FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Na…

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Na konci listopadu roku 2007 jsem na bytovém družstvu prošla konkurzem o byt, tam mi bylo řečeno že do 14 dnů musím složit částku ve výši 385 000,-,ty jsem ihned uhradila a obdržela klíče od bytu (5.12.2007). V Prosinci se mnou byla sepsána pronájemní smlouva do té doby než přejde byt do osobního vlastnictví. V Prosinci jsem ihned začala platit řádně nájemné, které činilo i měsíční částku do společného fondu oprav, tudíž celková částka nájemného činila 3 430Kč. 14.5.2008 jsem podepisovala smlouvu o převodu bytu do osobního vlastnictví, kde mi bylo stanoveno měsíční nájemné ve výši 3 480Kč. V dubnu 2008 jsem obdržela první vyúčtování za měsíc listopad a prosinec, kde jsem měla nedoplatek ve výši 800Kč, které jsem musela uhradit. Do dnešní doby mi nikdo nevysvětlil proč jsem musela danou částku doplatit, když jsem řádně platila měsíční nájem. Nyní po roce opět v dubnu 2009 mi přišlo vyúčtování, kde mi oznamují že mám přeplatek ve výši 8 881,57Kč, což by odpovídalo, jelikož v bytě žiju sama a velikou spotřebu nemám, ale po 14 dnech jsem ve své schránce objevila vyúčtování nové, prý opravné, kde mi oznamují že místo 8 881,57Kč obdržím pouze částku ve výši 2 836,95Kč a 5000Kč si oni prý strhávají. To nevím proč, a když jsem se obrátila na bytové družstvo, aby mi vysvětlili z jakého důvodu si z mého přeplatku strhávají 5000Kč odpověděli mi jednou větou: Důvod: pozdější koupě bytové jednotky. Jak tomu mám rozumět? Děkuji za odpověď. S pozdravem Anna.S. Prosím o odpověď na uvedený e-mail.Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně mého…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně mého záznamu v registru solus.V roce 2008 jsem odjel na nečekanou služební cestu a můj jediný závazek v ČR byla smlouva se společností Vodafone.Vrátil jsem se za 4 měsíce a vzniklou dlužnou částku okamžitě uhradil.Od té doby bylo vše v pořádku dokud jsem nechtěl uzavřít úvěrovou smlouvu při této příležitosti mi byl úvěr zamítnut kvůli záznamu v registru solus od společnosti Vodafone z roku 2008.První co jsem zkusil bylo kontaktovat společnost která tento záznam poskytla bohužel bez úspěchu.Bylo mi zdělěno,že se záznam maže automaticky po třech letech od splacení dlužné částky a teď,že je u něj zobrazen údaj o uhrazení.Na tento údaj bohužel úvěrová společnost u které jsem žádal nepřihlíží.Chtěl bych se vás zeptat jak je možné,že mé údaje mohl Vodafone poskytnou registru solus když jsem uzavíral smlouvu o poskytnutí telekomunikačních služeb v roce 2004 a v této době nebyla ve všeobecných podmínkách o poskytování informací do registru nikde ani zmíňka.Jde mi o to,že v nových všeobecných podmínkách už toto poskytování informací do registru solus zapsáno je,ale nikdo mě na nové všeobecné podmínky neupozornil ani jsem nikdy nesouhlasil s jejich změnou.Tak jestli je to prostě moje chyba,že jsem si nové podmínky nepročetl a nebo se dá tento zápis právně napadnout.Předem děkuji za odpověď.S pozdravem Jakub Nováček.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, skončení pracovního poměru

Dobrý den, pokud konám práci u stále stejného zaměstnavatele a v nové pracovní smlouvě (pův. prac. poměr na dobu určitou skončil ke dni 30.6.2009) mám již místo 4 týdnů dovolené 5 týdnů dovolené, mám celkově nárok za rok 2009 na 25 dní dovolené či jen na 22,5 (kdy se takto krátí půl roku, kdy jsem měl jen 4 týdny dovolené)? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Předávací protokol, smlouva o dílo

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat a radu, co má všechno obsahovat Protokol o předání díla (např. výroba kuchyňské linky) a jestli existuje nějaký daný formulář nebo předloha. V případě, že ano, kde si jej můžu stáhnout. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Miroslav Drábek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás, pokud mne přes moje…

Dobrý den, prosím Vás, pokud mne přes moje upozornění na tuto chybu zaměstnavatel zařadil do nižšího platového tarifu, než jaký mi přísluší dle nejsložitější mně přidělované práce, má být žaloba podána na doplacení částky, která je rozdílem těchto tříd, nebo mohu žádat uložení povinnosti zaměstnavateli zařadit mne do příslušného tarifu ? Děkuji za odpověď. Vladimíra P.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, mohli by jste mi prosim poradit…

