FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝŠE A VÝPOČET DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Započtení studia do důchodu

Dobrý den, manžel se narodil v r. 1954, odmaturoval v r. 1969 a pokračoval denním studiem na lékařské fakultě v Olomouci, které bylo šestileté. Končil tedy v 25 letech. Ten poslední rok se mu tedy nezapočetl do důchodu jako náhradní doba, přesto, že studium bylo šestileté. Je to tak v pořádku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Péče a důchod

Dobrý den. Od května 2019 pečuji o maminku. Zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno z důvodu, že se do práce můžu vrátit. V říjnu 2019 onemocněl i tatínek, po jeho pobytu v nemocnici jsem přerušila neplacené volno a vyřídila si 3 měsíční ošetřování. To bude teď končit. Potřebovala bych poradit, jaké mám možnosti a varianty, abych si nepohoršila peníze na důchod. Jestli mám jít zase na neplacené volno a čekat až dostanu výpověď, nebo dát sama výpověď a jít na ÚP, nebo máte ještě jinou radu? Prosím poraďte. Mám dva a půl roku do důchodu, oba rodiče mají přiznaný II. stupeň závislosti. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Výše invalidního důchodu při přechodu ze 2.stupně na 3.st.

Dobrý den, prosím o informaci, zda je možné při přechodu ID ze 2.st. na 3.st. použít koeficient 1,3333 místo 2 Připadá mi nespravedlivé takto uměle snižovat výši výplaty jenom proto, že se člověku zhoršil zdravotní stav v prosinci 2010, kdy došlo ke změně 1.st. na 2.st. a aplikovat tzv. "Přechodné ustanovení" zákona. Cituji: "Koeficient stanovený podle ustanovení § 41 odst. 3 zdp při změně inv. důchodu pro invaliditu třetího stupně činí 2, podle čl. II bodu 3 zákona č. 220/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, se však použije koeficient 1,3333." Má smysl podávat námitku? Nenastala od r. 2011, kdy toto Přechodné ustanovení vešlo v platnost, nějaká změna zákona? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

V současné době jsem v evidenci ÚP, pobírám částečný inv. důchod I. stupně, chtěla bych jít do předč. starobního důchodu od 1.2.2019- tj. 2 roky - (žena, 2 děti, nar. 21.5.1959, vdova, nárok na starobní důchod od 21.1.2021). Dotaz: s ohledem na mimořádnou valorizaci důchodů od 1.1.2019 nebude pro mne výhodnější odejít do starobního důchodu ještě v tomto roce např. k datu 30.12.2018?, dočetla jsem se, že valorizace se nebude týkat odchodu do důchodu v roce 2019. Děkuji předem za Vaši ochotu a odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Dobrovolné důchodové pojištění a předdůchod

Dobrý den, mám v úmyslu čerpat předdůchod v délce 4 roků. Je možné si po dobu těchto čtyř let platit dobrovolné důchodové pojištění, aby mi tato doba pro pozdější výpočet důchodu byla hodnocena jako odpracovaná? Pokud ano, je možný jednorázový vklad na každý jeden rok, nebo je nutné si platit každý měsíc ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Renta a výše důchodu

Dobrý den, chci se zeptat proč vyžaduje ČSSZ dodat k žádosti o starobní důchod potvrzení o výši náhrady za ztrátu výdělku (rentu)? Když potom tyto částky (vyplacené renty) nemají na celkový výpočet starobního důchodu žádný vliv? Ptám se proto, že mi 10. 11. 2011 po pracovním úrazu (3. 12. 2010) byl přiznán ID 1.stupně (pobírám dosud). 28. 2. 2012 jsem dostala výpověď ze zaměstnání. Od 1. 3. 2012 jsem evidována na ÚP (stále trvá), od 6/2012 je mi vyplácena renta (vypláceno dosud). Letos mám nárok na starobní důchod (odpracováno přes 42 let). Ale při výpočtu výše starobního důchodu, výplaty rent vůbec neměly vliv na jeho celkovou částku a starobní důchod mi nijak navýšen nebyl. Nechala jsem si začátkem tohoto roku udělat předběžný výpočet, ale ten zůstal stále stejný i po doložení dokladů za ztrátu výdělků, které při předběžném výpočtu ještě nebyly k disposici. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Invadlidní důchod a penze

