FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod družstevního podílu

Koupil jsem družstevní garaž a zaplatil jsem 5000kč za převod,jako novej uživatel,je to normální?Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vymáhání pohledávek, promlčení

Jak dlouho musím schovavat doklady o zaplacení pojištění.Dostal jsem upomínku o nezaplecení pojištění ze dne nedoplatku z roku kdy bylo ukončení smlouvy 1.7.2003 řádnou výpovědi . od firmy Vymahání dluhů,soudní spory,rychlá exekuce M.B.A Finance s.r.o,Jaroslava Ježka 925/20 79001 Jeseník.S oznámením. Nebude-li pohledávka uhrazena v termínu a nekontaktujete-li mne,okamžitě přístoupím k dalším inkasním akcím. Pokud neuhradíte částku do 5 dnů. Děkuji Jan Hanák hanak@cmail.cz



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Bezdůvodné obohacení

Dobry den. Rada by jsem Vas pozadala o pravni radu ve veci prodeji ci pronajmu pozemku. V roce 2008 muj otec zdedil pozemek v oblasti Stare Benatky u Mlade Boleslavi. Tento pozemek je zahrnut ve stavebnim planu a je urcen ke komercnim ucelum (v Katastru NMV je cast zapsana jako stavebni a vetsi cast jako orna puda). Na pozemku vsak byly postavena 2 vyrobni haly,jejich vlastnikem je jista PO - spolecnost a ta uziva jak tyto haly tak i cast poemku v jejich okoli. Vlastnici teto spolecnosti otce kontaktovali ihned, co se dozvedeli, ze on je vlastnikem pozemku, ale s dost neseriozni nabidkou - odkup vseho za 80,-Kc/m2 a at se rozhodne ihned ci co nejdrive - po pravde to bylo, jako by ho chteli "obalamutit" a at se vseho za "velmi vyhodnou" cenu zbavi. Samozrejme jsme odmitli. Po 3 mesicich, kdy se pry zmenil vlastnik budov, nas kontaktovali skrze sveho prav.zastupce s nabidkou odkupu techto pozemku, a to 30,-Kc/m2 u orne pudy a 750,-Kc/m2 u stavebnich pozemku. Na nabidku jsme reagovali s tim, ze tato cena je vzhledem k umisteni a moznemu budoucimu vyuziti nizka a pozadovali cenu vyssi ci pronajem nebo aby oni dali svou protinabidku (dle meho nazoru lze cely pozemek brat jako stavebni). Jejich odpoved - tedy spise odpoved jejich prav.zastupce bylo dost "urazliva", jako ze co si myslime,ze vyssi cenu nedaji, ze by jsme se meli bat zda jinak pozemky vubec prodame a ze jiz drive jsme se s nimi na jejich cene domluvili a libovolne vse menime apod. a ze tento email radeji ani svym klientum predavat nebude...Pote, co jsem trvala na sve nabidce a zadala odpoved od druhe strany, odpoved jejich prav.zastupce byla takova, ze na sve cene trvaji a NIC jineho. Na zaklade vyse popsaneho by jsem Vas chtela poprosit o radu, jak tuto pro nas velmi slozitou situaci vyresit. Dekuji moc za odpoved a omlouvam se za mozna dost dlouhy popis celeho problemu. EA


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní doba, dovolená

Dobrý den, prosila bych od Vás radu. Nastoupila jsem do zpět do zaměstnání po dlouhodobé nemoci. Se zaměstnavatelem jsme se dohodli na zkrácený úvazek 30hodin za týden. Písemně sepsán dodatek ke smlouvě- " Úvazek činí 30,00 hodin týdně".Pracuji v pondělí a ve středu od 7,30-17,00 - úřední dny a úterý a čtvrtek 7,30-14,00 hod. V úřední dny pracuji celou směnu tj. 9 hodin, aby kolegyně nemusela dělat práci za mě. Chtěla jsem se zeptat jaká výše dovolené mi náleží, ostatní zaměstnanci čerpají 25 dní a zda se mi krátí stravenky. Předen moc děkuji za odpověď. Marcela Hejrová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Manžel si bez mého vědomí a souhlasu…

