FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Práce přesčas

Mám pružnou pracovní dobu.Mé směny nejsou každý den stejně dlouhé, řídí se potřebou zaměstnavatele, ale každý den jsem na pracovišti v době základní pracovní doby,t.j.8-14 hod. I přesto mě během čtyřtýdenního vyrovnávacího období vzniknou hodiny "navíc". Jde mi o čerpání těchto hodin. Mohu například 8 hodin vyčerpat vcelku v jeden den nebo dle zaměstnavatele pouze v době volitelné prac. doby, t.j. denně mezi 7-8 a 14-15?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dlužná mzda

Dobrý den.U firmy pracuji dva roky na trvalý pracovní poměr se smlouvou na dobu neurčitou.Pro neuvážené rozhodnutí se majitel firmy dostal do platební neschopnosti a dluží mi výplatu a poslední dva měsíce.Nutí mě k rozvázání pracovního poměru dohodou k 31.3.09. Jakým způsobem mohu vymáhat dlužnou částku a přiznání odstupného.Jaký je termín výplaty odstupného.Majitel je bez jakýchkoliv fin. prostřeků a má jen nemovitý majetek s minimálním vybavením.Děkuji Václav Jirásek.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám sjednané životní pojištění dle…

Dobrý den,mám sjednané životní pojištění dle KZP13 u ČSOB, které platím ročně.24.2.09 jsem podala výpověď smlouvy a 1.3.09 mi započalo nové pojistné období. Z ČSOB mi odpověděli že dle &800 odst.1 obč.zák.pojištění zanikne s 6-týdenní výpovědní lhůtou ke dni 1.3.2010 s výplatou odbytného, ze kterého mi prý strhnou rizikové pojistné, pokud sama nezaplatím zase za celé roční pojistné období. Musím opravdu zaplatit za celý rok a co moje výpověď, je neplatná? Mám ji podat znovu, alespoň 6 týdnů před 1.3.2010, nebo mám spoléhat na to, že už tam moji výpověď mají a tudíž jen čekat, jestli mi něco z toho odbytného (smlouva uzavřena 28.2.03) po odečtení všech poplatků pošlou?Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod obchodního podílu

V naší společnosti s.r.o. je celkem 14 společníků, společnská smlouva ukládá že k převodu obchodního podílu na jiného nabyvatele je zapotřebí souhlas 2/3 všech společníků. Můj dotaz je, když toto proběhne na valné hromadě zda je zapotřebí přítomnost notáře na této valné hromadě. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Čerpání dovolené

Dobrý den.Prosím o radu na můj problém. Pracuji u nejmenované firmy 2 roky,z r.2007 mám ještě nevyčerpanou dovolenou,ze které jsem si hned v lednu 08 vybrala 3 dny(za r.2007 zbývají ještě 4,5 dne).Od 5.2.2008-2.5.2008 jsem byla v prac. neschopnosti, od3.5.2008-15.11.2008 jsem byla na MD, 16.11.2008 jsem na rodičovské dovolené. Dne 19.12.2008 jsem zažádala o poskytnutí dovolené - tzn. žádost bezprostředně nenavazuje na mateřskou dovolenou. Jak je to prosím v takovémto případě s nárokem na dovolenou- na kolik dní mám nárok (z 20ti zaměstnavatelem poskytovaných a skutečně mi ta z r.2007 propadá?).Je nutné o dovolenou zažádat písemně? Může mi zaměstnavatel čerpání a následné proplacení zamítnout?Pokud bych přerušila RD a požádala o dovolenou,může zaměstnavatel zamítnout?-Nemáme spolu nyní dobré vztahy.Případně kdy musí dojít k čerpání a následnému proplacení dovolené za r. 2008. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr

Dobrý den, mužu-li pracovat na plný úvazek u dvou zaměstnavatelu?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájemní vztahy

