FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Důchod a chybějící doložení odpracovaných roků

Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?



odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a jeho souběh s vdovským důchodem

Dobrý den Je mi 56 let, pobírám vdovský důchod, který mi už zůstane. Pracuji jako prodavačka a nyní mi lékař po prodělané operaci doporučil invalidní důchod. Vím, že dva důchody nemůžu pobírat, proto se chci zeptat, který důchod mi zůstane, a jaký je běžný postup. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den datum odchodu do důchodu mám 3.7.2019 . Pracovní poměr jsem ukončila 30.6.2018 a od 11.7.2018 jsem vedena na pracovním úřadě . Zadost o důchod zatím nemám . O kolik % se mi zkrátí výpočet důchodu a od kdy jje pro mě nejlepší zažádat o důchod aby zkráceni bylo co nejnižší. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doba důchodového pojištění

Počítá se do doby důchodového pojištění doba, kdy jsem pracoval již 4 měsíce před dosažením 18ti let? Lze z tohoto důvodu odejít do důchodu o 4 měsíce dříve?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na důchod při péči o děti

Dobrý den, chci se zeptat, jaké mám možnosti, abych mohla pobírat v budoucnu starobní důchod. Jsem ročník 1967. Od roku 1982 jsem byla členkou družstva (JZD), část doby jako učeň, pak jako zaměstnanec, to mám doloženo pouze potvrzením tohoto družstva, pak mám zápočtový list, který datem navazuje na předchozí potvrzení a je do roku 1998 (je v tom zahrnuto i období mateřských dovolených). Od roku 1998 jsem pracovala v dalším podniku do roku 2001, kdy jsem nastoupila na mateřskou dovolenou na 4 roky, ale tento podnik skončil a převzal ho jiný, kde jsem byla vedena v době mateřské jako zaměstnanec do roku 2005 . Pak jsem byla 2 roky na úřadu práce a dále v domácnosti (kvůli dětem a hospodářství, žádné podnikání apod.). Od r. 2012 jsem jsem byla na mateřské dovolené, po jejím ukončení r. 2016 jsem dále v domácnosti. Můžete mi, prosím, poradit? Do zaměstnání jít nemohu, mám malého syna, hospodářství a pomáhám starším dětem s vnoučaty. Jak bych si měla platit si sociální pojištění, popř. na jak dlouho bych musela do zaměstnání, nebo co bych mohla udělat jiného, abych na starobní důchod "dosáhla"? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod nebo registrace na ÚP?

Dobrý den, manžel nar.22.1.1956 by chtěl odejít do předčasného důchodu z důvodu špatného zdravotního stavu (stav po vážném úrazu, mozková příhoda, těžká artróza). Bude pro něj výhodnější odejít do předčasného důchodu nebo se zaregistrovat na úřadu práce do doby, kdy by měl odejít do starobního důchodu? Nevznikne mu nárok na podporu (v současné době pobírá nemocenskou, podpůrčí doba mu končí v srpnu 2018).Můžete mi prosím sdělit, k jakému datumu pro něj bude výhodný odchod do předčasného důchodu? Moc děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Elena

Péče o dítě a důchodový věk

Přeji pěkný den. Jsem narozený v r. 1957. Mám dvě děti. Po rozvodu - ve věku dětí 4 a 6 let - jsem se o ně až do dovršení jejich plnoletosti sám staral (děti mi byly na rozhodnutím soudu svěřeny). Dotaz : je možné dosáhnout, aby se i pro muže v tomto případě (s nějakou úměrou) krátil věk nástupu do důchodu? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Elena

Kdy odejít do důchodu

Dobrý den, mám dotaz k důchodu. Měl bych na něj nastoupit 17.7.2018, ale v práci mne požádali, zda bych nedělal do konce roku. Nevím co pro mne bude lepší. Zda si zažádat o důchod k uvedenému datu a potom dál pracovat. Nebo pracovat až do konce roku 2018 a teprve potom si o důchod zažádat. Můžete mi prosím poradit ? Od roku 1974 pracuji u stejného podniku.Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Důchodový věk

