FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STUDENT A DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium na veřejných vysokých školách

Dobrý den, mám pouze jeden kraťoučký dotaz. Ráda bych se dozvěděla, jestli poplatky za studium jsou nějakým způsobem propojené s univerzitami na celém území ČR např. když studuji na Masarykově univerzitě 2,5 roků jeden obor a potom ukončím studium a půjdu studovat např. na Univerzitě Palackého, tak se mi to vyruší, nebo budu platit poplatky za 1,5 roku? Četla jsem Vaše články o tom, jak to funguje na různých univerzitách, ale co v případě, když půjdu na úplně jinou univerzitu? S pozdravem,


odpovídal(a): Redakce

Kdy budu platit za studium?

Dobrý den, mám otázku na svou situaci s VŠ. Rok jsem studovala Bc.studium, které jsem ukončila po odstudovaném roce. Následně jsem se dostala na Mgr. (5let) program Učitelství. Zde jsem odstudovala 2 roky. Budu na tomto Mgr. studiu platit v budoucnu nějaký poplatek za studium? Letos se ale budu znovu hlásit na jinou VŠ a to opět na Lékařství (6 let). Jak dlouho bych ještě studovala zdarma kdybych se na program (6let) Lékařství dostala? Kdyby nastala situace, že se na zmíněné Lékařství dostanu i na Slovensko, je zde nějaké omezení odstudovaných let nebo mám na Slovensku znova 5+1 "čistý štít" pro studium? Děkuji za odpovědi.



odpovídal(a): Redakce

Přesáhnutí maximálního výdělku

Zdravím, Zaslechl jsem se že když si jako student vydělám za rok víc než 64 000 Kč, při tom když můj rodič uplatňuje měsíční slevu na daních za děti tak musím vracet určitý počet peněz (myslím okolo 14 000 kč) na daních. Zkoušel jsem si dohledat víc ale našel jsem jen že podmínka uplatnění úlev na děti může být využita když dítě není výdělečně činným, ale nikde jsem nenašel částku kterou můžu maximállně vydělat, a jestli se to počítá z hrubé či čistě mzdy. Je toto pravda? Případně jaká je maximální částka výdělku?


odpovídal(a): Redakce

Studium dvou vysokých škol

Dobrý den nyní začínám studovat jednu vysokou školu prezenčně a chtěl bych k ní přibrat ještě jednu jinou a to buď také prezenčně, nebo kombinovaně, to se ještě rozhoduji. Už mám za sebou jeden rok teda semestr na jedné škole, ale neúspěšně, takže už mám zkrácenou bezplatnou dobu studia. Budu platit něco navíc když bych studoval takto dvě školy. Četl jsem, že když z obou získám diplom, tak je to bez poplatku. Ale co když bych tu jednu třeba po pár měsících, semestru, roce, či dvou ukončil, co budu muset potom zaplatit, prosím?


odpovídal(a): Redakce

Konec studia a poplatky

Krásný večer, prosím o radu... Dne 24. 8. mi skončila standardní doba bakalářského studia (3 roky plus 1 rok) a od této doby mi škola vyměřuje poplatky. Chci se ale zeptat, do kdy za mě ještě odvádí stát sociální a zdravotní pojištění? Studium ještě nemám oficiálně ukončené, ani škola ho se mnou ještě neukončila. Mám se i přesto neprodleně hlásit na Úřad práce?


odpovídal(a): Redakce

Počítá se zahraniční studium na VŠ do českého studia ohledně poplatků?