Dobrý den. Manžel si bez mého vědomí a souhlasu pojistil přes internet své auto, na mé jméno. Jako pojistníka uvedl mě. Zjistila jsem tuto skutečnost, až když mi poštou přišla smlouva. Pojištění jsem zrušila, ale za dva měsíce mi přišly od této pojišťovny peníze, protože při sjednání byly poukázány na účet pojišťovny. Proto potřebuji poradit, zda-li peníze vrátit a komu, jestli mám soudně manžela žalovat za zneužití mých dat.Děkujiza radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dohoda o provedení práce

Dobrý den. Jsem v plném invalidním důchodu a nyní pracuji od l.l.2009 na dohodu o provedení práce § 75 zákona č.262/2006 Sb.ZP. Prosím o radu, jak dlouho mohu vykonávat tuto práci, zda bez omezení celý rok. Děkuji za odbornou radu všech, kdo mají v této problematice nějaké své zkušenosti. Děkuji a přeji všem, kdo si to dnes přečtou krásné Velikonoce. Helča.


odpovídal(a): Redakce

Likvidace společnosti

Jakým způsobem domáhá likvidátor pohledávku? Vystaví fakturu za předmět plnění dlužníkovi?? Mam firmu a platnou smlouvu na dodání služeb IT firmě druhé. Ta druhá firma se dostala do likvidace, zaniklo plnění této smlouvy automaticky, tím že firma odběratele spadla do likvidace?? Je nejaka povinost likvidatora upozornit dodavatele, že organizace kterou likviduje je v likvidaci a proto nemuze plnit uhrady podle uzavrene smlouvy z doby kdy jeste firma v likvidaci nebyla?? Smi likvidator firmy hradit provozni reziji firmy do ukonceni likvidace??


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám dotaz z oblasti pozemkových úprav…

Dobrý den, mám dotaz z oblasti pozemkových úprav a doufám, že mi poskytnete alespoň svůj právní názor.Tak tedy: návrh komplexní pozemkové úpravy již byl schválen a také vyznačen v katastru nemovitostí, přičemž rozhodnutí o výměně nebo přechodu vlastnických práv vydáno ještě nebylo.Může v tomto období stávající vlastník pozemku kácet porosty na ještě svém pozemku, který je dle schváleného návrhu nového uspořádání pozemků navržen do vlastnictví jiného vlastníka?(pravděpodobně byl pozemek oceněn bez porostů).Eventuelně jaké činnosti mohou nebo nemohou vlastníci provádět?Mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Bezdůvodné obohacení

Dobrý večer,prosím o radu bývalí správce domu podal na mě platební rozkaz ohledně nedoplatku a já jsem ho poslala firmě poštovní poukázkou.Ovšem jsem zjistila,že jelikož mají s SVJ nějaké nevyřešené spory tak moji platbu už rok zadržují a já ji musela uhradit znovu.Napsala jsem jim dop.dopis aby peníze vrátili mě,ale pan ředitel chce prověřovat zda jsem peníze novému správci uhradila.Takže by mě zajímalo zda ho mohu nahlásit na policii,jelikož se cítím poškozená a chtěla bych i úroky z prodlení.Tak jak bych měla postupovat,jelikož nemám záruku,jestli peníze vrátí.Předem děkuji za Váš čas a radu


odpovídal(a): Redakce

Promlčení

Dobrý den. Uzavřel jsem životní pojištění koncem února 2002. Pojištění bylo ukončeno dne 29.8.2003 uplynutím šestiměsíční (marné) lhůty od března 2003 do srpna 2003, za kterou jsem nezaplatil pojistné. Pojišťovna nevyhověla mé písemné žádosti ze dne 19.12.2003 o prominutí dlužného pojistného a dopisem ze dne 16.1.2004 požádala o úhradu dlužného pojistného za období 6 měsíců od března do srpna 2003, protože v tomto období mi poskytovala pojistnou ochranu. Na zaplacení částky jsem zapomněl, více jak 5 let se nic nedělo. Až dnes, 7.4.2009 jsem obdržel doporučený dopis od firmy pověřené pojišťovnou vymáháním dluhů, že dlužím 4.000,- Kč na pojistném plus 1.490,- Kč administrativní poplatek, celkem 5.490,- Kč. Můj dotaz je, zda podle občanského zákoníku již neuplynula tříletá promlčecí doba, a zda firma vymáhající dluhy může ještě po více jak pěti letech od ukončení pojistné smlouvy (29.8.2003) dlužné pojistné včetně administrativního poplatku vymáhat? (Ve všeobecných smluvních podmínkách pojišťovny k mé smlouvě není popsán případ nezaplacení pojistného a marné lhůty /6 měsíců/ a následného vymáhání dlužné částky na pojistném.) Děkuji. Jaroslav



