FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti

Dobrý den.Koupil jsem s kamarádem budovu kde jsme chtěli společně podnikat.Z toho však sešlo.Dům jsem zaplatil sám,v té době nemněl kámarád peníze. s tim že mi to bude splácet.Bohužel na tom není ani dnes finančně dobře,o tu půlku domu nestojí. Chtěl by to srovnat tak,že by tu svoji polovinu daroval mé dceři. Také já bych tu svou dceři daroval.Pokud je to možné,rád bych věděl za jakých podmínek a co je k tomu zapotřebí,aby jsme to mohli darovat.Děkuji J.J


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Věcné břemeno

Dobrý den, je možné stavět na pozemku s věcným břemenem užívání? Oprávněný z věcného břemene má právo na polovinu užitků ze zahrady. Zahrada na uvedeném pozemku fakticky již neexistuje, nic se zde nepěstuje. Oprávněný je ochoten sepsat smlouvu o zrušení věcného břemene až po dokončení stavby a zavázat se, že do průběhu stabvy nebude zasahovat.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Společné jmění manželů

Dobrý den mám dotaz,zda jsou věci movité i nemovité pořízené v době manželství z pěněz které jsem uspořil v době před manželstvím stále jen mým majetkem a jak to v případě rozvodu doložit??Když finanční častka je před svatbou má,tak věci pořízené v době manželství za tyto peníze jsou také stále mým vlastnictvím??Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Reklamace mobilního telefonu

Dobrý den, minulý týden jsem se na Vás obracela s dotazem ohledně reklamace mobilního telefonu. Situace se od té doby změnila, tak bych chtěla požádat o radu ještě jednou. Nyní mám 3 uznané reklamace, při kterých jsem vždy nahlásila stejnou závadu, která spočívala ve vypnutí a následém zapnutí telefonu. Bohužel u poslední uznané reklamace technik do protokoku uvedl, že se telefon restartuje a u předchozích dvou, že se vypíná. Prodejce mi tvrdí, že se nejedná o 3 stejné závady a že jsem před poslední reklamací měla uvést, že při projevení vady budu chtít odstoupit od smlouvy. To jsem jim oznámila až, když mi sdělili, že reklamace byla uznána. Dále řešíme s prodejcem délku záruční doby. Záruční doba dle data prodeje by končila 2.2.2011, ale telefon byl celkem 4 krát na opravě v rámci reklamace. Celková doba oprav telefonu byla minimálně 5 týdnů dle protokolů o pravě. Mám pravdu, že se o tuto dobu záruka prodlužuje? Děkuji Lenka Hejnová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, můj dotaz se týká podpory v…

Dobrý den, můj dotaz se týká podpory v nezaměstnanosti a následně rodičovské dovolené. V lednu 2011 jsem o 3 měsíce dříve nastoupila po rodičovské dovolené /3 letá varianta/ do nového zaměstnání na tříměsíční zkušební dobu určitou. Hrubá mzda 21000,- kč. Původní zaměstnání ukončeno v průběhu rodičovské – pobírám výsluhový příspěvek ve výši 5200,- Kč. Po měsíci zaměstnání jsem zjistila, že jsem těhotná. Zaměstnavatel se mnou neprodlouží smlouvu. Co dál v dubnu, tedy po ukončení doby určité? V jaké výši a zda vůbec mi bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti. A dále jelikož nemám odpracováno požadovaný počet dní, nebudu mít nárok na PPM a následně volbu délky rodičovské. Ráda bych zvolila tu variantu, že by zažádal o PPM manžel a následně volbu převedl na mne. Jaký je přesný postup v tomto případě. Moc děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Používání služebního auta v Belgii

Dobrý den. Mám tento dotaz: jsme česká firma. Vlastníme služební auto, za které platíme posištění u KOOPERATIVY. Toto auto je používáno v Belgii, naším zaměstnancem z Belgie (belgický občan s bydlištěm v Belgii). Ten nás informoval, že již několikráte jej kontrolovala policie a tvrdila, že NESMÍ toto auto používat dle místních zákonů Belgie. Ráda bych věděla, zda je tato informace pravdivá a jak bychom měli jako firma postupovat, aby nedocházelo k porušování zákona. Děkuji Vám předem Ing. Dana Skromná jednatelka firmy SPEKKER s.r.o.


