FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Nedokončené 4 leté bakalářské studium, další 3 leté bakalářské studium

Dobrý den, syn začal studovat v r.2015 4 letý bakalářský obor, který po 1,5 roce neúspěšně zakončil. V roce 2017 zahájil 3 letý bakalářský obor na jiné univerzitě. Kdy by měl platit poplatky za delší studium ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Poplatky pri soucasnem studovani 2mgr. oboru soucasne - z toho 1 nedokonceny

Dobry den, chtela bych nastoupit na 2mgr.obory soucasne najednou, jeden obor PREZENCNE a druhy KOMBINOVANE, pokud bych jeden z nich ukoncila jinak, nez radne (tj.jeden nedostudovala) byly by mi vymereny poplatky za ten nedostudovany obor (i kdyz bych to stihla do 26ti let a ve standartni dobe 2+1)? Bc. mam vystudovane v dobe 3+1. Dekuji za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia na 1 ze 2 VŠ

Dobrý den, v září jsem se zapsal na 2 vysoké školy, ale rozhodl jsem se, že dále budu studovat pouze jednu. Na té, kterou již nechci studovat mám nedostatek kreditů. Mám této škole oznámit konec studia nebo se mám nechat „vyhodit”? Další dotaz je, jak to funguje dále, jestli se musím hlásit na úřadu práce i když jsem stále student na jiné vysoké škole? Bude mi stále platit 3+1 let na bakalářský program (na škole, kde chci pokračovat) hrazený státem nebo jsem se tím o ten bonusový rok připravil? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Je možné studovat stále nové studium na vysoké škole?

Dobrý den, mám dotaz ohledně dalšího studia na VŠ. Ve svých studijních záznamech mám napsáno, že maximální délka mého studia je do roku 2027 (studuji od roku 2019 5 letý magisterský obor). Je teoreticky možné po jeho úspěšném absolvování znovu studovat jiný obor od bakaláře? Počítá se to jako další studium? Je teoreticky možné do roku 2027 bezplatně studovat "nespočet" oborů, pokud je všechny úspěšně ukončím bez prodloužení? Celkově mi ale nesedí počty - když je bc (3+1) a mgr (2+1), tak by měl být dlouhý magistr (5+2)..tzv. bych měla bezplatně studovat 7 let (zápis v létě 2019 - léto 2026), nedokážu dohledat, kde se vzal ten rok navíc. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Souběžná studia s jedním neúspěšně zakončeným

Dobrý den, v roce 2016 jsem začal studovat bakalářské studium, k němu jsem v roce 2017 souběžně přidal ještě jedno kombinované, které jsem bohužel zakončil neúspěšně v roce 2018 zhruba rok od zápisu. Studium z roku 2016 prodlužuji a letos budu státnicovat. Chci se zeptat, zda doba ze souběžného studia, které bylo zakončeno neúspěšně se započítává, či nikoliv? Pokud by se započítávala, tak předpokládám, že bych dostal výměr již na začátku zimního semestru akademického roku 2019/20.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za studium u studia 2 vysokých škol najednou

Dobrý den, momentálně studuju 3. rok bakalářského studia a plánuju prodlužovat, zároveň bych ráda začala studovat 2. bakaláře ve stejný rok, kdy bych prodlužovala. Musela bych i po ukončení 1. bakaláře platit poplatky za druhé studium, nebo by se to první nějak "nulovalo"? Zároveň bych se ráda zeptala, zdali je možné studovat 2 školy prezenčně najednou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vymereny poplatek za studium

