FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Výpověď a nátlak v práci

Dobrý den, dne 1.4. jsem podala výpověď v práci. Bylo to v mé pracovní neschopnosti. Datum ukončení pracovního poměru je tedy 30.6. Dnes jsem mluvila s ředitelkou, která za mě po dobu mé nemoci (1 týden) našla zástup. Oznámila jsem, že v pondělí přijdu do práce. Odpovědí mi bylo, že čekala, že budu marodit déle a že na moje místo má někoho jiného. Prý jestli nechci skončit hned, když tak běhám po doktorech, že není zvědavá na to, že bude paní volat např. na tři dny. Bránila jsem se, že jsem dala řádnou výpověď a že přeci neovlivním svůj zdravotní stav nebo to zda mi onemocní dítě a že trvám na výpovědi tak, jak jsem jí sepsala. Následně mi odsekla a položila telefon, mám strach z šikany na pracovišti. Jak se mohu bránit? Nevím, zda je to tak ,ale pokud by mě chtěla propustit ihned, mám nárok na vyplacení odstupného? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jaký je nárok na náhradu mzdy během návštěvy lékaře v době oběda/pauzy?

Hezký den, mám dotaz ohledně povinné pauzy, resp. návštěvy lékaře, která se kryje s touto pauzou. Vnitřním předpisem je pauza stanovena 11:00 - 11:30 hod. (pracovní doba 6:00 - 14:30). Zaměstnanec navštívil lékaře v době 8:00 - 11:30. Náhrada mzdy mu správně přísluší za 3 nebo 3,5 hodiny? Samotný nárok na pauzu po příchodu jsem mu již neuznal...Děkuji Vám velice.



odpovídal(a): Redakce

Náhradní volno v pevné části pružné pracovní doby

Dobrý den. Máme nově zavedenu pružnou pracovní dobu od 6 do 18 hod, pevná část od 9 do 14 hod (8 hod prac. doba s 0,5 hod přestávkou). Pracovní doba je počítána po minutách se zaokrouhlením na 5 min. (ve prospěch zaměstnavatele) a vyrovnávací období 3 měsíce. Přicházím pravidelně do práce 6.40 a odcházím 15.05 hod. tím mám např. za týden o 2 hod víc. Zaměstnavatel tvrdí, že pokud chci zažádat vyjímečně o náhradní volno v pevné části pracovní doby, mám na mysli v nutných případech a s povolením svého vedoucího, že to musí být nadděláno nařízeným (povoleným) přesčasem, že na to nelze použít jen ty běžně odpracované hodiny. Má zaměstnavatel pravdu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

renta

Dobrý den. Pojišťovna Kooperativa mi vyplácela rentu po pracovním úrazu. Byla jsem vedena na úřadu práce, ze kterého jsem byla vyřazena v srpnu 2018 po správním řízení. Chtěla jsem se zeptat - kdybych se stala OSVČ, zda mi mi byla dále vyplácena renta a v jaké výši? Jsem uznána OZZ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v Rakousku

Dobrý večer, chtěl bych vás požádat o radu. V Rakouské firmě jsem pracoval 5let a 4měsice a můj dotaz je. K 16.10 jsem předal majiteli firmy výpověď a on řekl, že mužů klidně odejít, ale že mi výpověď nepodepíše. Jelikož mám u firmy 120 odpracovaných presčasovych hodin, poté 15 dni odpracovaných z měsíce říjen a myslím, ze bych měl mit nárok na poměrnou část z 14 platu což je z 9 a půl měsíce. Mám pocit, ze to zaměstnavatel směřuje k tomu, ze řekne, ze jsem odešel bez souhlasu a porušil jsem své povinnosti a bude mi chtít citelně pokratit peníze na které mám nárok. Můžete mi prosím poradit jak mám postupovat. Dekuji Michal.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o Rozvázání pracovního poměru

