FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBCHODNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Faktura za konzultaci u finančního poradce

Dobrý den, v srpnu jsem si domluvil schůzku s finančním poradcem, ohledně sjednání cestovního pojištění. Poradce mi cestovní pojištění sjednal a domluvili jsme se, že se stanu poté jeho klientem. Po dovolené jsme měli mít schůzku, která nakonec bohužel nevyšla. Dnes mi byla poradcem zaslána faktura za konzultaci se splatným termínem. Po telefonu jsem se dozvěděl, že buď se stanu jeho klientem a nemusím fakturu platit, nebo ji zaplatím. Chci se zeptat, jestli je poradce v právu po mě chtít zaplatit sjednání pojistky takhle zpětně, když o žádném poplatku o konzultaci nebyla řeč.


odpovídal(a): Redakce

Změna v obchodním rejstříku

Dobrý den, Ve Společenství vlastníků jednotek chceme po odsouhlasení změnit Statutární zástupce z jednoho člena na tři. Musíme platit 1x 2000 Kč nebo 3x 2000 Kč za každého nebo jak je to, prosím, s poplatky za změny ? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Změna živnosti z vedlejší na hlavní a zpět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké budou moje povinnosti v následující situaci. V současné době vykonávám vedlejší živnostenskou činnost z důvodu zaměstnání. Moje zaměstnání ale skončí ke dni 30.11. a dočetla jsem se, že pokud živnost nepozastavím, automaticky se k tomuto dni změní na hlavní. Jaké budou mé povinnosti? Musím změnu ještě někde nahlašovat? A musím okamžitě v prosinci uhradit zálohu na SP a ZP, nebo tu doplatím až při ročním vyúčtování? Aktivně si hledám práci, takže je pravděpodobné, že nejpozději v lednu už budu zase zaměstnaná a budu měnit živnost zpět na živnost vedlejší. Také jsem se chtěla zeptat, jaká by byla situace, pokud bych nastoupila do zaměstnání třeba v půlce prosince? Můžu tímto dnem změnit živnost zpět na vedlejší, nebo to už je zbytečné? Přemýšlím zda má smysl si živnost ponechat, nebo bude lepší ji teď ke konci měsíce přerušit a pak až budu zaměstnaná ji znovu zahájit. Moc děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Neplatná okamžitá výpověď

Dobrý den, potřeboval bych Vaši pomoc. Můj nadřízený si vymyslel lživé obvinění, že mi nařídil vrátit firemní vozidlo. Probíhá mi výpověďní lhůta. Obdržel jsem okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu "že mi bylo 27.5.2020 nařízeno, abych vrátil vozidlo" a před svědky. Toto není pravda a ani to nebylo možné, poněvač jsem 27.5.2020 ráno nastoupil na nemocenskou a ve firmě jsem vůbec nebyl. Nebyl jsem ten den a ani poté kontaktován nikým z firmy ohledně této věci - šlo by dohledat, že neproběhla žádná komunikace s mým nadřízeným telefonicky ani emailem a tedy ani před svědky. Technicky by to nebylo možné, vycházky mám až od 30.5.2020. Dnes se u mě doma objevil ředitel s okamžitým zrušením pracovního poměru, ve kterém také tvrdí, že auto jsem neměl k osobnímu užívání - což je také lež, toto byl jeden z referovaných benefitů mé pracovní pozice export mangera. Celá tato agenda je vedena, aby mi nebylo vyplaceno 2 měsíční odstupné. S pozdravem, Jan Smetka, tel.: 606 505 093


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nabytí právní moci u likvidace OS

Lze z obchodního rejstříku zjisti, zda-li usnesení o likvidaci nabylo právní moci?


odpovídal(a): Redakce

Jak si otevřít v Praze ubytovnu?