Dobry den, od roku 2014 jsem na Jihoceske univerzite (zdravotne socialni fakulta) studovala 3 lety baklarsky obor ochranu obyvatelstva se zamerenim na CBRNE, rok jsem prodluzovala a pote jsem nezvladla slozit statni zaverecnou zkousku. O rok pozdeji (letosni rok 2019/2020) jsem se na tento obor prihlasila znova s tim, ze jsem si nechala uznat predmety a chtela jsem si casem dodelat bakalare, ale na konci prosince mi prisel vymereny polatek na dalsich 6 mesici studia. Nyni je ma sitauce takova, ze studia chci zanechat uplne.... Proti rozhodnuti vymereni polatku se chci odvolat.... Chci se proto zeptat, jak je to s vymerenym polatkem - je mozne, abych ho musela zaplatit cely, i kdyz skolu ukoncim k novemu semestru? Co by se stalo kdybych polatek nezaplatila? (v dopise o rozhodnuti poplatku pisi, ze kdyz se poplatek nezaplati, muze mi studium ukoncit sama fakulta, zminka o sankcich zadna neni.... ) Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Status studenta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je se statusem studenta, pokud bych se úspěšně dostala do letního semestru a do školy bych potom až do června nechodila, ale zároveň bych studium nijak neukončila. Jak dlouho mi zůstane status studenta? A když by mě vyhodili, tak status ihned ztrácím i když už jsem se dostala do druhého semestru? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vymáhání školného po ukončení studia

Dobrý den, v roce 2017 jsem na rok přerušila studium Bc. studia, které jsem následně tentýž rok ukončila. Nyní, po dvou letech, mi začaly chodit upomínky, že dlužím školné za studijní rok 2019/2020. O veškerou dokumentaci jsem bohužel přišla a na škole prý nevedou záznam o mém ukončení studia, stejně tak jako další dokumenty. Během těch dvou let se škola spojila s jinou a vznikl tak úplně nový institut, se kterým jsem žádné smlouvy nepodepisovala. Je možné se proti tomuto vymáhání jakkoli bránit nebo budu muset školné a spoustu dalších poplatků uhradit?


odpovídal(a): Redakce

Povinnosť platenia za štúdium na VŠ

Dobrý deň, študoval som 3 semestre na 3 ročnom bakalárskom odbore, ktorý som neukončil. Rád by som zmenil školu a začal študovať 4 ročný bakalársky odbor. Chcem sa spýtať kedy mi začne platiť povinnosť platiť za štúdium? Bude to už v 3. roku štúdia alebo až v 4. roku štúdia? A ďalej ma zaujíma, ak má škola (VUT Brno) napísané, že platí sa suma 12.300 za 6 mesiacov štúdia, či sa do tej 6 mesačnej lehoty ráta iba doba štúdia (13 týždňov semestra) a tým pádom je to poplatok za 2 semestre alebo ten poplatok je za jeden semester. Za odpoveď vopred ďakujem



odpovídal(a): Redakce

Přerušení studia

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se doba přerušení bak. studia, které je ukončeno neúspěšně, započítává pro vyměřování poplatků. Tedy pokud studuji rok a následně rok přeruším, načež celé studium zruším, mám při dalším bakalářském studiu o dva roky méně bezplatného studia?


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za studium dvou škol

Dobrý den, obracím se na Vás o radu. Studuji současně 2 bakalare a budou mi od příštího roku vyměřený poplatky. Budu platit poplatek na obou školách nebo na jedne, tam kde je vyšší? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Souběžné studium a předchozí neúspěšné studium

Dobry den, studovala jsem 3 roky v magisterskem programu a byla jsem nucena toto studium ukoncit neuspesne. Momentalne studuji dva magisterske obory soubezne oba v prvnim rocniku. Chapu to spravne, ze mi budou vymereny poplatky na obou skolach po 3 letech studia tj. kdyz budu na obou skolach ve tretim rocniku? (6 zdarma - 3 za neuspesne studium = zbyvaji 3 zdarma). Nebo mi buduou vymereny driv? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Studium na druhém bakalářském oboru