Dobrý den, prodlužuje se důchodový věk pokud pracuji na poloviční úvazek to je na 6h...děkuji



odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod a práce

Dobrý den, prosím o pomoc ohledně pracovně-právního vztahu. Pobírám předčasný důchod. Nastoupila jsem na brigádu, která bude v polovině dubna ukončena, protože jsem odpracovala u jedné firmy 300 hodin. Mohu u stejné firmy nadále pokračovat na dohodu o pracovní činnosti? A pokud ano - jestli chápu správně předpisy - mohu na tuto smlouvu pracovat max. 20 hodin týdně po dobu 52 týdnů? A mohu pobírat plat vyšší než 2.500,-Kč měsíčně (konkrétně 10.000,-Kč), za předpokladu, že mi bude strháváno 15% na daně, aniž by se to dotýkalo pobírání důchodu? Děkuji za odpověď a přeji hezký den!


odpovídal(a): Elena

Řádný důchod při invaliditě

Dobrý den Jsem narozen 21.3.1956 .Mám invalidku 2 stupně (50 %).Od ledna mám důchod základní 2700kč+procentní 5758kč.Dělat už nebudu.Dá se z tohoto spočítat Kolik bych měl plný důchod ?? Myslím dnes 14216,-kč.Je to pravda ??Když půjdu o 4 x 90 dní (4x0,9%) do důchodu dříve ,bude výsledek 13704 Kč ?Nebo počítám špatně. A naposledy :Bude lepší případně odejít v prosinci ,nebo lednu do důchodu (už neberu v úvahu krácení). Děkuji a přeji pěkný den


odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod

Dobrý den, zajímalo by mne, když nastoupí OSVČ do předčasného důchodu a oznámí, že bude SVČ provozovat jako vedlejší, jestli nemusí platit zálohy v případě, že v předchozím roce překročil rozhodný příjem (tehdy ještě jako hlavní SVČ) a zda při dodržení podmínky nepřekročení rozhodného příjmu v dalších letech, ale při dosažení zisku, nemusí odvádět platbu či zálohy na zdravotní poj.? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Valorizace důchodu

Dobry den, Chci se zeptat , kdyz odejdu do duchodu 31.12. bude mi v lednu valorizovan duchod? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Elena

Odchod do důchodu

Jsem muž, nar. 1.7.1955, jsem v PID (dnes v ID 3. stupně od 30.6.2000 nepřetržitě doposud. V té době v r. 2000 - (k datu přiznání důchodu byl důchodový věk odchodu do starobního důchoduv 60ti letech, tedy k 1.7.2015. Při výpočtu mého ival. důchodu mi jako náhradní doby byly dopočítány jen doby od 30.6.2000 do 1.7.2015 (do mých 60 let) a z toho mně byl vypočten PID (ID 3. st.)., který pobírám nepřetržitě doposud. Poté (po r. 2000)se doba pro odchod do důchodu postupně zvyšovala a já mám nárok odejít do starobního důchodu k 1.11.2018, t.j.o 3 roky a 4 měsíce později. Budou mi tedy při tomto odchodu do starobního důchodu dopočítány i ty tzv. náhradní doby navíc - za každý rok 1,5%, tedy o + 5% za tento pozdější odchod do starobního důchodu a za jakou dobu zpětně? Je pro mne výhodnější odejít do starobního důchodu k výše uvedenému zákonnému datu (1.11.2018), nebo je výhodnější si zažádat o starobní důchod až k 2.1.2019 vzhledem k případné valorizaci v roce 2018? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Elena

Platba státu obcím

Dobrý den, platí stát obcím příspěvek do jejich rozpočtu za důchodce? V případě, že ano, kolik je to měsíčně? V případě, že je příspěvek odvozen od výše důchodu, o kolik se jedná při částce cca 15 000 Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Dřívější odchod do důchodu

