FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA BRIGÁDY A PRÁCE

odpovídal(a): Redakce

Doplňující dotaz k DPČ jako “nestudent” a zdravotní pojištění

Dobrý den, děkuji za odpověď. Takže v případě byl by můj výdělek na DPČ (přestože bych již nebyla studentem) vyšší jak 2999.- například bych si vydělala 8 tis.měsicně, tak přestože lidově řečeno by se jednalo jen o brigádu (tedy DPČ ), zdravotní pojištění by bylo odváděno stejně jako u HPP? Nemusela bych si sama platit zdravotní jako samoplátce? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPČ a zdravotní pojištění jako “nestudent”

Dobrý den, můj dotaz souvisí s prací na “dohodu” a placením zdravotního pojištění v případě, že už nejsem student (nevěděla jsem do jaké sekce dotaz zařadit). Dohoda o pracovní činnosti (DPČ): “Uzavře-li pracovník se zaměstnavatelem DPČ, potom při odměně do 2999 Kč měsíčně, neodvádí zaměstnatavel z této dohody sociální ani zdravotní pojištění. Pokud odměna dosáhne 3000 Kč měsíčně, je z DPČ již pojistné odváděno.”Budu-li pracovat na DPČ a bude to můj jediný příjem ( nebudu jinde zaměstnaná) a NEBUDU JIŽ STUDENTEM. Platí se z toho zdravotní pojištění stejně jako u HPP bude-li výdělek vyšší než 2999.-? Anebo bych si zdravotní pokušení musela platit zvlášť jako samoplátce? Děkuju moc za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dvě souběžné brigády - prohlášení poplatníka

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak mám postupovat, pokud budu mít dvě brigády současně. Jsem studentka a aktuálně mám podepsanou jednu DPP u zaměstnavatele a měsíčně je moje výplata nižší než 10tis. Kč, podepsala jsem zde prohlášení poplatníka a doložila potvrzení o studiu. Nyní budu docházet na další brigádu, která bude trvat cca jen 3 měsíce, ale dostanu tam více peněz a měsíčně výplata pravděpodobně převýší 10tis. Kč. Poradíte mi prosím, kde je výhodnější podepsat růžové prohlášení? Aby to bylo pro mne výhodné? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Práce během individuálního plánu

Dobrý den, v rámci doktorského programu bych v září chtela nastoupit na individuální plán (uznána doba rodičovství). Po uplynutí mateřské a nástupu a rodičovskou (stále individuální plán) mohu mít nějakou pracovní smlouvu, třeba s minimálním úvazkem či to možné neni? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Růžový papír u více zaměstnavatelů

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je teď v době koronaviru. Pracuji v gastru, kde si vydělávám pod 10 000 a mám podepsaný růžový papír. Gastro začne fungovat až 8.června a já platím nájem, takže potřebuji teď pracovat než se zase vrátím. Našla jsem si brigádu, ale co jsem četla nemůžu podepsat dva růžový papíry. Co mám dělat, když to bude brigáda na měsíc, nechci ji mít zdaněnou, nechci patit sociální ani zdravotní a zároveň nechci rušit růžový papír, který mám podepsaný v gastru, kde si teď nic nevydělávám a začnu až v červnu. Zároveň mi máma řekla, že si mám dát pozor,abych nepodepsala něco kde sice budu mít nezdaněnou práci, ale jí uberou peníze. Prosím upřesníte mi to? Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Použití statusu studenta

Dobry den, chte bych se zeptat, když se na dane vysoké skole kontrolují studijní povinnosti až v září a ja už do te skoly chodit nechci ale chci pracovat a nechat si status studenta než mě vyhodí. Následují nějaké sankce za to ze bych byl na dane skole nahlášený ale nechodil tam? A jak by to bylo v případě DPČ kdybych si vydělal na 10000,- a měl nadále placené zdravotní pojištění od státu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ nemocenská

Krásný dobrý den Vám přeji, měla bych takový dotaz. Při škole si už více jak dva roky přivydělávám ke studiu formou DPČ smlouvy. Výdělek jsem vždy měla nad 2999,-. Můj problém je takový. Občas se mi stalo, že jsem byla nemocná. Od nás potřebují papír od lékaře, ten jsem dodala a nikdy nebyl problém, jednoduše jsem nepřišla. Ale naposled, co jsem onemocněla stalo se mi, že po mě chtěli nemocenskou (byla tam nová paní co to má na starosti). Já vzhledem k tomu, že jsem studentka, tak žádnou nemocenskou nechci - už jen z důvodu vycházek a toho, že obvodního lékaře nemám v městě, ve kterém studuji, takže kontroly by pro mě byly složitější. Ale paní mi v práci tvrdí, že to mít musím, že odvádím zdravotní a sociální. Chtěla bych se prosím zeptat, jak to teda doopravdy je, jestli musím mít u DPČ opravdu nemocenskou, i když ji nechci. Děkuji S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Výplatní pásky