odpovídal(a): Redakce

Odměňování advokáta

Dobrý den, mám dotaz ohledně odměňování advokáta. Najala jsem si právničku ve věci vymáhání dlužné částky. Soud vydal rozsudek pro zmeškání v můj prospěch a dlužník mi je teď povinen kromě dlužné částky zaplatit i náklady na advokátku. Já ji za její služby zaplatila smluvenou částku, ale k mému překvapení v rozsudku je částka dvojnásobná?! Zeptala jsem se jí na to, a bylo mi řečeno, že soud nezajímá na jaké částce jsme se domluvily, protože náklady si určí soud sám podle tarifů. Na mě to nepůsobí dobrým dojmem, nikdy se mi o takovém postupu nezmiňovala a navíc náhradu za zastoupení má dlužník zaslat přímo jí. V rozsudku jsou také celkové náklady rozepsány na jednotlivé položky a i tam je částka za zastoupení advokátkou navýšená. Je tohle opravdu standardní postup? Případně dá se s tím něco dělat? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na ukončení…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na ukončení stavebka. Moje přítelkyně je už 10 let rozvedenáa asi měsíc po rozvodu založila svým dvoum dětem stavební spoření, které celou dobu platila sama. Její bývalý manžel o těch SP ani neví. Teď by je chtěla ukončit a vybrat, ale tvrdí, že jí kdysi nějaký poradce řekl, že je smí vybrat jen když to podepíše její bývalý manžel a nebo by to musela řešit přes soud. Jak to doopravdy je ?? Děkuji za odpověď, Martin z Tábora.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Insolvenční řízení

Může se věřitel přihlásit do již rozběhlého insolvenčního řízení? Bylo zahájeno v r. 2009, dle rejstříku je patrné, že ještě neskončilo. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce

Dobrý den,prosím Vás zodpovědět tuto otázku.Můj strýc zemřel bez zanechání závěti.Mám dědit jako neteř ve 3.skupině.Mám však na sebe z dob mého podnikání exekutory.Bude toto mít vliv na dědění (příjdu o finance a podíl z nemovitosti z mého podílu)?Budte tak hodný a zodpovězte mi otázku.Děkuji předem.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, bydlím u rodičů v rodinném domě a mám…

Dobrý den, bydlím u rodičů v rodinném domě a mám kompletně zařízené přízemí(nábytek, koupelna, nová výmalba). Jelikož mě otec chce s domu vyhodit, chci se zeptat jaké jsou celkově moje práva. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Závěť

Dobrý den. Máme dvě děti. Náš starší syn koupil na hypoteční úvěr rodinný dům. Jeho splátky jsou vysoké a my s manželkou mu chceme finančně pomoci a zároveň nechceme poškodit našeho druhého mladšího syna. Máme chatu a družstevní byt. Jsme se syny domluveni na rozdělení těchto nemovitostí s tím, že chatu zdědí mladší syn a byt ten starší, který si kupuje rodinný dům. Byt je levnější a jako kompenzace bude naše měsíční splátka po dobu 10 let, která bude částečně hradit hypoteční úvěr staršího syna a vyrovná majetkové poměry mezi oběma syny. Chatu i byt si chceme s manželkou ponechat a nechceme za svého života majetek převádět na naše děti. Můj dotaz zní - jak lze takovou situaci právně ošetřit. Je možné například sepsat smlouvu mezi námi a dětmi, že finanční pomoc staršímu synovi bude při dědickém řízení započítána nebo existuje jiné vhodnější řešení. Jak lze takovou případnou smlouvu sepsat. Nebo je lepší řešit situaci v rámci závěti. Poraďte mi prosím, jak se v takové situaci dá postupovat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Věcné břemeno

Dobrý den. Moje matka se rozvedla s otcem a otec na mě a sestru napsal dům. Ale má tam věcné břemeno a dělá nám naschvály. Pořád mě kvůli něčemu volá at si přijedu opravit( např. tekoucí bojler a pod. letos dokonce po mě chtěl abych mu platil elektriku. Dále v domě netopí když se ho zeptám proč netopí tak mi odpoví že nemá čím, že to není jeho starost. Říká mi furt at se starám že nemovitost je moje,ale já nemohu mu tam každej den jezdit topit. V domě když se netopí tak je tam vlhko a dům chátrá. mám dotaz jestli lze nějakým způsobem zbavit otce věcného břemene a dům prodat. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Práce přesčas