Dobrý den, Mám otázku týkající se delší doby studia. Studovala jsem 2 roky v Polsku, ale studium jsem nedokončila. Teď nastupuji na bakalářské studium do Česka. Budou se mi ty dva roky započítávat do délky studia, a tím pádem budu platit za rok navíc? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za prodlouženou dobu studia

Dobrý den, v minulosti jsem studoval na několika vysokých školách bakalářské programy , ale žádné jsem nedokončil.Poslední poplatek za prodlouženou dobu studia jsem platil v roce 2012. Stardantní dobu studia (3+1) jsem překročil o několik let, už ani nevím o kolik. Mám velkou touhu začít studovat a dostudovat , vybral jsem si VUT fakulta chemická, ale děsí mě ten poplatek za delší studium, ten je na VUT za překročení o 3 a více let, můj případ, skoro 40 000 Kč. Chci se proto zeptat, jestli neexistuje promlčecí doba , příklad:např. po 10 letech od posledního neúspěšného studia mohu studovat bez obav před poplatky samozřejmě platí doba 3+1.Nikde jsem o tom nenašel žádné informace.Asi je to kravina ale raději se zeptám.Děkuji za odpověď Mirek


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za studium na 2. VŠ

Dobrý den, jak je to s poplatkem za studium na 2 .VŠ, když 1. VŠ prodlužuji a už platím (jsem před státnicemi na magister.programu) a 2.VŠ (bakalář) bych chtěla nastoupit v 09/19. Je mi 32 let. Děkuji,


odpovídal(a): Redakce

Měsíc bez statusu studenta

Dobrý den, ve druhém semestru VŠ jsem zanechala studia. Hned poté jsem se přihlásila na VOŠ, kde zápis do studia proběhne až na začátku října. Před týdnem mi z VŠ došel dopis, že jsem oficiálně vyřazená. Má cenu se na měsíc zaregistrovat na úřad práce? Aktuálně mám jedenu brigádu na DPČ. Budu platit pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Opakování 4. ročníku na SŠ

Dobrý den. Prosím o radu. V dubnu jsem nebyla připuštěna k maturitě a tentýž měsíc jsem si podala žádost o opakování ročníku, který mi byl povolen. Takže od 1. září půjdu znovu do 4. ročníku . Chtěla jsem se zeptat zda jsem stále vedena až do 31. srpna jako student nebo si musím platit zdravotní pojištění sama.



odpovídal(a): Redakce

Poplatky za prodloužení studia a 1 rok studia navíc

Dobrý den, studuji první ročník magisterského studia a vzhledem k tomu, že jsem již začátkem studia tušila nepříjemnosti s jedním předmětem, jsem si podala jako "pojistku" přihlášku na jiný obor na jinou VŠ. Na tento druhý obor jsem již zapsaná ke studiu, ale stále je zde možnost, že na původním oboru zkoušku udělám v zářijovém termínu a měnit školu nebudu. Pokud nenastoupím na druhé škole ke studiu a před začátkem semestru studium ukončím, odečte se mi doba, po kterou jsem zde byla zapsaná (cca 3 měsíce), od doby kterou mohu studovat na škole původní? Přijdu tímto o 1 rok studia navíc a v případě prodloužení si ten rok budu muset platit? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a studentská brigáda

Dobry den. Nedavno jsem se dozvedela, ze muzu taky podavat danove priznani. Jsem cizinkou, ale bydlim tady uz 6 let. Jsem taky studentkou a na brigade uplatnuji slevu na studenta. Mohla bych ted jeste podat danove priznani? Jaka bude pokuta? Muzu taky podat to za 3 predchozi roky, kdyz jsem nikdy toto nedelala? Vyplati se to pro mne vubec, mam dokumenty od zamestnavatele za rok 2016,17 a 18 a rocne jsem zaplatila tak cca 10 tisic tech dani. Pripadne jestli se muzu nekam stavit pro podrobnejsi konzultaci? Deluji moc krat.