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Živnostenské oprávnění

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem již 10 let v PID, mám vystudovanou Obchodní akademii a v současné době se připravuji na dokončení bakalářského studia na Ostravské univerzitě. Vzhledem k tomu, že mě nikdo nechce zaměstnant, uvažovala jsem o tom, že bych si vyřídila Živnostenský list a zabývala se účetním poradenstvím. Již cca 4 roky pomáhám při kompletním účetnictví dvou firem, ale nejsem nikde vedena. Ze zákona jsem si zjistila, že je potřeba praxe. Chtěla bych se zeptat, zda by na praxi stačilo prohlášení těchto dvou firem, že se tímto zabývám, nebo musí být praxe jako zaměstnanec nějaké firmy. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Živnostenské podnikání

Dobrý den potřebovala bych od vás odbornou radu, jsem na mateřské dovolené a šiju doma jako švadlenka, pokud se naskytne příležitost šiju i na přání, nevím jestli můžu vůbec takhle šít když nejsem na živnosti, problém je v tom že jsem se dostala do prekérní situace a to že jsem odpověděla na inzerát a šila pro paní set na kolébku, bohužel mě paní uvedla špatné míry a já utratila peníze za látku asi 1400 Kč a po ušití jsem set poslala a samozdřejmě na určitou věc to nesedělo, tak jsem paní nabídla opravu a ona se mi neozývala, po určité době se ozvala a požadovala vrácení peněz, za ušití jsem si vzala 400 Kč, takže požadovala 1800 Kč zpět, řekla jsem jí že pokud mě udala špatné míry nemůžu za to ale jsem ochotna jí to opravit, paní to opravit nechce a už dobrý měsíc se dohadujem a bohužel paní začla vyhrožovat že neoprávněně podnikám a že mě pokuta bude stát více než jen ty peníze které mě poslala za ten set a které chce vrátit, Vyhrožuje stále a já mám obavy abych se nedostala do nějaké špatné situace a moje tři děti tím trpěli, nevím co mám teď dělat a na koho se obrátit, nechci dělat problémy, ale taky nevím kdybych ušitou věc vzala zpátky co bych s ní dělala, s věcí kterou já bych si nešila a látkou kterou bych si ani normálně nekoupila a paní si tu látku vybrala podle fotek sama, děkuji vám za odpověď a nezlobte se že otravuji, možná je to jen drobnost ale i s drobností se můžou stát velké věci, děkuji mnohokrát a nashle


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Překážky v práci (studium)

Dobrý den prosím o informaci, jsem zaměstnaná na HPP a současně studuji vysokou školu kombinovanou formou. Zajímalo by mne, zda mám nárok na dny placeného volna během výkonu zkoušky nebo musím nadále čerpat z mé dovolené nebo brát si neplacené volno. Děkuji za odpověď, s pozdravem N.Drábková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Trvalý pobyt

Dobrý den prosím o informaci, jak postupovat když se mně syn nechce odhlásit z mého trvalého bydliště v RD, kde si také zřídil kancelář a má zde adresu firmy. Již 3 roky zde nebydlí, adresu firmy používá pouze pro poštovní styk, 1x za měsíc si přijde pro poštu a když na něm požaduji odhlášení trvalého bydliště a adresy firmy - nechce to udělat. Mám obavu, kdyby došlo k exekuci, že bude odvezen i můj majetek. Děkuji za odpověď, s pozdravem M.Novotný


