FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená

Dobrý den. Protože je 1. ledna 2018 svátek, nastoupil jsem do zaměstnání až od 2.ledna 2018. Je mi krácena dovolená za měsíc leden? Nebo měl být se mnou uzavřen pracovní poměr již od 1. ledna? Děkuji za odpověď. Semorád


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená

DOBRÝ DEN, CHCI SE ZEPTAT NA DOVOLENOU. PRACUJI NA SMĚNY 12 HODIN.V ČERVENCI JEDEME NA 14 DNÍ NA DOVOLENOU.JAK A NEBO KOLIK DNÍ MI BUDE VYPOČÍTÁNO?DĚKUJI



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dohoda o rozvázání pracovního poměru

Zdravím. Byl jsem donucen pod nátlakem a v době kdy jsem již delší dobu trpěl bolestmi hlavy z důvodu zablokované krční páteře a nástupu zánětu žil který mám stále, podepsat výpověď bez odstupného. Mám šanci se nějak bránit? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení pracovního poměru, odstupné

Dobrý den, mám invaliditu 3.stupně, pracuji na zkrácený úvazek /6 hodin denně/ u firmy jako "ekonom", která zaměstnává invalidy. Respektive je vyplácí. Fyzicky pracuji u zcela jiné firmy, jejíž jednatel po mne požaduje maximální nasazení a výsledky, které nezvládám. Zvažuji nemocenskou, jelikož jsem sama s dětmi a výše důchodu nestačí na pokrytí domácnosti a nemohu si dovolit dát výpověď. Jak popřípadě okamžitě ukončit pracovní poměr s nějakou výší odstupného? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den prosím o radu včera mi můj nadřízený sdělil že neni s mou práci spokojený zastavam pozici vedoucího pracovníka nikdy předtím jsem upozorněna nebyla nabídl mi ukončení dohodou nebo pozici za méně peněz vím že v této firmě dále zůstat nechci můžete mi prosím poradit na co si dát pozor při podepisování ukončení dohodou a na co mám nárok?za druhé v lednu jsem si ještě podepsala dalsi smlouvu na HPP u jiné firmy ale jen na půl uvazku měla bych začít pracovat od půlky února ale teď nevím jak dál,přemýšlím že ukončím i tuto smlouvu a že bych se přihlásila na UP poněvadž práce na poloviční úvazek mi nestačí finančně ale zase nevím když to ukončit jestli mi UP neco dá nebo reknou že jsem to ukončila a nemám nárok na nic.jsem bezradná mám čas do středy předem mnohokrát děkuji za radu O.H


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den, po 2 letech mi chteji dat výpověď pro nadbytecnost s 2 mes.vyp. dobou. Behem teto doby pro me nemaji prac.. Musim chodit do prace na 42 hodin tydne? Na co mam narok v případě teto výpovědi? Děkuji Kolpekova


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Povinnosti zaměstnavatele

Dobrý den, pracuji jako sestra na soukromé klinice. Každá sestra zde spolupracuje s jednym doktorem. Doktor se kterym pracuji odchazi a nemohou nikoho sehnat. Chtěla bych se zeptat, co mohu od zamestnavatele ocekavat, kdyz nikoho nesezenou, popřípadě na co mam narok. Dekuji Kolpekova


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Čerpání dovolené

Dobrý den, pracuji v nepravidelně rozvržené pracovní době, kdy jeden týden mám pracovní dobu po - pá 8 - 18 hodin a k tomu sobota 8 - 13 hod, tedy za týden 55 hodin, ale ve dnech po - pá nařízená přestávka na oběd, každý den 1 hodina, tedy za tento týden celkem 50 hodin fond pracovní doby. Druhý týden mám pracovní dobu po - pá 8 - 15 hod a rovněž každý den 1 hodina na oběd, tedy v tomto týdnu celkem 30 hodin fond pracovní doby. V součtu za 14 dní je tedy 80 hodin. Ve smlouvě mám uvedeno pracovní doba 40 hodin týdně. Můj dotaz je jak uplatňovat dovolenou. V létě mám dovolenou 14 dní v kuse, kdy se uplatní 10 pracovních dnů po 8 hodinách, což odpovídá pracovní smlouvě, celkem 80 hodin za 10 dnů. Ale zbylé dny dovolené si vybírám v týdnu, kdy mám pracovní dobu 8 - 15 hodin, tedy za týden dovolené se mi odečte 5x8 hodin, tedy 40 hodin, ale když bych pracoval, tak fond pracovní doby je pouze 30 hodin. Vzhledem k tomu, že si takto vyberu celkem 15 dnů dovolené, připravím se v součtu o 30 hodin volna. Je nějaká možnost, že bych se se zaměstnavatelem dohodl, že by moje dovolená byla vybírána po hodinách, podle toho zda v krátkém týdnu 8-15 tedy 6 hodin a případně v dlouhém týdnu 8-18 tedy 9 hodin? Jak se to dá zařídit, aby to bylo proveditelné i účetně? Variantu případného nějakého doplatku nechceme, je pro nás priorita čerpání volna - dovolené. Ve firmě se tento problém týká 4 - 6 lidí. Ve firmě už funguje přepočet dovolené, kdy někteří kolegové pracují 13 hodinové směny, vlastně po odečtení 1 hod na oběd je směna 12 hodin a když si berou dovolenou, tak za 1 den dovolené se jim odečte 1,5 dne dovolené. Za rok mají myslím celkem 13,5 dne dovolené. Děkuji za vaší odpověď ZP


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zákaz výpovědi, ochranná doba

