FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA SPLÁCENÍ ÚVĚRU

odpovídal(a): Redakce

Dobry den, uzavrela jsem hypotecni uver na…

Dobry den, uzavrela jsem hypotecni uver na 1400000. Mesicne splacim 6487 KC a mam to fixnute na 5 let u Ceske sporitelny. Zajimalo by me jaky je pomer splatka kapitalu vs. urokova mzda neboli jaka bude dluzna castka po ukonceni fixace 5 let, pokud bych uver chtela zcela splatit. Kde je mozne takovou informaci nalezt a muze mi nekdo pripadne poradit. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Refinancování mimo dobu fixace

Dobry den, mam dotaz ohledne prefinancovani hypoteky. Dlouhodobe ziji v zahranici a kvuli vlastni blbosti mi unikla jedna naprosto zasadni vec, kvuli ktere je mi ted do place. V cervenci 2013 mi vyprsela petileta fixace na 5.44% v ramci me hypoteky na nemovitost ve vysi 2.800.000 Kc a prestoze jsem dlouho cekala na vhodny momement na prefinancovani, uvedomila jsem si to az ted kdy je pozde. Existuje jakakoli moznost prefinancovani nyni nebo v blizke dobe? Jakakoli mala sance na lepsi urok? Mockrat diky, MH.



odpovídal(a): Redakce

Výše úroku u hypotéky

dobry den ja bych se chtela zeptat chceme refinancovat hypoteku ale v obdoby kdy nam skonči fixace mneli jsme to zafixovane na 10 let mne by zajimalo kolik budu platit kdyby chtela vyplatit zvyšok hypoteky jak nam to vypočitaji jestli s uroky nebo bez když nam chodej vypisi furt dlužime strašne moc protože platime jenom uroky platime mnesične 10500kč a brali jsme 100 procent 1 800 000kč na 30 let a v obdoby refinancovani budeme mit za sebou 13 let placeni


odpovídal(a): Redakce

Odpočet úroků z úvěru

Odpočet úroků z úvěru: Dobrý den, v letošním roce jsem si pořídíla družstevní byt, jehož koupi jsem financovala hypotečním úvěrem. V bytě mám nahlášený trvalý pobyt a na začátku příštího roku by mělo dojít k převodu do osobního vlastnictví. Jako další účastníci jsou ve smlouvě uvedeni moji rodiče. Mohu si při ročním zúčtování uplatnit částku zaplacených úroků? Rodiče mi podepíší prohlášení, že si úroky uplatňovat nebudou. Potřebuji k tomu kromě potvrzení o zaplacených úrocích od banky a prohlášení od rodičů ještě nějaké další dokumenty. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zástavní právo

Dobrý den. Refinancuji úvěr ze stavebního spoření (pyramida-řádný úvěr). V katastru mám uvedeno zástavní právo neboli současnou banku a po refinancování by mělo dojít k výmazu a nová banka bude logicky uvedena v sekci Zástavní právo. Pokud budu vše řádně platit dojde k splacení u nové banky k 30.6.2021 (stejně by tomu bylo i u pyramidy). Ve smlouvě u nové banky, (česká spořitelna) je ovšem uvedeno zástavní právo o pět let delší neboli 30.6.2026. Dle banky je doba 5let prodloužena ze zákona a pokud řádně doplatím zruší banka zástavní právo k 30.6.2021. Je tomu skutečně tak ? Nebo takovou smlouvu nemám podepisovat? Děkuji moc za radu či pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Refinancování hypotéky

Dobrý den, refinancuji hypo a stávající banka mi nabízí snížení úrokové sazby, ale na částku, která byla před 5 lety. Tzn. aktuální dluh je 2mil., ale banka si chce účtovat úrok z 2,5mil (původní poskytnutá částka).Mají na to vůbec právo? Díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Změna podmínek smlouvy

Dobrý den, mám hypotéku a banka mi zaslal dopis, kde mě informuje o změně podmínek, údajně z důvodu nabytí platnosti nového občanského zákoníku k 1.1.2014. Můžu odstoupit od smlouvy o HÚ bez sankcí za předčasné splacení? Co to má být za změnu? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Refinancování hypotéky