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní posudek

Dobrý den, 28.2.2009 jsem ukončila PP dohodou (pod nátlakem). 15.3.2009 mi měla být proplacena zbývající část dovolené, což se dosud nestalo. Mám zaměstnavatele písemně vyzvat k proplacení do x dnů, nebo ještě čekat? A ještě jeden dotaz prosím: mám šanci uspět u soudu, pokud podám žalobu na nepravdivý pracovní posudek? V posudku bylo nepravdivě uvedeno, že jsem se špatně začlenila do kolektivu a že mám špatnou komunikaci se zákazníky. U firmy jsem pracovala téměř 9 let a nikdy jsem nedostala žádnou výtku. Zaměstnavatel mi posudek odmítl opravit. Jak to může dokázat? Jak vůbec takový soud probíhá? Nevím, zda se do toho pustit, nebo je to zbytečné.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zápis nemovitosti do katastru

Dobrý den, prosím o následující výklad. Vlastním RD, který byl kolaudován v r. 2007 a obdržel číslo popisné. Zapsaný do katastru nemovitostí byl ale až v roce 2008. Při prodeji a následném danění se přihlíží k datu úřední kolaudace, nebo k datu zápisu do KN. Děkuji s pozdravem O.Pavel


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převedení na jinou práci

Dobrý den. Před třemi lety. kdy jsem vykonávala vedoucí jednoho oddělení, jsem onemocněla a přibližně po 4 měsících, stále v PN, se mnou byla sepsáno nové pracovní zařazení, včetně nižšího mzdového výměru. Se změnou jsem nesouhlasila. Bylo mně mým nadřízeným doporučeno souhlasit a podepsat změnu, jinak bych dostala výpověď. Bylo možné v té době se nějak bránit.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Trestní oznámení, podvod

Vážení, prosím Vás o radu u následujícího problému. Nedopatřením jsme zaslali výplatu na číslu účtu zaměstnance, který u nás skončil před 1,5 lety. Po zjištění této chyby jsme osobu písemně kontaktovali (doporučeným dopisem) s žádostí o vrácení částky a v případě, že tak neučiní, předáme celou věc našemu právníkovi (jako bezdůvodné obohacení), a to jak na udanou trvalou adresu, tak na kontaktní. Z trvalé adresy se dopis vrátil s tím, že zde adresát není. Z kontaktní bylo sděleno, že si dopis nevyzvedl. Telefonní číslo již neexistuje. Rovněž jsme požádali banku zaměstnance s žádostí, zda by mohla kontaktovat klienta – také bez úspěchu. Dále nám za poplatek sdělila údaje, ale jednalo se opět o nám známé skutečnosti. Přes policii jsme zjistili opět stejné adresy s tím, že na kontaktní adrese by měl bydlet potomek zaměstnance. Firemní právník zformuloval dopis, který byl poslán na adresy, ale pochopitelně se opět vrátil. Domníváme se, že si dopis úmyslně nepřebírá, neboť mu musí být zřejmé, že poslané peníze mu nenáleží a nemá na ně právní nárok. Prosím Vás tedy o radu, jaké kroky by šlo ještě podniknout. Není přeci možné, aby nemožností doručení dopisu nebyla žádná cesta se domoci práva. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědění, neopominutelný dědic

Dobrý den,prosím o radu,zemřel mi manžel a v sepsané závěti odkázal všechno mně,i když máme dospělého syna. Nyní jsem se dozvěděla,že i on má na dědictví nárok-máme rodinnou vilku. Prosím tedy ,jak to je? Je tedy zákon nad závěť a kolik nároku má,bude muset požádat soud a závěť napadnout pro neplatnost nebo to všechno zařídí notář v rámci dědického řízení?Samozřejmě vilku neprodám a musím ho tedy vyplatit?Určitě se nedohodneme,protože snacha už vidí peníze doma.Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Koupě nemovitosti v ČR

Dobrý den, může si dcera nar. v ČR žijící v zahraničí / trvalý pobyt v zemi eu /zakoupit byt v osobním vlastnictví v ČR? Má národnost í příslušnost českou. Má vliv trvalý pobyt / v zemi EU/ na koupi nemovitosti? Děkuji za odpověď H.M.