Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Poradna Finance.cz

Máte dotaz z oblasti investování, pojištění, penze, daní a účetnictví, mezd nebo financování bydlení? Využijte služeb našeho poradenského centra a obraťte se na nás!

Vyhledávání v poradně

Pro pokládání dotazů se musíte nejdříve přihlásit:

Přihlášení

• Konto pracovní doby

21.04.2017 13:11  |   24.04.2017 09:14   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, měla bych dotaz k nepravidelné pracovní době. Proč musím při nepravidelné době skutečně odpracovat 2080 hodin za rok oproti zaměstnancům s pravidelnou pracovní dobou ty ve skutečnosti odpracují pouze 2000hodin a 80 hodin svátků mají placené. Přijde mi to nespravedlivé,myslím si že u nepravidelné doby by měly být hodiny poníženy o těch 80. Na to zákoník nepomýšlí a já mám pocit,že jsme trestány a musíme si vlastně hodiny za svátky odpracovat. Děkuji za odpověď Alena

• Překážky v práci na straně zaměstnavatele

19.04.2017 16:56  |   21.04.2017 12:26   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pokud mi zaměstnavatel písemně sdělí, že má překážky na své straně a nemůže mi přidělit práci (výpověd dostat nemohu, jsem gravidní) a nemám do zaměstnání docházet, může mne za dobu překážek v práci kontrolovat zda jsem v místě bydliště? Tuto informaci - nepodloženou mi sdělili na inspektorátu práce, prý když jsem zaměstnavatelem takto placena musím být doma k dispozici. Zdá se mi to poněkud zvláštní... Děkuji za odpověd.

• Práce ve ztíženém pracovním prostředí

26.03.2017 18:12  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vzniká zaměstnanci nestátní firmy nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, respektive bez ni a na kolik dní, dle §128 zákoníku práce, i v případě uzavření regisrovaného partnerství, dle č. 115/2006 Sb?

• Stravné

21.03.2017 12:59  |   21.03.2017 13:14   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zaměstnavatel mě vyslal na čtyřdenní montáž se zajištěným ubytováním a snídaní. Pracovní doba 600-1430 obvyklá. Odjezd 630 zahájení prací 830 do 1730. Odjezd na hotel. Následující 2 dny zahájení prací 730 do 1730. Poslední den zahájení prací 730 do 1600. Odjezd do firmy s příjezdem 1800. Po uplatnění kráceného stravného z důvodu poskytnutí jednoho jídla mi byly kráceny i odpracované hodiny, že při vyplacení stravného nemám nárok na přesčasy. Odpracované hodiny doloženy potvrzeným montážním deníkem a knihou jízd . Myslím si, že odpracované hodiny a stravné nepatří na jednu hromádku.

• Výdělečná činnost při zaměstnání

13.03.2017 11:18  |   13.03.2017 11:44   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, potřeboval byh vědět, zda může hasič (státní zaměstnanec), si ve svém soukromém čase přividělávát obchodováním na burze. A zda je táto možnost uvedená v zákoně a případně v jakém. Dočetl jsem se o mnoha možnostech výdělku, ale konkrétně a této činnosti jsem nenalez nic. Mockrát děkuji a přejí hezký den. Jaroslav Š.

• Pracovní neschopnost, výpovědní doba

11.03.2017 10:36  |   13.03.2017 10:01   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, jsem sedm mesicu po porodu a prave jsem presla na rodicovskou dovolenou. Ve stejnou dobu jsem chtela nastoupit I zpet do prace, bohuzel jsem musela prevzit vypoved pro nadbytecnost, jelikoz moje pozice byla zrusena. Jsem momentalne od 8.2.2017 do 30.4.2017 na prekazkach plus vyberu na konci teto doby zbytek dovolene, s tim, ze pote dostanu trimesicni odstupne. Kolegove ve chvili, kdy tato vlna propousteni probehla, dostali ctyrmesicni, ale na to se uz asi odvolavat nemohu, ze? Dotaz se tyka ale zejmena toho, ze puvodne jsem podepsala prevzeti s umyslem, ze pujdu najit novou praci. Bohuzel mi byla diagnostikovana d.C19 a musim na narocnou operaci a nevim jak to dopadne. Kazdopadne je to minimalne na hodne mesicu. Nevim jak v tuto chvili postupovat. Mam ctyri deti a manzela, a pravda je, ze bez meho platu je to pro nej hodne narocne. Nevim jak postupovat. Jit na nemocenskou a prodlouzit dobu vypovedi nebo po vypovedi se prihlasit na UP, nebo pak jit na nemocenskou a rodicak dat na manzela. Mozna to zni trochu zistne, ale potrebuju, aby bylo postarano o deti. Muzete mi prosim poradit? Dekuji.

• Nerovnoměrné rozvržení pracovní doby, státní sváte

10.03.2017 00:14  |   13.03.2017 11:04   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pracuji v supermarketu, máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, roční fond je 2080 hodin, máme měsíční mzdu, dle platového výměru.Naše vyrovnávací doba je 52 týdnů po sobě jdoucí - to máme podepsáno v kolektivní smlouvě.Chtěla bych se zeptat, zda zaměstnavatel, může na dny kdy je státem uznaný svátek naplánovat směnu a to i v případě kdy je ze zákona zavřeno?Jak jsem se dočetla, zaměstnavatel by měl plánovat směny bez ohledu na státní svátky, což se u nás většinou neděje.Máme harmonogram směn, který se pravidelně po 14 dnech opakuje, ale když je státní svátek a je ze zákona zavřeno, najednou směna chybí, jinak kdyby to nebyl st. svátek, šli by jsme normálně do práce.Takto nám bude za rok chybět asi 40 -50 hodin, který si musíme odpracovat ve svém volnu.Nebo další příklad - na státní svátek je otevřeno, máme jít správně do práce, ale z nadbytečnosti nás nechají doma a musíme jít opět v jiný náš volný den do práce, aby nám nechyběli hodiny v ročním fondu - říkají tomu přeplánování směny.Je toto normální, nebo zaměstnavatel porušuje zákon? Děkuji za odpověď.

• Švarcsystém

09.03.2017 07:57  |   09.03.2017 09:37   odpovídal(a):

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda OSVČ pracující pro firmu může mít s touto firmou podepsanou jakousi "smlouvu o poskytnutí služeb" a na základě této smlouvy firmě fakturovat? Víme, že s OSVČ lze uzavírat klasická DPP, ale nechceme, aby byla limitována 300 hod. ročně a zároveň měsíčním výdělkem 10 000 kč. Můžu tuto smlouvu z právního hlediska uplatnit na OSVČ, nebo musí být uzavřena smlouva jiná? Předem mockrát děkuj za odpověď

• Porušování pracovněprávních předpisů

09.03.2017 07:38  |   09.03.2017 09:35   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,může zaměstnavatel po 3 měsících pracovní neschopnosti napsat zaměstnanci vytýkací dopis za porušení pracovních povinností a to hned 1.den,jakmile nastoupí do práce po PN? A musí vytýkací dopis obsahovat konkrétní výtky s datumem prac.porušení nebo stačí jen takové všeobecné jako,že si zaměstnavatel myslí,že ho práce nebaví apod. Předem děkuji za odpověď.

• Státní dozor na úseku zaměstnanosti

07.03.2017 10:32  |   07.03.2017 12:50   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, zjistila jsem, že zaměstnavatel nenahlásil na zdravotní pojišťovnu, že jsem u něj zaměstnaná (od dubna 2016). Po 14 dnech a nespočtu urgencí jsem si dnes volala na pojišťovnu, zda je vše v pořádku a zaměstnavatel jim nyní nahlásil pouze duben 2016, přitom ve firmě pracuji stále. Ostatní zaměstnanci také nejsou přihlášeni, jak zjišťujeme. Je možné, že to dělá naschvál? Zaměstnavatel má dohodu s účetní, která za to nese zodpovědnost, tak je však pojištěná a nikdo můj problém neřeší. Zatím jsem si nevolala na sociálku, ale tam to podle mě bude stejné. Vím, že to je povinnost zaměstnavatele, ale ráda bych vše měla v pořádku. Stalo se, že při výpovědi jiných zaměstnanců nedostali ani zápočtový list. Mám v plánu také odcházet a nechci pak řešit všechny tyhle problémy, je možnost nahlásit to na nějaký úřad, který by se tímto zabýval? Moje trpělivost už přetéká. Teď jsem ještě žádala úřčetní o podání daňového přiznání, protože mi při nástupu dala pozdě podepsat prohlášení a přišla jsem o 2070 Kč, které by se mi teď měly vrátit, mám strach, že s ena to zase vykašle. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. Jitka

• Dovolená, rodičovská dovolená

18.02.2017 08:20  |   20.02.2017 12:58   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den,mam prosbu o radu.Kdyz jsem po RD v prosinci nastoupila do prace(jine nez pred MD) a z 22 prac.dni jsem mela 5dni volno jako prekazku zamestnavatele,tak jestli mam za prosinec narok na nejaky den dovolene? Na výplatní pásce za prosinec a leden mi to vyjelo,ale mzdová mi řekla,že na to nemám nárok,že musím mít odpracováno za ten rok 60dní a to jsem neměla když jsem byla před nástupem do práce na rodičáku,tak mi je prý musí vzít a smazat.Nechápu. Děkuji za odpověď Jankovičová

• Vznik pracovního vztahu

16.02.2017 10:12  |   16.02.2017 12:30   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, v drogerii jsem se domluvila s paní vedoucí, že bych k nim mohla chodit na brigádu. Paní mi dala formuláře, které jsem vyplnila a poslala na sídlo firmy s tím, že na základě nich mi vytvoří dohodu o provedení práce. Bohužel toto vytváření smlouvy trvalo skoro 14 dní, během kterých jsem dostala lepší nabídku na brigádu. Dohoda mi nakonec přišla. Co mám dělat teď, když jsem ji ještě nepodepsala a nechci tam již na brigádu jít? Musím uvádět nějaké důvody? Mám ji poslat nepodepsanou zpět na sídlo firmy? Děkuji za odpověď.

• Preventivní lékařská prohlídka

15.02.2017 12:43  |   16.02.2017 12:28   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pracuji v organizaci státní správy. Zaměstnavatelem jsem byla vyzvána k předložení výpisu ze zdravotní dokumentace od svého ošetřujícího lékaře vzhledem k tomu, že nejsem registrována u závodního lékaře k vyhotovení preventivní prohlídky. Tento výpis jsem předložila, ale zaměstnavatel mi odmítl proplatit poplatek za výpis s tím, že smlouvu má pouze se závodním lékařem a poplatky za výpis jsem povinna zaplatit ošetřujícímu lékaři já. Je tento postup správný?Děkuji za odpověď.