Dobrý den. V obytném domě je 6 bytových jednotek. Mimo byty t.j. ve sklepě jsou 2 plynové kotle pro vytápění oněch 6 bytových jednotek. Když plyn. kotle nejsou součástí bytu, může pronajímatel účtovat nájemníkům čištění kotlů, seřízení apod. A jakou roli hraje částka do 300 Kč, viz drobné opravy které hradí nájemce. Děkuji za odpověď. Tom John


odpovídal(a): Redakce

Smlouva o dílo

Dobrý den, budu jako živnostník uzavírat smlouvu o dílo s organizační složkou obce - domovem důchodců. Zajímalo by mě, jestli to musí být sepsáno podle občanského nebo obchodního zákoníku, nebo je to jedno, případně v čem spočívá hlavní rozdíl. Děkuji. R. Dostál


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výběrové řízení

Již několik let pracuji na živnostenský list v lese. Na zimu jsem evidovaná na ÚP a z tohoto důvodu mám pozastavenou živnost. Mohu se v této době zúčastnit výběrového řízení (veřejná zakázka), které je od letošního roku nutné, aby člověk práci v lese vůbec získal? Jde mi o právní platnost respektive jesli může výsledky výběrového řízení někdo napadnout z důvodu toho, že mám přerušenou živnost. V době fyzického výkonu práce bude samozřejmě již živnost obnovena. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Uzavírání smluv

Dobrý den, dotazuji se na podpisovou oprávněnost. Podle organizačního řádu, podpisového řádu a dalších oprávněních .. a dalších vnitřních dokumentů zastupuje nepřítomného ředitele v plném rozsahu náměstek. Byla sjednána konkrétní smlouva na stavební práce ve značném finančním rozsahu a ve smlouvě je kromě jiného uvedeno, že oprávněnnou osobou za objednavatele je ředitel x.y. V dalším ujednání jsou podmínky, že smlouvu lze měnit pouze písemnými dodatky odsouhlasenými oběma stranami a podepsané oprávněnými osobami. Došlo ke změnám-dodatkům Smlouvy, které za objednavatele podepsal náměstek. Jsou dodatky platné? Stačilo by ke Smlouvě připojit doklady, že ředitele zastupuje v plném rozsahu... případně zmocnění, pověření plnou mocí...a dodatky by byly platné? Předem děkuji. Ivan



odpovídal(a): Redakce

Trvalý pobyt

Dobry den, mam u sveho expritele { rozesel se se mnou pred 3 tydny] trvale bydliste na jizni morave v rodinnem domku {patri jemu, zdeldil ho], ja nyni za tri tydny se vracim do CR jelikoz jsem ted rok byla jako aupair v cizine po rozchodu po nem pozaduji vratit ve splatkach 50 000kc, ktere jsem investovala do opravy domu, jeste nez jsem odjela do zahranici. Bohuzel nema zadne doklady a uctenky o zaplaceni staveb. materialu a nabytku apod. Expritel mi nechce 50 000splatit a dokonce pozaduje po me abych mu splatila inkasa za celou dobu {rok} co jsem odhlasena z CR a delala jsem v Anglii aupair, jsem povinna mu za ten rok meho pobytu v cizine spaltit inkasa? mam pravo po nem vyzadovat zpet tech 50 000kc, ustni domluva je bezvychodna. Je on mi po rozchodu zajistit nahradni ubytovani? Kdyz se vratim za 3 tydny domu zatim nemam novou praci ani penize ajedine co mam je jistota trvaleho bydliste u nej na jizni morave. Pokud si najdu sama nove bydleni v Cechach mohu si ponechat v obcanskem prukazu jeho trvale {tedy jeste take moje trvale bydliste na Morave] i kdyz bych uz bydlela jinde v cechach? A budu tak povinna mu presto splacet inkasa mesicne i kdyz tam uz fyzicky bydlet nebudu, jen v obcanskem prukazu bych mela stale to stejne trvale bydliste na Morave? Dekuji za odpovedi. Hanka rufisek@seznam.cz


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní neschopnost, ukončení prac. poměru

Hezký den, mám organizaci s pěti zaměstnanci. Jeden zaměstnanec je od 19.12.2008 v PN. Od té doby o sobě nedal nic vědět, nedodal "lístky na peníze". Písemně jsem ho vyrozumívala o nutnosti dodat výše uvedené, jinak mu nemůžou být vyplacené nem. dávky. Na OSSZ máme ověřeno, že ani tam nic nedodal a PN dále trvá. Nic se však neděje. Z předchozího záp.listu je zřejmé, že mu bývalý zaměstnavatel ukončlil prac.poměr z důvodu porušení pracovní kázně. Lze v tmto případě zaměstnanci, resp. podle kterého § ZP ukončit PP ?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné, výživné neprovdané matce

