FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STAVEBNÍ SPOŘENÍ

odpovídal(a): Redakce

dan z nemovitosti

mám pronajaty byt a majitelka chce abych platila dan z nemovitosti,musím to platit?


odpovídal(a): Redakce

Mimořádný vklad - překlenovací úvěr

Dobrý den, před rokem jsem refinancoval stavební spoření (ss) a díky nabídce lepšího úroku přešel k jiné stavební spořitelně. Mám za sebou první rok (ze dvou) překlenovacího úvěru. Nyní mám k dispozici cca 350000,- a zvažuji, že je v tuto chvíli vložím na spořící účet vázaný ke zmíněnému překlenovacímu úvěru. Můj dotaz zní: vyplatí se to anebo mám tyto volné prostředky na ten rok uložit někam jinam, přičemž prioritou je pro mě splacení ss. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Stavební spoření pro mladé

Dobrý den, prosím o radu.Chci založit dceři 16 let stavební spoření.Zajímalo by mě, u jaké spořitelny by to v současné době bylo nejvýhodnější,a jakou cílovou částku zvolit.Chtěla bych dceři pomoct do začátku, aby měla snadnější výchozí bod při pořizování bydlení. Mělo by to být stav.spoření s případným úvěrem nebo překlenovacím úvěrem. Nebo by bylo výhodnější, protože se samozřejmě neví, kdy bydlení bude pořizovat, dát vyšší cílovou částku, aby se mohlo popřípadě ještě dále spořit. Jelikož jsem na dceru sama, mohla bych měsíčně spořit 1200Kč. Uvažuji o Reiffeisen Bank nebo Wustenrot spoření pro mladé. Nechci udělat chybný krok. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Poradce u stavební spořitelny Wustenrot

Dobrý den, v minulosti 5.12. 2013 jsem uzavřel přes Finance media stavební spoření u stavební spořitelny Wustenrot. Převzali jste poradce a nebo si mám zvolit nového? 


odpovídal(a): Redakce

Výpověď stavebního spoření s vysokým úrokem

Dobrý den, mám smlouvu ke stavebnímu spoření, která byla uzavřena v 90. letech s nyní výhodnou úrokovou sazbou 4% a protože mám stanovenou vysokou cílovou částku, bude v platnosti po mnoho let. Každoroční vysoký úrokový výnos ze zůstatku připisovaný na můj účet k 31. 12. mi umožňuje, že nemusím na účet provádět již několik let žádný vklad a i přesto mám nárok na státní příspěvek 2 000 Kč/rok, který se mi, vzhledem ke každoročnímu připsání úroků, připisuje k zůstatku. A nyní k mému dotazu. Spořitelna mi zaslala k mému stavebnímu spoření výpověď vzhledem k pro ně již neudržitelnému vysokému úrokovému zhodnocování mého zůstatku. Po prostudování obchodních podmínek jsem zjistil, že spořitelna v dané situaci nemá zákonný výpovědní důvod ukončit mou smlouvu. V obchodních podmínkách je uvedeno, že „ … Účastník spoří formou pravidelných úložek nebo může kdykoliv složit mimořádnou úložku. Mimořádná úložka může být vázána na souhlas spořitelny…“ Mohla by stavební spořitelna považovat tento způsob spoření (bez mých aktivních vkladů) za porušení obchodních podmínek, na základě čehož by mohla odůvodnit výpověď smlouvy ? Doposud tento stav spořitelně nevadil a situaci nijak nerozporovala. Předpokládám, že úrokový výnos připsaný na konci roku byl účtován jako vklad na následující rok a proto jsem i splňoval požadavky na připsání státního příspěvku. Děkuji za odpověď ing.Brázdil František


odpovídal(a): Redakce

Bonita žadatelů o úvěr

Dobrý den, s přítelem jsme se dohodli, že si vezmeme hypotéku na dům ve výši 100% (1 500 000)u Českomoravské stavební spořitelny (mám u nich 13 let stavební spoření, v prosinci minulého roku si jej založil i přítel).S jejich finančním poradcem jsme mluvili a všechny podmínky na hypotéku splňujeme. Jsem těhotná žena na nemocenské z důvodu rizikové práce. Mám smlouvu na dobu určitou a to do dne 31.3.2015. Jenže dnes mi volali z práce, že mi smlouvu neprodlouží. Přítel má čistou měsíční mzdu 17000 plus moje rodičovská bude 7600 měsíčně. Chtěla jsem se zeptat jestli mé neprodloužení smlouvy hypotéku nezkomplikuje. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Spoření v eurech