• Výpověď

13.02.2017 08:21  |   13.02.2017 10:51   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, naše firma přechází pod jinou firmu s převodem všech zaměstnanců dle ZP. Moje funkce vykonávaná v současné firmě se pravděpodobně zruší, protože v nové firmě není potřeba. Jaká vyplývají pro mne práva z takto vzniklé situace? Mám nárok na odstupné, případně jiné pracovní místo se stejnou kvalifikací? A jak je to s mzdovými nároky? Děkuji za odpověď. T.

• Konto pracovní doby

09.02.2017 15:29  |   13.02.2017 10:48   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,pracujeme v Globusu, kde máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, náš tzv.roční fond je 2080 hodin. Náš zaměstnavatel nám každý měsíc vypracuje rozpis.Směnu nám ale neplánuje na státní svátky, kdy je dle zákona zavřeno. Abychom splnili roční fond hodin, naplánuje nám odpracování hodin na jiné dny.Chtěli bychom se zeptat, zda tento postup nahrazování st.svátků je správný a je v souladu s pracovněprávními předpisy? Předem děkujeme.

• Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

08.02.2017 11:10  |   08.02.2017 11:47   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,prosím jak je to ,když jsem nastoupila do práce a po 2měsících jsem v pracovní neshcopnosti,ale podle zdravotního stavu to nevypadá,že bych tuto práci mohla ještě vykonávat.Musím po ukončení prac.neschopnosti nastoupit na jden den do práce a podat výpověď nebo stačí zavolat a domluvit se na ukončení,protože jsem stále ve zkušební době.Děkuji H.R.

• Výpověď zaměstnance

07.02.2017 17:31  |   08.02.2017 09:35   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,potřeboval bych poradit. Byl jsem zaměstnaný na dobu neurčitou. K 30.6.2016 jsem podal výpověď s pracovního poměru s dvouměsíční výpovědní lhůtou. V době výpovědní lhůty se mi stal úraz, nastoupil jsem na neschopenku. Neschopenku jsem ukončil k 31.12.2016. Mohl mi zaměstnavatel ukončit pracovní smlouvu po uplynutí dvouměsíční lhůty nebo se na mě vztahuje ochraná lhůta v době pracovní neschpnosti? Předem děkuji za odpověď.

• Dovolená, mateřská dovolená

02.02.2017 10:53  |   02.02.2017 10:59   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou.V létě v roce 2016 jsem otěhotněla.V práci jsme se dohodli, že budu pracovat, dokud to půjde, i když bych měla být na neschopence kvůli rizikovému těhotenství a to z důvodu již několikátého potratu...Tak jsem tedy pracovala skoro do konce listopadu, pak jsme se domluvili na dovybrání dovolené za ten rok a že od 1.12. nastoupím již na rizikové těhotenství na neschopenku.Takže od 1.12.2016 jsem v prac. neschopnosti.Na mateřskou budu nastupovat 14.2.2017 podle plánovaného termínu porodu.Četla jsem, že po vyčerpání mateřské PPM po dobu 28 týdnů mám nárok na jakoby vybrání si dovolené u svého zaměstnavatele a poté, ale už i během té dovolené mohu pobírat rodičovský příspěvek do třeba zvolené 3 leté mateřské.Samozřejmě, že podám oficiální písemnou žádost jak o dovolenou zaměstnavateli, tak i žádost o rodičovský příspěvek úřadu.Jen bych chtěla vědět, jestli mám nárok na 20 dní dovolené, nebo kratší.Pochopila jsem, že tato dovolená má být v plné výši 20 dní a že prostě nastávající matce přísluší ta dovolená za dobu PPM, jelikož se tato doba počítá jako výkon práce.Jen si říkám, když náleží za těch 28 týdnů PPM, tak jestli je to těch 20 dní dovolené, nebo méně. Předem moc děkuji za odpověď.

• Práce přesčas, délka týdenní pracovní doby

30.01.2017 15:57  |   30.01.2017 16:11   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dle smlouvy mám pracovní úvazek 40 hodin týdně; nepřetržitý třísměnný provoz 24/7. Jak vypočítat měsíční nárok na přesčas? Příklad: V lednu 2017 odpracuji celekm 23 dní. Plánovací kalendář na rok 2017 praví, že 1. měsíc má 22 pracovních dní. Zaměstnavatel tvrdí, že mi nárok na přesčas nevznikl, protože úvazek mám 40 hodin týdně. Tím, že jsem pracoval 1. ledna což byla neděle, tak prý je vše v pořádku a přesčas nevzniká, protože týdenní úvazek nebyl překročen. Vaše vyjádření? Kde a jak jej případně upozornit na správnou kakulaci, zákonný výklad?

• Dovolená, mateřská a rodičovská dovolená

17.01.2017 12:08  |   23.01.2017 11:29   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, manželka nastoupila 15.8.2016 na mateřskou dovolenou, ta skončí 26.2.2017. Od 27.2.2017 do 4.4.2017 by si vybrala řádnou dovolenou, na kterou má nárok (7 dní z r. 2015 a 20 dní z r. 2016). Tutíž od 1.1.2017 do 4.4.2017 "odpracovala" 67 dní (mateřská dovolená i řádná dovolená se považují za výkon práce) a měla by mít nárok na plnou dovolenou za rok 2017 (20 dní), kterou by si vybrala hned poté, tedy 5.4.2017 - 5.5.2017 a pak by přešla na rodičovskou dovolenou. Čerpali jsme ze zákoníku práce a § 212 (1), § 216 (2), § 217 (5), § 223 (1) a § 348 (1). Je tato úvaha správná? Zatím se nám názory od různých odborníků rozcházejí. Díky

• Pracovní doba, inspektorát práce

15.01.2017 16:56  |   16.01.2017 09:57   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, dělám ve firmě kde je dvousměnný provoz, tzn. ranní a odpolední směna. Pracovní smlouvu mám na 40hodin týdně, ale mám rozpis služeb včetně sobot a nedělí, dělám dvanáct dní vcelku, a to bez nároku na volný den a nebo proplacení přesčasů a příplatků za víkend. Zaměstnavatelem je to odůvodněno tím, že to mám zahrnuto již ve mzdě jako paušál, ale písemně o tom není v pracovní smlouvě ani v platovém výměru žádná zmínka. Dále ve dnech svátku nám je nařizována dovolená aniž byl svátek uznán a nahrazen, v době kdy mám dovolenou a vycházel by na mne "pracovní" víkend mám strženou dovolenou i za sobotu a neděli. Má na toto zaměstnavatel nárok? a jak mám popřípadě postupovat dále? Děkuji za odpověď

• Státní svátek

12.01.2017 19:28  |   13.01.2017 09:17   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den rád bych se zeptal na povinnost odpracovat si směnu za státní svátek. Do loňského roku to fungovalo normálně, tj. ve státní svátek byl pracovník doma, pouze jeden byl přítomen na pracovišti. Měl za to 100% příplatek, a náhradní volno. Nyní zaměstnavatel chce, abychom dobu strávenou doma v době státem nařízeného státního svátku,si nahradili. Pracuji v supermarketu, takže je od r.2016 zavřeno i v jiné dny státních svátků. Máme měsíční mzdu,dle platového výměru. Připadá mi nelogické nahrazovat volno o státním svátku. Zaměstnavatel tvrdí , že nebude vycházet tzv. fond prac. hodin. Má pravdu? O jaký článek zákoníku práce se jeho nařízení opírá. Děkuji

• Rodičovská dovolená

09.01.2017 12:00  |   09.01.2017 12:46   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, byla jsem na rodičovské dovolené s mladším synem. Syn se narodil 24.8.2013. Čerpala jsem rodičovský příspěvek a předpokládala jsem čerpání do 24.8.2013. V červenci jsem se šla náhodou kolem úřadu práce zeptat, do kdy přesně ten rodičovský příspěvek bude a dostala jsem informaci, že bude příspěvek do 30.6.2016 a poslední dávka přijde v červenci 2017. Začala jsem tedy řešit se svým zaměstnavatelem nástup do zaměstnání, dohodli jsme se na ukončení pracovního poměru dohodou a dostala jsem odstupné. Na jeden den mne zaměstnali, abych měla vyšší základ pro eventuální výpočet podpory v nezaměstnanosti. Podporu jsem nečerpala a evidovala jsem se na úřadu práce 27.7.2016, abych měla zajištěné zdravotní pojištění. V prosinci 2016 jsem šla vyřídit žádost o podporu v nezaměstnanosti a byla jsem v šoku, když mi vypočetli dávku 3500,-, když jsem měla hrubou mzdu ca 30.000,-. Podporu mi vypočetli z národního hospodářství jako 0,15 násobek.. či co.. Problém je v tom, že jsem nedošla do 3.7.2016 na úřad práce, ale až 27.7.2016. Ale rozhodnutí o odejmutí rodičovstkého příspěvku mi bylo posláno az 11.7.2016, takže jsem nevěděla, že mi končí rodičovský příspěvek k 30.6.2016. Dnes mi na úřadu práce řekly, že s tím nemůžou nic udělat. Sociální dávky - rodičovský příspěvek-posílají info až po ukončení rodič.příspěvku a výplatě této dávky. Tak by mne zajímalo, jestli se dá někde dovolat a nějak si vyřídit (vybojovat) normální výpočet z průměrné hrubé mzdy, když jsem nedošla na úřad práce do 3 prac. dnů od ukončení rodič.příspěvku, když v poddstatě jsem ani nevěděla, kdy přesně ten rodič. příspěvek bude ukončen. Dnes jsem dostala rozhodnutí o výpočtu dávky v nezaměstnanosti, řekla jsem, že podám odvolání, takže tuto dávku mi nevyplatí a dokud to poběží, tak ani výplatu dávky nedostanu.. ale chtěla bych s tímto nějak bojovat. Ani jedna strana úřadu práce nepochybila, obě strany jak dávky rodičovského příspěvku, tak dávky podpory v nezaměstnanosti mají zadáno v systému vše správně, ale problém je v tom, že já nevěděla, kdy končí rodičovský příspěvek a přišla jsem na úřad pozdě.. místo 3.7. až 27.7. a tím vypočítali 0,15 násobek.. dá se s tím něco dělat? na koho se obrátit a jak argumentovat? děkuji moc za radu a poradu. Martina Trubačová

• Pracovní poměr na dobu určitou

07.01.2017 17:48  |   09.01.2017 10:05   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den.Pracuji ve firmě od září 2016,před tím jsem byla na MD.Smlouvu mám na dobu určitou,končí 5.3.2017.Zjistila jsem že jsem těhotná.Chci se zeptat,pokud bych šla na nemocenskou bude mi nemocenská vyplácena i po ukončení prac.poměru?Musela bych se nahlásit na ÚP?A měla bych nárok na mateřskou?Pokud bych těhotenství neoznámila,nechala si prodloužit smlouvu a pak šla marodit,je to nějak napadnutelné? Děkuji mnohokrát

• Ukončení pracovního poměru

06.01.2017 16:45  |   09.01.2017 10:01   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek do 9/17. Ovšem dostala jsem dobrou nabídku k práci na plný uvazek od 1.1.2017. proto jsem ve stavajícím zaměstnání podala výpověd, ale ted se vyskytli potíže u nového zamstnavatele, kdy sliby nechce dodržet, zvažuji že odejdu a nevím kam se hlásit , když ještě 9 měsícu pobírám rodičák .

