FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

dobry den, jmenuju se julius slepcik 12-08-1951…

dobry den, jmenuju se julius slepcik 12-08-1951 ziji uz 15 let v holandsku mam stale ceske obcanstvy,od roku 1967 dp roku 2000 sem bl pojisten v deske republice, od roku 2000 sem pojistet do pusud v holandsku.tadbych se zeptal kdy muzu zadat o starobni duchod v cechach. dekuju predem za odpoved,


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu: S…

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu: S přítelem jsme byli celý tento rok v zahraničí - odhlásili jsme si zdravotní pojištění v ČR a koupili na celý rok zdravotní (cestovní) pojištění v rámci EU (nevztahuje se ale na ČR). Nyní chceme jet na prosinec až leden do ČR a pak od února opět pokračovat v cestování (opět si koupíme pojištění v rámci EU). Řešíme teď, jak to udělat s pojištěním v ČR na tyto dva měsíce, které tam budeme. Bylo nám řečeno, že si máme v zahraničí koupit na tyto dva měsíce cestovní pojištění do ČR. Myslíme si ale, že nám toto pojištění nebude zahrnovat různé preventivní prohlídky, na které si chceme po roce zajít (zubař, oční atd.), že se to vždy vztahuje jen na ošetření akutních problémů. Zvažujeme tedy, jestli koupit toto cestovní pojištění (nemáme představu, jestli kolik bychom museli za preventivní prohlídky doplácet) nebo jestli není lepší přihlásit se na tyto dva měsíce ke zdravotnímu pojištění v ČR a zaplatit si je, abychom měli pokryté i preventivní prohlídky? Děkujeme mockrát za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Měla jsem pojištění Winterthur - pojistná smlouca…

Měla jsem pojištění Winterthur - pojistná smlouca č. 1111409179 uzavřené 11.6.2006 a částka měla být měsíčně 600,- z toho nám 300,- zasílal jako příspěvek zaměstnavatel, k mému zjistění, ale tento příspěvek už rok nevyplácí a já si posílám pouze 300,-, tudíž jsem určitě každý měsíc -300,- proto bych potřebovala zjistit kolik musím doplatit aby platební kalendář mé pojistky byl v pořádku, nevím na koho se obrátit, ani nevím zda tato adresa je správná. Prosím tedy někoho o přehled protože jsem se před třemi roky přestěhovala a adresa na smlouvě je již jiná. Děkuji za odpověď. Lucie Kopecká


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den ,1) je povinen zakladatel a zaroven…

Dobrý den ,1) je povinen zakladatel a zaroven jednatel s.r.o. platit socialni a zdravotní pojistne , jestlí ano, v jaké výší? 2)muže jednatel s.r.o. být zároven i zaměstnáncem své s.r.o. Prosím o informaci , platnou od příštího roku.Děkují za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Před rokem a půl jsem chtěla někam investovat…

Před rokem a půl jsem chtěla někam investovat peníze a můj finanční poradce mi doporučil založit si životní pojištění, byl tak obratný, že mi založil tři životní pojištění, jelikož jsem se ve financích absolutně nevyznala slepě jsem mu důvěřovala, že z toho budu mít za čas slušný naspořený balík a budu si moct časem koupit vlastní bydlení, ale... teď bych potřebovala peníze na bydlení a nejsou, tak bych se chtěla zeptat VYPLATÍ SE MI ZRUŠIT ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ TEĎ, S TÍM, ŽE OD POJIŠŤOVNY NEDOSTANU ANI KORUNU, ALE UŽ NEBUDU MUSET PŮL ROKU POSÍLAT 2000,-KČ MĚSÍČNĚ, NEBO MÁM VYDRŽET PLATIT A PO DVOU LETECH BUDE ČÁSTKA VYPLACENÁ PO ZRUŠENÍ VYŠŠÍ NEŽ 10000,-KČ , KTERÉ BYCH ZA TEN PŮL ROK ZAPLATILA. Má s tím někdo nějaké zkušenosti? Předem děkuji za jakoukoliv odpověď


odpovídal(a): Redakce

Mel jsem byt pojisten (pojisteni domacnosti), byt…

Mel jsem byt pojisten (pojisteni domacnosti), byt jsem prodal a pojistovna odmita ukoncit smlouvu s vujadrenim, ze smlouvu lze zrusit az k vyroci smlouvy, coz je za 11 mesicu... Ma pojistovna pravo na pojisteni, kdyz predmet pojisteni jiz neexistuje?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,měl jsem sjednáno u jedné nejmenované…

Dobrý den,měl jsem sjednáno u jedné nejmenované pojišťovny životní pojištění. Pojistná smlouva byla sjednána s datem počátku pojištění 1. 5. 2010, na pojistnou dobu 41 let, konec pojištění 30. 4. 2051. V prosinci roku 2012 jsem dal výpověď a pojistná smlouva byla ukončena k datu 1.2.2013. Pojistné plnění ani odbytné nebylo vyplaceno,protože v době ukončení smlouvy nemělo kladnou hodnotu. Ani kapitálová hodnota nebyla převedena na novou smlouvu,protože nebyla taktéž žádné vyplacena. Je mou povinností navýšit základ daně o dříve uplatněné odpočty? Nebo se na tuto smlouvu dle paragrafu 15 odst.6 zákona o daních z příjmu navýšení základu daně nevztahuje? Děkuji za odpověď .Palacký Petr