Dobrý den,pracuji jako zdrav.sestra na poliklinice,příspěvková organizace Praha7,t.č. jsem od 1.6.18 ve dvouměsíční výpovědní době,pracovala jsem v kožní ordinaci do konce )února 2018 s lékařkou,která ale ukončila k 28.2.18 PP,poté jsem chodila stále do ordinace a dodržova ordinační hodiny - podávala jsem informace pacientům,vydávala výpis z karet a zastupovala jsem v jiných ordinacích .Tyto měsíce jsem byla řádně placená dle smlouvy. V polovině května 2018 mi p. ředitel zdělil,že ho to mrzí,ale,že se nedaří sehnat zástup za kožního lékaře a pro mě nemá uplatnění a dal mi vybrat but odchod hned k 1.6.18 + 3 odstupné platy nebo dvouměsíční výpověd +3 odstupné platy-vybrala jsem si druhou možnostS voje rozhodnutí jsem dala vědět týden před koncem měsíce května 2018 a poté mi předal K 31.5.18.Dohodu o rozvázání PP?Prosím o správnosti sepsání Dohody o rozvázání PP a zda možno ještě vymahat tříměsíční odstupné?Opis Dohody--PoliklinikaP7, přísp.org.,nestátní zdrav.zařízení,dále jen zaměstnavatel na straně jedné a M.H.uzavírají po vzájemné dohodě ve smyslu ust.parag.49z.p.DOHODU-1. PP mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,sjednaný pracovní smlouvou.,. ze dne 24.1.2013 rozvazuje ve smyslu paragrafu 49 z.p.pro NADBYTEČNOST a končí dne 31.07.2018,-zde nevím zda je správně napsaný paragraf--paragraf-52? 3.Po vzájemné dohodě o ukončení PP jsme se dohodli,že výše jmenované náleží odměna ve výši dvou měsíčních průměrných platů,která bude vyplacena v červencové výplatě-měsíci červen 2018, 3.Tato dohoda byla vyhotovena ve dvou stejnopisech,z nichž jeden obdrží zaměstnavatel a jeden zaměstnanec , v Praze dne 31.5.2018 ,oba jme to podepsali.Dohoda mi byla předána k podpisu p.ředitelem-zastupcem,zaměstnavatelem přesně 31.5.18.s tím,že to takto připravili?a že to myslí dobře,že mě nechce poškodit?když jsem namítla kde je ten třetí měsíc odstupného začal mi slibovat,že nebudu muset chodit ve výpovědní době do práce- když nebude třeba a co bude navíc o to mně navýší odměnu-ajako bonus-. ŽE BUDU PNĚ PLACENÁ DLE SMLOUVY--PRACUJI NA 0,8 úvazek -t.j. bez PÁ. Dopadlo to tak,že nejsou sestry a já od 1.6.18 -14 dní jsem plně zastupovala na diabetologii a nyní mě rozepsali zástup na sono -6h až do konce PP.krom dovolené 8dní....může mi zaměst.snížit plat ve výpovědní době? výhodnější odměna nebo odstupné? zdrav. s,,která byl propuštěná v září 2017 z jiného odd.pro nekázen-dostala 3 odstupné platy ?proč mně po 5 l. práce bez problémů dávají při ukončení PP odměnu? DĚKUJI M.H.


odpovídal(a): Redakce

Společná hmotná odpovědnost

Dobrý den, jak se vypočítává případná část hmotné odpovědnosti zaměstanců? Ve firmě proběhla invetura v 10/2017. Manželka nastoupila do firmy v 5/2018 a v 6/2018 zase skončila. Další inventura bude až v 10/2018. Pokud by vzniklo nějaké manko jak by se podílela manželka?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Kvalifikační dohoda

Dobrý den, chci se zeptat na dotaz ohledně kvalifikační dohody. Máme zaměstnance, který od října 2017 doteď absolvoval několik odborných školení, které stály společnost poměrně velkou sumu, která splňuje požadavek na sepsání kvalifikační dohody u prohlubování kvalifikace. Nicméně ale nic takového sepsaného mezi námi a zaměstnancem nemáme. Je možné sepsat kvalifikační dohodu i zpětně, např. od října 2017 a tam mít v dohodě vypsané kurzy, které již absolvoval i náklady které jsme uhradili a rovněž i kurzy, které bude v květnu a v červnu absolvovat? Děkuji za odpověď a přeji krásný den. 