Dobrý den! Chci otevřít v Praze ubytovnu pro zaměstnance nemocnice. Řekněte mi, mohu si pronajmout prostor, který má účel použití kancelář? Jaký druh podnikání je lepší otevřít sro nebo osobní podnikavost.


odpovídal(a): Redakce

Odstoupení od prodejní smlouvy automobilu

Dobrý den, prodával jsem své porouchané auto právnické společnosti, která si vyžádala moje zplnomocnění pro přepis auta na odboru dopravy, malý a velký technický průkaz. Ve smlouvě bylo uvedeno, že pro přepis mají 30 dní ode dne podepsání smlouvy. Z jejich strany bylo deklarováno, že přepis proběhne a velký technický průkaz mi bude doručen poštou. Pak mi tvrdili, že na odhlášení u pojišťovny stačí i scan velkého techničáku. Ode dne podpisu smlouvy však uběhl víc než měsíc a z jejich strany prozatím nic nepřišlo a obávám se, že ani nic nepřijde. Jde tuto smlouvu zrušit pro nesplnění smluvních podmínek ze strany kupujícího? Díky za reakci.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Insolvence

Dobrý den, společnost je v insolvencina základě usnesení Krajského soudu. Naše firma má zájem od této spol. odkoupit nějaké zařízení, na koho se obrátit? děkuji moc Světlana


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nakládaní s majetkem obchodní společnosti

Dobrý den, měla bych ještě doplňkový dotaz k dotazu Investice společnosti. dům jsem začala opravovat na základě toho , že tam má firma sídlo a majitelem firmy i domu byl 1. (již zemřelí společník)a 2 . společník ( v tomto případě maminka) tam stále bydlí . Do budoucna bych měla dům ,podle dědického zákona , zdědit já - 3. společnice -2 jednatelka firmy. Měla jsem v plánu opravit dům ( zainvestovat jako společnost ) a dům začít pronajímat. Z čehož by se nám do firmy pomalu vracela vložená investice. jelikož 1+2 společník firmy a jsou i zároveň majitelé této nemovitosti , nebyl určitě uzavřena žádná nájemní smlouva. Aspoň jsem jí nikde nenašla. Jelikož 1. společník řídil až do svého skonu tuto ,, rodinou "firmu sám , ze mne udělal ( jeho dcery) udělal , když onemocněl , 2 jednatelku s právem jednat ve všech věcech samostatně. Neviděla jsem žádný důvod až na neukončené dědic. řízení nezačít investovat. Zvláště kdy investice byla opravdu nutná a paní notářářka se vyjádřila ve smyslu , že jsou to naše peníze. schrnu to. Jedná se o naší firmu,peníze tedy podle mého nebyli zpronevěřeny , ale investovány do naší nemovitosti. Je toto z právního hlediska v souladu? jak mám teď postupovat?



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Investice společnosti

Dobrý den, ve firmě , kde jsem uvedena jako druhá jednatelka ( mohu jednat samostatně za firmu)a 2. společnice . 1. jednatel a společník zemřel. Jelikož tom domu bydlí ještě maminka ( další společnice firmy )Začala jsem opravovat rod. dům z firem. financí. V tom domě má firma uvedeno sídlo - (Není uvedeno katastu). Po poradě s mnohými účetními , jak psát hlavičku na fakturách jsme se schodly na na Firma s.r.o. pod to jméno jednatelky a adresa firmy . Dědické řízení ještě sice neproběhlo, ale paní notářka odpověděla na můj dotaz ohledně investic firemních , že utrácíme svoje peníze. ne , že nesmíme nebo by jsme neměly. Takže jsem pokračovala v investicích domu. Teď přišla paní ůčetní s tím, že je vše špatně. že firma nemůže opravovat rod. dům , že tam nemá vymezeny m2 atd.... Jsem z toho trochu vyděšená, nevím co mám dělat , jestli to opravdu takhle je. Jaké je východisko?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podnikatelská činnost

Dobrý den, chtěl bych si udělat vlastní dropshipping e-shop pro celý svět. Spočívá v tom, že mám e-shop a nějaký zákazník si z moji stránky objedná produkt, který já za ty jeho peníze např. na ebay koupím a následně tam zadám jeho údaje a pošlu to přímo na něho. V podstatě budu takový prostředník. Zajímá mě ale jak je to se zákonem, jakou živnost na to potřebuji pokud ji teda vůbec potřebuju a jestli musím platit daně. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Provozování živnosti