Dobrý den, do 30.9.2019 jsem u zaměstnavatele byla na DPČ #1 a od 31.10 2019 jsem podepsala DPČ #2, ale změnila jsem pozici a šla o platovou kategorii výše. Nakonec jsem ale tedy šla od 1.11.2019 na HPP. Tím HPP se obě DPČ zrušila. Má otázka tedy zní. Za měsíc říjen mi přišly dvě výplatní pásky (obě z těch DPČ) a mě by zajímalo jestli mi tedy výplata přijde 2x nebo jenom pouze za 1 výplatní pásku? (V říjnu jsem byla v práci a použila jsem obě DPČ) Druhá otázka je, že na těch výplatních páskách byl odtok/přitok z dobírky. Co to znamená? Děkuji vám moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Musím mít HPP či DPČ?

Dobrý den, ještě minulý semestr jsem studovala 2 obory na VŠ, jeden ve formě denní, druhý formou kombinovaného studia. V červnu jsem úspěšně ukončila denní bakalářské studium a nadále ale zůstala studentem kombinovaného studia. V září jsem nastoupila na HPP, začala tedy odvádět daně, sociální, zdravotní. Pokud bych nyní chtěla s prací na HPP skončit a najít si pouze nějakou brigádu, stačí DPP nebo musím mít minimálně DPČ, abych odváděla výše zmiňované SP, ZP? Případně bych se chtěla zeptat, když teď ukončím pracovní poměr na HPP a budu se dále věnovat pouze studiu, zda mám povinnost se hlásit na ÚP? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

2 brigády student + ZTP prvního stupně

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li jako ZTP a student zároveň, mám nějakou speciální výhodu co se týče odvodu daní ze dvou brigád. Co jsem zjistil je, že se za mě nemusí odvádět soc. a zdrav. (Pokud jsem to správně pochopil) Příklad: Dejme tomu, že bych bych vydělal na brigádě s prohlášením 9.800 a na brigádě bez prohlášení 5.000, tak na kolik vychází odvody při ZTP. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Brigáda pro studenty a student nestudent.

Dobrý den.

Chci se zeptat, jestli by někdo na brigádě, která je pouze pro studenty, poznal to, že už nejsem student? Respektive... jsem student do začátku prázdnin, o prázdninách student nebudu a na začátku září zase studentem budu. Potvrzení o studiu si firma bere dvakrát ročně (na začátku školního roku a na začátku II. pololetí). Tím pádem bych na brigádu teoreticky mohl chodit i když bych 2 měsíce nebyl student, protože by se to nikdo nedozvěděl, ne? Zdravotní pojištění bych si platil sám, takže by to věděla pouze pojišťovna. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zkrácený úvazek + dpp/dpč zároveň

Dobrý den, jsem studentka (cca do května 2020), čekají mě již jen státní zk. Byla mi nabídnuta pozice na zkrácený úvazek - výuka ve škole, pouze 6 hod + další hodiny nepřímé výuky/týden. Výdělek za měsíc nepřesáhne 10 000 Kč, je tedy fakt, že finanční ohodnocení dostanu v čistém a nic se z něho strhávat nebude (jednalo by se o hodnotu kolem asi 7 000 Kč, nevím přesně)? Chtěla bych si k tomuto přivýdělku najít ještě nějakou brigádu. Je to možné a jak by to bylo se strháváním peněz u té brigády, kdyby přesahovala výdělek 10 000 Kč a kdyby ho nepřesahovala? Budu muset odvádět daně atd. když budu mít zkrácený úvazek a zároveň dpč/dpp? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod a dálkové studium

Dobrý den, jsem studentkou třetího ročníku střední zdravotnické školy a chtěla bych si ten poslední rok dodělat dálkově na jiné škole. Akorát, že v denní formě to trvá 4 roky a v dálkové 5. Do jakého ročníku bych tedy nastoupila? Myslíte si, že je možné i do 5? A další otázka je, jestli bych měla stále nárok na sirotčí důchod? Vydělávala bych si pouze brigádně na dohodu.. Moc děkuju za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli bych měl nárok na sirotčí důchod i v případě že bych si pořídil licenci na smluvní přepravu pro přepravu jídla u Uber Eats. Přitom bych studoval na Jazykové škole Spěváček a poté na VUT Brno. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Studium a práce na HPP

