FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

povinnost platit daň

Dobry den, prosim Vas musim platit silnicni dan i v pripade, ze budu uplatnovat vydaje pausalem? Diky Vrba


odpovídal(a): Redakce

daneni pronajmu

Dobry den,koupila jsem byt v Praze a od pristiho mesice ho budu pronajimat - chtela bych ze zeptat jak je to s danemi z pronajmu - musim odvadet dane z prijmu z pronajmu, a pokud ano tak kam a jak? Jsem dlouhodobe v zahranici, tak bych nerada aby me po mem navratu cekalo nemile prekvapani v podobe financniho dluhu. (Uctovana mesicni najemni castka odpovida mesicni splatce hypotesniho uveru a poplatku spojenych s provozem bytu). Dekuji za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

danění příjmů

Dobrý den, jsem na MD mám vedlejší příjem na registraci- umělecká činnost nikoli na ŽL, pobírám nepravidelný příjem formou autorských honorářů. Chtěla bych poradit zda musím z tohoto příjmu odvádět, daně, soc. a zdrav. pojištění a zda mi nebude nějakým způsobem krácen soc příspěvek na péči o dítě do věku 3let. Předpokládaný výdělek bude činit cca 190tis za rok. Děkuji za pomoc a odpověď. PK


odpovídal(a): Redakce

stravné

Dobrý den, náš zaměstnanec byl na služební cestě od 7.30 do 13 hod. a dále týž den od 13.30 do 19.00 hod. (obě návštěvy ve stejné firmě). Z hlediska nároku na stravné dle § 163 Zák.práce se posuzuje každá cesta zvlášť, nebo se časy v jednom dni sčítají a podle součtu hodin se určí výše stravného? To samé může být i v cizině, tzn. v jeden den více služ.cest.


odpovídal(a): Redakce

způsob účtování

Dobrý den, občanské sdružení je příjemcem finanční podpory na grantový projekt EU ve výši cca 9 mil na 3 roky. Jakým způsobem povedeme účetnictví tak, aby bylo v souladu s českými zákony? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů z výher a loterií

Dobrý den, rád bych se zeptal na následující situaci týkající se daně z příjmu FO ze zahraničí: Jedná se o zdanění dle par. 10 (Ostatní příjmy), odstavec 1h) výhry v loteriích, sázkách a jiných podobných hrách a výhry z reklamních soutěží a slosování s výjimkou uvedenou v odstavci 3 písm. b) a v § 4 v kombinaci s odstavcem(4) Základem daně (dílčím základem daně) je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení. Jsou-li výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu uvedeným v odstavci 1 vyšší než příjem, k rozdílu se nepřihlíží. Plynou-li příjmy podle odstavce 1 písm. h) a ch) ze zdrojů v zahraničí, je základem daně (dílčím základem daně) příjem nesnížený o výdaje. Konkrétně uvažujme případ účasti na loterii mimo EU/EHP, kde je stanovena daň ve výši 20 %. Pro jasnost uvedu příklad - zúčastním se loterie mimo EHP, najdu tam matematickou chybu a budu systematicky vyvíjet (investiční) činnost. Během roku koupím třeba 10000 losů v hodnotě 10 milionů korun; nějaká část z nich bude vyhrávající v celkové sumě s výhrou 10,5 milionů korun. Celkově jsem tedy vyhrál a jsem reálně bohatší o 0,5 milionu korun. Následující dotaz - normální logika věci by říkala, že zdaním 0,5 milionů jako rozdíl výher a vkladů; leč zákon doslovně lze chápat, jako kdybych měl zdanit celou vyhranou částku bez ohledu na vklady (investici) - "Plynou-li příjmy podle odstavce 1 písm. h) a ch) ze zdrojů v zahraničí, je základem daně (dílčím základem daně) příjem nesnížený o výdaje.". Klíčová je tu definice slova "příjem" - v jakém smyslu je vnímán? Zdanění 0,5M jako čistého zisku by bylo pochopitelné a logické; ovšem pokud by se jednalo o zdanění opravdu každé jednotlivé dílčí výhry bez ohledu na vklad, danil bych 10,5M, daň by byla přes 2 miliony korun a tedy vysoko převyšující reálný zisk. Pokud bych to aplikoval na reálnou situaci, že zainvestuji do loterie 10M, vyhraji zpět jen 8M, takže sice 2M prodělám, ale na dani bych měl státu odvést 8M*0,2 = 1,6M korun za to, že jsem někde v zahraničí prohrál? Druhá otázka, v případě, že zákon opravdu hovoří tímto demagogickým způsobem - neodporuje to jakýmsi obecným principům ve stylu např. že daň nemůže přestahovat reálný zisk, či dokonce může stát vyžadovat zaplacení daně ze ztráty? Mnohokráte děkuji za odpověd, především pak bližší popsání slova "příjem" v tomto zákoně a za této situace.