• Mateřská dovolená, peněžitá pomoc

05.01.2017 10:04  |   05.01.2017 10:40   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, muj dotaz se tyka PPM. 27. 4.2016 jsem porodila druheho syna. Jelikoz jsem netusila ze mam narok na PPM zacala jsem rovnou pobirat rodicovsky prispevek. O sest mesicu pozdeji vyplulo na povrch, ze jsem mela na PPM narok a lze jí proplatit zpetne jednorazove. Tak se stalo, v listopadu 2016 mi byla zpetne a jednorazove vyplacena materska. V tu chvili mi pozastavili rodicak a ted po me chtej zpet vyplatit rodicak, ktery jsem pobirala od dubna do rijna (jde o téměř 50 tisic). Rovnou mi dali novou zadost o rodicak, ktery bude nove vypocitany a budu ho dostavat od unora. Chci se zeptat, zda je tento postup uradu v poradku? Jsem bez rodicaku jiz 4 mesice, jeste tedy musim zaplatit 50 tisic. Urednice se ohani, ze jsem nemohla pobirat RP a PPM spolecne, ale kdyz jsem PPM dostala jednorazove, tak to vidim cele trochu jinak. Dekuji za odpoved a nazor. MARTINKOVA

• Dovolená

04.01.2017 05:58  |   05.01.2017 08:56   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec, prodavač. Pracovní dobu mám od 09:00 do 21:00 hod., krátký dlouhý týden, pondělí-neděle. Pokud mi státní svátek(obchod je zavřen) připadne na mojí směnu, zaměstnavatel mi hodiny vezme z dovolené. Má na to právo? Děkuji. D

• Pracovní poměr, fúze

03.01.2017 10:12  |   03.01.2017 10:42   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, v brzké době (do léta) by mělo dojít u mého současného zaměstnavatele k fúzi s jinou společností. Jsem zaměstnaná jako pracovnice informační kanceláře a s největší pravděpodobností zůstane toto místo zachováno i pod novým vedením. Momentálně mám již smlouvu na dobu neurčitou. Budu muset s přechodem pod nového majitele podepisovat novou smlouvu? A mohla by tato být opět na dobu určitou, případně navíc ještě s 3měsíční zkušební dobou? Jsem pak povinná tuto smlouvu podepsat? Co by případně následovalo, kdybych nepodepsala? Předem děkuji za odpověď.

• Dovolená, pracovní neschopnost

02.01.2017 07:50  |   03.01.2017 11:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Od 25.10.2015 jsem byl v pracovní neschopnosti do 26.12.2016, kdy jsem rozvázal pracovní poměr dohodou a odešel jsem od 27.12.2016 do starobního důchodu. Dle názoru zaměstnavatele mi byla proplacena zbývající dovolená za rok 2015, ale za rok 2016 nemám prý na žádnou dovolenou nárok. Tudíž mi ani žádnou nemohou proplatit. Děkuji za odpověď, zda zaměstnavatel postupuje správně.

• Porušení pracovních předpisů

29.12.2016 10:14  |   03.01.2017 10:26   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracujeme pro agenturu ABAS, ale část lidí má smlouvy na PREVENTU, část na ABAS část zaměstnanců je ČID, část bez ČID a část na DPP. Měli by nám proplácet 12 hod za směnu při 37,5 hodútýden a být zařazeni v nepřetržitém provozu, ale do smlouvy nás zařadili do nepravidelného provozu s 40ti hod/týden a proplácí nám pouze 11,5 hod/směnu. Započítávají přestávku, ale nemůžeme odejít na jídlo jsme ve vyjímce, ale oni to nerespektují. Platové zařazení též neodpovídá dle zák. práce ČID 55,10 Kč/hod bez ČID 58,70 Kč/hod DPP 60,00 Kč/hod Přitom odvádíme všichni stejnou práci. Působíme jako ostraha objektu, kde vykonáváme pochůzky, zajišťujeme ochranu objektů a proto bychom měli být zařazeni minimálně ve 2. skupině - dle smluv jsme v 1. skupině s nejnižším základem. Několikrát jsme upozorňovali agenturu, že nejednají v souladu se zákonem, ale vůbec nereagují. Dle MPSV bychom měli dostávat zaručenou mzdu, která je vyšší a být zařazeni ve 2. skupině

• Dovolená, pracovní neschopnost

27.12.2016 23:11  |   05.01.2017 08:54   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Za rok 2015 jsem si určil čerpání dovolené dle § 218 ZP v 11/2016 a 12/2016. Stal se mi ale úraz (mimo práci) a v době dovolené jsem práce neschopen. Přijdu o dovolenou za rok 2015, nebo si ji budu moci vyčerpat po skončení PN? Nebo jak to je?

• Pracovní poměr na dobu určitou, skončení

22.12.2016 11:57  |   27.12.2016 12:56   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den chtěla bych se zeptat kdy musí zaměstnavatel dát zaměstnanci pracovní smlouvu na dobu neurčitou.V lednu budu již 4 rok zaměstnaná u soukromé osoby a stále mi prodlužuje pracovní smlouvu na dobu určitou.Nyní mi dokonce smlouvu prodloužil jen na 3 měsíce s tím že bude podnik prodávat nebo pronajímat jinému nájemci.Prosím o radu mám právo žádat o smlouvu na dobu určitou a jestli když smlouvu nepodepíšu a budu pracovat se přemění na smlouvu neurčitou. Když jsem řekla zaměstnavateli že mám právo na smlouvu na dobu neurčitou bylo mi řečeno že může a nemusí mi tu smlouvu prodloužit na dobu neurčitou a že podnik prodává tudíž mi nebude dávat smlouvu na dobu neurčitou a že novy majitel nebo nájemce si musí ponechat zaměstnance.Žádám Vás o radu abych neudělala nějaké nesprávné rozhodnutí.Děkuji za odpověď.

• Výpovědní lhůta, pracovní neschopnost

21.12.2016 10:57  |   21.12.2016 11:37   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, k poslednímu listopadu jsem od zaměstnavatele obdržela výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou a 3 měs. odstupným, čili pracovní poměr bych měla ukončit k poslednímu lednu 2017. S přítelem se již delší dobu snažíme o miminko a já se právě chtěla zeptat, co kdyby se náhodou podařilo v této výpovědní lhůtě. Je nějaká ochranná lhůta (např. 15 dnů) před ukončením poměru pro nástup na neschopenku (rizikové), aby mi byla později (po ukončení neschopnosti) vyplacena peněžitá pomoc v mateřství vypočítána právě z příjmu od daného zaměstnavatele? Jak dlouho byla poté stále zaměstnancem tohoto zaměstn.? Popř. kdyby se podařilo později a já byla vedena již na úřadě práce, z čeho by mi byla vypočítávána pracovní neschopnost, a později peněžitá pomoc v mateřství? Dosáhla bych na rodičovský příspěvek, resp. měla bych na něj nárok? Děkuji za velkou ochotu

• Převedení na jinou práci

19.12.2016 00:22  |   19.12.2016 09:30   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Pracuji ve firmě na Úseku pohledávek, naše oddělení má na starost několik druhů činnosti. Nyní má být jedna z nich předvedena na jiné oddělení, čímž však vznikne jedno pracovní místo navíc na tom mém oddělení. Proto z organizačních důvodů jeden člověk bude zanedlouho převeden a tím člověkem mám být já. A k tomuto mám několik dotazů. Ve všech činnostech (mnohem odbornějších) mám pracovní výsledky velmi dobré, lepší než mnozí ostatní kolegové. Pouze v jedné činnosti jsem neměla dobré výsledky, a je to právě ta činnost, která se nyní přesouvá, a já se mám přesunout s ní, a která se tak má stát jedinou náplní mé práce. Mohu tento přesun odmítnout? Co proto udělat? Má nadřízená výběr mé osoby odůvodnila „manažerským rozhodnutím“ (výběr mé osoby považuji za její osobní mstu). Před několika dny se však stalo to, že na našem oddělení dostala výpověď dohodou jedna kolegyně. Logicky tak došlo k vyřešení onoho místa navíc, a k mému přesunu už pominul důvod. Je to tak? Co ale v případě, že kolegyně, která nyní odešla, byla jen zástup za mateřskou dovolenou. Může mne zaměstnavatel nadále přesunout z organizačních důvodu na jiný úsek a hledat jinou náhradu za tu mateřskou? Tím ale na našem úseku vznikne podstav (byť možná dočasně). A poslední dotaz – ve smlouvě mám uvedenu pozici Specialista vymáhání pohledávek (lidé na této pozici vykonávají spíše administrativní činnosti). Případným přesunem by se mi změnil název pracovní pozice na Specialista telefonického vymáhání pohledávek (jen telefonické vymáhání). Musím toto akceptovat a případný dodatek či novou smlouvu podepsat? Co když odmítnu? Z personálního oddělení mi sdělili, že k přesunu dojde, i když jim to nepodepíšu (protože pořád je to vymáhání pohledávek, je jedno jaké). Pokud by mne přesunuli přesto, že budu mít starou smlouvu s pozicí Specialista vymáhání pohledávek, může mne zaměstnavatel nutit vykonávat pozici Specialisty telefonického vymáhání pohledávek? Nebo mi musí zajistit práci takovou, jakou mají ostatní lidé s pozicí Specialista vymáhání pohledávek (tudíž administrativní vymáhání a ne telefonické)? Děkuji.

