FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstupné

Dobrý den, naše firma o dvou pobočkách bude jednu pobočku předávat i se zaměstanci a vybavením novému majiteli - změní se IČO a pro i mě zaměstnavatel. Protože mám ale dostat horší podmínky, uvažuji o odchodu. Jaké mám možnosti? Mohu odjít ihned se změnou majitele/zaměstnavatele a mám nárok na odstupné? Můj zaměstavatel bude druhou pobočku dále provozovat pod starým názvem a ičem. Měly by nám být předloženy nové smlouvy. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dočasná pracovní neschopnost

Dobrý den, k 30.4.2009 mi skončí pracovní poměr, který byl ukončen ze strany zaměstnavatele § 52 odst.c) zákoníku práce. Zároveň budu od 30.4.v pracovní neschopnosti, pro plánovaný výkon.Platí, že následujících 14 dní mi bude proplácet zaměstnavatel, od 15. dne OSSZ (na základě informací od zaměstnavatele) a po ukončení PN se budu hlásit úřadu práce? Děkuji,Šedivá



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převzetí dluhu

Mam uvery a potrebovala bych je prevest na jinou osobu.Zcela se zbavit odpovednosti za ne.Dana osoba by k tomu dala souhlas.je to pravne mozne?a za jakych podminek?


odpovídal(a): Redakce

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, na internetu jsem se dočetl, že mohu podat okamžitou písemnou výpověď ze zaměstnání, pokud my nebyla zaplacena celá, nebo část mzdy po době delší než 15dní ode dne splatnosti. Chtěl jsem se zeptat, zda je tato možnost pokud se zaměstnavatel brání zaplacení peněz které se vraceli na daních. Jsem zaměstnaný na HPP.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Cena právních služeb

Dobrý den, zajímá mně čas a cena k vytvoření těchto smluv: -smlouva o převodu členských práv a povinností - Družstvo Sl -smlouva o určení ceny za převod členských práv a povinností - Družstvo Sl -smlouva o půjčce v souvislosti s převodem členských práv a povinností - Družstvo Sl -smlouva o podnájmu Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dovolená na zotavenou

Dobrý den,od 28.6.2008 mám druhé dítě. Předím jsem byla na rodič.dovolené a od 1.5.2008 na mateř.dovolené. Po dobu 28týdnů jsem pobírala penežitou pomoc v mateřství (zasílal zaměstnavatel)a poté opět na rodičovské dovolené.Vznikl mi nárok na dovolenou po dobu té druhé mateřské dovolené???U mzdových účetních zaměstnavatele mi tvrdí že ne. Ale jiné matce při stejných podmínkách byla dovolená po druhé mateřské dovoloné proplacena. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Osvobození od darovací daně

Teta zdědila po mém strýci(bratr mého již zesnulého otce)veškerý majetek,neboť neměli děti.Část majetku chce darovat nám tj. neteřím a synovci. Jsme zařazeny do II. skupiny, tj. nebudeme platit darovací daň ? V případě, že tomu tak není, jaký převod majetku by pro nás byl výhodný. Fixní prodej s 3 % daní z převodu z nemovitosti ?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Oceňování majetku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, čím se řídí odhadce ustanovený soudem pro vypořádání SJM, když má udělat znalecký posudek na nemovitost, která je v SJM. Bere nejvyšší možnou cenu, za kterou je dům prodejný nebo se řídí tabulkami a základem výpočtu je plocha nemovitosti, opotřebení atp. jako je například odhad nemovitosti k dědickému řízení? Moc děkuji za odpověď. MS


odpovídal(a): Redakce

Vypořádací podíl

Dle společenské smlouvy firmy spol.s.r.o. mám možnost ukončit účast ve společnosti dohodou,je zde uvedeno,že výše vypořádacího podílu se stanoví z vlastního kapitálu zjištěného z mimořádné účetní uzávěrky sestanené ke dni zániku účast společníka ve společnosti.Je nás 6 společníků ,jsem ve společnosti 18 let ,nikdy jsme si nevypláceli zisk,nerozdělený zisk minulých let činí 3875 tis.Kč,mám tedy nárok na výplatu 1/6 z tohoto zisku ? Nebo z čeho se vypořádací podíl vypočítává? Předem děkuji za informaci.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, pracuji jako podnikatel (OSVC),…

