FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod

Dobrý den, narodila jsem se 14.3.1956 a mám 2 děti Chci jít letos o 2 roky do předčasného důchodu. Jaké je pro mne nejvýhodnější datum odchodu ? Děkuji. Iva


odpovídal(a): Elena

výsluhová renta

Dobrý den, pobírám výsluhovou rentu, která je zdaněna. Mám povinnost platit sociální a důchodové pojištění? Má neplacení tohoto pojištění vliv na přiznání starobního či invalidního důchodu?



odpovídal(a): Elena

Krácení předčasného důchodu

Dobrý den, mám odpracováno přes 40 let a chtěla bych odejít do předčasného důchodu. Důchod mám stanoven na 24.9.2017. Kdy nejdříve, a jaké % krácení u mne připadá v úvahu? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Předčasný důchod

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Od 3.2.2014 jsem hlášená na úřadě práce ,chtěla bych odejit v roce 2015 odejit do předčasného důchodu co mám proto udělat. děkuji


odpovídal(a): Elena

Dobrý den, zajímá mě, jestli může podnikat člověk…

Dobrý den, zajímá mě, jestli může podnikat člověk v policejním invalidním důchodě (odchod do invalidního důchodu po zranění ve službě) bez toho, aby ztratil nárok na tuto penzi. Jednalo by se o hostinskou činnost. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Souběh vdovského a starobného důchodu

Pobiram vdovsky důchod od roku 1980(nasledek vybuchu na šachtě) 9000kč v soucasnosti a mam jít do sveho starobniho důchodu 27.9.2014 Muže mi někdo poradit jestli budu pobirat jenom svůj důchod nebo oba důchody?Děkuji.


odpovídal(a): Elena

ÚP nebo předčasný důchod

Dobrý den, jsem ročník 1955, do důchodu bych měl jít v září 2018. Bohužel jsem už 3 roky nezaměstnaný. Pokud bych práci už nesehnal, šel bych do důchodu po 7. letech v evidenci ÚP nebo do předčasného po 4. letech na ÚP. Má nějaký význam pro výši důchodu setrvávat v evidenci PÚ až do řádného důchodu, nebo to nemá žádný vliv ? Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Rezervy na důchod

Přeji krásný den, narodil jsem se v únoru 1966 a do důchodu mám jít v dubnu 2031. Vím, že je to brzy, ale výhledově, s jakou výši důchodu v % v poměru k průměrnému platu mohu počítat? Mám nejvyšší čas tvořit si rezervy a proto se zajímám, kolik financí budu potřebovat, abych i v důchodu přežil. Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Obnovení vdovského důchodu

Dobrý den, jsem 10let vdova, manžel byl ročník 1948, zemřel v srpnu 2004.Máme tři děti, do září 2013 jsem pobírala vdovský i sirotčí důchod. Pak jsem už neměla nárok, nejmladší syn dostudoval. V dubnu 2014 mi bude 55 let, mám nárok na obnovení vdovského důchodu a od kdy? Děkuji Zuzana


odpovídal(a): Elena

Invalidní důchod a podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den.Byl mi přiznán ID 2.stupně a k tomu pobírám od Úřadu práce podporu v nezaměstnanosti.Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu se hodlám odvolat.Pokud uspěji,na čas mi bude přiznán ID 3.stupně.Jestliže mi po nějaké době (rok nebo dva) bude opět snížen stupeň invalidity,jak to bude s podporou v nezaměstnanosti.Budu mít nárok? Pokud ano, z čeho se bude počítat? Děkuji předem za odpověď.



odpovídal(a): Elena

Dávky

Dobrý den, můj přítel je od července 2013 na PÚ a bere podporu, která mu bude končit někdy v říjnu 2014. 30.8.2014 mu bude 61 let (nárok na důchod v 63 letech) a předčasný důchod vylučuje, protože by z něj nevyžil. Chci se zeptat, co má pak ty dva roky dělat, když ho nikdo nechce zaměstnat (práci sháněl hned a shání stále), o jaké dávky a kde žádat, kolik může dostat (zda se z toho dá vyžít, náklady na bydlení - družst. byt Praha 9 - má cca 5 tis. Kč) zda může dělat nějakou brigádu atd. a z čeho vlastně může ty dva roky žít, než bude mít nárok na řádný důchod. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

DPP

Dobrý den,jsem v předčasném důchodu a pracuji na DPP(300 hod za rok).Od 14.8.2014 již budu ve starobním důchodu a dotaz zní: do 14.8.2014 odpracuji těch 300 hodin z DPP a od 15.8.2014 můžu uzavřít novou smlouvu s týmž zaměstnavatelem třeba na poloviční úvazek?Děkuji Kazíková


odpovídal(a): Elena

Invalidní důchod

Dobrý den měl bych dotaz mám necelé 4 roky do důchodu.letos bych měl jít do invalidního důchodu.celý život pracuji nikdy jsem nebyl veden na UP.měsíční hrubý výdělek je 15000.chtěl bych vědět zda se mi kvůli invalidnímu důchodu nějak sníží starobní důchod.Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Elena