Dobry den, mohli by jste mi prosim poradit ohledne problemu preplatku a odebrani Rodicovskeho prispevku? Momentalne ziji ve Velke Britanii, muj muz ma alzirske obcanstvi a me dve deti maji ceske obcanstvi - narodily se ve VB. Ja mam stale ceske obcanstvi a adresu trvaleho bydliste v CR. Narozenim me prvni dcery r. 2007 mi vznikl narok na porodne a rodicovsky prispevek v CR, ktere mi byly priznany a vyplaceny - jelikoz jsem ve VB mela narok na materskou, ktera mi byla vyplacena po dobu 9 mesicu. Zadostem o oba prispevky bylo bez problemu vyhoveno v r. 2008. Problemy resim ted, kdy se mi loni (2008) narodila druha dcera. Jelikoz se narodila ve VB, trvalo temer rok ziskat pro ni pres ambasadu cesky rodny list a cestovni doklady. Hned po te jsem zazadala o porodne a rodicovsky prispevek na mladsi dceru. Porodne mi bylo priznano, ale rodicovsky prispevek zatim ne. Urad rozhodl, ze jsem ve lhute 8 dnu nenahlasila zmenu o narozeni 2. ditete (argument, ze jsem nemela cesky rodny list nikoho nezajimal) a prispevek mi odebral a naridil vratit preplatek vznikly tim, ze byl prispevek neopravnene cerpan na starsi dite, misto na to "nejmladsi v rodine". Preplatek 83.600 Kc je splatny do konce tohoto roku. Puvodne mi urednice rekla, ze dluh bude strhavan z budoucich davek a meho porodneho (to uz bylo zabaveno na splatku), ale RP na druhe dite mi nebyl priznan. A to i pres to, ze u me nedoslo k zadnym zmenam (krom narozeni druheho ditete) Stale pobyvam v Anglii, a staram se po cely kalendarni mesic o sve dve deti. V UK zadna davka podobna RP neni a ani memu muzi na ni nevznika narok (jak se domnivaji urednice ). Krom vyplnenych zadosti, bylo pozadovano jeste potvrzeni z Anglie, ze nemam narok na vyplaceni davek zde - coz jsem dodala. Presto urednici pozaduji dalsi a dalsi nesmyslna potvrzeni, ktera nejsou ani oficialni a vyhybaji se tak rozhodnuti o priznani RP. Jsem presvedcena, ze na davky narok mam a rada bych se proti rozhodnuti odvolala. Nejsem si ale jista, na jake zakony se odvolavat. Dale by me zajimalo, jestli lze nejak zvratit rozhodnuti o preplatku. Predem moc dekuji za opoved T.Kour


odpovídal(a): Redakce

Název živnosti, obchodní rejstřík

Vážený pane doktore, na internetových stránkách obchodního rejstříku jsem si přečetla informace týkající se změny živnostenského zákona, provedené zákonem č. 130/2008 Sb. Nenašla jsem odpověď na následující problematiku: Pokud je v zakladatelské listině notářsky uzavřené před 1.7.2008 (účinností změny živnostenského zákona) uveden předmět podnikání: "Pronájem a půjčování věcí movitých" a nebyl dosud tento předmět do obchodního rejstříku zapsán, nebude problém s návrhem na zápis do obchodního rejstříku doručeném v prosinci 2008, kde bude uveden stejný název živnosti,ale již oboru podnikání? V lednu 2008 při podpisu zakladatelské listiny nám bylo řečeno, že až budeme chtít živnost zapsat do obchodního rejstříku,tak stačí již jen poslat návrh na změnu bez nutnosti návštěvy u notáře, ale nesmí být živnost mezitím přejmenována.Název zůstal stejný,ale nově se jedná o obor. Tak jak to tedy prosím Vás nyní bude? Předem velmi děkuji S pozdravem Za spol.Ekoagrima Brusné 109 Michaela Šlahorková Tel.:776730276


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, dědění

Dobry den. Chtel jsem se zeptat.Rodice me chteji darovat rodiny dum a zahradu, ja bych potreboval vedet jesti se musi delat odhat a zdali se plati naka dan. A druha otazka je mam dva sorozence tak jestli kdyz to bude uz moje ta zdali na to maji taky narok nebo ne.Aby me potom soudne neuhaneli.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vymazání věcného břemene z LV. Dobrý den, Děda…