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám úspěšně ukončeného bakaláře, následně 1 rok neúspěšně magistr, nyní opět studuji bakaláře v jiném oboru. Kdybych studium řekněme po roce a půl ukončila, musela bych hradit cely rok a půl nebo jen půl roku, protože prvního bakaláře jsem vystudovala za klasicky 3 roky, kde je nárok asi na 3+1 rok? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přerušení studia, jiná škola, vracení se k předešlému studiu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Studuji momentálně první ročník bakaláře, ale chtěla bych zkusit jinou školu, na kterou jsem se předtím nedostala, a kde mě ten jiný obor zajímá trošku víc. Trochu mám ale obavy, že ten druhý obor bude příliš těžký, takže bych si chtěla nechat zadní vrátka v podobě přerušení studia. Kdybych tedy studovala rok nyní, pak bych přerušila studium a přešla na jinou školu, studovala rok a nakonec se rozhodla, že se vrátím zpátky, byl by tam nějaký poplatek? Případně kdybych měla studium přerušené dva roky na nynější škole, ty dva roky studovala na nové, ale nevyšlo to a já bych se chtěla vrátit a dostudovat ty dva roky? Vím, že standardní doba je 3+1, ale stejně mě to trochu mate, když do toho zamotám přerušení studia. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium na vysoké škole

Dobrý den, minulé studium Bc. jsem ukončila po prvním semestru, protože mě obor nebavil. Ráda bych chtěla studovat obor jiný. Když Bc. studium dokončím do 3 let, nic bych platit neměla. Pokud si ho budu chtít prodloužit o např. o 1 rok, tak platit budu pouze za 1 semestr? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

neúspěšné studiu prvního ročníku a poplatek za prodloužené studium

Dobrý den . Studovat jsem začal od 26.8.2015 , prvním ročníku studia na veřejné soukromé škole jsem zjistil , že na to nemám a ročník jsem ukončil bez jediné zkoušky či zápočtu. Dne 23.9. 2019 se škola písemně ozvala a požaduje poplatek za přesažení studia - o dalších 6 měsíců, s tím že jsem přesáhl dobu studijního programu / to je 3 roky/ o jeden rok a jeden den. Jedná se o cca 21.000kč. Žádnou žádost o opravu ročníku ,přerušení či odklad jsem nedával. Poplatek mi byl vyměřen dle evidence v matrice studentů .Nevím jak je možné , že stále něco studuji a nevím o tom. Nemohu snad být po celou dobu stále studentem této školy. P.


odpovídal(a): Redakce

Studium na dvou vysokých školách

Dobry den, momentalne studujem 2 rok na VŠ v Brne a rozhodla som sa podať si prihlašku na Lekarsku fakultu odbor všeobecne lekarstvo . A mala by som otazku ohladom poplatkov či nejake budu alebo nie dakujem vam vopred za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za prodloužení souběžných studií

Dobrý den, můj dotaz se týká poplatků za studium u souběžného studia. Konkrétně magisterského (pětiletého, tedy ne navazujícího) a bakalářského programu. Pokud tomu dobře rozumím, měl bych mít možnost si každé prodloužit o jeden rok (když se jedná o různé stupně) bez dalších poplatků? Celkově mi není jasná pozice magisterského ("jednolitého", jako práva nebo medicína) studijního programu v zákoně o vysokých školách. Tedy jestli se k němu přistupuje jako ke "složenině" bakalářského a magisterského navazujícího programu (z toho by vyplývala možnost prodloužení o 2 roky), nebo stejně jako k navazujímu magisterskému programu (1 rok). Když jsem tento problém diskutoval se studijním oddělením nejmenované VŠ, bylo mi řečeno, že si nemůžu bez poplatků prodloužit studium v prvních třech letech magisterském programu a zároveň si prodloužit souběžné bakalářské studium bez placení poplatků. Přijde mi to ale jako naprosto chybný výklad této problematiky.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za navazující magisterské studium

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, na možnost poplatku. Studovala jsem bakalářské studium 3 roky neúspěšně, pak další studium 2roky taky neúspěšně a nakonec 3.studium vyšlo úspěšně. Nyní chci nastoupit do navazujícího magisterského studia, které jsem ještě nestudovala. Budou se mé předchozí bakalářské neúspěchy táhnout i do dalšího stupně studia? Děkuji