FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPLÁCENÍ ÚVĚRU

odpovídal(a): Redakce

Refinancování hypotéky

Dobrý den, přibližně za 19 měsíců mi končí fixace mé hypotéky, přes finančního poradce jsem si na částku ve výši 2 090 000 Kč dohodl úrok 2,59% na dobu 7 let, samozřejmě u konkurenční banky, chtěl bych se tedy dotázat na Váš názor ve věci, zda mám ještě vyčkat na ukončení první fixace, nebo již nyní uzavřít novou smlouvu za uvedených podmínek. Je mi jasné, že nemůžete odhadnout, jaká situace bude za 19 měsíců, ale zajímalo by mě, jak by jste k této situaci přistupovali na mém místě. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Bonita spoludlužníka u hypotéky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - s přítelem plánujeme převzít refinancovanou hypotéku na dům. Přítel sám na hypotéku nedosáhne, do hypotéky by musel ještě někdo vstoupit, což se očekává ode mne. Příjem mám vyšší než přítel (přes 20.000,- čistého), na účtu mám však čerpaný kontokorent do výše 30 tisíc. Je to asi rok zpět, co mi přišly dva platební příkazy na nezaplacené pojištění - jedno povinné ručení a druhé pojištění zodpovědnosti - obojí částky okolo 1.500,- korun. Zřizovala mi to tenkrát známá s tím, že pokud ho nebudu chtít, smlouvu neodešle - odeslala obě a já žila v domnění, že nic nemám. Samozřejmě jsem z tohoto poučena do budoucna. Chci se tedy zeptat, jaká by byla šance na získání hypotéky a zda by byla posuzována i moje bonita, pokud žijeme v jedné domácnosti a žijeme z obou příjmů. Šla by varianta taková, že žadatelem by byl pouze přítel, i dům by byl na přítele a řešil by se pouze můj příjem jako zdroj na posouzení bonity? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Výpověď hypotéky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu vypovědět již podepsanou hypoteční smlouvu? Žádné peníze jsem ještě nečerpala. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Volba úvěru

Dobrý den, řešíme s manželkou problém ohledně bydlení. Bydlíme v rodinném domě u manželčiny matky. Matka má na dům překlenovací úvěr u Wüstenroot. My bychom chtěli dům přepsat na nás a převzít její dluh. Bylo nám ale řečeno, že je poměrně složité aby tchyni Wüstenrotu vůbec pustil a šel na nás dům přepsat. Poradkyní nám byly nabídnuty v podstatě 2 možnosti, jak tuto situaci řešit. Tchyně má překlenovací úvěr na 900 000,- s tím, že má 140 000,- již naspořeno na spoření. (splácí cca 7 let) Za 3 roky by měl skončit klasický překlenovák (měl by být 10 let) a přejít na klasický úvěr, který by splácela ještě dalších 16 let. Pokud by chtěla od Wüstenroot odejít, musela by zaplatit navíc pokutu 200 000,-. Naše možné řešení: 1) Dlužná částka 760 000,- by se navýšila o 500 000,- která by se využila na rekonstrukci domu a za těchto podmínek by překleonovák přešel v hypotéku u Wüstenroot. 2) Matka by darovala dům manželce, tím by ji Wüstenroot uvolnil, ale s pokutou 200 000,- a my bychom přešli k jiné bance, kde bychom si vzali hypotéku na 760 000,- + 200 000,- pokuta. Ještě byla ve hře možnost, že by nám tchyně dum prodala, ale to by bylo prý finančně méně výhodné než druhá možnost. Ještě nás napadla možnost, že bychom počkali ty 3 roky do konce překlenovacího úvěru a pak by ji již Wüstenroot mohl pustit bez pokuty. Jde nám především o to zaplatit co nejméně a např. u možnosti 1) se nám nechce brát navíc 500 000,- (přestože by se peníze použily na rekonstrukci - kterou ale nutně nepotřebujeme). U druhé možnosti bychom zase museli zaplatit pokutu 200 000,-. Potřebujeme poradit, která možnost bude pro nás nejvýhodnější resp. zda neexistuje ještě nějaká další. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Převedení hypotéky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na následující věc. Máme s manželem hypotéku ve výši 2880000 kč, kterou jsme si brali před 2 lety. V současné době uvažujeme o rozvodu. Manžel dům nechce ale já bych o něj nerada přišla. Můj příjem je 28 000 hrubého a hypotéka činí 13 500 Kč + poplatky jsou cca 2000. Je možné, ale byla celá hypotéka převedena jen na mě, nebo alespoň, že by v hypotéce byl manžel vyměněn za mou matku (je jí 59 let)? Nebo je nějaká další možnost, abych o dům nepřišla, protože prodávat ho nechci. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přefinancování hypotéky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je pravda, že přefinancovat hypoteční úvěr jde jen jednou, po dalším si nelze odečíst úroky z úvěru. Děkuji Jurčík


odpovídal(a): Redakce

Převod hypotéky

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat co je potřeba k přepisu hypotéky na bydlení? Co je třeba k tomu doložit aby se přepsala hypotéka a vše se povedlo napoprvé. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Spotřebitelské úvěry - příjem ze zahraničí