• Výpověď zaměstnance

13.12.2016 03:49  |   13.12.2016 09:29   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,pracuji v zaměstnání již 18 l na noční směny a nyní jsem na neschopence,protože již dlouhodobě nezvládám tento turnus.Chci odejít a najít si práci na denní směny.Mohu do výpovědi uvést zdravotní důvody,když budu mít posudek od psychiatra?Děkuji

• Práce přesčas

03.12.2016 08:59  |   05.12.2016 12:13   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobý den pracuji jako státní zaměstnanec (zahradnice-pěstuji letničky).Již čtyři roky chodím zalévat o víkendu květiny 2 dny bez vody nelze, dělám to dobrovolně jen si vyberu v kolik hodin a který den přijedu. Je to jedna hodina každý víkend březen až srpen.Vedoucí mi toto chce nařídit v den a hodinu jak si vybere sám.Může mi přikázat práci přesčas pouze na samostatnou hodinu? Vždyť polovinu výdělku projedu cestou tu druhou dám za hlídání dcery v dětském koutku.Děkuji

• Dovolená

30.11.2016 11:30  |   30.11.2016 15:06   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu ohledně nároku na dovolenou: Od 1.1.2016 jsem pracoval na úvazek 32h/týdně (6,4h denně) s nárokem na dovolenou 25dní/rok. Od 1.8.2016 mi byl úvazek zkrácen na 24h/týdně (4,8h/denně). Do 31.7.2016 jsem vyčerpal pouze 5,5 dní dovolené, zůstatek tedy činil 19,5dne. Jakým způsobem se promítne změna úvazku na nárok na dovolenou? Vzhledem k tomu, že jsem si za leden-červenec nevyčerpal dovolenou, která na toto období při úvazku 6,4h denně připadala, bude tato dovolená převedena do období srpen-prosinec. Je možné v tomto zohlednit fakt, že 1 den dovolené v první části roku je 6,4h a v druhé části roku pouze 4,8h? Přepočítá se dovolená připadající na první část roku tak, abych mohl v druhé části roku čerpat stejný počet hodin? Můj výpočet je následující: Na měsíce leden-červenec by mělo připadnout 14,6 dne (25 x 7/12), na zbytek (srpen-prosinec) 10,4 dne (25 x 5/12) celkové dovolené. Z dovolené do srpna jsem vyčerpal 5,5 dne, tedy 9,1 dne s pracovní dobou 6,4h by se mělo převést do nového úvazku. Jestli uvažuji dobře, měl bych mít od srpna nárok na dovolenou: (9,1 x 6,4) / 4,8 + 10,4 = 22,5 dne. Děkuji, Tomáš Marván

• Lékařská prohlídka

29.11.2016 01:48  |   29.11.2016 09:40   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den Chtěl bych se zeptat na pár věcí. Měním zaměstnání .Mám podepsanou výpověď - dvouměsíční. A moje otázka je,když mám naplánovaného lékaře delší dobu a zrovna to vyšlo v tu dobu když mi běží výpověď. Má právo stávající šéf mi to zatrhnout nebo ne ??A co se stane když půjdu na tu lékařskou prohlídku(důležitou) přes nesouhlas zaměstnavatele?? Samozřejmě mu přinesu potvrzení od lékaře.Děkuji mnohokrát za odpověď

• Dobrovolná výpomoc

23.11.2016 08:01  |   23.11.2016 12:13   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsem OSVČ a předmětem mého podnikání jsou hry pro děti v přírodě. Spočívá to v tom, že po určitou dobu několika týdnů jsou na nějakém místě v přírodě umístěné herní prvky mé hry a ty je čas od času(jednou za několik týdnů potřeba zkontrolovat). Kromě mě, dělá ty nepravidelné kontroly také jeden můj známý. Dělá to zcela zdarma. Nic mu za to neplatím. Protože to dělá zdarma, tak spolu nemáme uzavřenou žádnou písemnou dohodu typu dohody o provedení práce. Chtěl jsem se zeptat, jestli je to takto v pořádku? Myslím totiž, že žádný zákon nám neukládá povinnost, že by taková to jeho pomoc musela být povinně placená, když jsme se vzájemně domluvili že za ní žádnou odměnu nechce. A tím pádem nemusí být ani ošetřená například dohodou o provedení práce. Mám v tomto pravdu? Měl bych mít pro nějakou potenciální potřebu dokazování vůči finančnímu, případně pracovnímu úřadu se svým známým sepsanou nějakou písemnou dohodu, ve které oba potvrdíme, že mi pomáhá bez nároku na odměnu? Předem děkuji za odpověď.

• Dlužná mzda (plat)

17.11.2016 06:10  |   21.11.2016 10:25   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, Chci se zeptat, jak postupovat dále. Jsem zaměstnaná, v současné době na RD. Tento rok jsem čerpala PPM. Dle mé pracovní smlouvy mám nárok na 13. Platů ročně. Tudíž jsem předpokládala, že mi bude 13. Plat vyplacen stejně jako u prvního dítěte. Mateřská dovolená mi končila v květnu 2016. 13. Plat jsem neobdržela, zaměstnavatel na můj dotaz, proč mi ho nevyplatil, nereaguje. Prosím o radu, jak přimět zaměstnavatele, aby se mnou komunikoval a 13. Plat vyplatil. Děkuji

• dohoda o provedení práce

16.11.2016 17:45  |   21.11.2016 10:22   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den , pracuji jako obchodník na HPP. Moje mzda se skládá ze základní mzdy a bonusové složky ..příklad 20 000,-Kč + 2000 Kč. Další složkou jsou provize a to 2 % ze zakázky.(CCA 20 000,-Kč) Vedení společnosti nám navrhlo aby jsme zvážili možnost provizního systému vyplácení na DPP. Aby tak snížili platbu odvodů za zaměstnance. Máme nabídku přijmout? Jak to pak bude s nemocenskou, dovolenou , případným odstupným.To bude počítáno pouze ze základu 20 000,-Kč? děkuji za odpověď

15.11.2016 07:57  |   15.11.2016 09:56   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pracuji na HPP se smlouvou na dobu neurčitou a u jiného zaměstnavatele mám DPP na dobu určitou. Po vypršení platnosti DPP mi musí zaměstnavatel vydat zápočtový list i v případě, že bude uzavřena nová DPP s novou platností?

• Pracovní cesta

14.11.2016 13:01  |   14.11.2016 13:28   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jel jsem se studenty na exkurzi. Cesta byla tramvají a vlakem. Organizace mi proplatila pouze vlak se slovy, že zbytek cesty byl v místě výkonu práce, tedy v Brně. Projel jsem prakticky stejnou sumu, jako vlakem. Je to tak správné? Místo výkonu má přece adresu. Nebo jsem měl jít přes město pěšky?

• Provádění práce, dar

13.11.2016 08:42  |   14.11.2016 12:10   odpovídal(a):

Dobrý den, jsem OSVČ. Mám kamaráda, který pracuje jako hlídač parkoviště. Chci se s ním domluvit na následujícím. On mi bude na svém parkovišti vypomáhat v tom smylsu, že bude parkujícím nabízet mé zboží(drobné upomínkové předměty). Prodejcem budu ale já. Účtenky jsou s mými údaji (Moje IČO a tak), prodej je realizován na základě mého živnostenského oprávnění a veškeré příjmy z prodeje jsou mými příjmy. Kamarád by pouze popsaným způsobem vypomáhal s prodejem. Domluvili jsme se, že tuto výpomoc mi poskytne zdarma a nebude za ní ode mně dostávat žádnou odměnu. Zároveň já ale věnuji určitou částku formou klasického peněžního daru Sboru dobrovolných hasičů, jehož je kamarád členem. Půjde o klasický finanční dar na provozování hlavní činnosti sdružení. 1) Z mého pohledu to je tak, že žádný zákon nám nezakazuje, domluvit se tak, že za výše uvedenou výpomoc kamarád nedostane žádnou odměnu. Mám v tomto pravdu? 2) A protože mu za tuto výpomoc nebude náležet odměna, tak to není nezákonné zaměstnávání a není tudíž nutné kvůli tomu sepisovat dohodu o provedení práce. Má v tomto pravdu? 3) Zároveň platí, že ohledně této výpomoci jsem domluven přímo s kamarádem jako fyzickou osobou a ne s výše uvedeným sdružením jako organizací. Proto z mého pohledu není porušením žádných zákonných předpisů, když sdružení poskytnu klasický dar a ne sponzorský příspěvek. Protože od sdružení jako takového nevyžaduji za svůj dar žádné protiplnění. Má v tomto pravdu? Předem děkuji za odpověď na své dotazy.

• Překážky v práci na straně zaměstnavatele

12.11.2016 10:16  |   14.11.2016 12:04   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda ze zákonu lze v pracovním poměru chtít po zaměstnanci, aby vždy, když není materiál nebo práce a musel být nucen být doma, aby si všechny hodiny během toho období (saldo cca 60hodin) musel nadělávat ,místo hrazení 60% ze zákona. Děkuji

• Rodičovská dovolená

05.11.2016 14:43  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na pracovní pozici po rodičovské dovolené, jestli je možné, aby mi zaměstnavatel přidělil pouze jednu z níže uvedených pozic, které mám uvedené ve smlouvě, jako sjednaný druh práce (mzdová účetní, personalista)? Nebo je povinen přidělit mi obě práce, které jsem dělala před odchodem na mateřskou dovolenou? Předem děkuji za odpověď.

• Úmrtí zaměstnavatele

02.11.2016 10:27  |   02.11.2016 12:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosíme o radu ...pracujeme prodáváme (dvě zaměstnankyně) v malém krámku (prodej léčivých přírodních produktů...) Majitelka odchodu náhle zemřela. Nevíme jak se okamžitě zachovat, dále pracovat, ... zavřít, provést inventury, kdo nás zaplatí za odpracovanou dobu, co bezprostředně provést, resp. pracovat dále, máme zájem ...Nikdo nás z příbuzných, rodiny, !? zatím nekontaktoval. Předem děkujeme za radu. Ivana

• Zrušení pracovního poměru ve zkušební době, doručo

01.11.2016 09:58  |   01.11.2016 10:09   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zkušební doba a doručení zrušení. Dobrý den,PP od 1.8.2016 s 3 měsíční lhůtou zkušební.Dne 27.10.jsem oznámila ústně jen, že ukončím PP ve zkušební době z důvodu nového zaměstnání.Dne 31.10.jsem chtěla předat písemně,ale nadřízený nebyl na firmě.Nikdo jiný nechtěl přebrat,jelikož mi chtěli nabídnout dohodu s dřívějším ukončením a nebo náhradu výdajů za školení(nebylo ale ve smlouvě),což jsem nepodepsala.Tak jsem zrušení zaslala emailem 31.10.,odeslala doporučeně ještě 31.10.Pak jsem šla se svědkem na firmu a tam předala pouze kolegyni,která ale nesměla potvrdit ani podepsat přijetí.Je tato výpověď platná?Děkuji za odpověď

• Brigáda

31.10.2016 10:43  |   31.10.2016 10:47   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pracuji na Finančním úřadě na služebním místě. Chci se zeptat zda současně s touto prací můžu mít brigádu u jiné firmy ? Děkuji Novotná

