FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ochranná doba, nemocenská

Měli by sme několik otázek:Žena je těhotná a otěhotněla než jí skončila smlouva kterou měla na dobu určitou,ale byla těhotná několik dní tudíš jí lékař nemohl vystavit žádné potvrzení. Nyní je na prac.úřadě- prý existuje ochraná lhůta 180 dní-co to přesně znamená a od kdy se počítá?? Na ůřadech nám moc neporadily,každý nám říkal něco jiného!!Další otázka je co nastane až žena skončí na prac.ůřadě,to je po 5-měsících co pobírá podporu ke dni 31.8.09 a porod má 5.12.09 což je cca 3 měsíce???Žena pracovala 6let. U posledního zaměstnavatele 6 měsíců.Do jáké doby může žádat po bývalém zaměstnavateli nemocenské dávky po vystavení neschopenky??? Víme že máme na vás mnoho otázek ale naši ůředníci toho moc nevědí proto se obracíme na vás!! Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod spoluvlastnického podílu

Dobrý den. Moje matka získala v dedictví 5/6 části nemovitosti a 1/6 má její sestra.Nyní mi chce 5/6 matka prodat a sestra prodat nechce.Je možné uzavřít kupní smlouvu s mojí matkou na její podíl , popř. musí být její sestra seznámena s prodejem a její podíl tj.1/6 nějak uvedena v kupní smlouvě, kterou uzavřu s matkou. Děkuji blanka.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dozorčí rada

Dobrý den, potřebovala bych upřesnit, kdy přesně končí funkce člena dozorčí rady. Jelikož OZ je stanoveno, že členovi dozorčí rady končí po tříletém období od zvolení, avšak setrvává ve své funkci do té doby, dokud není zvolen člen, který ho nahradí, nejpozději však do tří měsíců. Chtěla bych tak vědět, jaké datum se udává do návrhu na zápis do OR. Velice moc děkuji. S pozdrave, Žaneta V.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podnikatelská činnost

Dobrý den,jsem na mateřské dovolené, od 13.1.2009 mám podepsanou smlouvu o obchodním zastoupení s jistou společností, něco málo jsem už vydělala,ale nemám živnostenský list a neodvádím sociální a zdravotní pojištění a vím jistě, že společnost to za mě neodvádí,prosím o radu,zda nečiním protizákonně,bylo mi řečeno, že živnostenský list nepotřebuji a když jsem na mateřské dovolené,tak soc. a zdrav.pojištění za mě platí stát,děkuji mnohokráte za odpověď a přeji příjemný den


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nemocenská, pracovní neschopnost

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Jsem v pracovní neschopnosti a od března mi nepřišla nemocenská (v měsíci březnu a dubnu). Zjistila jsem, že mé lístky na peníze, které jsem do zaměstnání doporučeně poslala, byly vyzvednuty, ale z nějakého důvodu se nedostaly k účetní, která je nemohla poslat na PSSZ. Vedoucí a účetní se mnou nekomunikují, radši nezvedají telefony, neodepisují na zprávy. Jak bych měla postupovat, abych se nemocenské dočkala? Je možné z tohoto důvodu okamžitě ukončit pracovní poměr? Děkuji. Petra H.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstupné

Dobrý den, jsem zaměstnancem pobočky Německé firmy, působící na Českém území, smlouvu mám na dobu určitou - do 31.12.2009. Firma se únoru rozhodla ukončit svoji činnost v ČR ( k 31.5.2009)a dala všem zaměstnancům v dvouměsíčním předstihu výpovědi. Nyní se ovšem proslýchá, že jednatel firmy (občan SRN) není ochoten vyplatit zaměstnancům odstupné. Problém je i v tom, že firma chce veškerý svůj movitý majetek odvézt z ČR poslední týden v květnu. Jak se máme zachovat a jak postupovat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý den, ctěla jsem se Vás zeptat zda majitelka firmy mi může z čisté mzdy strhnout 500Kč za neplnění pracovních povinností na základě písemného dopisu mnou nepodepsaným, kde uvádí že jsem způsobila společnosti škodu. Pracovala jsem u firmy 14 dni jako návrhářka kuchyní a objednala jsem desku o 40cm delší na základě dohody s montážníkem ( řekl, že je lepší odřez než aby byla deska kratší, že je to takto běžné v praxi)Jde o to že jsme si asi nepadly tzv . do oka a teď se mi majitelka firmy mstí. Má právo mi takto strhnout částku z čisté mzdy 500Kč?? Jak já se mohu bránit?? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, mela bych dotaz, nedopatrenim jsem…

Dobry den, mela bych dotaz, nedopatrenim jsem prodala auto zatizene leasingem (domnivala jsem se, ze jde o uver, nikoliv leasing). Jak mam ted postupovat dal, pouzije leasingova spolecnost nejake sankce, nebo mi umozni auto doplatit? Diky, jana