Dobrý den, mám otázku ohledně spotřebitelských úvěrech. Znáte důvod proč české banky neposkytují spotřebitelské úvěry pro klienty, kteří mají příjem ze zahraničí. Předem děkuji za odpověď. T. M.


odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků z hypotéky

Dobrý den, v minulém roce jsme od leden-říjen spláceli hypotéku bytu ve kterém jsme bydleli. Byt jsme však prodali, ukončili hypotéku a listopad-prosinec již platili novou na nový byt v jiném kraji. Bohužel při přiznání daně a odečtu úroků mě bylo na FU řečeno, že tu první hypotéku (leden-říjen) si nemohu odečíst, neboť netrvala celé řádné zdaňovací období 2014. Prý by to mělo platit paušálně pro všechny hypotéky ukončené v průběhu daného roku..! Je pro mne zvláštní, že začínající hyp. listopad-prosinec jsem odečíst mohl. Připomínám, že obě nemovitosti byly pro koupeny za účelem bytových potřeb. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Refinancování hypotéky

Dobrý den, Ráda bych si vás dovolila požádat o radu. Od roku 2002 mám hypotéku u Hypoteční banky (na 20 let). Zafixována zatím byla na 5, 3, 5 let. Ještě mi zbývá 7 let (v bytě bydlí babička a platí naše rodina). Teď platíme 2.600,-/m (úroky bance) + 9.000,-/3m (jistina 700.000,- u Metlife pojišťovny – kapitálové životní pojištění). Zdálo by se to málo, ale já si platím svůj nájem a rodiče jsou už v důchodu a babička platí v bytě pouze služby… Chtěla bych se vás zeptat, jestli by se moje hypotéka dala přesunout jinam, kde jsou lepší úroky (od začátku jsou to nad 5,5 % p.a.). Nevím, jestli náhodou nejsme v téhle situaci ukotveni na celých 20 let kvůli té pevné pojistce. Psala jsem tam v pondělí a zatím mám čekat na odpověď, že toho mají hodně… Změna fixace je v červnu a na přelomu dubna a května mi posílají z banky dopis s navrhovanou úrokovou sazbou. Zřejmě to hlavně záleží na té pojistce u Metlife. Rozbourat tím hypotéku není asi jednoduché a hlavně dostávám každý rok slevu na daních… Předem vám moc děkuji za čas a radu! S pozdravem Kateřina Simonová



odpovídal(a): Redakce

Informace k hypotéce

Dobry den, mam dotaz. Formalne zadaji o hypoteku oba manzele, nicmene ve skutecnosti je hypoteka vedena na jednoho z nich, ktery splaci. Muze druhy z manzelu ziskat samostatne informace od banky o tom, zda jsou splatky v poradku a dalsi informace o hypotece, nebo u toho musi byt oba nebo ten hlavni -platce-? Dekuji Karel Hrubisek


odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků z hypotéky

Dobrý den, potřeboval bych radu ohledně odpočtu daní ze zaplacených úroků z hypotéky. Do poloviny roku 2014 jsem měl jednu hypotéku na garsonku, ve které jsem bydlel a uplatňoval jsem si i odpočet daní. V půlce roku jsem se přestěhoval do nového bytu, na který jsem si vzal další HÚ. Rád bych se zeptal, jestli mohu uplatnit za rok 2014 odpočet ze dvou hypoték, které se nepřekrývají (tj. ze starého bytu za první polovinu roku a z nového bytu za druhou polovinu roku). Děkuji za odpověď. J.S.


odpovídal(a): Redakce

Splátky hypotéky

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Mí rodiče (63 otec+59let matka v invalidním důchodu) si vzali před 4 lety hypotéku a úvěr ze stavebního spoření na RD. Měsíční splátky činí cca 40.000,-/měsíčně. Nyní se otec dozvěděl, že za půl roku mu bude u zaměstnavatele ukončena pracovní smlouva. Tudíž mu zůstane jen starobní důchod, jímž splátku úvěrů nepokryje. Mohu přistoupit jako spoludlužník a lze prodloužit dobu splatnosti u obou úvěrů? Nebo raději si vzít úvěr na sebe, ale nejsem spoluvlastníkem dotčené nemovitosti, ani jiné. Mám sourozence, tudíž přepis nemovitosti na mne je nemyslitelný. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Kontrola platební morálky