Dobry den, mam stavebne sporeni na slovensku, ukladam tam penize jiz nekolik let(cca 50tis Kc/rok), aktualne slovensky stat prispiva 5.5%, max 66 Eur + nejake 2% uroky. Po prevodu ceskych korun na Eura je to porad celkem vyhodne sporeni. Otazka ale zni jaky bude osud eura a koruny. Co si myslite (za predpokladu ze nasporene penize chci utratit v CR v korunach), je vyhodnejsi pokracovat ve sporeni v eurech jak jsem popsal nebo spis najit nejaky jiny sporici nastroj v CR? Dekuji za odpoved!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně příspěvků na…

Dobrý den, mám dotaz ohledně příspěvků na bydlení. Dokládal jsem výši čtvrtletního příjmu za 1. čtvrtletí, tedy leden, únor a březen. Peníze mi přišly v dubnu, květnu, červnu. V květnu byla připsána další osoba na trvalé bydliště, tudíž mi přišel papír o zvýšení výše dávky. Tato zvýšená dávka byla uznána od 1.5. do 30.6., a peníze mi přišly v červnu a také v červenci, i když jsem ještě nepřiznával výši čtvrtletního příjmu za 2. čtvrtletí. Celkově mám strach, že budu muset vracet část příspěvku, až si požádám o příspěvky na další čtvrtletí. Od 1.4. pracuji a první výplatu jsem měl 10.5., poradíte? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den rada bych poprosila o radu,19.6.2014…

Dobry den rada bych poprosila o radu,19.6.2014 jsem dodělala středni školu nini čekám potomka ktereho mam na svet privest 25.9.2014 ,rada bych poprosila o radu na jakou socialni pomoc bych mela narok a jak ju ziska-popripadne jake doklady budu potrebovat.trvalej pobyt mam u rodiču,jenže snema nežiju a penize od nich nedostavam,žiju u pritele kterej podnika(ale nini jsou jeho prijmi skoro nulove),kdyby byla potreba kvuli nake socialni davce si predelat k nemu trvalej pobyt určite by to bylo možne,predem dekuju za radu


odpovídal(a): Redakce

Daně a úvěr ze stavebního spoření

Dobrý den! před 4 lety jsem uzavřel smlouvu s Liškou a čerpal úvěr na pozemek (bez ručitele). účetní v zaměstnání mě nyní informovala, že do 4 let od čerpání úvěru musím začít na pozemku stavět, jinak budu muset úvěr dodanit (nevím přesnou terminologii). Bohužel jsem tato lhůta letos uplynula a já zatím stavět nezačal - existuje možnost nějaké vyjímky, abych nemusel vracet peníze za dobu, kdy jsem si úvěr odepisoval z daní? určitě chci začít co nejdříve stavět, ale nestihl jsem to v uvedené čtyřleté lhůtě. Děkuji!



odpovídal(a): Redakce

Převod nebankovní půjčky? Dobrý den,chci se…

Převod nebankovní půjčky? Dobrý den,chci se zeptat zda jde převést půjčka z nebankovní společnosti kde se ručí nemovitostí na bankovní společnost. Výše půjčky 260 000,-Kč. Jde mi o to abych nemusel už ručit nemovitostí když mám práci a tudíž mohu ručit platem. Děkuji za odpověď. Martin J.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,mam dotaz,menim nove bydliste,kde budu…