Dobrý den Vážení mám dotaz,jestli budu mít nárok na důchod, v r.1998 se mi stal ůraz na šachtě,měl jsem 1r. nemocenskou,1r plný inv. důchod od té doby jsem na pracovním ůřadě,mám rentu+častečný invalidní důchod a jestli mám nárok na starobní důchod,nevím jestli mi je sráženo socialní pojštění. Dík za odpověd.


odpovídal(a): Elena

Dobrovolné důchodové pojištění

Dobrý den, zajímá mě, zda (a proč) byste mi doporučili či nedoporučili uhradit si dobrovolné důchodové pojištění. Odpracováno mám 8315 dní, podpora mi byla vyplácena 153 dní a 365 dní by mi mělo být započteno z evidence ÚP (do 55 let lze započíst 1 rok). Z toho mi vyplývá, že mám cca 24 let započtenou dobu pro důchod. Je mi 42 let a do 31. 7. 2018 jsem v zahraničí (nepracuji ani nejsem na ÚP). Doba od 9.9.2017 do 31. 7. 2018 není nyní pojištěná. Mohu se k ní přihlásit zpětně, takže bych zaplatila září 2017 až červenec 2018 = 11 x 2099,-Kč. Je těchto 23 tisíc "vhodná investice"? Odpracovat musím ještě min. 11 let abych splnila podmínku 35 let pro zápočet na důchod. A do důchodového věku mi zbývá ještě 23 let, takže mám dost prostoru, abych povinnou dobu 35 let naplnila... Podle čeho se rozhodnout, zda nyní zaplatit 23 tisíc za 10 měsíců k započtení doby? Předem děkuji poteka@seznam.cz


odpovídal(a): Elena

Doba pojištění pro důchod

Dobrý den, od kdy se mi bude počítat důchod (roky)? Od 1. září 1973 jsem začala studovat na gymnáziu. Jsem ročník 1958. Počítá se mi důchod od dosažení 15. roku (v březnu) nebo až od 1. září?


odpovídal(a): Elena

Přepočet invalidního důchodu

Jak je to s přepočtem invalidního důchodu: Mám ID 2 stupně a pracuji jako invalidní ve firmě. Spolupracovník, který odcházel z mého místa po 8 odpracovaných letech s ID 1 na ID 2 dostal novou výměru ID 2 nižší o 70 Kč měsíčně, proti jeho původnímu ID 1 stupně. Mně očekávají 2 operace (2x totální endoprotéza), po operaci dostanu automaticky ID 3 stupně na 8 měsíců. Pak mi jej sníží opět na ID 2 stupně, Po 1,5 roce od 1 operace bude následovat druhá se stejným postupem. Takže ID2 na ID3, pak ID3 na ID2, pak opět ID2 na ID3, a opět ID3 na ID2. To vše přepočítáváno z mého nízkého příjmu při ID v poslední firmě. Je mi 56 let a mám odpracováno 35 let v bývalém zaměstnání a 4 roky na novém místě. Na operaci bych měl nastoupi příští rok. Co s tím můžu dělat? Bylo mi sděleno, že OSSZ mi má právo nařídit operaci a v případě odmítnutí snížit bez ohledu na cokoli ID na ID1. Děkuji za názor.



odpovídal(a): Elena

Souběh důchodu a samostatné činnosti

Během penze pracuji od r.1991 jako OSVČ na vedlejší úvazek. Řadu let jsem platil i příspěvky na sociální pojištění. Kde najdu formulář žádosti na zahrnutí příslušného podílu z těchto příspěvků do mé penze? Kde si mohu ověřit kolik jsem zaplatil a na jak velký podíl mám nárok?