Dobrý den! Jsem neprovdaná a vychovávám syna, kterému budou příští měsíc tři roky. S jeho otcem jsem nikdy nežila a vzhledem k tomu, že s mým těhotenstvím nesouhlasil, rozhodla jsem se vychovávat syna vlastními silami a s jeho otcem se již dále nestýkáme. Krátce po porodu jsem začala znovu pracovat, ale nyní můj zaměstnavatel zkrachoval a já se obávám, že dále péči o potomka sama neutáhnu. Přestože mám obavu z toho, jak se otec mého syna k celé záležitosti postaví, uvažuji že zažádám o určení otcovství a placení výživného. Zatím zvažuji všechna pro a proti. Z různých diskusí (i zde) jsem se dočetla, že otec je částečně povinen přispívat i neprovdané matce svého dítěte a že lze tento nárok uplatnit až do třetího roku věku dítěte. Je to podobné i s nárokem na výživné pro dítě, nebo lze o něj zažádat i později? Případně jak moc zpětně jde uplatnit a na základě čeho by bylo spočítáno? Děkuji za odpověď. S pozdravem P. Baštová.


odpovídal(a): Redakce

Spoluvlastnictví, zástavní právo

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně zástavního práva při hypotéce. Týká se (je zapsané na katastru) všech nemovitostí v kupní smlouvě - budovy, pozemků? A jak je to u cizího pozemku na kterém je věcné břemeno přístupu k pozemkům? A ještě jeden dotaz, při spoluvlastnictví pozemku musí být vždy např. ideální polovina nebo stačí jakýkoliv podíl? Děkuji za odpověd. S pozdravem Jiří Krystýnek


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zvýšení nájemného

Dobrý den, od prosince 2008 nám majitel zvýšil dle zák. č. 107/2006 nájemné. Nyní nám ho zvyšuje znovu, a to od června 2009. Už jsem se radila s vícero lidmi (i s advokáty), ale všeobecně jsou na můj dotaz názory 2 a nevím, který je správný... První říká, že nájem nám zvýšit od června může, že je to v období od ledna do prosince možné. Druhý názor s odkazem na § 3 odst. 3 tohoto zákona tvrdí, že majitel nám může zvýšit nájem znovu až od prosince, a to po uplynutí období 12 měsíců. Jaký na to máte názor vy? Mám se bránit či přijmout navýšení?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,ráda bych požádala touto cestou o radu …

Dobrý den,ráda bych požádala touto cestou o radu :před koncem roku 2008 nás zkontaktovala Policie,která nás informovala,že můj bratr,kterého jsme víc než 3 roky neviděli a neudržovali s ním kontakt je na Ukrajině hospitalizován v místní nemocnici po blíže nezjištěném incidentu- je po neurologické operaci mozku,nekomunikuje,není orientován v čase atd.Ambasáda Ukrajiny žádala provést převoz k nám do ČR,což nakonec tuzemské ministerstvo zorganizovalo a můj bratr je nyní hospitalizován zde.Je sice pohyblivý ,ale následkem poranění mozku zřejmě nebude schopen samostatného fungování v běžném životě. Pokud je nám známo,na Ukrajinu nevycestoval legálně a jak je to s placením zdravotního a sociální ho pojištění tady,taky netušíme.Spíše se přikláníme k názoru,že v posledních 5 letech tady pojištění zaplaceno nemá.Měl svoji firmu,kde byl jednatelem.,ale o jeho působení toho víc nevíme. Proto by nás zajímalo,jak to bude s případnou úhradou za léčbu tady a dále pak do budoucna,pokud bude dlouhodobě někde hospitalizován ? Jsou moji rodiče v tomto směru nějak ze zákona „zodpovědni“ za svého 36 letého syna ? Trvalé bydliště u nás nemá.Měl by vůbec nárok na např. invalidní důchod? Nezříkáme se poskytnutí pomoci,ale na druhou stranu bychom se jako rodina neradi dostali do kolotoče placení různých dluhů,o kterých se zatím jen domníváme,že existují.Velice Vám Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, zajímalo by mě, zda existuje jiný…