Končí mi termín fixace hypotéka a stávající banka (LBBW) mi daal novou nabídku na další fixační období. Nabídka vypadá pěkně, mají zde ale uvedenou 1 větu, kterou si nejsem jist: "Máte možnost učinit ke dni refixace mimořádnou splátku do výše max. 20% zbývající jistiny." Pokud to chápu dobře, tak mi vlastně do budoucna chtějí zabránit v refinancování této hypotéky - jelikož při refinancování doplatím celou zbývající jistinu. Mají vůbec na takovýto požadavek právo? Myslel jsem, že možnost refinancování hypotéka je daná někdy přímo v zákoně/vyhlášce?


odpovídal(a): Redakce

Investice do nemovitosti

Dobrý den, jsem vlastníkem nemovitosti (RD) a mám na ni HÚ. Plánují koupi bytu a pronajímat jej. Banka požaduje doložení příjmu, ručit budu novou nemovitostí. Teď můj dotaz: můžu poté koupit další byt (opět jako investici a pronajímat) a do příjmů zahrnout i výnosy z prvního bytu a poté další byt a pronajímat a další byt atd.? Jak k tomu banky přistupují? Potřebuji k tomu živnostenské oprávnění? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemovitost v exekuci

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda jde si vzít hypotéku na nemovitost na kterou je udělané zástavní právo (exekuce,exekuce ale není ve výši hodnoty nemovitosti. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Hypotéka s dotací a poplatky

Dobry den, pred 4mi lety jsem si sjednala hypoteku a k ni moznost statni dotace bydleni pro mlade v podobe dotovani casti urokove sazby. Zacatkem letosniho roku mi koncila fixace a podepsala jsem zmenu urokove sazby, ktera je nizsi a proto statni dotaci necerpam. Ale banka si i nadale uctuje poplatky za spravu teto dotace, i kdyz k nicemu nedochazi. Vzhledem k odpovedi me banky na tuto situaci, se chci zeptat, zda mate nejakou informaci o tom, jak to v budoucnu bude s pripadnym cerpanim teto dotace? Dojde ke zruseni nebo bude smlouva platna do konce splatnosti uveru? Mate nejakou radu? chci se jen ujistit, abych vedela, ci smlouvu vypovedet, abych nemusela bance platit poplatky zbytecne. Dekuji Vam za odpoved s pozddravem a pranim hezkeho dne kristyna hyblova


odpovídal(a): Redakce

Refinancování hypotéky v době mateřské

Dobrý den. Nějakou dobu mám (jenom ja) hypotéku a budu ji chtít refinancovat, jenže budu na mateřské. Na 2 roky cca 9000. Teď platím měsíčne na hypo 6500. 6500 bych chtěla platit i po dobu mateřské. Je to možné? Jak budou banky reagovat na to že v době refi. budu na mateřské? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Splacení hypotéky bez poplatku

Prosím o informaci kde se v dokumentech Wüstenrotu nachází podmínka: "U Wüstenrot se vyhneme platbě za mimořádnou splátku v případě splacení části úvěru nad 70 % hodnoty zastavené nemovitosti." Tuto informaci jste uvedli 04.03.2013 v "Mimořádná splátka hypotéky: Jak se vyhnout poplatku" http://www.finance.cz/zpravy/finance/381500-mimoradna-splatka-hypoteky-jak-se-vyhnout-poplatku-/ Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka s dlouhou dobou fixace

Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné refinancovat hypotéku, když máme fixaci úroků na 25 let.Nebo jestli jde nějakým způsobem snížit dobu fixace. Děkuji za odpověď. Lucie


odpovídal(a): Redakce

Výpočet splátky hypotéky s variabilní sazbou

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se počítají splátky u hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. Vím že se každý měsíc mění a odvíjí se od aktuálního PRIBORU. V tomto případě pro jeden měsíc. Pro příklad výše úvěru 2 000 000,- Kč. Roční marže banky 2.0% p.a. a aktuální 1M PRIBOR je nyní 0,31. Kolik by dle informací měla činit aktuální měsíční splátka a jak by měl vypadat její výpočet? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na splacení úvěru