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odpovědnost za vady

Dobrý den, chci požádat o radu. V posledních dnech záruky jsem chtěla reklamovat nějaké nedodělky v nově koupeným bytě. V kupní smlouvě není napsáno, kde se uplatňují reklamace, a v sídle firmy nikdo nebyl. Tudíž jsem reklamaci poslala doporučenou poštou s dodejkou na sídlo firmy, která je uvedena ve smlouvě. Chci se zeptat, je-li dle zákona možné poslat reklamaci poštou. Již je to týden a dodejka mi ještě nedošla, takže si to ještě ani nevyzvedli. Je platné, kdy jsem reklamaci zasílala - tedy v době záruky, nebo kdy si jí vyzvednou - tedy již po době záruky? A je nějaká lhůta, kdy se musí ozvat - je v tomto případě také 30 dní? A jak mohu postupovat, pokud se vůbec nozvou?Mám pouze dodací lístek, kdy jsem reklamaci zasílala... Děkuji S pozdravem Lenka Postová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědění

Dobrý večer.Dědil jsem v pozůstalosti po své zemřelé manželce svůj podíl ze stavebního spoření, chaty a družstevního bytu.Na silný nátlak syna,který mě nutil před vstupem k notářce a dokonce i v její kanceláři, kde udělal výstup k tomu, abych veškeré své podíly pozůstalosti převedl na vnučku.Toto jsem pod jeho nátlakem udělal,protože jsem se styděl za synovo chování.Dodnes toho lituji už proto,že jsem tak učinil pod silným nátlakem, což jsem od syna vůbec neočekával.Navíc nejsem úplně zdráv a taky už mám svůj věk, čehož syn doslova zneužil.Chování syna ani vnučky neodpovídá dobrým mravům a navíc oba nedodržují podmínky,které jsme spolu dojednali když už to takto dopadlo.Stejně jsem jim chtěl časem vše dát,ale stím,že se syn ukáže v takovém světle jsem nepočítal. Rozhodl jsem se,že budu tuto věc řešit a chtěl bych chatu a byt vrátit zpět a jejich podíl bych jim vyplatil.Poraďte mi prosím jestli můžu svůj dědický podíl požadovat vrátit zpět.Jestli ano, jakým nejjednodušším způsobem.Je v tomto případě nějaká promlčecí lhůta od doby kdy toto usnesení nabylo právní moci? Moc děkuji za radu



odpovídal(a): Redakce

Koupě nemovitosti, záruka

Dobrý den, chci se zeptat, prodávám starší dům, stáří od kolaudace dva roky, dům již není v záruce. Vztahuje se záruka na starší nemovitost. Může kupující po mne chtít nějaké opravy do budoucnosti? Jak se řeší situace, když by se vyskytla nějaké skrytá vada? Upravuje tuto situaci nějaký zákon? Nic jsem v Občanském zákoníku nenašel. Děkuji. S pozdravem. Martin Koutský.


odpovídal(a): Redakce

Vymáhání pohledávek

Dobrý den, chci se zeptat , klient mi nezaplatil dvě faktury , celkem na 3000,-Kč, je možné nějakou cestou peníze získat. Mám se obrátit na soud , ale nevím jak postupovat. Je možné vymáhat tak nízkou částku kolem 3000,-Kč. Děkuji. S pozdravem. Ing. Martin Koutský.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod nemovitostí

Dobrý den. Prosím Vás, pokud chce matka na svoji zletilou dceru převést nemovitost, je třeba sepsat darovací smlouvu a s ověřenými podpisy ji v počtu 4 kusů spolu s návrhem na vklad vlastnictví přinést na katastrální úřad, je to tak? Vím, že bude osvobozena od darovací daně, ale jak je to s daní z převodu nemovitosti? Ta se platí jen při úplatném převodu? Musí přijít na katast.úřad obě, nebo stačí jen matka? A přibližně jak dlouho toto řízení trvá a jak zjistím, že byl vklad povolen?Děkuji, Novotná