odpovídal(a): Redakce

Minijob v Německu

Dobrý den, jsem studentka a přes prázdniny bych si chtěla na měsíc sehnat minijob v Německu. Budu muset pak podávat daňové přiznání? Je k tomu potřeba i potvrzení o studiu (to je asi na zaměstnavateli, že?)? Děkuju za odpověď :)


odpovídal(a): Michal

Nárok na mateřskou, zaměstnání a studium vysoké školy

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na mateřskou v případě, že teď dokončuji vysokou školu, ale měla jsem při studiu HPP od 1.12.2017-30.5.2019? Mezi studiem jsem neměla žádnou pauzu. Po střední jem tedy šla rovnou na vysokou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o pracovní činnosti a podepsané prohlášení (2)

Dobrý den, omlouvám se za další dotaz ale myslím si, že můj nebyl správně pochopen. Dnes jsem se ptal, zda mi vzniká povinnost podepisovat daňové přiznání za rok 2018, pokud jsem pracoval pouze u jednoho zaměstnavatele (DPČ- výdělek nepřesáhl 2500kč), u kterého jsem MĚL podepsané prohlášení po celou dobu, ale nežádal jsem o roční zúčtování. Jde mi o to, zda ze zákona MUSÍM podat daňové přiznání a pokud nepodám, jestli mi hrozí sankce, nebo už řešit nic nemusím (Je pro mě podání povinné ze zákona, nebo je to moje volba)? Popřípadě pokud bych prohlášení podepsané neměl, zajímá mne stejná otázka. Bylo by podání přiznání povinné, nebo jen moje volba? A případný menší výdělek jen moje blbost? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o pracovní činnosti a podepsané prohlášení

Dobrý den, jako student jsem pracoval rok na dohodu o pracovní činnosti. U nikoho jiného jsem za celý tento rok nepracoval, DPČ a peníze jsem měl jen od jednoho zaměstnavatele. Vzniká mi POVINNOST vypsat daňové přiznání, nebo ho vypisovat nemusím, pokud nechci? A popřípadě za jakých okolností by mi daná povinnost vznikla? Děkuji za odpověď. Přeji hezký zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Zpětné žádání slevy na studující dítě

Dobrý den, jsem studentka na vysoké škole a chtěla bych se zeptat, zda je možné u rodičů požádat o vrácení daní za me zpětně. Moje matka byla vdaná za mého otcima několik let a po rozvodu jsem zůstala bydlet se sestrou s nim. Může on jako manžel moji matky zažádat zpětně o slevu na dani u me jako studentky? Nebo je potřeba souhlasu matky. Pokud ano kolik let zpětně je možné zažádat? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kdy na úřad práce

Dobrý den, v březnu mi končí statut studenta. Chtěl bych se zeptat, zda na úřadu práce se už mám nahlásit nyní nebo v dubnu a musí to být hned první den v dubnu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přeplatky na daních při nepodepsání prohlášení - jak získat zaplacenou daň zpět?

Dobrý den, potřebovala bych od Vás radu v trochu zamotané situaci: Jsem studentka a přivydělávám si v rámci DPP – příjmy z této DPP mám od března 2018. Ve stejném měsíci jsem rozmýšlela ještě nad jednou nabídkou práce na DPČ. Myslela jsem si tehdy, že práci na DPČ vezmu, a tudíž jsem u zaměstnavatele, kde doteď pracuji na DPP, nepodepsala růžové prohlášení, protože jsem jej chtěla podepsat až u toho, kde bych dělala na DPČ. Práci na DPČ jsem však nakonec nevzala, v roce 2018 jsem tedy pracovala jen na DPP (od onoho března). Bohužel se však stalo, že jsem i přesto růžové prohlášení nepodepsala vůbec. Je mi jasné, že mám nyní zcela zbytečné přeplatky na daních. Chtěla bych se Vás tedy zeptat, jestli bych si měla v nadcházejícím týdnu ještě rychle podat daňové přiznání a zažádat si o vrácení přeplatků, nebo jestli můžu (příp. měla bych) situaci řešit se zaměstnavatelem, nebo zvolit nějaké jiné řešení. V případě, že bych měla sama podat daňové přiznání, co všechno bych si měla od zaměstnavatele vyžádat? Předem Vám moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Započtená celková doba studia + další (ne delší) bakalářské studium.

