FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daň

prodal jsem byt, kde jsem byl 10 let členem družstva, při prodeji jsme přešli na společenství vlastníků, kde jsem byl společníkem 1 rok. musím platit dan z přijmu???děkuji david


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

Dobrý den prosím o odpověd na dotaz o DPH . u RD jsme provedli napojení nového septiku,septik je umistěn cca20m od stavby na pozemku majitele v dusledku tohoto napojení jsme byli nucení provést upravu vnitřní i venkovní kanalizace.Jaká sazba Dph se použije pro vnitřní a venkovní část .Septik souvisí z bydlením mužeme použít sníženou sazbu,na montáž nebo musíme rozdělit vnitřní a venkovní část.Děkuji Štverka



odpovídal(a): Redakce

danění příjmů

Dobry den. Jsem OSVC, nemam zadne zamestnance a chci zamestnat studenta na dohodu o provedeni prace (mene nez 5000 mesicne). Potrebuji poradit , jak odmenu zdanit. Priklad: Fakturuji za rok 100.000, zaplatim studentovi za praci 1000. Platim tedy dan 15 procent z 100.000 + 1000 (101.000)? Nebo platim dan 15 procent z cisteho vydelku 100.000 - 1000 (99.000) a pak dodatecne 15 procent z 1000? Dekuji Tereza


odpovídal(a): Redakce

zprostředkování služeb

Zdravím Vás, přiznávám se, že se v tomto oboru moc neorientuji, a proto jsem se rozhodl zeptat se v této diskuzi. Než se začnu ptát, zkusím popsat, jak to celé funguje. Uživatel si vybere, co by chtěl vyhrát, odešle SMS a dozví se kolikátý je v pořadí a jestli vyhrál (vyhrává např. každá 1000átá SMS). Externí firma mi pošle fakturu a peníze na účet. Já koupím výhru z peněz, která mi pošle ta firma, pošlu jí výherci a fakturu si nechám zaslat k sobě. Toť snad vše. A teď bych se chtěl zeptat, jak je to po podnikatelské stránce, např. firma mi pošle 20 000 Kč na účet, já koupím výhru za 19 000 Kč, je ta výhra výdaj?? Znamená to, že státu odvádím jen daň z těch 1 000 Kč? A nebo musím odvést daň z těch 20 000Kč, ale potom už by mi nezbyly peníze na výhru. Neměli byste nějaký nápad, jak to nejlépe udělat? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

přiznání invalidního důchodu

STAL SE MI ÚRAZ 1.5.2009 OD TÉ DOBY MUSÍM PROZATÍM DO DNES POUŽÍVAT K CHŮZI BERLE A DOCHÁZET NA REHABILITACE. BUDE MUSET BÝT PROVEDENA JEŠTĚ I DALŠÍ OPERACE, JSEM V EVIDENCI ÚŘADU PRÁCE A NEVÍM JAKÝM ZPŮSOBEM POSTUPOVAT. ZDA JE MOŽNÉ SI V MÉM PŘÍPADĚ POŽÁDAT TŘEBA O ČÁSTEČNÝ INVALIDNÍ DŮCHOD? ZDA JE NAPŘÍKLAD STANOVENA DOBA TRVANÍ NESCHOPNOSTI PO JAKÉ MOHU TENTO NÁROK UPLATNIT?


odpovídal(a): Redakce

odpočet daně

Dobrý den pane doktore, prosím o informaci zda je povolen odpočet DPH na vstupu v plné výši při nákupu automobilu, kdy je první splátka fakturý hrazená z BÚ a rozdíl je financován prostřednictvím úvěru. Děkuji za Vaší odpvěď. Klučková


odpovídal(a): Redakce

více řemesel a účetnictví

Dobrý den. Mám řemeslnou činnost jako Osvč a uplatňuji paušální odečet výdajů. Chtěl bych si založit ještě další živnost a to nákup prodej. Je možno si vést oddělená účetnictví na řemeslo 80% paušál a na nákup prodej klasické jednoduché účetnictví. Díky moc za odpověď.... Duchoň


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám řemeslnou činnost jako Osvč a…

Dobrý den. Mám řemeslnou činnost jako Osvč a uplatňuji paušální odečet výdajů. Chtěl bych si založit ještě další živnost a to nákup prodej. Je možno si vést oddělená účetnictví na řemeslo 80% paušál a na nákup prodej klasické jednoduché účetnictví. Díky moc za odpověď.... Duchoň


odpovídal(a): Redakce

nápoje zdarma

Dobrý den, podnikatel provozuje výherní hrací přístroje. V herně podává zdarma hráčům alko i nealko nápoje,ostatní zákazníci je normálně plati. Jak účtovat nákup těchto nápojů? Jak prokázat ze byly skutecne urcité nápoje podány zdarma a nebyla na ne vykázána žádná trzba?