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vymáhání pohledávek

Dobrý den. Mám na vás dotaz ohledně neuhrazených faktur a prosila bycho radu. Přítel podnikal na živnostenský list ve stavebnictví. Konkrétně se jednalo o sádrokartonářské práce ( půdní vestavby, montované stavby atd.), toho času má již pozastavený živnostenský list a je v zaměstnaneckém poměru. Pracoval sám na sebe a zhruba dva roky prováděl práce pro firmu Rudolf ekonomy s.r.o., faktury za práci byly sice se zpožděním ale vždy uhrazeny. V roce 2007, byly vystavěny dvě faktury, které ovšem do dnešního neuhrazeny nebyly. Dne 28.08.2007 faktura na 40 327,50Kč z které bylo ještě v roce 2007 uhrazeno 20 010,00Kč dne 11.09.2007 faktura na 7 125,00Kč, která nebyla uhrazena vůbec. Celkový dluh tedy činil 27 442,50 Kč. V letošním roce 28.01.2009 jsme do firmy Rudolf s.r.o. odeslali doporučený dopis s význou o zaplacení dlužné částky, dne 17.02.2009 došla na účet částka 10 000Kč od zmíněné firmy, ale zbytek částky ve výši 17 442,50Kč nebyl do dnešního dne stále uhrazen, i přesto, že jsme firmu upomínaly dalšími dvěma doporučenými dopisy. Chtěla bych Vás tedy moc poprosit o radu jak se může v tomto případě přítel zachovat a jak má postupovat, aby došlo k uhrazení dlužné částky a zda si může ze zákona nárokovat určité procento z prodlení splatnosti z neuhrazené částky ( na fakturách procento z prodlení splatnosti nebylo ze strany mého přítele uvedeno). Moc děkuji za radu a přeji krásný den. S pozdravem Magda


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim o radu. Mam problemy se…

Dobry den, prosim o radu. Mam problemy se zaverecnym vyuctovanim u podnajmu. Lze vycet plneni souvisejicich s uzivanim bytu dle cl. III z me smlouvy: “1. Za uzivani bytu a pouzivani zarizeni bytu se stanovi smluvni mesicni najemne ve vysi XXX Kc, tj zakladni najem cini YYY Kc, zalohy na uhradu veskerych nakladu plneni spojene s uzivanim bytu cini ZZZ Kc. V teto zalohove platbe jsou obsazeny platby za el. energii, plyn, vodne, stocne, uklid spolecnych prostor, uklid a udrzba okoli domu, osvetleni spolecnych prostor, provoz STA, sprava domu a odvoz PDO, TUV, vytah.“ povazovat za taxativni ci pouze za demonstrativni, tj. jako priklady plneni souvisejicich s uzivanim bytu a podnajemnik je povinnen platit jakekoliv plneni, ktere by s uzivanim bytu souviselo? Napr. Fond oprav? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

dobrý den před dvěma roky jsem předala byt z…

dobrý den před dvěma roky jsem předala byt z kterého jsem se odstěhovala a řádně předala majteli ale dnes po dvou letech jsem dostala vyůčtování za vodu s nesmyslnou částkou v bytě nejsou vodoměry jen jeden na celý barák, má majitel právo mě po takové době poslat vyůčtování když po předání bytu po mě nic nechtěl?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o Vaše stanovisko k proplácení…

Dobrý den, prosím o Vaše stanovisko k proplácení "Výpisů ze zdravotní dokumentace" zaměstnancům organizace. Ve smyslu ustanovení zákoníku práce se domníváme, že zaměstnavatel může proplácet zaměstnancům pouze úhrady za lékařské prohlídky závodním (smluvním) lékařem a úhrady za Výpisy ze zdravotní dokumentace jdou k tíži zaměstnance. předem děkuji za odpově´d. Ivan


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Smluvní pokuta

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: chci půjčit peníze. Bylo by to bez úroku splatnost do 1ho roku. Je možné stanovit po této lhůtě, když nezaplatí do 1ho roku nějaký úrok nebo je to dané pevným úrokem nebo nějakou sazbou? Jestli to nění nijak dána výše tohoto úroku může být např.: za každý den prodlení 1-5% ze zbylé dlužné částky?


odpovídal(a): Redakce

Vydání movité věci

Dobry den, mam trvale bydliste v rodinnem domku na jizni morave. Ale dum zdedil muj byvaly pritel, se kterym jsem tam zila dva roky a spolecne jsme se financne podileli na chodu domacnosti. Pritel se se mnou ted rozesel a ja si potrebuji prestehovat svoje veci. On mi vsak brani ve vstupu do domu, vymenil zamek a moje veci mi dal do pytle a dal to do podnavrati. V obcance mam stale trvale bydliste v tom rodinnem dome na Morave. Mam tedy stale pravo vstupu do toho domku? Az si prijedu vystehovat svoje veci, mam pravo zavolat policii, aby mi umoznila pristup do domu, kde nadale mam trvale bydliste? Prechodne ted bydlim u kamaradky. Musi byt u demontazi zamku za asistence policie i muj byvaly partner, kteremu ten dum patri? Zdedil ho.Dekuji za odpoved. Hanka kontakt: aveco@seznam.cz


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dny pracovního klidu

Pracovní právo Popis stavu: Formulace v pracovní smlouvě:..."se sjednává pracovní doba v rozsahu 30 hod týdně..." + rozvrh prac. doby (3/4 úvazek)je přesně stanoven na každý den od do hod. Dotaz: Jak a jestli vůbec lze řešit takto stanovený úvazek v situaci, kdy je pracovní týden kratší díky např. svátkům? Poměrně krátit nebo finančně kompenzovat (v tuto chvíli nevýhodně oproti plným úvazkům). Děkuji. R. Paulíková