FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA UKONČENÍ STUDIA

odpovídal(a): Redakce

Dvoji placeni pojistneho

Dobry den, v roce 2013 jsem se ze zdravotnich duvodu nedostavila k maturite, reditel moji pisemnou omluvu prijal, ale propasla jsem opravny termin zkousek a pak uz jsem se k maturite nedostala. Nedavno jsem vsak zjistila, ze jsem stale vedena jako student, takze za me pojistne odvadi stat i zamestnavatel. Od skoly jsem nedostala zadne oznameni o ukonceni studia. Pokud ted pozadam o ukonceni studia, zanika mi status studenta ke dni, kdy reditel zadost schvalil, anebo ke dni, kdy jsem (ne)dokoncila studium, tj. 30.6.2013? Budu muset platit nejakou pokutu za to, ze se za me odvadi pojistne dvakrat? A mohu si stale maturitu dodelat, ackoli mi je 25 let? Dekuji za odpovedi.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár věcí ohledně studia. V roce 2013 jsem nastoupila na FSE do 1.rocniku na prezenční formu studia, nasledně po tom roce jsem ukončila tedy 2014, jeste tyz rok jsem nastoupila znovu do 1.ročníku na stejný obor,ale na dálkovou formu studia. Momentálně jsem ve 3.ročníku a měla jsem jít v květnu 2018 ke státnicím, bohužel jsem neudělala zkoušku a poslední pokus na obhajobu semestrální práce je až na začátku září, tím pádem si nemohu podat zápis k SBZ na 2018, který je teď v červnu. Na SBZ bych šla tedy až v lednu 2019, ale doba studia bude celkem 5,5let (včetně ukončeho studia). Můžu teď dále studovat a jít až v tom lednu, nebo ne? Vím, že od září bych měla platit za každý započatý semestr jistou částku peněz. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Soudní řízení se školou

Dobrý den, studovala jsem vš, ale bohužel hlavně kvůli tragickému úmrtí maminky a dalším závažným záležitostem v rodině jsem nesložila dvě poslední státní závěrečné zkoušky a i přes danou situaci se mnou bylo ukončeno studium a byla mi zamítnuta Žádost o přezkum rozhodnutí o ukončení studia. Chci se zeptat, jak mám postupovat v případě soudního řízení? Děkuji za odpověď, Monika Š.


odpovídal(a): Redakce

Odvolání proti vyloučení

Dobrý den, jsem studentkou VŠCHT a pro nedostatek kreditů budu vyloučena. Chtěla bych se zeptat zda je možné se proti vyloučení odvolat z důvodu tíživé životní situace a jak by mělo toto odvolání vypadat a jestli v průběhu tohoto odvolání mi bude platit status studenta. Potřebuji totiž aby mi chodil sirotčí důchod. Jak dlouho trvá vyřízení odvolání a zda s tím nejsou spojeny nějaké poplatky a sankce. Dopis o vyloučení mi přijde do 28. 02. 2017 a studentkou na této školy budu ještě 30 dní od obdržení tohoto dopisu. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odvolání proti ukončení studia