• Průměrný výdělek

24.10.2016 20:03  |   25.10.2016 09:16   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, můj muž byl 6 měsíců,duben až září 2016,nemocen (infarkt a následné 3 operce). Po ukončení neschopnosti podal sám v zaměstnání výpověď dohodou a přihlásil se na ÚP. Účetní v zaměstnání mu vystavila "Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti" kde mu uvedla výši průměrného výdělku 15.000,-. V měsících leden až březen 2016, před nemocí, ale jeho průměrný čistý měsíční výdělek byl 25.000,-. Výplata se skládala z 20.000,- základu hrubého + prémie a rizikové příplatky. Je výpočet účetní správný ? Z čeho se vypočítává základ pro podporu po dlouhodobé nemoci ? Pokud je výsledek účetní nesprávný, na koho se máme obrátit o pomoc? Předem děkuji za odpověď Marta Novotná

• dovolená, mateřská dovolená

21.10.2016 11:03  |   21.10.2016 13:10   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, máme zaměstnankyni na mateřské dovolené od 12.07.2016 do 23.01.2017. Po jejím skončení by si požádala o čerpání dovolené po mateřské dovolené, na kterou by jí za rok 2015 vznikl nárok (v roce 2015 více jak 60 dnů na MD). Zároveň jsme však jako podnik v insolvenci a je pravděpodobné, že rozhodnutím insolvenčního správce dojde k 31.10.2016 k ukončení pracovních poměrů. Výše uvedená zaměstnankyně k tomuto datu již splní podmínku více jak 60 dní na MD, tzn., že k 31.10.2016 bude mít nárok na 16,5 dne dovolené. Zároveň však stále bude na mateřské dovolené. Smí se jí tato dovolená k ukončení PP proplatit? Bude se krátit za dobu předchozí rodičovské dovolené do 11.07.2016? Děkuji za odpověď.

• Pracovní doba

18.10.2016 10:04  |   18.10.2016 10:20   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, v práci jakožto reakci na zavření obchodu ve státní svátky, nám dali podepsat dodatek ke smlouvě, v kterém se objevila informace: "Pokud není směna naplánována na svátek, nenáleží zaměstnanci za tento svátek náhrada mzdy". Bylo nám to vysvětleno stylem, že za svátky budeme mít 100% pokud budeme v práci, ale pokud do práce nepůjdeme, musíme si onen svátek nadělat s odkazem na nepravidelnou pracovní dobu. Může si toto zaměstnavatel dovolit? Musím onen dodatek podepsat? Předem děkuji za odpověď Hezký den Martin m.buffi@seznam.cz

• Doprovod

10.10.2016 18:22  |   11.10.2016 13:26   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den mám těhotnou družku a chtěl bych se zeptat zdali mam nárok na celodenní uvolneni z práce?Pokud ji chci doprovodit k lekaři.

26.09.2016 15:58  |   27.09.2016 09:27   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, dali jsme zaměstnankyni ,která nastoupila 5.9.2016 do zaměstnání ,následně nemoc od 12.09. ,výpovědˇve zkušební době. Výpovědˇjsem vyhotovila 23.9. s tím, že pracovní poměr končí k 25.9.a zaslala doporučeně do vlastních rukou. Je tento postup správný, zaměstnankyně dostane zaplaceno prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Děkuji za odpovědˇ. J.B.

• Dovolená, pracovní doba

23.09.2016 14:01  |   26.09.2016 11:47   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, může zaměstnanec pracovat z dní v kuse po 8 hodinách???? Prosím o vysvětlení a kde bych to našel v zákoníku práce. další dotaz prosím je: prosím, 1.2. 2016 jsem nastoupila po rodičovské dovolené a pracovat budu do konce roku 2016, (v lednu 2016 jsem byla ještě na RD). Bude mi zaměstnavatel krátit dovolenou, nebo mám nárok na roční výměru ( máme 25 dnů za rok

22.09.2016 15:13  |   26.09.2016 11:39   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám dotaz ohledně smluv na DPD a DPČ, ukončila jsem HPP a vzhledem k tomu, že dálkově studuji, chtěla bych pracovat jen na zkrácený úvazek. Jde mi o to, abych měla v pořádku všechny odvody a kolik smluv takto mohu uzavřít. Ráda bych se vyhnula ÚP

• dohoda o rozvázání prac. poměru, odstupné

07.09.2016 08:32  |   07.09.2016 09:08   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, přítelkyně podepsala v práci dohodu o rozvázání pracovního poměru ke konci měsíce, bez dvouměsíční výpovědní lhůty. Údajně kvůli finančním problémům firmy. Má nárok na dvouměsíční odstupné, nebo ne, když dobrovolně podepsala dohodu? Děkuji.

• Odstupné, nemoc

30.08.2016 05:26  |   31.08.2016 10:16   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám právo na odstupné, když já žádám výpověď ze zdravotních důvodů, psanou lékařem, když zaměstnavatel nesplňuje dané omezení v práci,které mám napsané závodním lékařem. Neboť jsem se vrátila do zaměstnání s tím že nesmím vykonávat těžkou fyzickou aktivitu po dlouhodobé nemoci (mononukleoza, unavovy syndrom) a mám pracovat 8 h denně výjimečně 10h. Můj odborný lékař mi doporučil jít zpět do práce na zkoušku s tím že za dva měsíce půjdu opět na vyšetření zda mohu práci vykonávat, bohužel zaměstnavatel nedodržuje podmínky a nadřízený mi zdělil že jiná pozice je to samé, jsem proto nucena ukončit pracovní poměr ze zdravotních důvodů. Mám nárok na odstupné? Dekuji

• Lékařská prohlídka

29.08.2016 07:50  |   29.08.2016 09:16   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zdravím, po několika letech a preventivních prohlídek jsem ve firme ze své vule požádal o změnu místa. Teď jsem byl vyslán na novou preventivní prohlídku a doktor mi změnil preventivní prohlídku na prohlídku vstupní. Argumentoval mi slovy ze ted mam vetsi rizika nez na predchozim pracovnim zarazeni. Má na toto nárok? A jaký vliv toto bude mít na případné problémy do budoucna. Práce je riziková a náročná na ruce. Takže která vstupní prohlídka by se mi počítala, tato nebo ta první před 5 lety? Další veci je že už tři měsíce pracují bez lékařské prohlídky, kdy ovšem toto je zapříčiněno zaměstnavatelem a doktorem. Žádost o prohlídku mi v práci dali pozdě a navíc v době dovolených, navíc změnili doktora u kterých lze absolvovat prohlídky. Dotyčný doktor měl navíc nemocenskou, takže objednaci doba byla skoro dva měsíce a teď navíc mi změnil typ prohlídky takže musím absolvovat další speciální vyšetření kde je dalších 14 dní čekací doba. Vše zařizují bez odkladu a ihned.

• Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

26.08.2016 08:19  |   29.08.2016 08:51   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den po pracovnim urazu jse. Dostala inv duchod a zamestnavatel me po predlozeni lek posudku do 15 dnu neprevedl na jinou praci ani zadnou nenabidl. Ukoncila jsem prac pomer okamzitym zrusenim prac pomeru coz jsem pry mohla udelat. Zamestnavatel tvrdi ze jsem na to nemela pravo. Pokud pujdu k soudu mamna toto zruseni narok. Mam narok na nejake odstupne nebo ne? Uz me timto drzi zamestnavatel v sachu jelikoz podal zalobu na neplatnost vypo edi a ja jsem bez prijmu. Mam narok na nejake odskodneni? Dekuji.

22.08.2016 16:32  |   29.08.2016 08:44   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu v oblasti ukončení pracovního poměru. Smlouvu mám na dobu určitou po dobu mateřské dovolené jiné zaměstnankyně.Ta si mateřskou již 2x prodloužila a naposledy sdělila, že nastoupí k 1.9. S touto informací jsem tedy pracovala a dle toho se zařídila (stěhování do jiného města apod.).Nyní, cca týden před nástupem se paní ještě neozvala personálnímu oddělení a není tedy zcela jisté, zda si mateřskou ještě po 3. neprodlouží, ještě se nerozhodla. Já s ukončením počítám. Můžete mi poradit, jak mohu ukončit prac.poměr k 31.8., i kdyby se paní z mateřské ještě nevrátila? Nejsem si jista, zda bych při jiném ukončení poměru, než-li ukončení mateřské zmíněné zaměstnankyně nepřišla o mateřskou já - jsem ve 3. měsíci těhotenství, do ochranné lhůty spadám. Děkuji za radu. V.

• mateřská, rodičovská dovolená, výpověď

10.08.2016 17:58  |   15.08.2016 14:14   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o radu. V současné době jsem na RD s druhým dítětem, která mi končí 20.2.2017.Už před rokem se mi během čerpání RD snažil zaměstnavatel protiprávně ukončit pracovní poměr, který se mi podařilo odvoláním zachránit. Je tedy pravděpodobné, že v den nástupu práce dostanu výpověď. Zajímalo by mně, zda mi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr v den nástupu v případě, že bych mu předložila nemocenský lístek z důvodu dalšího těhotenství a zda bych měla nárok na další PPM a z čeho by se počítala ( z výše předchozí PPM, nebo nemocenské?)V případě, že bych těhotná nebyla, mám nárok na odstupné? Moc děkuji za Vaši radu.

• Pracovní neschopnost

09.08.2016 16:17  |   10.08.2016 10:32   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den chtěla bych vás poprosit o radu v bývalém zeměstnání jsem ukoncila pracovní poměr k 31.7.16 kde jsem pracovala 11 let a od 1.8.16 jsem nastoupila do nového zaměstání kde mám 3 měsíce zkušební dobu. Po 14 dnech jsem zjistila že jsem těhotná. Tak jsem se chtěla zeptat kdybych musela nastoupit na rizikové těhotenství jak by to bylo z nemocenskou a kdo by mi ji platil. Děkuji moc za odpověd a přeji hezký den. Gratclová

• Srážky ze mzdy

08.08.2016 19:37  |   09.08.2016 11:30   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu otázku.. Od března pracuji brigádně v jedné IT firmě (u soukromníka, byl jsem do tohoto měsíce student), od 1.8 jsme se domluvili že nastoupím na HPP... nicméně dnes jsem se dozvěděl přes telefon (od účetní) že pro můj obor je základní mzda nějakých 12 tisíc a z toho budu mít polovinu ve zkušební době (něco jako zkracený úvazek).. (plus nějaké odměny ke mzdě). Bližší info se dozvím tento týden až konečně dostanu smlouvu do ruky, důležité ale je, jestli má na toto zaměstnavatel právo (že mi strhne POLOVINU platu, prostě něco jakobych tam byl na zkrácený úvazek). Děkuji za odpovědi.