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné po řádném ukončení studia Bc. a Ing. (dohromady 5 let) a následně dalším neúspěšném magisterském studiu, znovu nastoupit do magisterského studia i v tom případě, že pracuji na základě pracovní smlouvy na hlavní pracovní poměr? Pro doplnění mi je 25 let, tedy jestli budu mít status student, i když pracuji na HPP? Zároveň, jestli nehrozí nějaké poplatky? A jak by to chodilo se zdravotním a sociálním pojištěním, případně i s daněmi? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Brigády bez podespaného prohlášení

Dobrý den, během roku jsem byl na dvou brigádách a ani v jedné jsem nepodepisoval "růžový papír". Nyní bych chtěl podat daňové přiznání a vyžádal jsem si u zaměstnavatelů potvrzení. Bohužel nejsou moc ochotní, tak si musím vše zjišťovat sám. Co přesně za formulář mají vyplnit? Všude jsem se dočetl, že "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti...", ale na internetu jsem pod tím našel dva druhy formulářů. 1. https://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/dt-databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu/5460_26.pdf 2. https://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5460-A_5.pdf?201901190559 Který je ten správný? Nebo je to jedno? Z jednoho zaměstnání mi poslali kopii formuláře č. 1 nicméně vyplnili mi tam příjem jen za některé měsíce, tudíž je musím stejně požádat o opravu. Finanční úřad vyžaduje originál daného dokladu, nebo mu stačí kopie? Obdržel jsem pouze kopii... Děkuji. Tomáš


odpovídal(a): Redakce

Evidenční list důchodového pojištění

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s evid. důch. listy u studentů. Letos jsem 2 měsíce chodila na brigádu, výdělek jsem měla vyšší než je 10 000 Kč oba měsíce (červenec, srpen). Měla bych si tedy zažádat o evid. důch. list (popř. jak?) nebo bych měla "čekat" zdali mi ho sami pošlou, či na něj nemám nárok, když se jedná pouze o brigádu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přesáhnutí limitu u dohod

Dobrý den, jsem student, několik měsíců pracuju na brigádě na DPČ a až teď jsem zjistila, že je u téhle smlouvy limit 2 500 Kč. Mam podepsané prohlášení k dani a chci si podávat daňové přiznání, ale chci se zeptat jestli můžu zpátky získat i sociální a zdravotní pojištění, které mi bylo strženo. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na sirotčí důchod

Dobrý den, je mi 20 let, vždy jsem pobíral sirotčí důchod po otci. Před rokem jsem ukončil VŠ a tím pádem jsem o důchod přišel. Letos v září jsem znovu nastoupil. S mamkou jsme podali žádost o výplatu důchodu na můj bankovní účet hned 8. září, jakmile jsem měl v ruce potvrzení o studiu. I díky mému chybějícímu podpisu na jednom z potvrzení, se to protáhlo, takže jsem až dnes dostal tzv. doplatek. Podle mých informací jsem měl dostat za měsíce září, říjen, listopad a prosinec, protože prý důchod posílají na následující měsíc (když mi ho po maturitě brali, nepřišel už v měsíc, na který mi stále náležel - srpen). Bohužel částka, která přišla, odpovídá třem důchodům, které jsem dostával dřív a já nevím, jestli mi poslali jen 3, nebo 4 a jenom mi vypočítali nižší, což by znamenalo, že nebudu schopný zaplatit půjčku, kterou jsem si musel vzít na jídlo a celkově bych si, ani s brigádou, nemohl dovolit studium (bydlím 200 km od domova). Chci se teda zeptat, jestli je možné, že mi vypočítali nižší. Četl jsem, že to není možné v případě obnovy, uvědomil jsem si teď ale, že jelikož tuhle žádost jsem napsal sám za sebe a je tedy vedená na mé rodné číslo (místo r.č. mojí mamky), může se z jejich pohledu jednat ne o obnovení, ale o úplně nový důchod a mohli teda vypočítat nižší. Sem z toho dost ve stresu, protože dlužím za ubytování atp. a nadělalo by mi to spoustu problémů, předem dík za odpověď. Víťa.


odpovídal(a): Redakce

DPP pri registraci na úřadu práce

Dobrý den, chtěla bych ze zeptat jak vypadá situace z zaměstnáváním na dohodu o provedení práce z nezaměstnanýma, kteří jsou hlášení na ÚP. Jejich odměna z mzdy nesmí překročit částky 4950,-, ale jak je to z hodinovou sazbou? Je nějak omezená horní hranice hodinové mzdy? Předem děkuji Dorota.Z