Dobry den,mam dotaz,menim nove bydliste,kde budu mit i trvaly bydliste,ale jde o to,ze mam na stare adrese dluh za stare vyuctovani a ted mi prislo nove vyuctovani,kde mam doplatit 15 tisic,tudiz si budu zadat u majitelky o splatkovy kalendar,ale jde o to,kdyz na nove adrese budu od 1.6.2014,a ja pujdu na sstatni podporu nahlasit nove bydliste tudiz zmenu,tak jestli budou brat potaz,ze mam dluh na stare adrese a zda budou prispivat na dluh,ktery si nesu z predesleho bydliste?Jsem na materske s dcerou,u ktere budu zadat o prodlouzeni materske do ctyr let ze zdravotnich duvodu a na kterou nyni uz dva mesice dostavam i prispevek na peci ve vysi 3000 a k tomu mam i navyseni 2000 kč a materska cini 4200 kč,zda budu dostavat prispevek na bydleni,kdyz novy podnajem bude cinit celkem 5200 kč?Pridavky na dite nedostavam,ze jsem na ne nemela narok a vyzivne taky nedostavam,ponevadz jsem z jistych duvodu otce neuvedla..Dalsi dotaz je takovy,ze v novem podnajmu jsem nechala vymalovat a neni tam zadny nabytek,tudiz bych potreb nejakou skrinku pro malou na pradlo a zda muzu pozadat o prispeni jak na skrinku tak na koberec,tj. o jednorazovou pomoc?Dekuju mooc za radu..jojo


odpovídal(a): Redakce

Krátkodobá půjčka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné získat krátkodobou půjčku/úvěr ve výši 1 550 000 u korektních partnerů. Částku bych byla schopná splatit nejpozději do 3 měsíců od poskytnutí. Bohužel jsem tuto možnost nenašla na stránkách bank aj.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na bydlení

Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně příspěvku na bydlení.Žiji sama se dvěma dětmi v rodinném domě který vlastním společně se svou sestrou.Dům má tři samostatné bytové jednotky.Je vytápěný kotlem na uhlí který je umístěný ve sklepních prostorách.Mohu se zeptat,je to vytápění centrální a nebo na tuhá paliva?Zajímá mě jak vyplnit žádost,dle úřednice je to centrální vytápění.Dle mého názoru je to vytápění tuhými palivy. Doplńuji že několik let bylo bráno jako tuhá paliva,od posledního čtvrtletí jako centrál.vytápění. Ps. rozdíl je cca.2000 kč. na příspěvku. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Ukončení stavebního spoření

Dobrý den, prosím o pomoc při řešení tohoto problému: V roce 2001 jsem uzavřel staveb. spoření u SSČS, v roce 2006 jsem navýšil cílovou částku. Byl mi zároveň snížen úrok na 2%. Nyní mi z jejich strany byla doručena výpověď. Jako důvod uvádějí: Dosažením sjednané cílové částky se účel smlouvy zcela naplnil a my ji tímto ukončujeme a vypovídáme. Cílovou částku jsem přespořil. Dle VOP z roku 2000, které jsou součástí smlouvy, má SSČS uvedeno, že může vypovědět smlouvu: a)jen z důvodů vyplýv. ze zák. nebo z těchto VOP, b)v případě výkonu rozhodnutí, jehož předmětem je smlouva o staveb. spoření. Nikde jsem ve VOP z r. 2000 nenalezl, že by důvodem k výpovědi bylo dosažení, či přespoření CČ. V roce 2006 jsem nové VOP nepodepsal. Na účet staveb. spoření již delší dobu nezasílám žádné platby, ani jsem nečerpal úvěr. Prosím o radu, jak postupovat, mohu se nějak bránit? Děkuji. Budu Vám velice vděčný za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nemovitosti