odpovídal(a): Elena

Výše důchodu

Dobrý den, jsem zaměstnaná od srpna 1981 nepřetržitě (3 roky mateřská)s průměrným platem do 20.000,-Kč. Do důchodu jdu za 10 let. Zajímalo by mě o jak přibližně vysokou částku by se mi ponížil důchod pokud bych těch posledních 10 let pracovala za minimální mzdu. Respektive jak vysoký by byl důchod při výdělku cca 20.000,- nebo při 20.000,- + minimální mzdě. Moc děkuji Renata


odpovídal(a): Elena

Výpočet důchodu - vyměřovací základ

Dobrý den , v roce 2019 jdu do důchodu . Mám výpis ze české správy sociálního zabezpečení . Ve výpisu Přehled dob důchodového pojištění je na prvním řádku uvedeno: DOBA OD * DO DNY DRUH DOBY VYMĚŘOVACÍ ZÁKLAD v Kč VYL.DOBA 1.8.1973-31.12.1985 4536 zaměstnání 12 01.01.1986-31.12.1986 365 zaměstnání 44 668 11 Tedy v době od 1.8.1973 až 31.12,1985 se mi nebude počítat důchod ? Nebo je na to nějaký paušál. Je uveden základ až od roku 1986 . děkuji Pavel Litavský 603 198 895


odpovídal(a): Elena

Dobrovolné pojištění

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat kolik let zpětně si mohu dobrovolně doplatit sociální pojištění na důchod? Když jsem dva roky pracovala jako au-pair v Anglii před rokem 2004, nezapočítává se to do doby pojištění? Po vstupu do EU jsem pracovala 3 roky v Irsku, mám zápočtový list E301, stačí jen tento dokument a započítává se to nebo alespoň částečně do důchodu v ČR? Když pracuju na zkrácený úvazek (pracovní smlouva) je pro mě výhodné platit si dobrovolné důchodové pojištění? Je mi 37 let. Děkuji Nikola


odpovídal(a): Elena

Důchod a dítě v pěstounské péči

Vychovala jsem dvě vlastní děti a jedno mám v pěstounské péči již sedmým rokem. zajímá mě jestli se mi započítává toto třetí dítě do výpočtu odchodu do důchodu. Děkuji


odpovídal(a): Elena

Přepočet důchodu při souběhu s výdělečnou činností

Dobrý den, od roku 2010 jsem nastoupila do předčasného důchodu a od listopadu 2011 do starobního důchodu. Od dubna do září mám brigádu při prodeji zmrzliny. Chci se, prosím zeptat, zda mám nárok na přepočet důchodu.Doslechla jsem se, že by to mělo být možné. Děkuji a přeji pěkný den. Onderková


odpovídal(a): Elena

Předdůchod a práce

Dobrý den, jsem tzv. předdůchodce od 12/2015 do 2/2018. Důchodové dávky mám přiznané od 2/2017. Můžu si tento rok přivydělat k důchodu a kolik peněz celkem, aniž bych ohrozila vyplácení důchodu? Děkuji za odpověď. Smetanová


odpovídal(a): Elena

Zdanění důchodu

Pobírám starobní důchod od srpna 2016, a zároveň jsem v pracovním poměru na plný úvazek. Je stanoven maximální možný výdělek, aby nebyl krácen starobní důchod? Slyšel jsem, že přivýdělek ke starobnímu důchodu již není omezen, je to pravda? Ladislav


odpovídal(a): Elena

Ovlivnění důchodu pobíráním předdůchodu

DOBRÝ DEN,PÍŠE SE,ŽE V ČERPÁNÍ PŘED DŮCHODU PĚTI LET PŘED ŘÁDNÝM DŮCHODEM- BUDE PŘI VÝPOČTU STAROBNÍHO DŮCHODU VÝPOČET NIŽŠÍ ASI O 1000 AŽ 1300 KČ A DOTAZ JE: ZDA SE TATO ČÁSTKA MYSLÍ JAKO MĚSÍČNĚ NEBO ROZPOČÍTÁNO NA BĚŽNÝ ROK? MYSLÍM SI,ŽE 1000-1300 KČ MĚSÍČNĚ Z VYPOČÍTANÉHO STAROBNÍHO DŮCHODU BY BYLO STRAŠNĚ HODNĚ A POKUD JE TO MYŠLENO NA ROK TAK TO BY BYLO ASI 100 KČ COŽ JE ÚNOSNÉ.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ. JOSEF


odpovídal(a): Elena

Dobrovolné důchodové pojištění

Dobrý den chtěla bych vědět, zda se mě vyplatí dobrovolné důchodové pojištění. Je mě 56 let, mám dvě děti. Dobu pojištění mám cca 40 let z toho 1,5 roku na ÚP. Poslední 3 roky částečný ID 1 st. v částce po valorizaci 5437,-. Mám starosti jaký budu mít starobní důchod, když pro mě již není práce. děkuji za radu Hela