05.08.2016 14:49  |   08.08.2016 10:11   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, zaměstnanec který je v insolvenci nepřišel již druhý den do práce a na telefony nereaguje. Je možné mu dát okamžitou výpověď? Předpokládáme že se hodí zpětně marod, navíc udělal dluh přes 35 000,- Jak postupovat aby nás nepoškodil více než se mu zatím povedlo. Děkuji ZV

• Skončení prac. poměru, nemocenská

02.08.2016 07:32  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám smlouvu na dobu neurčitou do 31.7. a 25.7. jsem musela nastoupit na nemocenskou. Do kdy mi zaplatí zaměstnavatel nemocenskou jen do toho 31.7. nebo celých 14 dnů. Děkuji za odpověď. Čarnoká Hana

29.07.2016 05:19  |   29.07.2016 09:46   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám problém v práci, kde mne chtějí donutit k odchodu z práce. Je to tu dlouho špatné a setkala jsem se tu s šikanou - ponižováním, odmítáním komunikace a spolupráce v době mého zaučování, odmítáním pomoci, shazování a odmítání mých pracovních postupů a rozhodnutí - bez současného návrhu lepšího postupu nebo řešení, neustálou kritiku a záměrné hledání chyb, několikaměsíční absenci jakékoliv kladné reakce na moji práci, zesměšňování mých pracovních schopností, odmítání předat mi potřebné informace nebo kontakty, odmítání odpovědí na mé dotazy k práci, nakonec totální ignoraci včetně absence pozdravů při příchodu a odchodu z práce. K tomu neustálé změny požadavků šéfa a ostatních pracovníků na to, co a jak mám dělat, většinou protichůdné, takže když jsem plnila nařízení jednoho, kritizoval a nadával mi někdo jiný, že tak je to špatně a pak zase naopak. Toto vše nejdříve ze strany kolegyně, ke které se postupně přidalo několik dalších lidí a následně i šéf. Ten se mne nejdříve zastával a snažil se sjednat nápravu, ale s tou kolegyní to nehnulo a protože ona je v této práci několik let a umí jí, zatímco já jsem tu pouze několik měsíců, tak se nakonec postavil na její stranu a mé další stížnosti na podmínky v práci a šikanu a žádosti o nápravu, už nechce řešit. Místo toho nyní z problémů viní mne a chce mne nátlakem donutit k okamžitému odchodu z práce. Ve zkušební době už nejsem, pracovní dobu dodržuji a ničím jsem hrubě neporušila pracovní povinnosti. Vyhodit mne tedy okamžitě nemůže. Ani vytýkací dopis a upozornění na jakékoliv nedostatky a lhůtu k jejich odstranění jsem žádný nikdy nedostala. Nějaké chyby jsem sice v práci dělala, ale nic zásadního a závažného. Navíc byly často právě díky té šílené atmosféře, ve které se ani pořádně pracovat nedalo. Kolegyně, která tuto práci dělá již několik let dělá běžně stejné drobné chyby, nebo i větší, ale u ní se to nijak neřeší, zatímco u mne ano a to i křikem a ponižováním od několika různých lidí, včetně šéfa. Šikanu jsem již ohlásila na úřady, aby to řešili a to i proto, že mne tyto podmínky dostali až do péče lékařů a k pracovní neschopnosti. Samozřejmě si hledám novou práci. Potřebuji ale řešit onu výpověď, do které mne šéf nutí, ale dosud mi nebyl schopný říct, z jakého důvodu mi jí chce dát. Zákony znám, včetně § 52 ZP a jediné, co by v tomto případě přicházelo v úvahu, bez předchozího vytýkacího dopisu, je výpověď pro nadbytečnost. Což ovšem popírá fakt, že už si šéf dal na ÚP nový inzerát s nabídkou pracovní pozice, na kterou jsem u něj stále zaměstnána já. Doktorka mne do této práce zpátky poslat nechce, protože má obavy, že bych v krátké době skončila v péči psychiatra. A já se obávám, že pokud bych se tam vrátila a odmítla podepsat výpověď - tedy spíše dohodu, že mi budou dělat zle, budou mě ještě více šikanovat a budou se snažit vymyslet cokoliv, na čem by mne nachytali a mohli mě okamžitě vyhodit. Proti tomu je obrana skutečně těžká. Navíc se obávám i o své zdraví a následný dopad na můj osobní život i mé malé dítě. Proto bych raději chtěla zkusit se šéfem vyjednat podmínky k odchodu na dohodu, ale s odstupným s 1 měsíčním platem, nebo bych měla chtít klasickou výpověď a k tomu mu navrhnout, že odejdu ihned, pokud mi místo výpovědní lhůty a dalších 2 měsíců v práci, vyplatí odstupné - co by mi musel dát za ty 2 měsíce výplatu a ještě by mi musel zajistit vhodné podmínky k práci. Vím, že to není zcela podle zákonů, ale hledám co nejlepší řešení, jak odejít co nejrychleji, což chce sám šéf, ale neodejít zcela bez peněz, když novou práci ještě nemám. Mám to dost těžké, protože jsem samoživitelka s malým děckem a už teď jsem se díky prac.neschopnosti dostala do velkých problémů. I když je to kvůli práci, tak to není vedeno, jako nemoc z povolání. To bych také uvítala, kdyby bylo možné dodatečně prokázat a změnit. Co mám nejlépe udělat a co mám zkusit šéfovi navrhnout? V dohodě o skončení prac. poměru si přeci můžeme písemně dohodnout cokoliv, s čím budeme oba souhlasit. Tak to chci zkusit touto cestou. Prosím o rychlou odpověď. Děkuji.

28.07.2016 13:07  |   29.07.2016 09:44   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chci se zeptat chci v práci podat výpověď a ještě jsem ve zkušební době, a chci se zeptat jestli je možné aby výpověď za mě někdo jiný předal např. Mamka, přítel?? Děkuji za odpověď

• Převedení na jinou práci

21.07.2016 10:48  |   21.07.2016 13:30   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, děkuji za odpověď na můj předchozí dotaz ohledně převedení na jinou práci dle § 41 odst. 1 a 2 ZP, kdy mé pracovní místo zaměstnavatel obsadil jiným pracovníkem a mně po návratu z nemocenské nabízí jinou pracovní pozici. Problém ale vidím v tom, že v pracovní smlouvě je jako druh práce uvedeno jen obecně "referent" nikoliv konkrétní název pracovního místa. Konkrétní název pracovního místa a tzv. personální středisko, jsou uvedeny jen ve mzdovém výměru, kde je uvedeno jako název pracovního místa "obchodní zástupce" a personální středisko "obchod" Obávám se, že když zákoník práce hovoří při převedení na jinou práci o "druhu práce" sjednané v pracovní smlouvě, pak zaměstnavatel může snadno zneužít obecné formulace "druhu práce" v pracovní smlouvě (jako referent), a bude mne nutit přijmout práci jakéhokoliv jiného referenta v podniku. Konkrétně mne bude chtít převést z názvu práce obchodní zástupce a pers. střediska obchod na práci jiného druhu než je obchodní zástupce, například na středisko "zákaznický servis" na práci jiného referenta, nebo technického poradce. Má na toto zaměstnavatel právo? V případě, když takovéto převedení odmítnu, nebudu mít nárok na odstupné ? Lze mzdový výměr a v něm uvedený "název pracovního místa" chápat jako změnu pracovní smlouvy a "druhu práce" v pracovní smlouvě? Součástí pracovní smlouvy je i bod4. Mzda - kde se hovoří že mzda je určena platovým výměrem. Platnost prac. smlouvy je na dobu neurčitou a jakékoliv změny a doplňky vyžadují písemnou formu, tedy i platový výměr, který se mění při změně mzdy v návaznosti na změnu pracovní pozice, oproti původně uzavřené pracovní smlouvě. Děkuji za odpověď

20.07.2016 15:00  |   21.07.2016 11:51   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Jsem v pracovním poměru na dobu neurčitou.Zaměstnavatel mi sdělil,že mi sníží plat a zruší stravné.Byla to poslední kapka v moři. Dohodli jsme se na výpovědi dohodou do konce tohoto měsíce na žádost zaměstnance.Dotaz je, jestli mohu podat výpověď na základě informace,že mi zaměstnavatel neplatí sociální ani zdravotní pojištění již zhruba rok? Je to dostatečný důvod k podání výpovědi? Předem děkuji.AndreaPiro

• Výpověď, nadbytečnost

19.07.2016 13:31  |   20.07.2016 14:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, Po třech letech zaměstnání bez jediné absence. Byl jsem delší dobu na nemocenské a zaměstnavatel přijal na mé místo nového pracovníka pravděpodobně s dotací od úřadu práce. Nyní chci nemocenskou ukončit a vrátit se do práce. Mé místo je však obsazeno a zaměstnavatel mi nechce dát původní práci o kterou mám zájem, ale nabízí mi jinou pracovní pozici, ale za dosti nižší plat a ta práce mi náplní ani povahou nevyhovuje. Bylo mi řečeno, že když nabízenou nevýhodnou pozici nepřijmu, nemám nárok na odstupné. Má původní pozice se neruší. Je to skutečně tak ? Na co mám nárok? Ve skutečnosti mne zaměstnavatel přijmout ani příliš nechce, protože je špatné ekonomické situaci a zaměstnance spíše propouští. Nabízí mi ale "jakousi formu vyrovnání odměnou" pokud odejdu z práce už mne nadále nebude zaměstnávat. Výše této odměny je jen na dohodě mezi námi. Nechápu proč volí tento způsob a myslím, že bych měl dostat klasikou výpověď pro nadbytečnost a odstupné ve výši tří měsíčních platů. Děkuji za odpověď Martin

• Pracívní náplň

07.07.2016 16:26  |   08.07.2016 12:29   odpovídal(a):

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ,zda zaměstnavatel vám nutí dělat měsíční výkazy jestl na to má právo?Tvrdí že jak ho nebudu dělat tak mi nezaplatí mzdu?Jsem v ČID 2,STUPEN,PRACUJI jako strážný na recepci. Děkuji za odpověd a přeji příjemný den.