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, můj manžel v době naší rozluky (bez rozvodu) zaplatil v roce 1998 firmě vlastnící bytový dům předplacené nájemné na 99 let(ve výši cca 900 tis. Kč) na část domu. Tato firma se dostala do konkurzu a tak správce konkurzní podstaty nabídl v roce 2008 manželovi odkoupení do osobního vlastnictví. Manžel tam měl tudíž trvalé bydliště více než 5 let.Část domu, na kterou měl manžel předplacený nájem se rozdělil na 3 bytové jednotky, které mají CP dohromady cca 70 m2, takže 2 byty v přízemí byly v době užívání manželem propojeny k bydlení a třetí v suterénu používán jako úložný prostor. Nutno podotknout, že manžel tyto všechny prostory upravil na vlastní náklady, vč. plynového kotle, a to vše bylo v posudku pro odkoupení od konkurzní podstaty započítáno dle posudku do hodnoty bytu! Vzhledem ke komlikacím se soudním vyrovnáním mezi manželi jsme tedy tyto bytové jednotky koupili ve SJM do OV a zaplatili z důvodu konkurzní podstaty daň z převodu nemovitosti. Následně jsme v roce 2009 tyto byty prodali a opět zaplatili daň z převodu nemovitosti. Prosím o odpověď, zda jsme tedy povinni zaplatit FÚ daň z příjmu. Děkuji pěkně za odpověď a zdravím Hana



odpovídal(a): Redakce

sleva na poplatníka

Dobrý den.Mám dotaz ohledně uplatnění slevy na poplatníka. Dvě fyzické osoby, podnikající jako sdružení. Jeden z nich letos v srpnu zemřel.Vzhledem k této skutečnosti bude vystaveno daňové přiznání a prosím o radu, zda lze uplatnit celou částku 24 840,- na tohoto již nežijícího poplatníka. Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, přečetl jsem si, že se nemusí zdaňovat finanční dar, který nepřesahuje 3000 Kč. Ale současně nevím, zda hranice 20.000 platí i pro tento případ. Tedy... pokud mi dá 10 lidí (ne příbuzných) 2500 a dostanu tedy celkově více než 20.000, musím částku zdanit? Jak? Děkuji Michal Š.


odpovídal(a): Redakce

záloha ceny

Dobrý den, mám dotaz z oblasti finančního leasingu. pořídili jsme na leasing automobil - 60 splátek, doba trvání nájmu 5let a v hotovosti byla složena akontace. zajímalo by mě, zda je tato akontace daňově uznaným nákladem nebo jak se o ní v takovémto případě v podvojmén účetnictví účtuje? děkuji


odpovídal(a): Redakce

plnění pojišťovny

Krádež zboží - DPH. Dobrý den, prosím o radu. Bylo zcizeno zboží z obchodu. Vedu DE a jsem plátce DPH. Ohlásila jsem vše na policii. Po obdržení potvrzení od policie ponížím stav skladu o částku za zboží, které mi bylo zcizeno. Příjem z pojišťovny dám do zdanitelných příjmů. Rozdíl mezi částkou za zboží, které mi bylo zcizeno a příjmem od pojišťovny uplatním v DAP. Avšak nevím, jak to bude s DPH. Podle mého názoru náhrada škody není zdanitelné plnění, tudíž DPH na výstupu odvádět nebudu. Prosím o radu, zda je můj názor a postup správný. Děkuji za odpověď. Poláková


odpovídal(a): Redakce

odpočet daně

DPH u PHM: Prosím o radu. Česká s.r.o.,plátce DPH, koupila v 2008 2 osobní automobily a v 2009 jednu dodávku, všechna na úvěr (smlouva o úvěru,ne o leasingu). Všechna auta jsou zahrnutá v majetku s.r.o. Protože pro auta nemá plné využití,pronajímá je fyzické osobě - OSVČ, která vede DE a je plátcem DPH a má zaměstnancem. S.r.o. pronajímá této FO všechna za cenu, která odpovídá splátce úvěru (s.r.o. platí za 1 os.auto měsíčně 6000 Kč,pronajímá toto auto fyz.osobě také za 6000 Kč,stejný postup u druhého a třetího auta). S.r.o. platí silniční daň. Dotaz se týká spotřebovaných PHM, a DPH u této PHM. Fyz.osoba (plátce DPH) uplatňuje do nákladů jak nájemné za auta,tak náklady na opravy a údržbu, a také spotřebované PHM. Protože je plátce DPH, uplatňuje DPH z těchto nakoupených PHM. Je celý tento postup správný? Děkuji předem.


odpovídal(a): Redakce

nákupy bez dokladů

Dobrý den, FO by chtěla podnikat v oboru nákup a prodej mincí. Problém ale je, že většinu zboží nakupuje na burze, kde jí nikdo doklad o nákupu nedá. To znamená, že příjem z prodej zdaní, ale nemůže uplatnit žádné náklady při pořízení. Je nějaká jiná možnost jak se s tímto vypořádat kromě nenakupování na burze? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit daň

Dobry den mel bych dotaz.Sem provozovatel lunaparku,vlastnim nakladni automobili ktere pouzivam jednou tydny na prepravu maringotek tudiz je nepouzivam k podnikani.Veskere vydaje ktere v kladam na udrzbu a provoz vozidel neuplatnuji v danovem priznani.Timto sem se chtel zeptat jestli musim odvadet silnicni dan?Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

pozemek a daň

Dobrý den, do jaké skupiny pro daň z nemovitosti - pozemku by se zařadil pozemek, který je dle územního plánu vhodný pro lehkou výrobu, tedy i pro fotovoltaickou elektrárnu? Za druhé, jaký je náhled na zastavěnou plochu, je-li nosná konstrukce třeba na 800 zavrtávaných pilotách? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

náklady na reklamu

Dobrý den, je možné jako PO si za účelem propagace firmy dát do nákladů pořízení padáku s reklamou společnosti? Nebo do jaké výše mohu dát propagaci do nákladů? Děkuji za odpověď .


odpovídal(a): Redakce

převod nemovitosti

Prodala jsem bratrovi nemovitost, která bude placena formou měsíčních splátek po dobu 10-ti let (napsáno v kupní smlouvě). Chce po mě, abych zároveň udělala vklad na katastrální úřad. Co když přestane splácet a nemovitost na jeho jméno bude v katastru už vložena? Kdy se za tuto nemovitost musí zaplatit daň z převodu nemovitosti? Děkuji za odpověď. Eva