Dobrý den s bývalým přítelem jsme si brali účelový úvěr v bance na koupi bytu. Za tento dluh jsem se musela zaručit. Jsem tedy ručitelem. Chtěla bych se zeptat, zda když příjdu do banky, budu se moci podívat na platební morálku nebo zjistím nějak, zda je vše placeno v pořádku a tak jak má? Nebo mi zbývá jen čekat a modlit se, aby expřítel vše platil. Ještě bych se chtěla zeptat, zda když dojde k uhrazení zbývající částky ze strany expřítele, zda mi dá banka nějak vědět, že ručitelství končí, popř. zda si takovýto dokument mohu vyžádat. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na oblast…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na oblast postupného čerpání hypotéky. Jen zkráceně, abych nezdržoval: Pro rekonstrukci domu budu potřebovat hypotéku, kterou budu muset čerpat postupně. Banky se ohánějí termínem, že po dobu čerpání platím pouze úroky z vyčerpané částky. A toho se týká moje otázka: Tím že splácím pouze úroky z vyčerpané částky - nesplácím vůbec jistinu. Co se tedy s těmito penězi, které za (řekněme 1 rok) zaplatím děje? Jsou to peníze, které jsem vyhodil jen tak nebo se mi o ně již snížil celkový úrok... Resp.: platí tedy, že pokud vyčerpám hypotéku dříve - celkové náklady budou nižší? Může to být vysoká částka a nikde jsem na toto nenašel odpověď. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Roman Dolejš


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka a mateřská

Dobrý den, v říjnu 2013 jsem uzařela smlouvu o hypotečním úvěru u ČS, na 30 let a fixací na 5 let. V únoru 2014 jsem zjistila že jsem těhotná, hypoteku zatím řádně splácím, ale zajímalo by mě, zda existuje nějaká šance alespoň dočasně snížit splátky (po dobu mateřské, resp. rodičovské). Vím že nejlepší je zeptat se přímo v ČS, ale ráda bych alespoň rámcově věděla zda existuje nějaké "běžné" řešení podobných situací, určitě nejsem jediná kdo se do takové situace dostal a chtěla bych být na jednání v ČS trochu připravená, aby mě rovnou neodbyli. Moc děkuji za odpověď, Kateřina


odpovídal(a): Redakce

Úvěr a jeho zajištění

Vlastním nemovitost zapsanou v katastru v hodnotě asi 650000, mohu ji využít pro zástavu k úvěru ve výši asi 400000 a zároveň ji pronajímat. Jaká by byla výše měsíční splátky pokud by byl úvěr uzavřen na 10 let. Mohu poskytnou ještě další formu jištění, ale nechci ji zveřejnit.


odpovídal(a): Redakce

Fond oprav

Dobrý den po rozvodu bývalá žena odešla bydlet k rodičům a já stále bydlím v našem bytě . Dohoda zněla tak že bývalou ženu vyplatím dle dohody a byt si ponechám . Bývalá žena zde má stále trvalý pobyt a je spoluvlastníkem bytové jednotky . společenství vlastníků si vzalo hypotéku na rekonstrukci celého domu . Byla udělána kompletní fasáda a výměna oken , tedy na bytové jednotce je dluh který se hradí zvýšeným poplatkem do fondu oprav . Musí bývalá manželka také nějak přispívat do fondu oprav ? přece jen je stále spolumajitelka jednotky i když jí aktivně nevyužívá .


odpovídal(a): Redakce

Refinancování a doba fixace

Dobry den. Muj dotaz zni? Jestli jjde refinancovat hypoteka u jine banky,pokud je doba fixace na celou dobu splaceni? Tj.30let? A nebo jestli banka muze nabidnout lepsi podminky? Nebo jak byste postupoval? Ja mam byt po rodicich ve meste,kde chceme zit. A muj manzel,driv nez jsme se poznali koupil byt na vesnici v dobe nez prisla krize. Cili za dost vysoky urok,co ma bohuzel fixovany na celou dobu splaceni. Je nejake vychodisko? Mockrat vam dekuji na odpoved!


odpovídal(a): Redakce

Splacení hypotéky

Dobrý den,máme překlenovací uvěr ze stav.spoř.,nyní máme peníze na doplacení jak je nejlepší postupovat?Uvěr máme od Raiff.Uvěr byl na 1050000 a splaceno máme již 800tis.Děkuji za info