• Výpovědní doba, pracovní neschopnost

04.07.2016 19:01  |   07.07.2016 10:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den . Potrebovala bych poradit . Dostala jsem vypoved s dvou mesicni vypovedni lhutou koncici 31.7.2016.z duvodu zruseni casti organizace .obavam se ze jsem neplanovane otehotnela .mohu nastoupit na neschopenku? Byla by mi neschopenka vyplacena a posleze i materska? Dekuji za odpoved

• Práce přesčas

01.07.2016 10:16  |   01.07.2016 13:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na práci přesčas. Pracuji ve firmě, kde máme dobrovolné přesčasy v týdnu a od května máme 2x nařízený 8 hodinový přesčas na sobotu. Pracuji ve dvousměnném provozu tento nařízený přesčas vychází vždy na ranní směnu. Nyní od července firma přechází na období červenec - srpen jen na ranní směnu a to z důvodu letních dovolených a zároveň nařídila všechny soboty jako práci přesčas a to z důvodu § 93 kde uvedený důvod je : včasná dodávka zákazníkovi. Firma nemá žádný vnitřní předpis a ani kolektivní smlouvu s odbory. Chtěla bych vědět zda při odmítnutí nařízeného přesčasu, kdy firma vyhrožuje odebráním prémií a neomluvené absence má na tento postup právo i přesto, že zaměstnanci konají práci přesčas v týdnu a zda je rozdíl mezi těmito přesčasy. Vím, že pokud se překročí limit 150 hodin za kalendářní rok by v podstatě nařízený přesčas pro pracovníky již neplatil. Ještě vykonávané přesčasy tj. 16 hodin v měsíci jsou strženy zaměstnanci do konta 2 a jsou mu propláceny až za rok. Je proplacen pouze příplatek za přesčas. Děkuji za Vaší odpověď Červenková

• Nemocenská

28.06.2016 08:20  |   29.06.2016 09:08   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dobrý den mám dotaz a nevím kam se obrátit.Jsem od 20.5 na nemocenské a dosud jsem nedostala od zaměstnavatele nemocenskou ani od sociálu,nevím co s tím kam mám tedy zasílat papír ohledně peněz vystavený lékařem.Poradíte nebo pomůžete mi? Jarmila Kochloffelová Ćeské Budějovice

• Pružná pracovní doba

24.06.2016 07:32  |   24.06.2016 12:49   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jsme zaměstnanci pobočky zdravotní pojišťovny. Dosud jsme měli v kolektivní smlouvě stanovenou pružnou pracovní dobu, která v období 52 týdnů po sobě jdoucích nesměla přesáhnout v průměru stanovenou týdenní pracovní dobu. Nyní však zaměstnavatel přistoupil ke změně z důvodu údajného rozporu s paragrafem 85 Zákoníku práce a stanovil nám pevnou pracovní dobu odpovídající otevírací době poboček. Argumentuje tím, že pokud máme pevně dané úřední hodiny, nemůžeme uplatňovat pružnou pracovní dobu. Nyní to v praxi vypadá tak, že na pobočkách, kde pracuje 2 a více zaměstnanců je v době 9-14 hodin obsluha klientů zajištěna všemi zaměstnanci, mimo tuto dobu na pracovišti zůstává dohodnutý počet lidí, ostatní můžou dle potřeby pružit, ale tak, aby byl zajištěn hladký průběh obsluhy klientů. Podmínkou je, abychom na konci měsíce měli odpracovaný potřebný počet hodin. Podle nového nařízení by měla být praxe taková, že všichni zaměstnanci budou na pobočce přítomni po celou dobu úředních hodin, což je v pondělí a ve středu do 17.15 hod a v úterý a ve čtvrtek do 15.45. Vzhledem k tomu, že na těchto místech pracují téměř bezvýhradně ženy, je jasné, že toto rozhodnutí nám značně zkomplikuje náš osobní i rodinný život. Tento problém se týká několika desítek poboček po celé republice. Chceme se zeptat, zda dosud platná pružná pracovní doba je opravdu v rozporu se Zákoníkem práce.

• Ukončení pracovního poměru ve zkušební době

17.06.2016 10:24  |   20.06.2016 12:14   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, do PP jsem nastoupila 19.4.2016 se zkuš.dobou 2 měsíce.Dne 16.6.2016 jsem v 8.oo hod převzala od zaměstnavatele a podepsala převzetí oznámení o ukonč.PP ve zkuš.době.Ve 12 hod téhož dne jsem odešla k lékaři a ten mi vypsal neschopenku od 16.6.2016.(Pracuji na plný úvazek).Mohu se bránit,že tento den jsem v pracovní neschopnosti a nemůže mi firma ukončit PP ve zkuš. době ? Díky za radu Johana

15.06.2016 15:04  |   20.06.2016 12:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, dne 30.5.2016 jsem podala výpovvěď z pracovního poměru a s dvouměsíční výpovědní lhůtou, takže pracovní poměr bude ukenčen 31.7.2016. Na to zaměstbnavatel reagoval tím, že mi dosud nebyla vyplacena mzda za měsíc duben. Mohu v tomto případě z důvodu nevyplacení mzdy překvalifikovat svou podanou výpověď na okamžité zrušení pracovního poměru a bude podle toho posuzována i podpora v nezaměstnanosti?

• Porušování pracovněprávních předpisů

29.05.2016 23:00  |   30.05.2016 09:42   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, volam sa Martin Tichy, zijem a pracujem v Prahe a mam otazku : Pracujem pre firmu XY a mame sefa, ktory ma problem s alkoholom a ovplyvnuje ho to v roznych veciach, napr. v dochadzke, naladovosti, uvazovani... Jeho nadriadeny mu to schvaluje a tak isto upravuje aj jeho hodiny v dochadzke a nemam istotu v tom, ze kebyze tuto vec nahlasim na personalne, ci by som s tym nejak pochodil... Mohol by som proti svojmu sefovi podat peticiu, dajme tomu, aby ho prelozili na ine miesto, prepustili, alebo udat takuto udalost na urad prace ? Mam nejaku sancu na uspech aby sa takato vec vyriesila, alebo nejaky iny postup, co by sa s tym dalo spravit ? A mam vobec nejaku istotu, ze by sa moja snaha vyriesit tuto zalezitost neobratila proti mne ? Velmi pekne dakujem za Vasu odpoved

• Nemoc z povolání

20.05.2016 15:31  |   23.05.2016 10:15   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, Pracuji na lakovně 5 let a šel jsem na dobrovolnou operaci strabismu. Po operaci nejsem schopen vykonávat dál svojí práci.vztahuje se na to nemoc z povolání? Děkuji za odpověď. S pozdravem Tomáš Plonka

• Odstupné

11.05.2016 10:39  |   11.05.2016 12:24   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

děkuji moc za Vaši radu,která mi zodpověděla pochybnosti, které jsem měla -Poslední nejnovější dotaz PŘELOŽENÍ NA JINOU POZICI. Přesto bych Vás poprosila ještě o jednu radu. U zaměstnavatele jsem novou pozici odmítla, protože pro mě nebyla výhodná takže mi vznikl nárok na odstupné. Podle informací které jsem si zjistila ze zákoníku práce mi náleží 2 měsíční výpovědní lhůta + 3 měsíce odstupné,protože u firmy pracuji 3 roky.Zaměstnavatel mi oznámil,že mi dá 2 měsíční výpovědní lhůtu + 2 měsíce odstupné. Podle mého na to nemá právo a musí mi dát 3 měsíce odstupné,ale bohužel nevím jestli existuje nějaká klička podle které by měl nárok mi dát pouze 2 měsíce a nebo to chce jenom zkusit, zda jsem informovaná a přistoupím na to. Nic jsem mu zatím nepodepsala s tím,že chci čas na to,abych si zjistila veškeré informace. Děkuji moc za ochotu a vyřízení

• Výpověď, přemístění zaměstnavatele

10.05.2016 15:21  |   11.05.2016 12:20   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené,která mi končí 30.1.2018 (3 roky).Můj zaměstnavatel prodal podnik i se zaměstnancema,mě prý nemohl,protože jsem na RD,což jsem se dozvěděla od kolegů.Moje pracovní místo tímto není a nebude,protože zaměstnavatel(s.r.o.) v mém městě už žádný podnik nemá.Chtěla bych se zeptat jak mám potom postupovat,kdy a jak mu dát vědět,že mi končí RD a na co mám právo.Smlouvu mám na dobu neurčitou.Děkuji JOJA

• Přeložení na jinou práci

09.05.2016 12:55  |   09.05.2016 14:30   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, Chtěla bych Vás poprosit o radu v pracovním právu. Pracuji u firmy 3 roky, zaměstnavatel nám oznámil,že naše pracovní pozice se bude rušit a vznikne jiná pozice a my budeme mít možnost nabídku přijmout nebo odmítnout. Bohužel nám ještě nikdo neřekl zda pracovní pozice bude mít stejné platové podmínky v podstatě o tom nevíme vůbec nic. Potřebovala bych vědět jestli mám právo novou pozici odmítnout a jestli mám v tomto případě nárok na odstupné. Pokud bych novou pozici odmítla a dostala jsem výpověď a zaměstnavatel mě nutil po dobu výpovědní lhůty,abych vykonávala jinou práci než kterou mám v původní smlouvě jestli má k tomu právo a nebo já to můžu odmítnout. Také bych se chtěla zeptat až nám zaměstnavatel oznámí nové podmínky nové pracovní pozice,jestli je povinen nám ukázat hned novou pracovní smlouvu pokud na tom budu trvat ,nebo s jejím obsahem nás může informovat jenom slovně. Děkuji moc za radu

• Zdravotní způsobilost pro výkon práce

05.05.2016 13:35  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pokud mám již žádost o posouzení zdravotní způsobilosti k práci vyplněnou že sem pozbyla dlouhodobé zdravotní způsobilosti pro výkon dosavadní práce a bohužel sem jí odepsala , mám nárok na odvolání tohoto posudku a kde nárok uplatnit. Nemohu vykonávat na dále svojí práci nebod dělám ve výrobně z chlazeními výrobky a díky tomu chladu mi otékají a rudnou prsty na rukou, tudíš mám problémy z cévami praktycký ani odborný lékař mi nedoporučeje vykonávat tuto práci. v jakém znění má být posudek abych měla nárok na odstupné . U firmy dělám 14 let .

• Pracovní poměr na dobu určitou

03.05.2016 10:14  |   03.05.2016 10:36   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, v zákonu č. 234/2014 Sb. o státní službě je v § 188 odst. 6 uvedeno, že: „K výběrovému řízení se mohou přihlásit státní zaměstnanci ve služebním poměru na dobu neurčitou...“ Ne všichni zaměstnanci mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, takže jsou diskriminováni a nemohou se přihlásit do výběrového řízení na vyšší post. V rámci práce na operačních programech financovaných z EU jsou na některých ministerstvech zaměstnanci dlouhodobě zaměstnáni na smlouvu na dobu určitou. Tuto smlouvu na dobu určitou mají podepsanou mnohdy i vícekrát, není výjimkou, že mají i pátou smlouvu (uzavíráno na 2-3 roky). Zaměstnanci ministerstva v rámci fondů měli údajně výjimku ze zákoníku práce, proto jim byla neustále dávána nová smlouva na dobu určitou. V současné době pod služebním zákonem však i tito zaměstnanci dostali smlouvu na dobu určitou, osobám na místě představených byla hromadně pracovní smlouva změněna na dobu neurčitou tak, aby mohli svá místa obhájit. Je možné toto ustanovení napadnout? Jak proti tomu bojovat? Není nějaká výjimka např. s počtem odpracovaných let nebo s ohledem na pracovní poměr s neustále se obnovující smlouvou na dobu určitou? Děkuji.