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstupné

Dobry den, v pripade, ze podpisem so zamestnavatelom dohodu o ukonceni pracovneho pomeru bez udania dovodu a so zjednanym zmluvnym odstupnym, mala by som mat prosim narok na podporu v nezamestananosti (za predpokladu, ze ostatne podmienky pre ziskanie podpory su splnene)? Alebo podpora začne byt vyplacana až po uplynutí nejakej doby, podla odstupného? Dakujem za odpoved.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převedení na jinou práci

Dobrý den, chtěl bych vědět jak postupovat dále. Manželka pracuje na poloviční úvazek a je v 3. měsíci těhotenství zaměstnavateli to oznamila, protože svou práci nemůže ve svém stavu vykonávat. Stará se o postižené, čili je to fyzicky a psychicky náročné. V práci se ústně dohodli, že bude tedy jen doprovázet pacienty k lékaři, do práce, do obchodu. Ale i přesto je to náročné, nachodi asi 6-10 Km denně. Někdy tahá i tašku s nákupem. Je unavená a nezvládá to. Zaměstnavatel ji na to odvětil, že má tedy jezdit autobusem. Ale jízdné ji proplacet odmítá a firemni auto ji taky neda. Rekl ii, ze jinou práci pro ní nemá a ať si vezme nemocenskou, nebo ji dá výpověď pro nadbytečnost. Neschopenku odmitla, protože máme dvě děti a musi je vodit do školy, do kroužků apod. Vycházky ji na to nestačí. Může se takto zaměstnavatel chovat, nebo máme raději zajit za právníkem a domahat se svých práv. Děkuji Chalupa



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Čerpání dovolené

Dobrý dren, od 6. 2 jsem na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Pracuji jako učitelka ve škole. Na mateřskou nastupuji 9.8. Můžu pracovní neschopnost ukončit 30.6 a o prázdninách čerpat dovolenou? Nebo mám nárok vybrat si dovolenou i dřív v červnu na srpen? Děkuji za odpověď, Martina.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výkon práce mimo pracovní poměr

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bych jako státní zaměstnanec ve služebním poměru dle Zákona o státní službě mohla vykonávat i jiné činnosti na základě živnostenského listu nebo jaké obecné možnosti přivýdělku a na základě jaké smlouvy vůbec mám. Předem mockrát děkuji za odpověď a jsem s pozdravem, Sidy.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zápočtový list, skončení pracovního poměru

Dobrý den. Před několika týdny sem vam psal že zaměstnavatel chtěl aby jsem podepsal škodnou událost, odmítl sem to udělat, neprokázali mně to že tu škodnou událost udělal Já.Nechali mne na pokoji Koncem března mne končit pracovni pomer.Na personálním odeleni říkali že než výpisů zápočtový list Já musím obejít kolečko a podepsat papír že nikomu nic nedluzim.Prosím vás mám za povinnost podepisovat zaměstnavatele tento papír. Mám strach abych potom zaměstnavatel nevyuzil ten papír a nechtěl po mně finanční prostředky. Dikui naschledanou


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, odstupné

Dobrý den, zaměstnavatel má sdružení, které ke dni 31.3.2018 končí, nebo-li se rozpadá. Jsem zaměstnaná po dobu mateřské a rodičovské dovolené, která bude u kolegyně ještě 3 roky trvat. Zároveň však jakmile jsem se dozvěděla, že sdružení končí, jsem si našla práci a 1.4.2018 nastupuji u nového zaměstnavatele. Do této doby jsem ale nedala ani já výpověď a ani mi výpověď nebyla dána (ať klasicky či dohodou). Mám nárok na odstupné? Jsem zaměstnána 3 roky a měsíc. Děkuji za odpověď a přeji hezký den