Vymazání věcného břemene z LV. Dobrý den, Děda si v roce 1960 půjčil od pokniku 10000,- korun na stavbu domku. Tato půjčka byla zanesena do LV, jako věcné břemeno.Tato půjčka mu byla strhávána 10 let z platu, tuto smlouvu ještě máme. Děda před 5 lety zemřel. Podnik pred 10 lety zanikl i s archivy. Jak můžeme věcné břemeno vymazat? Účetní nám poskytly čestné prohlášení, že děda již žádné pohledávky , v jejich rocích zaměstnání,vůči podniku neměl. Žádost o zápis do KN,čestná prohlášení a výpis, že podnik neexistuje je pro KN nedostačující. Co máme ještě zařídit za přílohy? děkuji za váš čas


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pořízení závěti

Závět mohu sepsat buď sám vlastnoručně, za přítomnosti dvou svědků, kteří se musí na závěť podepsat nebo před notářem ve formě notářského zápisu.Jsem svobodný případné spory týkající se dědění nepředpokládám.Mám syna,ale nejsem a zatím nemohu být uveden v jeho rodném listě.Pro případ mojí smrti chci,aby můj syn po mě dědil, i když nejsem uveden jako otec.Proč nestačí na vlastnoručně sepsané závěti můj úředně ověřený podpis, ale jsou nutní svědci nebo notářský zápis? Závěť s úředně ověřeným podpisem bez notářského zápisu a bez svědků je neplatná?



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Narodila jsem se 11,11,1952. Vystudovala jsem…

Narodila jsem se 11,11,1952. Vystudovala jsem střední školu s maturitou. Od července roku 1972 jsem byla nepřetržitě zaměstnána s vyjímkou dvou let MD a 10 měsíců pobyt ÚP. K dnešnímu dni mi skončil pracovní poměr. Prosím o radu, jak bych měla dále postupovat a jakou mám šanci na předčasný důchod. Děkuji a přeji dobrý den.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Neplnění smlouvy o dílo

Jako soukromá osoba jsem ústně v roce 2007 objednala kamenické práce. Zaplatila jsem zálohu 7.tis. Kč a současně jsem dostala konečnou fakturu na dalších cca 7.tis. Práce ale nebyly ani zčásti provedeny dodnes. Dodavatel zprvu sliboval, oddaloval, až přestal komunikovat úplně. Později jsem zjistila, že již v době převzetí zálohy a vystavení konečné faktury měl přerušenou živnost. Nyní nevím, jak získat již zaplacenou zálohu zpět – dodavatel nekomunikuje, ani nepřebírá doporučené dopisy. Můj dotaz je, jestli se tímto dodavatel /živnostník/ dopustil nějakého porušení Živnostenského zákona, (které by opravňovalo Živnostenský úřad ke konání), nebo nějakého jiného Zákona.


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu, daň z příjmu

Dobrý den, bydlíme v městském bytě, který máme možnost od města odkoupit do osobního vlastnitví. Jelikož ale již stavíme rodinný dům, chci se zeptat pokud bychom tento byt koupili, za jak dlouhou dobu je možné jej prodat,abychom mohli finanční prostředky z prodeje bytu vynaložit na dostavbu rodinného domu. Slyšela jsem něco o lhůtě 2let či dokonce 5 let,opravdu není jiná možnost prodat byt dříve? Věřím v brzkou odpověď. Moravcová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Styk rozvedených rodičů s dětmi

S bývalým manželem máme dvě děti. 16-letá dcera si návštěvy u otce už organizuje sama, jak má čas. 9-letý syn jezdí k otci na víkendy jednou za 14 dní. Pro svoji časovou zaneprázdněnost se ale synovi příliš nevěnuje, spíše se o něho stará jeho nová manželka. Jaká má práva k mým dětem? Smí s nimi cestovat mimo bydliště manžela, aniž bych o tom byla informována ? děkuji za odpověď O. Sýsová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vymáhání pohledávek

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně podání Návrhu na platební rozkaz.Nejsem si jist,ke kterému Soudu Návrh podat.Jedná se o nezaplacenou fakturu na více než 100 tisíc.Odběratel, který nechce uhradit je statutár ve veřejné obchodní společnosti,zapsaný v obchodním rejstříku,sídlo i bydliště má ve Frenštátě pod Radhoštěm.Prosím poraďte,ke kterému soudu(okresní nebo krajský a ve kterém městě)mám podat žalobu a zda na majitele(statutára), nebo na firmu v.o.s. Smlouva byla sepsána s firmou a podespána .Mockrát děkuji za odpověď.