Dobrý den, v roce 1998 jsme s manželem dostali darem od mé matky každý polovinu rodinného domu, který matka zdědila po své matce a následně darovala na dvě stejné poloviny nám a my zaplatili daň a domek společně opravovali a společně v něm žili do roku 2013 tedy 14let. V červnu 2013 jsem po dohodě prodala svou polovinu domu bez sepsání znaleckého posudku manželovi a v srpnu 2013 jsme byli bez soudních stání v klidu rozvedeni. V říjnu 2013 jsem koupila chatu k celoročnímu obývání a nyní k ní kupuji i přilehlé pozemky za ůčelem trvalého bydlení a vyřešení své bytové situace. Myslela jsem si když jsem nemovitost prokazatelně vlastnila a bydlela v ní prokazatelně víc než pět let, že jsem osvobozena od placení daně, když jsem navíc peníze rovněž prokazatelně použila na další bydlení. Toto si, ale nemyslí finanční ůřad v Tachově a obdržela jsem od nich 23.4.2014 upozornění, že jsem nepodala daňové přiznání z převodu nemovitosti. Na finanční ůřad jsem ihned telefonovala a paní vysvětlila jak dlouho jsem nemovitost vlastnila, že jsem jí mohla prodat komukoliv, že se cítím být od daně osvobozena a že peníze byly prokazatelně použity pro mé další bydlení. Toto však ůřednice patrně odmítla pochopit prý musím daň zaplatit a dodat ještě opis kupní smlouvy tu nemám jen darovací od matky a ještě chtěla platný znalecký posudek, který jsme s manželem nevypracovali prodej mojí poloviny manželovi byl jen věcí naší vzájemné dohody. Kde je tedy pravda a jak mám dále postupovat za odpověď předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za předčasné splacení

Dobrý den, chci se zeptat, jak se může účastník stavebního spoření, který chce předčasně splatit překlenovací úvěr bránit proti neoprávněným poplatkům za mimořádně splacený úvěr. Průtahy s vyčíslením zůstatku vlastně brání refinancování takového úvěru. Co se týká pokut, tak ve smlouvě čl.I se píše - klient není povinen platit MPSS úhradu za předčasné splacení úvěru. VÚP ze dne 1.3.2008, které jsou součástí smlouvy v čl.1 bod 3 se uvádí mimo jiné - V případě rozporu mezi zněním VÚP a smlouvou o úvěru má přednost znění obsažené ve smlouvě o úvěru. Domnívám se, že MPSS nemůže uplatňovat dle smlouvy o úvěru sankce za předčasné splacení. Dá se někde uplatnit stížnost na takový způsob jednání s klienty? Předem děkuji za odpověď. MU


odpovídal(a): Redakce

Dotaz: Žiju v RD na hypotéku, kterou mám napůl s…

Dotaz: Žiju v RD na hypotéku, kterou mám napůl s bývalou přítelkyní. Hypotéku od začátku hradím sám, bývalá přítelkyně byla na mateřské. Nyní se i s dítětem odstěhovala a žije se ženou. Nezvládám platit hypotéku a alimenty. Rodiče bývalé přítelkyně nějaké finance do domku vložili a nyní chtějí vše po mě. Nabízejí převzít hypotéku s tím, že by RD byl psán na mého syna, oni v RD měli věcné břemeno dožití a mě nic nevyplatí. Je zde i varianta prodeje RD ale s tím bývalá přítelkyně nebude souhlasit, pokud by veškeré peníze z prodeje, které po uhrazení hypotéky zbydou, nešly jejím rodičům. Vhledem k tomu, že jsem na placení sám a situace je již pro mě neúnosná, jsem okolnostmi tlačen se podvolit a RD s hypotékou bez náhrady přenechat. Existuje takové řešení, abych skoro v padesáti nezačínal od nuly? Do RD jsem vložil skoro milión (hotovost+splátky hypotéky). Děkuji. Milan m.s.69@centrum.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych radu pro kamarádku.…

Dobrý den, potřebovala bych radu pro kamarádku. Má byt v pronájmu, našla si přítele a chtěla by aby se k ní nastěhoval. Zároveň příspěvek na bydlení. Přítel má dohodu o provedení práce až do prosince tohoto roku a trvalé bydliště na úřadě. Jak má v tomto případě postupovat? Musí si i její přítel změnit trvalé bydliště ikdyž bude jen v okruhu společně posuzovaných osob? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před lety jsem darovala synovi vyšší…

Dobrý den, před lety jsem darovala synovi vyšší částku peněz a byla sepsána darovací smlouva,kde je uvedeno, že tuto částku použije na koupi bytu do osobního vlastnictví (byt kupovali spolu s manželkou, oba jsou spoluvlastníky). V případě rozvodu a prodeje bytu má syn nárok na penize, které do něj vložil z tohoto daru ? Prý se podle nového Obč.z. dary po 3 letech promlčují, ale předpokládám, že se to týká nově sepsaných smluv, tj. po 1.1.214 ? Děkuji.