Studium jako náhradní doba

Dobrý den řádné studium na VŠ (bez opakování nebo přerušení studia)jsem ukončil 12.12.1975. 6 let studií po dovršení 18 let jsem dosáhl 21.1.1975. Bude se mi počítat do odpracovaných let doba od 21.1.1975 do 12.12.1975? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Dobrý den. Děkuji za zodpovězení mého dotazu…

Dobrý den. Děkuji za zodpovězení mého dotazu ohledne obnovení vdoveckého důchodu /viz přiložený dotaz i s Vaší odpovědí/. Byl jsem se žádostí na ČSSZ, ale bohužel mně tam bylo řečeno, že na důchod nemám nárok, protože dcera měla přerušení studia VŠ a tím pádem mi vdovecký důchod nebude po dovršení věku 58 let přiznán a bude se na mě vztahovat pozdější zákonná úprava. Dobrý den, Váš dotaz na serveru poradenstvi.finance.cz byl zdarma zodpovězen a označen jako diskretní, tzn. není vystaven mezi ostatními zodpovězenými dotazy Sekce: Financování penze Typ dotazu: Zdarma, diskrétní Dotaz: Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu o znovu obnovení vdoveckého důchodu. Manželka /nar. 4.12.1958, dvě děti/ zemřela v lednu 2009. Já jsem pobíral vdovecký důchod do roku 2012, kdy dcera dovršila 26 let (studovala VŠ). V květnu 2010 dcera studium ukončila a v září 2010 znovu nastoupila na jiný obor VŠ. Po tu dobu mně byl vdovecký důchod pozastaven a při nástupu dcery do školy byl znovu obnoven. Od kdy si můžu zažádat o vdovecký důchod? /Můj rok narození je 1956/. Za odpověď děkuji předem. Odpověď: Další podmínkou pro nárok na vdovský důchod (dle vašich informací jste ho pobíral z důvodu péče o nazaopatřené dítě) je také dosažení věku o 4 roky nižšího než činí důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší. Ve vašem případě (r. narození 1956) je důchodový věk 63 let a 2 měsíce (toto je úprava platná od 1.1.2010). Na vás se pravděpodobně vztahuje toto: Pokud došlo k zániku nároku na vdovský nebo vdovecký důchod před 1. 1. 2010 nebo po 31. 12. 2009, ale vdovský nebo vdovecký důchod byl přiznán před 1. 1. 2010, vznikne nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po 31. 12. 2009 znovu do pěti roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský nebo vdovecký důchod za podmínek ve znění účinném k 31. 12. 2009. Tzn., že nárok vznikne i tehdy, jestliže do pěti roků dovrší vdovec 58 let věku. Tedy dle vašeho data narození to bude v tomto roce a splňujete také podmínku obnovení do pěti let (záník důchodu v 2012). Doporučuji se obráti na ČSSZ. Odpověděl: Ondrová Elena


odpovídal(a): Elena

důchod a poloviční úvazek

Dobrý den mohli byste mi prosím poradit jak se mi bude vypočítávat výše důchodu když bych začala pracovat na poloviční uvazek? Letos mě bude 53 let,pracuji od 17 let.Mám 3 děti a byla jsem 3 roky na mateřské dovolené s vnučkou-to mám potvrzené soudně. Děkuji za informaci?


odpovídal(a): Elena

Vdovský důchod

Dobrý den, před pěti lety jsem ovdověla a pobírám vdovský a sirotčí důchod na svého nezletilého, šestnáctiletého syna. V současné době jsem otěhotněla a čekám se současným přítelem miminko. Nejsme sezdáni, a měla bych dotaz zda tato skutečnost ovlivní nárok na pobírání vdovského a sirotčího důchodu. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Vyloučené doby pojištění

Dobrý den, jsem narozen 22. dubna 1952. Do důchodu bych měl tedy odejít 22. února 2015. Dobu pojištění mám od 1.9.1967. Předpokládám tedy, že bych měl mít při odchodu do důchodu odpracovaných 47 let. Dosud mám evidováno 973 vyloučených dnů (17 na pracovním úřadě a zbytek nemoc). Zajímalo by mě, zda se z důvodu vyloučených dnů krátí doba odpracovaných let. Nerad bych kvůli tomu ztratil třeba i jen 1 rok. Nebo se při výpočtu důchodu bere v úvahu kromě pojištěných let také i pojištěné dny (např. 46 let a 160 dnů?). Prosím o vysvětlení. Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Snížený důchodový věk

Dobrý den. Jsem narozen v březnu 1957. V období 08/1976–07/1980 studium VA Brno, první 2 roky VZS, od 06/1978 - 07/1980 voják v další službě / z povolání na VA Brno, od 07/1980 – 31. 8. 1997 voják z povolání (v I.KF tedy 21 let). Pak v zaměstnaneckém poměru mimo AČR. Vyplácen výluhový příspěvek do 60 let mého věku. Dotazy: Kdy mám nárok odchodu do starobního důchodu. Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Elena

Zpětný nárok na důchod

Dobrý den, je mi 62 let, pracuji jako matrikářka na MÚ, zatím jsem o starobní důchod nezažádala. Chci se zeptat, zda mi po odchodu do důchodu bude vyplacen důchod zpětně od doby nároku na starobní důchod. děkuji