Přejí dobrý den , syn pracuje v autoservisu,zaměstnavatel uskutečňuje pracovní porady po skončení pracovní doby.Porada nenavazuje na konec prac,doby ,ale hodinu nebo dvě hodiny po ukončení jeho směny.Nás zajímá, zda se této porady musí účastnit .Jestli ano nepovažuje se to jako přesčas? Protože dělá přijímacího technika a s ním ještě další dva zaměstnanci, zaměstnavatel vyžaduje ponich ,aby vypracovavali pracovní posudek jeden na druhého každý měsíc . Musí takto činit? V zákoníku jsem se dočetla, že se posudky píší jen na žádost zaměstnance a ten má právo si ho přečíst a buď souhlasí nebo né.Jak to tedy je s psaním posudku ,může zaměstnanec psát posudek na zaměstnance.Děkují Vám za odpověď a za strávený čas ,který mému dotazu budete věnovat.Jana


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

mam 3 deti znich 1 si vzala moje matka 10 letech…

mam 3 deti znich 1 si vzala moje matka 10 letech do pjestounske pece bude mi zapocitan do duchodu nebo mi bude pocitano jen 2 deti dekuji za odpovet


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám zaměstnankyni, která byla na…

Dobrý den. Mám zaměstnankyni, která byla na nemocenské od 28.05.2010 do 17.12.2010. Od 18.12.2010 je na PPM. Má ale ještě nevyčerpanou dovolenou z roku 2009, kterou si již nestihna před nemocí čerpat. Může si tuto dovolenou z roku 2009 čerpat po ukončení PPM před nástupem na rodičovskou dovolenou nebo mám raději tuto dovolenou proplatit s tím, že by si zaměstnankyně o proplacení ve mzdě za 12/2010 požádala? Děkuji za odpověď. H.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Závěť

Dobrý den, vím že pokud člověk má dvě zletilé děti - a vešterý majetek odkáže pouze jednomu dítěti, je závěť v tomto bodě neplatná. Vím, že zletilí potomci musí dostat minimálně polovinu zákonného podílu. Dostanou tedy oba potomci v tomto případě stejný díl, nebo potomek v závěti neuvedený polovinu zákonného podílu (tedy 1/4 dědictví) a potomek v závěti uvedený 3/4 dědictví? Děkuji Kratochvílová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den,pred rokem jsme koupili domek.Pres…

Dobry den,pred rokem jsme koupili domek.Pres pozemek na kterém RD stojí vede vzdušné vedení NN.Nyní nám byla vlastníkem tohoto energet. zařízení doručena k podpisu smlouva o zřízení věcného břemene.Jednorázová finanční náhrada je ve smlouvě uvedena ve výši 1000Kč. Smlouva se uzavírá na dobu neurčitou.Vedení vede přes pozemek v délce asi10m.Jsme povinni smlouvu podepsat a souhlasit výší úhrady?Cena podle BPEJ je 7,17Kč/m2.Děkuji za odpověď a přeji příjemný den


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zhodnocení předmětu nájmu

Dobrý den, prosím o radu zda se mám soudit zda mám naději) když požaduji na majiteli činžovního domu, který získal zpět po r.1990 - finanční vyrovnání za přeměnu bytu ze 4.kategorie (nastěhoval jsem se v r. 1980) na 1. kategorii. Od všeho mám doklady. Otázka č.2 - Byt je v Praze Vršovicích 2+1 (cca 70m2) a vzhledem k nyvýšení nájemného jsem se rozhodl odstěhovat na chalupu. Byt zcela uvolním. Majitel nechce poskytnout žádné finanční vyrovnání. Mohu si demontovat některá zařizení a vy\bavení bez jeho souhlasu? (kuchyně, stála 200.000 Kč * kotel Ú.T. atd.) Děkuji Metoděj Novák


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vlastním byt od roku 1975, který v té…

Dobrý den, vlastním byt od roku 1975, který v té době byl bytem IV. kategorie. Postupem času jsem byt zrekonstruoval tak, že je z něho nyní byt I. kat. Po roce 2000 byl dům vrácen původnímu majiteli, který stanovil tak vysoké nájemné, že jako důchodce si to nemohu dovolit platit. Rozhodli jsme se s manželkou odstěhovat na chalupu s tím, že přes zimu budu u syna. Ptám se, jakým způsobem mohu získat nějakou náhradu za vložené investice do bytu (Ú.T.-vestavěné skříně-podlahy- přd 5. lety nová kuchyně za cca 150 000 Kč, atd.) Majitel nechce o náhradě ani slyšet. Ptám se, zda v této době má cenu se soudit, jaká naděje je na získání náhrady - většinu dokladů o nákupech mám. Byt 2+1 je v Praze Vršovicích. Děkuji za odpověď - Novák Metoděj.