Poradenství pro studenty

Nevíte si rady s přihláškami na VŠ? Nevíte, kolik stojí prodloužení studia? A kdy ztrácíte status studenta? Na vaše specifické dotazy vám rádi zodpovíme.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Odvolání proti vyloučení

Dobrý den, jsem studentkou VŠCHT a pro nedostatek kreditů budu vyloučena. Chtěla bych se zeptat zda je možné se proti vyloučení odvolat z důvodu tíživé životní situace a jak by mělo toto odvolání vypadat a jestli v průběhu tohoto odvolání mi bude platit status studenta. Potřebuji totiž aby mi chodil sirotčí důchod. Jak dlouho trvá vyřízení odvolání a zda s tím nejsou spojeny nějaké poplatky a sankce. Dopis o vyloučení mi přijde do 28. 02. 2017 a studentkou na této školy budu ještě 30 dní od obdržení tohoto dopisu. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet doby studia

Dobrý den, zajímalo by mě pokud jsem 8.7.2015 nastoupila na UTB, kde jsem do 21.10.2016 byla vedena jako student, ale mezitím jsem byla přijata na Mendelovu univerzitu, studium na této škola začalo 12.7.2016. Studuji zde 3.letý bakalářský obor. Je možné, že za nějakou část studia budu muset platit za překročení doby studia ? Děkuji za odpověďodpovídal(a): Redakce

Poplatky po 26 letech

Dobrý den, mám dotaz ohledně dalšího studia na vysoké škole. Studoval jsem bakaláře studium (klasicky 3 roky), potom navazující magisterské studium (klasicky 2 roky - letos končím). Žádné jiné studium na VŠ jsem neměl. Od září bych chtěl studovat další Magisterské studium a zajímá mě, jak je to s poplatky za toto studium. Podle novely vysokoškolského zákona z 9/2016 by žádný poplatek za další studium být neměl a měl bych mít možnost si studium o rok bezplatně prodloužit? Je to tak? A jak je to s hranicí 26 let? 26 mi bude až za 2,5 roku, takže pokud studium zvládnu během 2 let, tak se vlezu do hranice 26 let, takže bych nic neplatil? Pokud si to ale prodloužím o rok, tak už bych platil? A kolik? Jaký zákon se k tomu vztahuje? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Souběžná studia a poplatky

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně poplatků za prodlouženou dobu studia v kombinaci se souběžným studiem 2 studijních oborů na stejné univerzitě. Začala jsem studovat 1 obor a z důvodů změny kurikula, nesplnění zkoušek a následného zavedení prerekvizit jsem byla nucena prodlužovat studium o 2 roky. V rámci těchto dvou let "volna" jsem začala studovat ještě 2. obor a jedná se mi ted hlavně o druhý obor. U 1. oboru budu platit za poslední rok studia poplatky za prodloužení studia a když současně studuji souběžně i ve 2. oboru budu tedy ten poslední souběžný rok platit 2x? A po úspěšném ukončení studia 1. oboru budu muset pokračovat v placení poplatku na 2. oboru (ikdyž tam studuji řádně ba jsem přeskočila o rok výše díky uznání předmětů z 1. oboru)? (informovali nás pouze že další studium po řádně ukončeném studiu je bezplatné ale tím, že studuji souběžně nevím, zda je toto možné uplatnit?) Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za přijímací řízení

Dobrý deň, potreboval by som poradiť: na Slovensku som vyštudoval bakalársky stupeň a momentálne študujem v Česku, v druhom ročníku na nadvazujucom magisterskom stupni, avšak končiť kvôli diplomovej práci budem až niekedy budúci rok. Chcem sa opýtať, ako je to s poplatkami, pretože od nového školského roka mám zároveň v pláne začať štúdium znovu na bakalárskom stupni, tu v Čechách. 26 rokov budem mať na podzim 2018. Ďakujem.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení jednoho ze souběžných studií

Dobrý den, nedopátral jsem se stejného případu, prosím tedy o pomoc. Souběžně dva tříleté bakalářské obory: 2014 jsem nastoupil na UK na marketing a letos budu státnicovat. 2015, o rok později, jsem nastoupil na VŠE na účetnictví, přičemž tento týden jsem zde studium ukončil. Započal jsem tedy čtvrtý semestr. Mám očekávat nějaký poplatek za studium, pokud to chápu správně, tak dva semestry? Od UK nebo od VŠE? A nemáte například zkušenost o dopisu rektorovi/děkanovi univerzity o prominutí platby za tento letní semestr? (Vzhledem k tomu, že již studovat nebudu). Předem Vám mockrát děkuju za čas, který mi věnujete. Hezký den!


odpovídal(a): Redakce

Studentské výhody

Dobrý den, Ráda bych se zeptala ohledně mého studia. Studuji prvním ročníkem prezenční studium - pětiletý nenavazující magisterský obor. Chci se hlásit ještě k tomu na bakalářské tříleté studium, ale kombinované. Nepřijdu tak o statut studenta? Nemusím poté platit zdravotní pojištění apod? Můžu bez poplatků případně studovat i navazujícího magistra po bakalářském oboru? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za bakalářské studium