odpovídal(a): Redakce

stravování zaměstnanců

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu v oblasti závodního stravování. Jsme výrobní společnost,která má své vlastní prostory, kde je na základě smlouvě o poskytnutí stravovacích služeb externí cateringová společnost, která zajišťuje provoz stravovacího zařízení. Za tento provoz si účtuje měsíční paušální částku plus nám ještě fakturuje obědy našich zaměstnanců, které jsou jim následně strhávány ze mzdy. Nemáme z toho tedy žádný zisk. Zařízení kantýny je majetkem výrobní společnosti. Setkala jsem se s názorem, že účtovaný paušál od cateringové společnosti a veškeré náklady jako odpisy našeho majetku v kantýně, energie atd. jsou naším nedaňovým nákladem dle § 25/1/k. K závodnímu stravování se ale vztahuje i § 24/2/j/4. Můžete mi prosím poradit jak správně nahlížet na daňovou uznatelnost těchto nákladů? Předem děkuji. J.K.


odpovídal(a): Redakce

roční zúčtování daně

Dobrý den,mám na Vás jeden dotaz.Pracovala jsem na Hpp u společnosti bezmála 9 let.Letos leden a únor jsem byla na pracovní neschopnosti z důvodu operace.Dostala jsem výpověď k 31.8.2009.Nastoupila jsem na Úřad práce,kde jsem byla registrována 6dnů a našla jsem si novou práci,kde jsem nastoupila 7.9.2009 na Hpp.Zajímalo by mě,kdo mě bude vracet vyrovnání daně a jestli mě to automaticky vypočítá paní na mzdové v novém zaměstnání,nebo budu muset sama podat daň.přiznání.Moc děkuji s pozdravem D.Chrástová


odpovídal(a): Redakce

odpočet úroků z úvěru

Dobrý den, prosím o radu. Koupila jsem si rekreační objekt k celoročnímu bydlení na hypotéku. I přestože tam bydlím, mám tam trvalé bydliště, tak si nemohu dle sdělení finančního úřadu, kde jsem místně příslušná, uplatnit odpočet úroků z daňového přiznání. Vím, že na chaty kde lidi nebylí si přirozeně uplatnit toto nelze. Ale tam kde bydlím, a banka mi poskytla hypoteční úvěr na bydlení, si snad odečíst úroky mohu, ne? Není přece rozhodující, co majitel vlastní, ale k čemu objekt používá. V bance mi potvrdili, že bych měla mít na odpočet nárok, ale že si to mám vyřídit sama. Tak jak vyřešit tuto situaci? Děkuji za pomoc. petiscino@centrum.cz


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem

Dobrý den, v jakém případě se vyplatí podnikateli, který vede účetnictví a je plátcem DPH, aby uplatňoval své výdaje paušálem? Např. pokud nemá třeba žádné výdaje? Děkuji za odpověď. Nashledanou



odpovídal(a): Redakce

danění příležitostného příjmu

Dobrý den, slyšel jsem, že mohu podat jednu fakturu ročně i bez ŽL, a to s finančním limitem 20 000 Kč. Pokud je toto pravda, z jakých předpisů si to mohu ověřit? Budu podávat daňové přiznání. Děkuji, Vaňkát


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den

Dobrý den


odpovídal(a): Redakce

pojistné studenta

Dobrý den, od října jsem začala chodit na dení studium nultého ročníku, mám statut studenta, ale nedávno jsem zjistila, že zdravotní a sociální pojištění si musím hradit sama, protože nemám stálou brigádu a ani nejsem přihlášena na pracovním úřadě. Prosím o radu, kam ho mám jít zaplatit, kolik to měsíčně je?