Dobrý den, nástup do řádného starobního důchodu mám 19.1.2018, ale o důchod jsem požádal již v listopadu 2017, výměra důchodu mi přišla v prosinci 2017. Udělal jsem chybu, že jsem o důchod nepožádal až v lednu 2018 nebo je to jedno? Podle některých informací, kterým moc nerozumím, bych měl důchod vyšší. Pokud ano, dá se s tím ještě něco dělat?


odpovídal(a): Elena

Výsluha a UP

Dobrý den, potřebovala bych radu pro orce, roč.56.Pracoval vždy, jen ho ze zaměstnání nyní kvůli komplikacím po operaci a nemožnosti dále vouhodobě tuto práci propustili.Od ledna je tedy na úp. Jelikož pobírá státní výsluhu 8000,- nebude po dvou měsích na úp dostávat již žádnou podporu, ta by byla nižší než příspěvek.Může si v tomto případě přivydělat něco, a zůstat na úp?Kdo za něj pak hradí sociál.a zdravotní?A zda se tato doba na úp započítává pro výpočet na důchod a jak.Děkujeme mockrát, do důchodu mu chybí cca 2 roky a kvůli zdravot.stavu nesežene tak snadno zaměstnání, kde nemůže zvedat těžká břemena, bez nočních apod.