Dobré odpoledne. Mám dotaz ohledně školy. Včera mi přišel doporučený dopis z mé školy ( studuji v Českých Budějovicích na VŠTE, ale bydlím v Teplicích což znamená, že do školy dojíždím přibližně 300km každý týden). V dopise stálo, že mi ukončují studium z důvodu nesplnění školních podmínek, respektive u mě, přesažených kreditů ( o pět kreditů ) . V dopise dále stálo, že dne 26.10.2016 jsem byla informována prostřednictvím E-mailu, že si mám tyto kredity zaplatit v rámci celoživotního vzdělání.Tento zimní semestr mám všechny předměty před celoživotní vzdělání, které jsem platila už 15.10.2016 na tři měsíční splátky které končily 15.12.2016(od všech těchto plateb do školy mám doklad a na studijním oddělení mi řekli, že je vše v pořádku, poté co jsem se ptala zda jim platba přišla )Tudíž bych si i tyto přesahující kredity zaplatila.Žádný takový E-mail jsem ale nedostala. Poté co jsem napsala E-mail na své studijní oddělení tak mi odpověděli, že takový E-mail jsem rozhodně musela dostat ( Jenže já ho opravdu nedostala protože bych rozhodně kvůli 2500kč ( 500kč/kredit) nezahodila 3 roky studia když jsem za tento zimní semestr zaplatila skoro 20000kč). Proto se na Vás obracím o radu, jsem totálně zoufalá a vůbec nevím co s tím mám dělat. Chtěla bych podat odvolání na které mám podle zákona 30 dnů. Také však nevím jestli během vyřizování odvolání jsem stále student či nikoliv, jelikož je období zkoušek. Také jsem se chtěla zeptat jak dlouho mají na vyřízení odvolání.Stačí odvolání podat písemně ? Nebo písemně i osobně ? Jsem také samozřejmě ochotná nechat nahlédnout vedení školy do mého E-mailu, že jsem opravdu nic nedostala popřípadě si klidně zaplatit IT technika, který se může podívat do mého PC, že jsem ani takový E-mail nesmazala. Mohu také zajít na studijní oddělení a požádat je aby mi řekli kam ten E-mail poslali ? Že se mohli splést. Můj poslední dotaz se týká zkoušek, jsem stále student a mám se zúčastňovat zkoušek nebo musím počkat na vyjádření odvolání ? Omlouvám se za velmi dlouhý dotaz, ale 17.1.2017 v úterý odjíždím zpátky do Českých Budějovic a chtěla bych vědět, zda je nějaké východisko a jestli mohu něco podniknout. Předem moc moc děkuji za odpověď. S Přáním hezkého zbytku dne Michaela Mokrá


odpovídal(a): Redakce

Předčasné ukončení studia

Dobrý den, studuji bakalářský obor druhým rokem (tzn. studuji už rok a půl) a nejsem zde úplně spokojená. Chtěla bych se přihlásit na jiný bc obor. Chci se zeptat, jestli je pro mě výhodnější ukončit studium nyní nebo až po zápisu na novou školu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání

Dobrý den. Úspěšně jsem ukončila studium na VŠ a 1. října mě končí status studenta a chystám se jít na úřad práce. Vím, že na ÚP se má přinést i doklad o nejvyšším dosaženém studiu (v mém případě by to měl být diplom), ale promoci jsem ještě neměla. Jediný důkaz, že jsem dokončila VŠ je tak razítko v mém indexu. Chci se tedy zeptat, co mám dělat.


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod

Dobrý den, umřel mi otec a já pobiram sirotčí důchod , ale žiju sama nebydlíme ani s matkou, takže jsem musela studium ukončit. Je to půl roku, ale já důchod pobiram nadále , protože bych jinak nevyzila, stálou práci sem pořádně neměla a nikde jsem nebyla víc jak 2 měsíce ,prototo by mě zajímalo , jak se bude řešit navrácení částky a jestli mám nárok na nějaký příspěvek na bydlení atd. Dekuju za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Neúspěšné ukončení studia.

Dobrý den, dnes mi prisel dopis z VŠ o ukončení studia(neúspěšně). Dopis byl poslán 8.7.2016 a je v něm uvedeno, že mám na odvolání 30 dní a po nabytí právní moci se mám dostavit do 10 dní na studijní oddělení k vyřešení všech formalit a vyzvednuti potvrzení o studiu(vyzvednutí potvrzení proč??). Nabytí právní moci znamená tedy po uplynutí těch 30 dní, tedy 8.8.2016? A do kdy jsem tedy student? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Obrana proti vyloučení ze studia