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, rodiče mi darují dům, nebudu tedy platit daň FÚ, ale chtěla bych vědět jaký je rozdíl mezi darem s věcným břemenem a bez věcného břemena co se týče platby daně a jestli náhodou nevíte o změně zákona na příští rok a poslední dotaz jaký je rozdíl kdybych v darovací smlouvě uvedla doživotní bydlení versus věcné břemeno pro rodiče. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

postoupení pohledávky u postupníka

Kupuji pohledávku za jinou firmou- souhrn 5-ti faktur po splatnosti. Jak se tato operace promítne v účetnictví? Je to z daňového hlediska výhodné pro moji firmu. Děkuji Sedláková


odpovídal(a): Redakce

prodej práv k družstvu a daně

Dobrý den. Prosím o radu, dědictvím byl získán družstevní byt, resp. jeho ideální polovina na jeho užívací práva, dědická daň uhrazena a následně byl druhému dědici za vyšší částku než byl znalecký posudek při dědickém řízení prodán (znalecký posudek 850 tis. za byt, 1/2 prodána za 900 tis). Jaká je daň při odprodeji a kdy se musí podat daňové přiznání. Pracovníci finančního úřadu nám sdělili, že daň zaplatíme až v následujícím roce a daň bude 15%!!! Je to skutečně tak? Moc děkuji za poskytnuté informace. S pozdravem Jarošová


odpovídal(a): Redakce

prodej práv k družstvu a daň

Dobrý den. Prosím o radu, dědictvím byl získán družstevní byt, resp. jeho ideální polovina na jeho užívací práva, dědická daň uhrazena a následně byl druhému dědici za vyšší částku než byl znalecký posudek při dědickém řízení prodán (znalecký posudek 850 tis. za byt, 1/2 prodána za 900 tis). Jaká je daň při odprodeji a kdy se musí podat daňové přiznání. Pracovníci finančního úřadu nám sdělili, že daň zaplatíme až v následujícím roce a daň bude 15%!!! Je to skutečně tak? Moc děkuji za poskytnuté informace. S pozdravem Jarošová


odpovídal(a): Redakce

SP a ZP při zahájení podnikání

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně pojištění: sociálního a zdravotního pojistění.Chtěl bych začít podníkat a nevím kam ohledně toho pojíštění mám jít aby me poradili..Předem děkuji za odpoveď


odpovídal(a): Redakce

předčasné ukončení leasingu

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: FO, vede DE, v prosinci 2008 uzavřela leasingovou smlovu na automobil. Smlouva je na 60 měsíců. FO má přání, tuto smlouvu zkrátit na 36 měsíců. Je možný tento postup, aby vše bylo v rámci zákona? Leasingová smlouva se ponechá na 60 měsíců, doba splácení 36 měsíců. VC auta 500000,--Kč, poměrná část na 12 měsíců 100 000,--Kč. Po 36 měsících je ve výdajích 300 000,--, i když je zaplacená celá hodnota leasingu. Bude předčasně ukončen leasing, v roce ukončení dodaněny všechny uplatněné leasingové výdaje, tj. 300 000,-- auto dáno do majetku a následně prodáno. Do VC auta při prodeji budou připočteny dodaněné výdaje, tj.300 000,-- a protože nebudou žádné odpisy, ZC do výdajů bude také 300 000,--Kč. Nevím, jak to bude se zbývající částkou 200 000,--Kč (výdaje připadající na zbývajících 24 měsíců, po které by měla trvat ještě leasingová smlouva), která byla zaplacená, ale nebyla rozpuštěna do výdajů.Také se připočte ke vstupní a následně zůstatkové ceně? Nebo o ni FO "přijde"? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

pojistné studenta

Dobrý den, měl bych dotaz na odvody na SP a ZP (zaměstnance i zaměstnavatele). Letos jsem na VŠ přešel z denního studia na kombinované, a začal jsem pracovat zároveň na smlouvu DPP. Chtěl bych se tak zeptat,když mi i nadále status studenta zůstává,jestli se podmínky pro odvody pro mě a zaměstnavatele mění, nebo zůstávají stejné? A musel bych platit SP a ZP kdybych při kombinovaném sudiu do práce nechodil? Předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem, Adam (22let).