FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ÚČETNICTVÍ

odpovídal(a): Redakce

Prodej s. r. o. a daň z příjmu

Dobrý den, dne 19.10.2010 založil manžel s.r.o., kde byl jednatel a měl 60% podíl, syn byl společník s podílem 40%. Dne 4.8.2015 manžel zemřel. Dne 3.11.2015 v usnesení o dědictví syn získal manželův podíl ve společnosti,byl tedy jediný vlastník a společnost k 1.1.2016 prodal jako celek. Chtěla bych vědět, jestli bude platit daň z příjmu za prodej. Peníze za prodej obdržel v lednu 2016. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nákup společnosti s ručením omezeným

Dobry den, Zajimalo by me zda pri koupi firmy s.r.o. mohu kupni cenu uhradit s firemnich penez nabyte spolecnosti (pokud bych mel stanovenou splatnost)? Pripadne kdyby puvodni majitel prevedl obchodni podil z "odsupnym" odpovidajici kupni cene. Je v nekterem z techto pripadu mozne ceprat firemni penize? Pripadne jaka varianta je ucetne jednodusi? Dekuji za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Výdaje OSVČ před zahájením činnosti

Dobrý den, mám živnostenské oprávnění které nemám "aktivní" (není nahlášené na finančním úřadě atd.) Nahlásit ho hodlám až od nového roku, abych nemusel podávat daňové přiznání za rok 2016. Teď v prosinci bych chtěl koupit e-shop a rád bych se zeptal jestli se výdaje spojené s koupi eshopu mohou zahrnout do celkových výdajů do daňového přiznání za rok 2017. Ve zkratce řečeno, koupím e-shop v roce 2016 bez aktivní živnosti a v roce 2017 si výdaje za koupi vyúčtuji v daňovém přiznání. Je to vůbec možné? Děkuji za informace


odpovídal(a): Redakce

Mezinárodní přefakturace

Dobrý den, tuzemská firma má vystavit fakturu na slovenského zákazníka za přefakturaci nákladů (letenka-Airmarine, ubytování v Anglii) za lékaře, který se s jejími zaměstnanci účestnil školení v zahraníčí (UK). Jak to prosím bude s DPH na této vystavené přefakturaci, bude sazba 0% nebo jinak? Moc děkuji za odpověď,


odpovídal(a): Redakce

Cestovní náhrady

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat- Zaměstnanec jel na služební cestu autem jiného zaměstnance (jeho syna), jelikož všechny firemní vozy byli pryč. Jakým způsobem udělám vyúčtování cestovného? Jako když jel svým soukr. autem a náhradu za auto pak pošlu zaměstnanci, který je vlastníkem auta a tomu druhému jen stravné? Nebo jak na to? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení činnosti

Dobrý den. Podnikám na ŽL, vedu daňovou evidenci ale, jsem povinným plátcem DPH. Předmětem podnikání je obchodní činnost. V současné době již o nakoupené zboží není zájem a tak přemýšlím o ukončení činnosti. Na skladě však mám zboží, které bylo v pořizovací ceně již zahrnuto do výdajů a do odpočtu DPH v průběhu předešlých 5ti let. Skladové zásoby jsou v poř. ceně ve výši asi 3 milionů. Jak se zásoby řeší v případě, kdy toto zboží je neprodejné nebo hluboko pod pořizovací cenou... a chci s činností skončit. Jak v tomto případě postupovat, co mne čeká ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňová evidence

Dobrý den, prosím o radu, jak správně zaúčtovat „odtočené pivo“ (tzn. při narážení sudu je třeba odtočit pivo). Jsme neplátci DPH, vedeme daňovou evidenci. Děkuji a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Daňové doklady

Prosím o vysvětlení, co vše musí být na příjmovém dokladu. Jak to, že v obchodech není nutné na příjmovém dokladu vypisovat adresu klienta? Jedná se pouze o paragon, tedy zjednodušený daňový doklad ? Mohu takto vystavovat paragony na příjem platby i jako s.r.o.?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, mám dotaz, můj zaměstnavatel má na účtě ještě jednu deponovanou částku z exekuce VZP 16 Ex 244/08 č. 5640700240 z roku 2013, měnil se zde exekutor. Nejdříve to měl na starosti Exekutorský úřad Plzeň-jih Judr.Jiří Doležal a pak to převzal exekutor Homola. Podle čísla jsem zjistila, že se přihlásili do insolvence. A můj dotaz zní jestli deponovaná částka u zaměstnavatele náleží mě nebo spadá do insolvence. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Stravenky a daňová uznatelnost

Dobrý den, zaměstnavatel dává stravenky v hodnotě 75 Kč, ale zaměstnanci si musí 50 Kč uhradit sami. Je to tak v pořádku, když v dnešním rozhovoru o benefitech v televizi, bylo řečeno, že zaměstnavatel kvůli zvýhodnění zaplatí přibližně jen 2/3? Neznamená to náhodou, že v podstatě nezaplatí nic i když zaměstnanci dá vlastně 25 Kč?



odpovídal(a): Redakce

Účtování mezd

Dobrý den. Na jaký účet se dávají odměny (mzda za výkon funkce) jednatelům - členům statutárního orgánu? 366. jako společníkům, nebo 331. ?? Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Změna pronajímatele