Dobrý den, měla jsem letos úspěšně končit studium na Fakultě informatiky v Brně - chyběl mi poslední předmět k zakončení studia, který jsem už podruhé opakovala (jednou jsem totiž dostala výjimku, která se zpravidla uděluje jednou za studium). Bohužel se mi nepodařilo dokončit předmět ani letos - vícero důvodů, ale připravovala jsem se důkladně a zvládla jsem už i horší věci, přesto je tento předmět zřejmě pořád oříšek. Avšak nejsem jediná, kdo má s předmětem problémy od té doby, co se staly změny ve vedení tohoto předmětu. Můj dotaz zní - co mohu v této situaci dělat? Dá se ještě studium nějak zachránit? Mám už i (velmi dobré) posudky na bakalářku, skutečně mi chybí jen jediný předmět a teď budu muset nejspíše zahodit 4 roky studia, které mě stálo hodně času a často taky nervů. Znovu nastoupit by se jevilo jako řešení, ale předměty mi uznají jen do určité známky, takže bych musela spoustu předmětů dělat znovu, navíc bych musela platit obrovské peníze za prodloužené studium (FI je nejdražší fakulta z celé univerzity), proto je tohle pro mě až poslední řešení (uvažuji i o jiné fakultě, kterou bych mohla odstudovat za 2 roky, pokud se mi podaří za tuto dobu splnit všechny předměty a napsat bakalářku - je takto vůbec možné odstudovat za 2 roky Bc. obor?). Dá se s tímto něco dělat? Velmi ocením každou radu. Můj druhý dotaz se týká pětiletých oborů (Mgr.). Pokud jsem vyčerpala bezplatné 4 roky na studium Bc. oboru a chtěla bych nastoupit do pětiletého Mgr - lze takto odstudovat zdarma? Vím, že na navazující Mgr. studium jsou zdarma 3 roky (2 + 1 rok), ale nevím, jak je to u čistě Mgr. oborů na pět let - jsou klasifikovány jako navazující Mgr.? Moc Vám děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Nevydání diplomu

Dobrý den, v červnu jsem úspěšně složila bakalářské státnice a na magisterské studium jsem podmínečně přijata na zahraniční univerzitu. Poslední podmínkou je zaslat kopii diplomu s dodatky do konce července. Nicméně na mé současné univerzitě jsou promoce až v listopadu a bylo mi řečeno, že diplom nemohu dostat dříve než na konci sprna, dodatky pak až během promocí. Chci se zeptat, zda je tento postup standardní, nebo zda existuje nějaká lhůta, do které by mi měl být diplom na mé požádání vydán. Pokud diplom nedodám do zahraničí ve stanoveném termínu, bude mi znemožněno na danou univerzitu nastoupit, takže nutně potřebuji diplom dostat do konce července. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia pro neplacení školného

Dobry den, Studuji na vyssi odborne skole, kde se plati skolne ve vysi 3000 Kc ve dvou splatkach. Prvni do 15.rijna a druha do 15.2. Zapomnel jsem vsak poplatek uhradit vcas a zaplatil jej az v breznu, o 16 dni pozdeji po terminu. Bude mi studium ukonceno nebo je mozne nejake prominuti atd. Prijde mi zbytecne ukoncit studium jen kvuli teto chybe, ze jsem na to zapomnel. Diky za odpoved nebo radu


odpovídal(a): Redakce

Kdy jít na úřad práce

Dobrý den, 31. srpna mi končí status studenta, v říjnu plánuji začít pracovat ve Francii. Chci se zeptat jestli je nutné se prvního září přihlásit na Pracovní úřad nebo existuje i jiná varianta a jestli budu muset nějakým způsobem svoji cestu oznámit tam. Zatím nevím jak dlouho se ve Francii budu zdržovat.


odpovídal(a): Redakce

Přerušení studia a sirotčí důchod

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak mám postupovat, když jsem přerušil studium a byl mi odebrán sirotčí důchod, ale zároveň už teď nastupuji na další studium?


odpovídal(a): Redakce

Neúspěšně ukončené studium a úřad práce

Dobrý den, dnes jsem obdržel dopis, ve kterém mi rektor univerzity ukončuje studium z důvodu nedosaženého počtu kreditů. Do 10 dnů se mám dostavit na studijní oddělení a převzít potvrzení o studiu. A mám dotaz... Kdy se mám dostavit na úřad práce? Je pravda, že studentem jsem do konce července? Nebo do konce srpna?