Dobry den, pracuji jako podnikatel (OSVC), splnuji podminky pro narok na vyplatu penezite pomoci v materstvi (PPM), jediny problem je, ze jsem se rozhodla pro porod v cizine (mimo EU), kam jsem odcestovala a nejsem tedy schopna predlozit tiskopis (zadost o penezitou pomoc v materstvi) vystaveny lekarem v CR. Znemozni tato skutecnost muj narok, tj. mohu z duvodu porodu v zahranici o PPM prijit? (Jsem obcan CR, kde mam trvaly pobyt a hodlam se po porodu co nejdrive vratit). Dekuji za Vasi radu-nazor.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dobry den a prosim o radu.od 1.7.1975 do 31.12…

dobry den a prosim o radu.od 1.7.1975 do 31.12.2008 jsem pracoval,od 1.1.2009 propusten nyni urad prace ,ale od 2.3.2009 jsem onemocnel myni cekam na operaci.zajima me zda o dobu nemoci se prodluzuje doba na urade prace a podpora v nezamestnanosti a z jake castky se vypocitavaji nemocenske davky.dekuji za odpoved.ruzicka.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, mám dotaz ohledně délky prodlužování pracovní smlouvy.Dělám v podniku,kde každého půl roku mám nový dodatek k pracovní smlouvě.Od května budu ve firmě dva roky a slyšel jsem,že po dvou letech už musí zaměstnavatel napsat smlouvu na dobu neurčitou. Co je na tom pravdy? "V posledním dodatku ke smlouvě nemám již datum do kdy,ale není tam uvedeno,ani že na neurčito." Děkuji za odpověď Pavel Sokol


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, já a paní nade mnou vlastníme dům - každá ideální polovinu. Jakým způsobem se upravuje možnost přístupu na svoji část pozemku a do domu, pokud bychom udělaly dům i pozemek rozdělily. Do domu je jeden společný vchod. Jak lze změnit vlastnictví a na co nezapomenout? Děkuji a hezký den


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nekalosoutěžní jednání

Provozuji svoji firmu asi patnáct let.Po těžkých začátcích se mi začalo dařit.Poté se do stejného pronajatého objektu se souhlasem vlastníka nastěhovala firma stejné orientace a její pracovnice a nahaněčka se vydává za moji firmu,nebo tvrdí, že jsme zrušeni.Mám na ni nějakou páku?


odpovídal(a): Redakce

Výpověď z pracovního poměru

Dobrý den, finanční krize mne donutila zrušit provozovnu, kterou měli zaměstnanci v pracovní smlouvě. Při převedení do sídla firmy ve stejném městě, jim musím hradit cestovné? Je možnost s nimi rozvázat pracovní pomněr. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Půjčky, lichva

Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat. Půjčuji peníze a chtěl bych se zeptat jaký je možný podle zákona stanovit nejvyšší úrok za prodlení půjčky, jestli je to nějak omezeno aby to nebyla "lichva". příklad: chtěl jsem stanovit 5% denní úrok z dlužné částky částky


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědění ze zákona

Dobrý den,chěla bych se zeptat, co znamená dědit v první skupině: znamená to, že v případě manželova úmrtí dědí manželka a děti a v případě, že není manželka a děti dědí rodiče, nebo rodiče dědí zárověň s manželkou a dětmi? Jedná se o to, že tchán se v 75 letech znovu oženil a v případě manželova úmrtí před smrtí otce (nerada na to myslím, ale stát se to může) by mohla dědit náš majetek i tchánova 2. žena? Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chci se zeptat jestli mám nárok na…

Dobrý den, chci se zeptat jestli mám nárok na vdovský důchod, a kolik bude činit jeho výše, je mi 55 let, manžel pobíral v době úmrtí plný invalidní důchod ve výši cca 12 tis kč. Děkuji , A. K.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převedení na jinou práci, přeložení

Dobrý den, potřebovala bych radu pro moji maminku. Od 1.6. 2008 byla v pracovní neschopnosti kvůli operaci a onkologické léčbě, včera byla na kontrole a doktor jí oznámil, že je zdravá. Bohužel, před nemocí byla zaměstnána ve speciální škole jako vychovatelka a ředitelka jejich školy ji chce po neocenské přeřadit na jiné pracoviště, s odůvodněním, že paní, kterou vzali na zástup po dobu maminčiny nemoci, nebude na toto druhé místo dojíždět. Ráda bych se zeptala, jestli se může proti tomuto maminka nějak bránit, to místo, na které ji ředitelka posílá by měla sice blíže z domova, ale bylo by to fyzicky i psychicky náročnější. Předem moc děkuji za radu, s úctou Konrádová


odpovídal(a): Redakce

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, jsem zaměstnána v soukromém sektoru. Zaměstnavatel mě prodlouží smlovu vždy jen na dobu určitou. Pracuji zde již 10 let. Dříve mě ji prodloužil na rok až dva, nyní již pouze na několik měsíců. Má na to právo? Tvrdí mě, že menší firmy takto postupovat mohou. Předem děkuji za zodpovězení