Dobrý den, můj dotaz se týká nájemní smlouvy a problematiky DPH. Rád bych se zeptal na situaci, kdy z důvodu prodeje nemovitosti dojde k převodu stávající nájemní smlouvy na straně pronajímatele z plátce DPH na neplátce. Nájemce zůstává stejný a je plátcem DPH. (Dle nájemní smlouvy činilo nájemné např. 100 Kč + 21 Kč DPH.) Může nový pronajímatel požadovat po nájemci 121 Kč (tj. částku vč. DPH, i když není jejím plátcem), nebo by měl v tomto případě žádat 100 Kč? (V případě požadavku vyšší částky by se zde nájemci neúměrně zvýšily náklady, jelikož by nemohl žádat o vrácení DPH.) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Samostatná výdělečná činnost

Dobrý den, vyřídila jsem si ŽL na správa a udržba nemovitostí a domácností, zatím však jedinou mou zakázkou (prací) je úklid hotelových pokojů a údržba hotelových prostor v jednom hotelu,tuhle práci pro hotel vykonávám asi 5 měsíců.Chci se zeptat jestli dál mohu vykonávat práci pro tuhle jednu firmu? není to švarcsystém?Finančně i časově mi tahle práce pro tuhle firmu vyhovuje a zatím neuvažuji, že bych hledala něco jiného nebo přibírala další zakázky.Práci vykonávam podle potřeby né každý den ani pravidelně časově, jak příjdu tak odejdu jak mám hotové.Používám vlastní pracovní prostředky někdy i auto.Fakturu pak vystavuji jednou za měsíc na celkovou částku jako "fakturuji vám za provedené práce za měsíc...". díky za info


odpovídal(a): Redakce

Benefity pro zaměstnance

Dobrý den, existují nějaké tipy benefitů, aby měl zaměstnavatel možnost si je odečíst z daňí? Jedná se o benefity pro zaměstnance tipu poukazů na zábavu atd. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanecký benefit a daňová uznatelnost

Danova uznatelnost zamestnaneckeho benefitu - flexi pass Dobry den, chci se zeptat, pokud bychom ve firme chteli poskytovat zamestnanecky benefit ve forme flexi passu, jaky to bude mit dopad na zamestnance a zamestnavatele z danoveho hlediska. dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Mzda při přidělení zaměstnance

Dobrý den, chci se zeptat, když by si firma na dobu počas dlouhodobé prac.neschopnosti zaměstanace -řidiče kamionu, domluvila u jiné firmy zapůjčení řidiče jak to řešit. Ne dohododou, protože zaměstanec by si v mateřské firmě musel čerpat dovolenou. Můžeme přefakturovat jen službu - práce. Nebo přefakturovat mzdu včetně odvodů firmy - sociální, zdravotní firmy + dph. Musí být smlouva o zapůjční zaměstnance? Nebo to lze řešit jinak?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Opomenutí na faktuře

dobrý den, zjistila jsem, že jsem opomenula na faktuře do SR (plátci DPH) uvést větu "přenesená daňová povinnost" i výši DPH. podávala jsem samozřejmě i souhrnné hlášení, bylo to začátkem roku. jedná se o vážné pochybení? předpokládám, že odběratel odvod DPH uskutečnil, pokud ne, bylo by se to snad projevilo ve vzájemném propojení fin.úřadů na Slovensku a zde (právě souhrnné hlášení). děkuji


odpovídal(a): Redakce

Den uskutečnění zdanitelného plnění

Dobry den,prosím o informaci,jaká použít datum účtování.Faktura vystavená 31.10,DUZP 31.10,ale přijali jsme materiál 2.11.Jestli dat ještě datum účtování do října nebo už do listopadu,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Regály v účetnictví

Dobrý den nejsem si jistá, na základě reklamní smlouvy jsme museli zakoupit do prodejny nové regály, hodnota regálu je 218 tisíc bez DPH, ovšem firma nám 50% vrátí jako za poskytnutí reklamy, kolik stojí jednotlivé kusy není vyčísleno, můžu dát regály rovnou do nákladů nebo to zařadit jako majetek a odpisovat ?


odpovídal(a): Redakce

Manželé a obchodní vztahy

Mam cestovni agenturu, kde nejsem platcem DPH a manzel ma pension, kde je platvem DPH. od roku 1992 mame notarsky zuzene spolecne jmeni manzelu s tim, ze si muzeme fakturovat.Moje cestovni agentura spolupracuje s cestovnimi kancelaremi a subjekty (u nas i na Slovensku), kterym vystavuje faktury bez DPH a pak ubytovava hosty v pensionu manzela, kteremu plati jen urcitou castku z teto sumy (z teto castky on odvadi DPH) a zbytek si nechava jako svou provizi.Manzelovi tak vznika narok na odpocet. Takto to delame mnoho let, nyni (p zavedeni kontrolniho hlaseni) byl manzel z FÚ upozornen, ze ma vysoky preplatek, aby dolozil faktury. Muj dotaz tedy zni: Nedelame nic nezakoneho, vsechny platby mame priznane, ja danim vsechny prijmy, na platby memu menzelovi vystavuji faktury nebo hotovostni danove doklady, z kterych on odvadi DPH. Je nekde urceno, v jake procentualni vysi muze byt maximalni vyse provize (ponechavam si ji ve vysi 50 - 80%, protoze manzel podnika v mem dome). Mohu tato fakta napsat na FÚ a dolozit fakturami, aniz bych mela nejaky problem? Diky za info.