Dobrý den, vzal jsem si půjčku 150 000 na sedm let,když jsem se stěhoval z domu do pronájmu abych se osamostatnil. Splátky 2555/měs. financoval jsem tak nějaké vybavení do bytu + splacení půjčky mé matky. Problém je v tom, že ted platím 7000 nájem + úvěr, jídlo a další výdaje jako je penzijní připojištění, úrazové, telefon atd a celkově se mé výdaje vyšplhají na nějakých 15000/ měs. a vzhledem k tomu, že mám ted trosku nejistotu v práci, tak se bojím, že bych při případné ztrátě zaměstnání nesehnal již tak placenou jako mám ted (cca 17500). Tedk me otazce: Zajímalo by mě, jestli můžu nějakým způsobem dosáhnout na hypotéku cca 1-1,2 mil. a zárověň ji nějak sloučit s tím úvěrem, za který platím 2555/měs., když nemám žádné úspory, nemovitost ani spolužadatele nebo jestli moje jediná možnost je jít do levnějšího bydlení s nějakým spolubydlícím do bytu napůl, založit stavební spoření a čekat do třiceti než splatím půjčku a dostanu hypotéku. Vím, že ten úvěr nebyla šťastná volba, ale bohužel kvůli složité rodinné situaci to byla bohužel jediná možnost. Děkuj moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet úroku

Dobrý den, mám dotaz týkající se hypoteční kalkulačky. Na příkladu půjčky 1 000 000Kč s fixací na 5 let a dobou splácení 8 let mi vyskočí nejlepší nabídka od LBBW Bank s p.a. 2,73% a měsíční splátkou 11 607Kč ostatní platby 0Kč. Když si spočítám splátky tak 8 * 12 = 96 a 96 * 11 607 = 1 114 272 vyjde mi tedy, že přeplatím 114 272 Kč. Chci se zeptat počítám správně? Nějak mi v tom nesedí ten úrok 2,73% z 1 000 000 je 27 300 když budu počítat 8* 27 300 = 218 400 Kč, ( a to ještě doufám že si stejným úrokem zafixuju i zbývající 3 roky splácení), nevím proč ty čísla jsou různé chci se zeptat, jak si můžu spočítat kolik opravdu přeplatím. Děkuji Jirkovský.


odpovídal(a): Redakce

Refinancování v průběhu doby fixace

Dobrý den, Před lety jsem uzavřel hypoteční úvěr. Jednalo se o 100%ní úvěr a výše úrokové sazby je 5.19% a doba fixace je ještě na tři roky. Vyplatí se refinancování smlouvy v době fixace s pokutou? Co byste doporučovali? A u jaké společnosti nejlépe případný refinanc provést?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den :-) prosim o radu ! mame byt tu v…

Dobry den :-) prosim o radu ! mame byt tu v čechach a mame hypoteku v hypotečnej banke 1900000 ,ktoru platime už 6 rok skoro ,hypoteku mame na 30 rokou tak zostava ešte 25 rokou približne ,urok je 4,30 nejak a fyxaciu mame na 1 rok.ja len potrebujem vediet ked ho chceme predat a teraz mame zaplatit banke 1800000 či sa to kupujucemu oplati viac refinancovat ,alebo prevziat a pokračovat v uvere dalej .prosim vas kolko rokov sa na hypoteke splacaju len tie uroky? je pravda že aj ked bude vyška bytu drahšia tak o 100000 ako su ceny na trhu aj tak by sa oplatilo tu hypoteku prevziat ? dakujem za radu :-)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jak…

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jak postupovat v případě prodeje domu s hypotékou? Kupující by chtěl převzít hypotéku ve výši 2,1 mil, já budu po něm chtít ještě doplatit 900000 Kč.. Budeme tedy uzavírat kupní smlouvu na 2,1 mil nnebo 900000 Kč? Jaký je postup co se týká katastru, daní apod.? Děkuji za odpověď.