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Skončení pracovního poměru, nevyčerpaná dovolená

Skončení PP na dobu určitou, výběr dovolené, kdy na ÚP? Dobrý den. Mám sjednaný HPP na dobu určitou do 31.3.2018, a tímto datem v zaměstnání končím /zaměstnavatel je s tímto srozuměn, a již má za mě náhradu. Sice jsem ústně uvedla jako důvod velmi nízké fin. ohodnocení, ale skutečným důvodem je podjaté a křivé, lživé i ponižující chování mé přímé nadřízené /vůči mně/, s kterou sdílím jednu malou kancelář. Nyní jsem čerstvě v prac. neschopnosti, a nestihla jsem si dovybrat několik dní zbylé dovolené. Chci se zeptat, zda můj prac. poměr končí dnem 31.3., zda po tomto datu dostanu zápočtový list nebo až po PN? Dále zda mě zaměstnavatel musí zaplatit nevybranou dovolenou, nebo se můj PP prodlužuje o dobu nemoci? A zda se musím 1.dubnem hlásit /jako nezaměstnaná/ do evidence ÚP anebo až po skončení neschopnosti? Děkuji za všechny odpovědi. Díky moc!


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Práce přesčas

Dobrý den, Může mi zaměstnavatel nařídit práci přesčas o víkendu pouze ústně půl hodiny před koncem poslední pracovní směny? Pokud jsem oznámila zaměstnavateli a dalším dvěma vedoucím, že se na přesčas dostavit nemohu, může to i tak považovat za neomluvenou absenci a vyhrožovat mi tak udělením “áčka”, sebráním 3 dnů dovolené a prémií? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výkon práce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zdal-li mi může zaměstnavatel počítat,kolikrát jdu na záchod?Děkuji za odpověď.T


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, pracovní neschopnost

Nárok na dovolenou po nemoci V roce 2017 jsem byla v pracovní neschopnosti s výhřezem ploténky od 22.2. do 31.8. Po návratu do práce se stav zhoršil, musela jsem podstoupit operaci a byla jsem v pracovní neschopnosti od 13.11.2017 do 28.2.2018. Zajímalo by mne,na kolik dní dovolené u téhož zaměstnavatele mám zákonný nárok v roce 2018,když mi loňská dovolená byla převedena do tohoto roku? H. G.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená

Dobrý den, Pracuji v nepřetržitém režimu práce s nerovnoměrným rozvržením pracovní doby ve 24 hodinových směnách.Je nám proplácena celá směna včetně tří půlhodinových přestávek na jídlo a oddech - tj. 24 hodin. 1. Na kolik dní dovolené v kalendářním roce mm nárok? 2. "Kolikahodinový" den dovolené mi má být proplácen? 3. Krátí se mi o dny čerpané dovolené (nebo nemoci) "FPD" např. pro stanovení přidělování správného počtu směn/hodin v měsíci/roce nebo pro stanovení počtu přesčasových hodin? 4. Při zahájení pracovního poměru 2.2.2015 (PP trvá dosud) mám nárok na plný počet dnů dovolené za rok 2015 nebo jen na 11 dvanáctin? 5. Jak je řešen povolený počet hodin přesčasů v případě 26ti týdenního vyrovnávacího období od 2.2.15 do 2.8.15., kdy druhé vyrovnávací období přesahuje rámec kalendářního roku? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Překážky v práci na straně zaměstnavatele

Dobrý den, pracuji jako zdravotní sestra na soukromé klinice. Momentálně pro me zaměstnavatel nema praci tak mi rekl at zustanu doma, tet po me chce abych si ty dny co mi rekl abych byla doma vzla jako dovolenou nebo nepl. Volno. Mohu odmitnout? Jake mam v teto situaci moznosti? Dekuji