Dobrý den, zajímalo by mě, zda existuje jiný rozdíl mezi smlouvou mandátní a komisionářskou než že komisionář jedná vlastním jménem, kdežto mandatář jedná jménem svého mandanta. Váhám, která z těchto smluv by byla pro mne výhodnější. Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Změna pracovní smlouvy

Pracuji ve státní instituci, kde nyní a vlastně již delší dobu probíhají změny. Ke konci prosince zřejmě došlo k hromadnému propouštění zaměstnanců. Mě nepropustili, ale nyní mi z údajného důvodu tak mála činnosti, kterou dělám nabídli dohodu na zkrácení pracovního úvazku z 1 na 0,5. Když vynechám jejich hrozný způsob chování k zaměstnancům - prominte musela jsem si postěžovat - s chladným přístupem k nim tuto dohodu odmítnu. V zákoně je psáno že s veškerou změnou pracovní smlouvy musí zaměstnanec souhlasit. Ptám se tedy. Jaké páky bude mít zaměstnavatel k dispozici - a doufám, že žádné - aby mi tuto práci na poloviční úvazek nařídil. Pokud se z nějakého důvodu tak stane, dá se toto považovat za částečnou výpověď? Existuje tento termín? Náleželo by mi odstupné za tuto výpověď. Zaměstnavatelem je IPVZ.cz Děkuji vám za vaše odpovědi. Martina Pospíšilová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o radu : V roce 1999 jsem…

Dobrý den. Prosím o radu : V roce 1999 jsem uzavřel životní pojistku KZP1 u tehdejší IPB pojišťovny. Nyní jsem neúmyslně zapoměl zaplatit část pojistného a smlouva se dostala do redukce. Neplacení pojistného je zde řešeno dnes už neexistujícím § 801 občanského zákoníku. Bylo povinností pojišťovny mě na nezaplacení pojistného a na hrozbu zániku pojištění / redukce / upozornit, tak jako je tomu dnes v § 20 zákona o pojistné smlouvě? Může mi pojišťovna dát smlouvu do redukce ke dni, do kterého bylo pojištění uhrazeno, přestože je ve VPP napsáno, že k redukci dojde prvního dne po lhůtě stanovené v tomto případě § 801 OZ? Může si pojišťovna, když je v pojistných podmínkách napsáno, že : - kdykoli v průběhu pojištění může pojištěný písemně požádat o zvýšení pojistného -, sama změnit tyto pojistné podmínky, čili neumožnit toto navýšení? /pozn.: je tam několik takových bodů, kde se může... / Ohání se přitom údajnými požadavky EU. Děkuji za případnou odpověď. Aleš P.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Společenství vlastníků jednotek

Dobrý den pane doktore,jsme společenství vlastníku a máme zvolen výbor,kterého já jsem jeden ze členů.Chtěla jsem se zeptat 1) Jeden ze členů,výboru vede zároveň našemu společenství účetnictví.Pro tuto činnost si nárokuje místnost v přízemí,kterou prý potřebuje jako "kancelář" nemá kam ukládat písemnosti,...atd.Chci se zeptat,když nesouhlasím s uvolněním místnosti k tomu aby tam měl tuto kancelář,ale chceme ji využít jiným způsobem,jak máme postupovat,aby to nemohl napadnout?On je to toiž ten typ,co všechno ví lépe jak mi ostatní. A za 2)Kdyby si tuto kancelář prosadil,jak to bude s nájmem? On za určitou měsíční úplatu vede účetnictví a ještě by si pro to měl zabírat kancelář zadarmo?? A ještě prosím o jednu odpověď,jeden z majitelů bytu si rozšiřil ve sklepních prostorech svůj sklep.Posunul si mříže,tím,že je na konci řady to šlo a tím si rozšířil svůj sklep.Pochopitelně se nikoho neptal.Jak postupovat v tomto případě? Má na to nárok,nemá k tomu žádné povolení ani souhlas,to udělal ještě v době,když byl dům v majetku družstva.Doufám,že jsem se do toho moc nezamotala,a že budete mít všechny potřebné informace k zodpovězení dotazů.