Dobrý deň, mám na Vás dotaz ohľadom poplatkov za prekročenie štandardnej doby bakalárskeho štúdia (3+1 rok) o jeden zimný semester. Najprv mi škola vymerala poplatok vo výške 10 260 Kč za ďalších započatých šesť mesiacov dlhšieho štúdia počínajúc dňom 4.6.2016 do 4.12.2016 . Poplatok som uhradila. Štátnice som mala vo februári 03.02.2017 a nedávno mi prišiel opäť dopis aby som zaplatila ďalších 10 260 Kč za ďalších započatých 6 mesiacov dlhšieho štúdia poč. dňom 4.12.2016. Nerozumiem tomu prečo mi bol prvýkrát vymeraný poplatok od 4.6.2016, vo vnútorných predpisoch Mendelovej univerzity sa jasne píše, že délka letního semestru je pro účely poplatků za studium stanovena na měsíce březen až srpen, zimního semestru na měsíce září až únor. Chcela by som sa Vás opýtať, či škola postupovala správne ? Vopred ďakujem za odpoveď S pozdravom Kristína S.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Dobrý den, chtěl bych se jen informativně zeptat na jednu takovou otázku, která mi vrtá hlavou po několik měsíců. Jelikož jsem konečně našel osobu, která by mi mohla kompetentně odpovědět, rád bych se dozvěděl, jak je to s poplatky za studium, když jsem v současné době studentem druhého magisterského oboru, přičemž ten první jsem absolvoval úspěšně v roce 2015? Konkrétně mohu říci, že na předchozí univerzitě jsem byl zapsán do studia na konci srpna 2013 a vyřazen po státnicích v červnu 2015. Poté jsem měl půl roku přerušené studium na stávající škole (VŠE), kam jsem zpět nastoupil v únoru 2016. Byl mi vyměřen roční poplatek za další studium, který jsem bezpochyby zaplatil. Ovšem mě nyní zajímá, jak to bude s následujícím rokem (únor 2017 - 2018), na jehož konci mám v úmyslu absolvovat, přičemž již v dubnu tohoto roku dovrším 26 let? Celým svým dotazem, víceméně, sleduji získání názoru třetí nezúčastněné osoby, abych se za blíže nespecifikovaných okolností mohl případně bránit. Předem děkuji za Vaši cennou radu. S pozdravem Aleš Marta


odpovídal(a): Redakce

Třetí studium

Dobrý den, přicházím sem s dotazem, na který jsem na studijním oddělení nedostala jasnou odpověď. Týká se poplatků za studium. Odpověď, že po ukončení studia mi přijde dopis s částkou, kterou mám zaplatit mě neuspokojilo a proto bych se ráda zeptala i tady. Nastoupila jsem na FF JU v roce 2014, odsstudovala jsem tam neúspěšně 2 akademické roky (2014/15-2015/16) prezenčně. V roce 2015/16 jsem byla přijata k dálkovému studiu na PF JU, kde nyní studuji současně (2015/16-2016/17 a s velkou pravděpodobností i 2017/18). Předpokládám úspěšné ukončení. Mezi tím jsem nastoupila ke studiu znovu do AR (2016/17), kdyby i toto studium bylo neúspěšné. Jak se počítají poplatky za překročení doby studia a současného studia? Počítá se současné studium 2 VŠ jako jeden rok nebo každá zvlášť? Mám nějakou šanci na snížení případných poplatků za překročení doby studia jako dítě matky samoživitelky? Děkuji za Vaši odpověď a vyjasnění mého dotazu!odpovídal(a): Redakce

Studium medicíny

Dobrý den, letos budu řádně končit tříleté bakalářské studium a poté se chystám na studium medicíny. Problém ale je, že je mi 23 let a tedy počítám s tím, že si budu muset část studia platit. Od jaké doby již nemám nárok na bezplatné studium? Od 26, nebo ve 26 ještě můžu bezplatně studovat a povinnost platit nastane ve 27 letech? Dále se chci zeptat, budu platit jen sociální a zdravotní pojištění, pokud studium bude řádné bez žádného prodlužování apod? Nebo se platí i poplatky škole za studium nad 26 let. A poslední věc, jaká je přibližně výše sociálního a zdravotního pojištění pro osoby, které nejsou výdělečně činné? Děkuji a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na magisterském studiu

Dobrý den, minulý rok jsem studovala zároveň dvě vysoké školy. Na jednu jsem nenastoupila, ale ukončila jsem ji až po prvním semestru, druhou až po druhém. Tento rok jsem nastoupila na Masarykovu univerzitu v Brně a po dokončení bakalářského studia, které by mělo být v roce 2019, chci nastoupit na to magisterské. V systému školy mám však pravděpodobný termín vyměření poplatku stanoven na 23. 7. 2019. Znamená to tedy, že si již magisterské studium budu muset platit? Pokud ano, tak jak je to možné, když má student do 26 let právo na 6 let studia bezplatně? Předem moc děkuji za odpověď, S pozdravem Karolína