Dobrý den, 20.2. mi končí tříletá RD. Zaměstnavatel mi poslal v lednu výpověď z nadbytečnosti, kdy mi běží výpovědní lhůta od 1.2., za březen bych dostal mzdu a pak odstupné. Únor nezmiňuje Prosím, jak teď postupovat. Jsem přece na RD a výpověď je neplatná. Jaké mám podniknout kroky, abych nic nepokazila a dostala regulérní výpověď s výpovědní lhůtou od 1.3. Děkuji moc


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odpovědnost zaměstnance za škodu

Dobri den.Sem ve lchute ukonceni pracovniho pomeru.V prace v logistickom centru mne stala nepriemna vec,poskodilose zbori za desitk tis.Nejsem pojistenej, vedeni snaresi napsat tu skodu na mne.Podepsal sem skusku na alkotest vysledek byl 0.0promile ale odmitl podepsat sem skodni protokol.V skodnim protokolu poznaceno ze nebyl svedki nehody.Poprosil predstavit mne videozaznam toho ze to skodu spusobil ja ale na miste skody nejsou kamery.presvedcui mne ruznemy spusoby abych sem podepsal ten skodni protokol.Nakonec zikl i gdis nepodepisu ekzestui spusta pravnich cest godit na mne spusobenu skodu a ze to budu musit stejne zaplatit bez podepsani.Dikui naschledanou



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou, skončení

Dobrý den chci se zeptat konci mi pracovní smlouva na dobu určitou a jsem v pracovní neschopnosti.Pokud mi nadále běží pracovní neschopnost musím se evidovat na úřad prace?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, kalendářní měsíc

Dobrý den, v loňském roce, jsem nastoupil do nového zaměstnání. Den nástupu je 2.10.2017( 1.10 byla neděle). Zaměstnavatel mi za 3 měsíce do konce kalend. roku přidělil 3,5 dne dovolené. Podle mne jsem měl nárok za 3 měsíce na 5 dnů, 3,5 dne je za 2 měsíce práce. Jako vysvětlení mi bylo sděleno, že jsem nastoupil až 2.10. Myslím si, že zaměstnavatel nepostupuje správně. Můžete mi prosím sdělit váš názor?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Zdravim Vás pane a dekuji za vaši odpoved. Chci se ješte zepnat.Kdyz jsem jako pracujici duchodce.Poprve mi dali smlouvu na RSD na rok.Ted mi to prodlozili jen na 3 mesice(od dubna nebudu vratny ale dispečer).Nemuzou mi po druhe tu smlouvu zmenit na dobu neurčitou. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Zdravim Vás. Je mi 57 let a od 55 mam hornicky starobni duchod.Ted pracuji jako vratny na RSDv Ostrave.Nejprv mi dali smlouvu na 1 rok.Ted mi ji prodlouzili jen na 3 mesice a od 1.4. uz nebudu vratny ale dispecer a to na 3 roky.Já bych chtel treba na 6 let.Je to mozne?Nebo je mozne smlouvu prodlozit vice krat?Dekuji moc za odpoved.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Kvalifikační dohoda

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně kvalifikační dohody se zaměstnancem.Je možné kvalifikační dohodu sjednat i když je daná osoba naším zaměstnancem již několik let a byla již na spousty školeních nebo se musí dohoda sepisovat vždy na začátku pracovního poměru? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní doba

Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je pravne v poradku, aby byla zamestnanci, ktery pracuje 30 hodin tydne, snizena dovolena z 28 pracovnich dni rocne pro zamestnance pracujici 40 hodin tydne na 21 dni. Dekuji, Simona


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, můj zaměstnavatel prodal svoji firmu někomu jinému a budou se měnit pracovní smlouvy a podmínky. Pokud nechci pracovat pro nového majitele, musím dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu nebo mě musí bývalý zaměstnavatel podepsat ukončení dohodou? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Místo výkonu práce

Dobrý den, chápu správně, že pokud je dána výpověď z pracovního poměru z důvodu změny místa výkonu práce, náleží mi po dobu výpovědní lhůty mzda i přestože jí nebudu vykonávat, protože mi to v místě sjednaném ve smlouvě není umožněno? Mohu ve výpovědní lhůtě vykonávat práci na smlouvu o provedení práce? Další dotaz je, zda může výpověď kvůli změně místa výkonu podat i zaměstnanec, a nepřijde přitom o odstupné? Děkuji Mrkvičková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Práce přesčas, DPČ

Dobrý den. Mám dotaz ohledně vyplácení mzdy a práce přes čas. Může zaměstnavatel práci přes čas proplácet na základě DPČ? Údajně firma práci přes čas nevyplácí a platí je formou DPČ, která je na pracovní agenturu. Neměla by firma postupovat - proplacení fondu pr. hodin - proplacení práce přes čas (8 hod. týdenně) - a až poté platit DPČ? Nechápu jak můžu mít DPČ s pracovní agenturou a HPP s firmou, které mě pracovní agentura zapůjčila. (Pr.agentura DPČ mne zapujčila firmě xxx HPP na neurčito) Může být DPČ na dobu neurčitou? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Místo výkonu práce

Dobrý den, jaké jsou mé možnosti, když kvůli změně místa výkonu práce chci ukončit pracovní poměr bez dvouměsíční výpovědní lhůty, tak abych nepřišla o odstupné. Podotýkám,že s novým místem výkonu práce nesouhlasím a zaměstnavatel mi v původním místě, které mám ve smlouvě již nemůže práci umožnit, musela bych dojíždět do nového, které ale nechci podepsat, nesouhlasím s ním. Děkuji