Dobrý den, mám živnost na výuku jazyků, lze tuto živnost provozovat i ve školách uvedených v rejstříku škol a školských zařízení nebo pouze soukromých jazykových školách? děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vymáhání pohledávky

Dobrý den. Zlehka nastíním situaci. Měl jsem jako OSVČ v pronájmu kavárnu (sportbar)v Brně. Ta se nacházela v objektu jiné firmy, která tu provozovala hernu. Platili mi provizi za to, že jsem se jim o to staral. Přišel zákaz hazardu, firma chtěla skončit a tak i já se musel baru od 1.4.2016 zbavit. Bez herny by se neuživila. Managerka té firmy mi přivedla zájemce o bar, se kterými jsme se domluvili, oni bar převzali i se zařízením a zbytkem zásob. Nechali si ode mne vystavit fakturu, kterou si nechali zaslat e-mailem přímo na sídlo firmy. Splatnost faktury je 20.4.2016. K zaplacení ovšem nedošlo. Po upozornění e-mailem se mi omluvili, že došlo k nedorozumění, a že sjednají nápravu. Nesjednali. Od té doby jen zapírání a výmluvy. Mám k dispozici fakturu, která ovšem není podepsaná, jelikož jsem ji zasílal e-mailem, podepsaný seznam zásob a zařízení při předání na místě (žádné razítko), sms s výmluvami a hlavně i jejich přímé uznání dluhu, tj. e-mail z jejich firmy s omluvou a slibem nápravy. Jedná se o částku cca 23943,46 Kč včetně DPH. Mám dva dotazy: 1/ Mám šanci na soudní vymožení dlužné částky? 2/ Jaká je výše uroku z této faktury na které bych měl mít nárok, případně jak tuto částku vypočítat. Jelikož dlužná firma pravděpodobně měnila majitele, chtěl bych jim znovu zaslat dopis a tam tuto dlužnou částku uvést. Děkuji a zdravím. Dušan Stehlík


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Založení s.r.o.

Dobrý den, mám dotaz ohledně společnosti (dříve sdružení bez právní subjektivity). S kolegou chceme provozovat marketingovou činnost a nyní jsme fyzické osoby bez živnosti. Co musíme udělat pro to aby jsme mohli společnost založit a jaké další kroky se k tomu vážou? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Hostinská činnost

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda můžu provozovat živnost pokud mám plně invalidní důchod III.stupně.Chtěla bych vzít do pronájmu hospodu,ale ne že bych tam pracovala.Jaké podmínky jsou pro tento živnostenský list pokud ho můžu mít?Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Obchodní podíl

Dobrý den, majitel zároveň i jednatel firmy v niž jsem společnicí a zároveň 2. jednatelkou , zemřel. Spadá tedy firma teď do dědického řízení? Nebo jen jeho podíl? Mohu nadále disponovat penězi na firemních kontech?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podnikání

Dobrý den, chtěl bych se optat, konkrétně musím jako fyzická osoba splňovat, abych mohl otevřít poradnu pro rodiče. Je potřeba vlastnit, nějaký certifikát nebo osvědčení? Je potřeba poradnu někde registrovat, když se bude jednat o online poradnu? Předem moc děkuji za vaše odpovědi, moc mi pomohou. S pozdravem Novák Jan


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podnikatelské oprávnění

Dobrý den. Když si chci založit web, kde budu lidem zařizovat letenky, ubytování, pojištění, víza apod., ale jen je přesměruji, nebudu přímo kupovat za jejich peníze, které mi pošlou, nebudu kupovat, a poté prodávat, ale čistě jen zařizovat výše uvedené a oni pak sami zaplatí dotyčné společnosti, firmě, potřebuji živnostenské oprávnění? Spadá to pod cestovní kancelář, cestovní agenturu, a nebo to není ani jedno a nemusím mít živnostenský list, ale jen se registrovat jako OSVČ? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Překážky provozování živnosti

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli jde založit živnost i s dluhem u zdr.pojišťovny?