nízkou výši nájemného, v mém zájmu je, abych nejenom nájemníka „udržel“, ale měl šanci v budoucnosti nájemné zvýšit do výše nájemného obvyklého s vědomím, že celkový nárůst nájmu za 3 roky nesmí přesáhnout 20% výše nájmu. Mám obavu, pokud bude uvedeno ve smlouvě přímo zvyšování nájemného podle průměrné roční míry inflace, jak navrhuje nájemník, nájemné bude pro mne, coby pronajímatele, trvale nevýhodné.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den. Jsem jednou ze 4 spolumajitelek nemovitosti, sloužící k podnikání. V prosinci 2016 se spolumajitelky sešly (beze mne) a v únoru mi oznámily, že náš správce a současně i manžel jedné ze spolumajitelek, který v naší nemovitosti podniká, neplatil v letech 2014-2016 nájemné (vyčísleno na výši cca 330 tis. Kč), místo toho však údajně z titulu výkonu správy v těchto letech dluh "odpracoval" a to ve výši cca 400 tis. Kč. Práce oznámil až nyní, dodatečně, sám si určil i cenu za hodinu své práce na 260 Kč/hod. (převážně úklidové práce. Nyní mu tedy dlužíme cca 60 tis. Kč. Spolumajitelky se dohodly, že souhlasí s případným dluhem vůči správci (oznámily mi v únoru t.r.). Tento týden jsem dostala k podpisu "Dohodu o zápočtu pohledávek", kde je pohledávka konkretizovaná. Mám možnost ji nějak napadnout? Podotýkám, že nájem správce neplatil od roku 2000, ale to je již promlčeno. Nyní se snaží účelově dosáhnout, aby nemusel uhradit ani nájemné za poslední 3 roky, tedy roky vymahatelné, tak jak jsem žádala já. Mám možnost aktuálně něco s tím dělat?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví, bezplatná právní pomoc

Jsem spoluvlastnicí nemovitosti, jež slouží k pronájmu firmám. Veškeré příjmy z pronájmů jdou z rozhodnutí většiny na společný účet, ke kterému nemám přístup, není mi vyplácen žádný zisk, jen se podílím na všech nákladech. Určený správce nemovitosti ani ostatní spolumajitelé se mnou nekomunikují. Chtěla jsem zrušit a vypořádat spoluvlastnictví, ale nedisponuji dostatečnou finanční hotovostí, abych byla schopna uhradit jak soudní poplatky tak právní zastoupení, proto musím v tomto spoluvlastnictví dál setrvat. Mám nějakou možnost, jak donutit správce či ostatní spolumajitele, aby mi sdělili, jak se hospodaří i s mými prostředky?



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování zastavené nemovitosti

Dobrý den, mohu, prosím, darovat dceři můj dům, na kterém je zástavní právo? Mám ve vlastnictví dům, mám na něj úvěr ze stavebního spoření, ale bydlí v něm moje dcera s rodinou. Já bych již chtěla odejít do starobního důchodu a proto by si dcera vzala hypotéku a tím můj úvěr zaplatila a já bych tak nebyla zatížena splátkami. Jelikož dcera, aby si mohla hypotéku vzít, musí být vlastníkem domu a proto se ptám, jak je to s tím zástavním právem. Moc Vám děkuji za odpověď. Ivana


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Závěť

Mám 2 děti a poměrně vysoký věk. Jedna dcera se o mne pravidelně stará, zařídila mi i v minulosti bydlení blízko sebe. Druhá o mne dlouhodobě zájem nemá a nechová se ke mně pěkně. Chtěla bych mít jistotu, že vše, co mi za života patří, připadne po mé smrti dceři, která se o mne stará. Je lepší jí za života darovat movitý majetek a finance, nebo udělat závěť? O nemovitý majetek se zde nejedná, ten už je vyřešen. Poradíte?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odměna advokáta

Našla jsem si AK, která bude řešit mé vypořádání spoluvlastnického podílu k nemovitosti. Navržená odměna je stanovena ve výši 25%, kdy se převážná část nákladů přesune na výsledek sporu, určitá část bude mnou hrazena v zálohách předem. 25% z hodnoty sporu činí 750 tis. Kč. Vzhledem k mé sociální i finanční situaci mi to přijde přehnaně vysoké a zvažuji, zda se vůbec do sporu pouštět. Jaký je Váš názor před tím, než podepíši mandantní smlouvu? Jaká bývá přiměřená odměna advokátovi? Děkuji za vyjádření.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Sázky

Dobrý den, mohu coby příjemce invalidního pokeru 3.stupně si zahrát hazardní hru online, třeba vsadit sportku nebo si zahrát poker? Není to zakázáno? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vydržení

Dobry den, loni jsem koupil chalupu k rekreaci, letos jsem se rozhodl pozemek oplotit proto jsem necham premerit pozemek. Meřenim jsem zjistil ze soused uziva cast meho pozemku jako zahradu a na casti meho pozemku stoji i jeho cast budovy. On tvrdi ze tato stavba je z roku 1951 a oni ji koupil, netuse ze stoji z casti na mem pozemku. (na KN se pudorys teto stavby se neshoduje se stavbou skutecnou) Navrhl jsem kompenzaci pozemek za pozemek. Nic mene jeho pristup je negativni a celou zalezitost nechce resit ani uzivanou cast zahrady. Jak mam postupovat dal?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, SJM

Dobrý den, chtěla bych převést spoluvlastnický podíl k nemovitosti na moji sestru, která vlastní stejný podíl jako já (dědictví po otci). Sestra je vdaná. Je možné převést můj podíl jen na ni nebo musí jít o společné jmění manželů. Sestra chce na vyplacení použít peníze z prodeje stavební parcely (vlastníkem byla pouze ona), nicméně prodává ji za trvání manželství. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Promlčení

Dobrý den, pokud je obecná promlčecí lhůta tři roky, počítá se např. u pohledávky k dnešnímu dni (23.3.2017), že je promlčena její vymahatelnost od března 2014 či od roku 2014 (tedy ledna)?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Služebnost

Dobrý den Mám dotaz ohledně převodu nemovitosti v rámci rodiny. Dům patří mojí sestře. Chtěly bychom nemovitost převést na mě a mého manžela. Jak toto opatřit v darovací smlouvě, aby nemovitost byla napsaná na nás oba? Dále bychom chtěli zřídit věcné břemeno - bydlení naší matky v nemovitosti. Je na to třeba další smlouva? Jaká? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Promlčení

Dobrý den přeji a předem děkuji za odpověď. Jaká je prosím promlčecí lhůta u nákladů, které do společné nemovitosti vložil spoluvlastník? Jedná se mi konkrétně o situaci, kdy nemovitost společně vlastní 3 spolumajitelé, dva z nich ji užívají a třetí spolumajitel žije jinde a nejezdí tam, hradí jen podílově běžnou údržbu. Spolumajitelé, kteří nemovitost užívají, v roce 2012-2013 provedli rekonstrukci nemovitosti, aniž řádně informovali třetího spolumajitele, ten o rozsahu rekonstrukce a vložené částce byl informován až nyní, při vzniklém sporu. Má povinnost podílet se nyní na těchto nákladech, když je po něm spoluvlastníci nyní dodatečně uplatňují? Nebo je to promlčeno, pokud by došlo k soudu?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Přepis auta, majitel zemřel Dobrý den otec před třemi týdny zemřel, byl majitelem vozidla, které pozůstalá maminka, chce přepsat na mne. Jak postupovat? Mám dva bratry kteří s přepisem souhlasí.