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění po 26. roce

Vážené dámy, vážení pánové, obracím se na Vás s žádostí o radu. Co se mého bakalářského studia týče, studoval jsem 1 rok neúspěšně, poté jsem nastoupil na jinou veřejnou školu a bakalářské studium jsem dokončil ve standardní době, tj. za 3 roky. Poté jsem nastoupil na studium magisterské, které doufám, že skončím letos rovněž ve standardní době studia, tj. za 2 roky. Můj dotaz zní, mohu začít studovat další bakalářský, popřípadě magisterský studijní program aniž bych musel platit školné? Popřípadě od jaké doby jej budu muset platit? Poslední dotaz se týká zdravotního a sociálního pojištění, tuším správně, žentam je celá věc posuzována věkem, tz. že do 26 let věku studenta platí tyto odvody stát, po 26. roku si je musí student hradit sám? Mockrát Vám děkuji za odpověď. Vážím si Vaší pomoci. Michal


odpovídal(a): Elena Ondrová

Příjem ze dvou DPP u studenta

Dobrý den, jsem student a v roce 2016 jsem pracoval na DPP u dvou zaměstnavatelů. U zaměstnavatele A) jsem měl podepsaný růžový papír, tudíž mi chodila čistá mzda bez 15% srážky. U zaměstnavatele B) jsem růžový papír podepsaný neměl a chodila mi hrubá mzda, ze které byl sraženo 15%, ale hrubá částka nikdy nepřesáhla 10 000 Kč. Rád bych se zeptal, zdali mi bude vrácena srážková daň od zaměstnavatele B), když podám daňové přiznání i přesto, že jsem měl růžový papír podepsaný na celý rok u zaměstnavatele A). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jelikož jsem byl neplátce DPH, 2…

Dobrý den, jelikož jsem byl neplátce DPH, 2 měsíce (normálně placené soc a zdrav.) zrušil jsem si podnikání. A mám jednu faktůru na 39000kč.., nyní pracuji normálně pracovní smlouvu pod firmou...jako zaměstnanec. chci se zeptat.. Co musím udělat, ohledně daní? Když jsem neplátce DPH..? Dnes se mi z firmy dostal do ruky papír ohledně daní za rok 2016.


odpovídal(a): Redakce

Studium při zaměstnání ve 26 letech

Dobrý den, mám dotaz ohledně studia na státní škole, konkrétně ČZU. Je mi 26 let a chtěla bych si co nejdříve podat přihlášku. Před několika lety jsem necelý rok už na této univerzitě studovala, ale rok studium jsem ukončila kvůli pracovní příležitosti, jsem tedy zaměstnaná. Chci se zeptat, zda se po dosažení věku platí nějaké školné, popřípadě v jaké výši? Předem velice děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka a pracuji na DPČ. Od té…

Dobrý den, jsem studentka a pracuji na DPČ. Od té doby, co jsem v této firmě podepsala "růžový papír", mám ale na výplatní pásce položku ZP pracovník základní 2x. (Příklad: Hrubá mzda - 5 651 SP pracovník základní - základ 5 651, částka 368 ZP pracovník základní - základ 5 651, částka 255 ZP pracovník základní - základ 4 249, částka 574 Čistý příjem - 4 454) Proč je to tam 2x a pokaždé z jiné částky? Někde jsem slyšela, že když jsem studentem, platím sociální a zdravotní pojištění a odevzdám daňové přiznání, tak mi finanční úřad zaplacené pojištění vrátí, je to pravda? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, otec je učitel na SŠ a už 2 roky…

Dobrý den, otec je učitel na SŠ a už 2 roky bydlíme v obecním bytě, kde každý rok po nás chtějí vyjádření o prodloužení. Letos je prý ale nová vyhláška, kde obec (Hl.m.Praha) po otci chce i přiznání o příjmech členů rodiny za rok 2016. Jsem student vysoké školy, ale studium je dnem 19.1.2018 ukončené. Avšak již od 5. 12. 2017 pracuji na HPP u firmy. Chtěl jsem se tedy zeptat, zda, i já, budu muset uvést tuto skutečnost v přiznání a uvést svůj výdělek, či nikoliv. Totéž platí i s brigádami, které jsem v průběhu roku 2016 měl a zda je také uvést. Mockrát děkuji za odpověď. Svatoš


odpovídal(a): Redakce

Ukončení školy a placení zdravotního pojištění

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Chystám se ukončit vysokou školu a od února nastoupit do práce. Když ukončím školu například k 20. lednu, musím ještě jít na úřad práce, když bych měl od 1. února nastoupit do práce? Jde mi o to, abych si nemusel sám platit to, co za mě do této doby platila škola. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nenavazující magisterské studium

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám vystudovaný bakalářský obor a nyní bych chtěla studovat magisterský ne navazující, ale na 5 let kombinovaně. Jsem a budu další 2 roky na rodičovské dovolené. Budu platit za studium? Děkuji za odpověďPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.