• Pracovní poměr na dobu určitou, skončení

30.04.2016 11:07  |   02.05.2016 09:56   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mám se zaměstnavatele již podruhé smlouvu na dobu určitou a to do 30.4. 2016. Jsem momentálně dlohodobě nemocen. Dne 29.4. 2016, tedy jeden den před vypršením smlouvy, mi bylo telefonicky sděleno, že se mnou již nadále nepočítají a že si mám přijít pro zápočtový list a odevzdat svěřené věci. V předchozím zaměstnání jsem byl dva týdny před vypršením smlouvy písemně informován, že již se mnou nadále nepočítají. Chtěl bych vědět, jestli je lhůta o konci, nebo pokračování pracovního poměru nějak určena zákonem? Jelikož na úřadu práce chtěli vědět, jestli mám písemnou formu o tom, že se mnou zaměstnavatel už nepočítá a že to má vliv na výšši podpory v nezaměstnasti. A zda li je možné se proti tomu nějak bránit? A nebo, jestli se na tento případ nevztahuje ( myslím tím, že jsem nebyl včas uvědomen, že se mnou nepočítají) jaká si "opce" a automaticky se mi smlouva neprodlužuje na dobu neurčitou? Momentálně jsem stále v pracovní neschopnosti.. Předem mockrát děkuji za odpověď. S pozdravem A.T.

• Krácení dovolené, rodičovská a mateřská dovolená

26.04.2016 14:33  |   26.04.2016 14:50   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,prosím Vás o radu ohledně zaměstnavatele.Když jsem otěhotněla,šla jsem na neschopenku od 7.1.2013,z důvodu rizikového těhotenství a z neschopenky jsem hned koncem června nastoupila na mateřskou dovolenou a zní hned na rodičovskou,na které jsem třetí rok.Jde o to,že jsem si nevyčerpala dovolenou.Byla jsem s PaM domluvená,že si dovolenou vyberu po ukončení rodičovské dovolené.Jenže chci dát v práci výpověď,nechci se začátkem července vrátit.Mám vůbec nárok na nějakou dovolenou(máme 25 dnů)?Musí mi ji zaměstnavatel proplatit? Děkuji.

• Dovolená na zotavenou, mateřská dovolená

21.04.2016 09:24  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně dovolené. Asi 7. června nastupuji na mateřskou dovolenou, a pak následně na rodičovskou dovolenou. Tento rok mi tedy vznikl nárok na celou dovolenou 25 dní. Část dovolené si vyberu a část dovolené jsem si chtěla převést na dobu po skončení rodičovské dovolené 7/2019, aby mi jí zaměstnavatel nemusel proplácet. Zjišťovala jsem to tedy u naší personální a mzdové a ta mi řekla, že to můžu, ale dovolená se mi bude každý rok co budu na rodičovské krátit 1/12 za neodpracované dny a tudíž mi pak při nástupu z ní nic nezbude. Je to tak? Já to po dlouhém studování ZP pochopila jinak, že nemá pravdu. Děkuji za odpověď.

• Výpověď

20.04.2016 15:38  |   20.04.2016 16:20   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zdravím, měla bych takový dotaz. Přítel pracuje jako kuchař. Má ve smlouvě napsáno, že dělá na poloviční úvaze tzv. zkrácený pra. poměr (při tom dělá plný úvazek a 14 hodin denně) plat má napsaný na 5600,- při tom bere víc a napsané tam má nerovnoměrná prac. doba. Přítel by potřeboval dát výpověď. Jak je to s výpovědní lhůtou? Ve smlouvě má, že se řídí ustanovením 45 zákoníku práce. Je šance, že by tam nemusel být 2 měsíce? Potřeboval by odejít co nejdříve... Není u zkráceného úvazku, výpovědní lhůta menší? děkuji

• Pracovní pozice

07.04.2016 08:31  |   07.04.2016 11:37   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Lze u běžného zaměstnavatele (nestátní složka) zaměstnance jmenovat do vedoucí pozice, pokud má tuto možnost sjednanou v pracovní smlouvě, ve které je sjednaná pracovní pozice jiná, než zamýšlené jmenování - nižší úroveň. Děkuji za odpověď. Radek

• Pracovní smlouva

06.04.2016 10:56  |   07.04.2016 11:35   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla bych se prosím vas teptat ohledně toho jak postupovat, když mám Smlouvu na dobu určit za dlouhodobou nemoc Pani. Ta mela přijít už ted v dubnu zpět do prace a Ja dostat novou smlouvu na dobu určitou. Jenže Pani si neschopenku prodlouzils a me Pani manažerka nechala stále za Pani co je na neschopence a žádnou smlouvu mi tedy nedala. Chci se zeptat jak bych mela postupovat, protože jsem Jeste ke všemu zjistila ze jsem těhotná a bojím se ze me manažerka jak Pani z neschopenky přijde nedá smlouvu nebo az zjistí ze jsem těhotná vyhodí. To by me mohla vyhodit? Děkuji moc za odpověď

• Pracovní cesta

30.03.2016 02:44  |   30.03.2016 09:27   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, Pracuji již delší dobu v oblasti kde se předpokládají zahraniční služební cesty. Nyní však pečuji o malé, ještě né roční dítě. Podle paragrafu 240 zákonníku práce jsem s nynější zahraniční cestou souhlasil. Má služební cesta byla naplánována na zhruba čtyři týdny a blíží se doba jejího vypršení. Vypadá to však že bude nutné její prodloužení. Paragraf ale neovoří nic o prodlužování takových cest.(alespoň co lze dohledat na internetu.) A já nevím zda s takovým prodloužením musím souhlasit, nebo to záleží na potřebách zaměstnavatele. Prosím o vysvětlení. S pozdravem Václav

• Invalidní důchod, pracovní úraz

29.03.2016 08:53  |   29.03.2016 10:30   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Jsem 5 let po uznaném pracovním úrazu po kterém mi byl přiznám invalidní důchod II. stupně. Pracuji stále u stejného zaměstnavatele na stejné pozici i když s částečním omezením. Teď mě chce zaměstnavatel přeředit na jinou práci, která je zařazena do nižší mzdové třídy a tvrdí mi, že mi nemusí doplácet rozdíl mzdy před úrazem a teď po snížení mzdy. Prý mi ten rozdíl pokrývá výplata invalidního důchodu. Postupuje zaměstnavatel správně. Na co si mám dát pozor při podepisování přeřezení. Děkuji za radu a pomoc

• Stravenky

27.03.2016 11:15  |   29.03.2016 10:16   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pokud zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům stravenky, může je poskytovat pouze určitým zaměstnancům, nebo na ně mají nárok všichni zaměstnanci firmy?

• Dovolená za odpracované dny

24.03.2016 07:40  |   24.03.2016 10:05   odpovídal(a):

Dobrý den, chtěla jsem se prosím zeptat na krácenou dovolenou. Náš zaměstnanec onemocněl od 29.9.2015 - 18.3.2016. Tedy v roce 2015 mu nebudu krátit dovolenou, protože nepřekročil hranici 100 dnů a odpracoval minimálně 60 dnů. V roce 2015 mu zůstane tedy dovolená 10 dnů. Ale v roce 2016 se to prosím provádí jak? Nesplnil podmínku odpracovaných 60 dnů. Budu tedy dovolenou krátit nebo ne? Děkuji moc za odpověď. Iva

• Převedení na jinou práci, těhotenství

23.03.2016 15:30  |   24.03.2016 10:03   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsem v 8. týdnu těhotenství. Záležitost jsem oznámila zaměstnavateli již před dvěma týdny. Pracuji jako sociální pracovnice - má práce spočívá v tom, že chodím k lidem domů a řeším s nimi různé záležitosti. Ne vždy jsou však podmínky vzhledem k mému stavu vhodné - nosím notebook a lidé, se kterými pracuji bývají nemocní.Požadavky na danou práci jsou vysoké v tom, že musím splňovat určitou (vysokou) dobu strávenou s klienty. Žádala jsem zaměstnavatele o převedení na jinou práci. Zaměstnavatel mi však nevyhověl a pouze mi bylo "nabídnuto", že "mohu" nastoupit do pracovní neschopnosti. Což já však nechci. Mám k tomu nejen osobní a finanční důvody, ale také nemám důvod být v pracovní neschopnosti. Jaké kroky bych měla podniknout dále? Děkuji za odpověď.

• Odstupné

22.03.2016 09:04  |   22.03.2016 13:08   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám nárok na odstupné pokud byla moje pozice zrušena, ale bude mi navazovat nový pracovní poměr na jiném oddělení v rámci stejné firmy ? Děkuji

• Odstupné

21.03.2016 10:56  |   21.03.2016 13:07   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zkrácení odstupného ve výpovědi Dohodou Dobrý den, je možné aby mě insolvenční správce (firma je v konkurzu) nutil podepsat výpověď dohodou - (nadbytečnost) a přitom mi zkrátil odstupné na 2,5 měsíce (mám ze zákona nárok na 3měsíce!!! Co hrozí, když Dohodu nepodepíši!! Děkuji za odpověď_

• Pracovní neschopnost

11.03.2016 07:56  |   11.03.2016 09:47   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den - 30.5.2016 mi končí 3letá rodičovská dovolená. Smlouva na dobu neurčitou. Chtěla bych se zeptat zda mohu ihned po skončení rodičáku mít neschopenku /plánovaná operace/.Firma před měsícem změnila název i majitele. Sídlo působnosti zůstává stejné. O tom, že se změnil název mě nikdo neinformoval, vím to jen od kolegů. Mohu mít tedy pracovní neschopnost i při změně názvu firmy? Děkuji

• Rodičovská dovolená

10.03.2016 07:53  |   11.03.2016 09:46   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,ptala jsem se Vás na dotaz ohledně MATEŘSKÉ DOVOLENÉ a vy jste mi odpověděli na RODIČOVSKOU DOVOLENOU. Mohli by jste mi prosím odpovědět jak je to s mateřskou dovolenou,když by manžel nastoupil po šestinedělí místo mne a přitom by mohl např.z domova pro současného zaměstnavatele pracovat?A jakou právní formu by měla mít jejich smlouva,pokud by nemohl pracovat na současnou smlouvu(pracovní smlouva nebo dohoda)? Děkuji za odpověď.

« Předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17