Dobrý den, prosím vás o pomoc s moji současnou situací a budu velmi rád za jakékoliv rady, které mi můžete poskytnout: můj současný stav je že mi v dubnu 2020 bude 26 let, jsem bakalář, který řádně (získáním titulu) ukončil bakalářské studium. Toto bakalářské studium jsem studoval po 3 + 1 rok navíc, tedy 4 roky. Během tohoto studia jsem zároveň studoval 2 další bakalářské obory na 2 dalších univerzitách, tedy souběžně s tím bc. oborem, který jsem dokončil řádně. Neuplynula žádná doba navíc mezi těmito studii. Všechny byly souběžně. Tato 2 další bakalářská souběžná studia jsem ukončil po 6 měsících dle § 56 odst. 1 písm. a zákona o vysokých školách a NEBYLY mi započteny (neúspěšné nezapočtené) do zkoumaného studia (což je S1, které jsem řádně dokončil) jelikož: (Toto neúspěšné studium započalo až po datumu zápisu studenta do zkoumaného studia a bylo ukončeno před ukončením zkoumání a tak se jeho doba do celkové doby zkoumaného studia NEZAPOČÍTÁVÁ.) Doba studií: S1 (řádně dokončené) : 08.07. 2014 - 30.05.2018 S2: 07.07.2016 - 20.02.2017 §56 odst. 1 písm a Zanechání studia S3: 26.08.2016 - 17.02.2017 §56 odst. 1 písm a Zanechání studia Můj dotaz spočívá v tom, jestli se mi tyto 2 (S2 a S3) studia započtou do celkové doby studia DALŠÍHO bakalářského programu (vím, že pokud se jedná o DALŠÍ studium, že ztrácím ten rok navíc a měl bych mít jenom 3 roky a platit poplatek za DALŠÍ (ne delší) studium, jelikož jsem předchozí dokončil řádně). Momentálně jsem také studentem 1. roku navazujícího mgr. studia, které mi bude ukončeno 5. dubna dle rozhodnutí o ukončení studia n základě §56 odst. 1. písm b) (nezanechal jsem sám studia).Toto nav. mgr. studium jsem začal hned po odstátnicování studia S1. Pokud to dobře chápu tak přijdu o dobu od zápisu do tohohle nav. mgr. studia až do 5. dubna. Tato doba se mi odečte od 2+1 roku, na které mám nárok při studiu nav. magisterského studia. Nav. mgr. studium: S4: 31.07.2018 (myslím) - 05.04. 2019 Tedy, prosím vás o vaši radu a potvrzení, zda moji situaci chápu správně: VERDIKT: Mám nárok studovat nav. mgr. studium znovu po dobu 2+1 let MÍNUS ta doba S4 studia. Mám nárok studovat bakalářský studijní program znovu jako DALŠÍ studium po dobu 3 let a neplatit poplatky za delší studium, jelikož doba studií S2 a S3 se do celkové doby toho nového (dalšího) bakalářského studia NEZAPOČÍTÁVÁ, jelikož to byly obě SOUBĚŽNÉ studia, tedy neuplynula reálně žádná doba navíc, s tím bc. studiem, které jsem řádně dokončil. Zároveň bych neměl platit žádné poplatky za DELŠÍ studium, pokud nepřekročím doby studia, na které si myslím, že mám nárok nahoře. To, že mi v dubnu 2020 bude 26 let, neznamená, že budu platit poplatky za DELŠÍ studium. Pouze si budu muset platit zdravotní a případně sociální pojištění sám + budu muset platit ten poplatek za další studium. A také že předchozí S2 a S3 bc. studia se mi nezapočtou do nav. mgr. studia. Děkuji za vaše odpovědi. Omlouvám se, že jsem se tak moc rozepsal. Chci podat přesnou informaci o moji situaci.