odpovídal(a): Elena

Hornické důchody

Pracoval jsem na Uranových dolech Příbram jako horník - lamač. Na rozdíl od většiny ostatních jsem byl zaměstnán na dobu neurčitou s tím, že po povinné praxi (1/2 rok) přejdu do technické profese - návaznost na získání bytu... Mezi zkušební dobou a ukončením praxe jsem onemocněl vlivem pracovních podmínek. Dostal jsem zákaz fárání a práce ve směnách. Rázem bylo po naději na byt, lepším výdělku a rodina v Teplicích. Z důvodu mé kvalifikace mne nechtěli pustit a proto jsem musel podat výpověď ze zdravotních důvodů kterou řešil Okresní soud v Příbrami. Vstupní lékařská prohlídka se dala srovnat snad jen s tou kterou podstupují kosmonauté. Nemoc byla léčena poliklinikou na Zdaboři (což byla teké instituce která byla zaměřena na nemoci z povolání - nyní už neexistuje a správa archivu mi sdělila, že tam žádnou dokumentaci na mé jméno nemají). Tato poliklinika mi vystavila potvrzení, že nejsem schopen práce podle pracovní smlouvy. Soud vyžadoval PŘILOŽENÍ lékažské zprávy i když ze zákona dáno jen PODLOŽENÍ lékařskou zprávou. Musel jsem ji tedy předat soudu. Spor jsem vyhrál - ale zpráva se ztratila. Teoreticky jsem si mohl do Příbrami zajet a vyzvednout si svoje materiály. Ale jako nový zaměstnanec na novém pracovišti jsem musel čekat na dovolenou. Když jsem si pro tento doklad (nic jiného mne nezajímalo) přijel asi za 1/2 roku - tak tento materiál byl údajně v archivu, měl jsem se objednat a přijet znovu. Do té doby jsem celkem naivně věřil soudům a tomu že mám práva podle toho co píše zákon. Ale v té době jsem už věděl jinou věc. Můj nový závodní lékař 3x bezvýsledně dožadoval zaslání mé zdravotní dokumentace. Nedočkal se a založil novou kartu. Když jsem vybavoval výstup na osobním oddělení, byl jsem v přesvědšení, že bych měl být odškodněn přestože moje diagnóza nebyla mezi těmi vyjmenovanými. Namítal jsem to a přišel nějaký zřejmě vyšší úředník který mi řekl, že na odškodnění nárok nemám, ale že mám "stopku". Vzal lístek kde mi to ukazoval. Bylo tam napsáno, že do důchodu se mi započítává 4 roky a 315 dnů. Je to napsáno číslem a pak ještě slovy. Já jsem ale ve skutečnosti i s maroděním měl asi 240 "odpracovaných" dní. Nemocenskou jsem pobíral ve 100% a tak mi nezbylo nežli vzít co dali a odešel jsem. Ten doklad jsem bedlivě střežil celou dobu. Co je psáno to je dáno, ale když jsem zažádal o starovní důchod tak nejen že tento doklad ignorovali, spočítali mi odpracované roky tak, že scházel více jak 5 let. Pokusil jsem se zažádat o starobní důchod v roce 2010 a tak jsem si přinesl doklady na OSSZ. Úřednice se mi vysmála - neměl jsem podle ní dost dob zápočtu. V té době jsem byl v invalidním důchodu a tak jsem čekal až mi bude 63 let a budu moci zažádat o řádný starobní důchod - pak se budu bavit s ČSSZ. Ale omyl. Žádost byla zamítnuta proto že nemám dost let. Odvolal jsem se s tím, že by měli zohlednit všechny skutečnosti a správně spočítat dobu. Dostal jsem sice odpověď a počet celých odpracovaných 27 let nestačí (mělo to být 33). Při tom zandbali právě tu skutečnost, že z Uranových dolů ty roky mám a že i když je to méně, tak podle toho jsem měl jít do starobního důchodu nejméně v 58 letech - a tam těch potřebných let bylo 27. Věděl jsem to a hlídal jsem abych tento nárok splnil. Nyní jsem v situaci že budu ještě 16 měsíců v invalidním důchodu který se změní na starobní (v mých 65 - letech). Mám v hornictví dost let, ale podle diskriminačního zákona se doby nesčítají. Nyní se mohu obrátit na soud nebo vyzkoušet Ombucmana. Ale soud znamená mít peníze. Takže zvažuji co dál. Jedno vím jistě že už tehdy v roce 1978 mne zřejmě Uranové doly podvedly. Minulé vlády nechaly skartovat vše co šlo a nástupnická organizace Diamo se vyjádřila, že jsem byl zaměstnancem na povrchu - o tom jsem se dozvěděl až od vyjádření ČSSZ. Na mém dokladu je vidět, že jsem čerpal i "fárací dovolenou" - měl jsem ji snad jako nárok za práci na povrchu? Jednoduše jen arogance a podvody. K mému dokladu o se ČSSZ vůbec nevyjádřilo - jim stačí že Diamo napsalo že jsem byl procovník povrchu nebo co to mělo být. Já jsem po skončení nemoci vyčerpal zbytek dovolené a odešl - nevím jak může slušná společnost takhle lhát a podvádět. Takže můj dotaz zní : Jak je to s takzvanými "Stop důchody", respektive se "stop nároky". Narazil jsem na to ještě jednou. Končila šachta a lidé dostávali různé možnosti náhrad (vyrovnání?). Já jsem například měl nárok buď deputát asi (12q uhlí) ročně, nebo několik měsíců do zápočtu odpracovaných let. Vzal jsem to uhlí, protože jsem měl už 4 roky z uranu. To deputátní uhlí skončilo (nejprve se začalo vyplácet ale i to pak skončilo) s revolucí respektive s diskriminačním zákonem horníků a s nástupem privatizace. A stejně by asi dopadla i ta druhá volba. Přes to tyto "nezasloužené výhody" byly zrušeny tuším až po roce 2016. Je docela zajímavé že se nějak nemuhu dostat na tyto pojmy - asi je to přežitek komunizmu nebo co? Umíte mi alespoň poradit kde hledat nebo vysvětlit pod jakým zaklínadlem se k tomuto dopracuji? Omluvte mé znechucení - předem děkuji Petr


odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod

Odešel jsem do předčasného důchodu asi o rok a půl před řádným termínem. Mohu si za tuto dobu zpětně doplatit důchodové pojištění, abych bral plný starobní důchod ?