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den ,mám dotaz ,manželka měla 4 děti ,dva…

Dobrý den ,mám dotaz ,manželka měla 4 děti ,dva kluci jsou postižení ,mají oba příspěvek při péči 2 stupně ,manželka je doma od roku 1985 co se nam narodila dcera ,u dvo synu ve 3 letech zjistily že mají slabší obrnu ,a tedy přes 20 let se stará o 2 kluky, manželka je ročník 1959 ,bude mít narok na důchod a asi kdy . děkuji za odpověd . Marek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem 1 rok v evidenci úřadu práce. Již…

Dobrý den, jsem 1 rok v evidenci úřadu práce. Již neberu žádnou podporu. Začal jsem pronajímat byt jako fyzická osoba. Dle Zákona o dani z příjmu budu podávat daňové přiznání. Musím si platit důchodové (sociální) a zdravotní pojištění? OSVČ nejsem. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

IŽP a nízká kapitálová hodnota

Dobrý den, rád bych se zeptal na Váš názor, jestli je toto normální. IŽP od České pojišťovny (Profi Invest přes OVB) založeno 11/2007. Podle posledního výpisu, bylo zasláno pojistné k dnešnímu dni ve výši cca 63 000,- Kč. Kapitálová hodnota k dnešnímu dni = cca 360,- Kč. Zvoleno bylo Dynamické akciové portfolio. To je snad krádež za bílého dne, není? Vím, že akciové fondy si nevedli vůbec dobře, ale tohle snad musí být nějaká chyba, ne? nakoupeno přes 70 000 podílových jednotek, a kapitálová hodnota jen 360,- Kč? Má cenu tam posílat ještě peníze? Já myslel že pravidelným investováním by se částečně mělo eliminovat investiční riziko? Tak špatný výkon neměla ani moje jednorázová investice přes podílový fond, kde hodnota klesla na cca 25% z původní hodnoty, tak jak je tohle možné? Díky za Váš názor, S pozdravem J. Kučera



odpovídal(a): Redakce

Náhradní volno - Dobrý den, náš zaměstnanec čerpá…

Náhradní volno - Dobrý den, náš zaměstnanec čerpá náhradní volno, z důvodu toho, že je nachlazený, nechce jít na nemocenskou a již má vyčerpanou dovolenou. Jak je to s platbou zdravotního pojištění? Jakou část by si měl platit sám? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz ohledně mého…

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz ohledně mého investičního životního pojištění. Mám uzavřenou pojistku Generali Future, funguje od začátku r.2010, tudíž čtvrtým rokem. Je to na 32 let. Platím si tam 300,- Kč/měsíčně a ze začátku mi tam něco posílala firma, tudíž by tam vklady měly být cca za 20 tis. Kč. Byl to tak trochu omyl, nechala jsem se "ukecat". U tohoto produktu mi docela vadí, že svou "investici" nemůžu sama řídit, že si nemůžu průběžně sledovat, jaká je tam hodnota, moc se neorientuji v poplatcích, poměru výnos x náklady, prostě mi přijde docela netransparentní a uvažovala jsem o zrušení. Také bych ocenila možnost nějakého on-line účtu s potřebnými informacemi. Když jsem si nechávala zjistit hodnotu, kterou by mi teď při zrušení vyplatili, napsali mi částku cca 9 500,- Kč. Za jak dlouho bych se podle Vás mohla dostat na úroveň aspoň vložených prostředků? Bude lepší tu pojistku ještě aspoň pár let platit, až se ta hodnota odkupného přiblíží investované částce, abych neprodělala tolik a pak to eventuelně zrušit nebo zrušit rovnou, abych tam nevázala další prostředky? A pokud bych to zrušila, šlo by udělat to, že bych si to poslala na jinou pojistku, že by se to nemuselo danit? Myslím, že jsem si to do daní uplatnila jen za 1 rok. Předem děkuji za názor. Cimrmanová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, u nového zaměstnavatele mám možnost…

Dobrý den, u nového zaměstnavatele mám možnost získat benefit - příspěvek na PF nebo ŽP. Chtěl bych se zeptat co je pro mně výhodnější, popřípadě mám zkusit rozdělit benefit rovným dílem pokud to půjde? Částku kterou přispívá zaměstnavatel bohužel nevím. Na PF si platím každý měsíc 300Kč a ŽP mám sjednáno kvůli úvěru ze SS (koupě bytu) na 3400Kč ročně. Je mi 27 let. Děkuji za odpověď. FB


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je nějaká…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je nějaká lhůta když přecházím z jedné práce do druhé pro zdravotní a sociální pojištění. V jednom zaměstnání jsem skončila 5.1O a druhou smlouvu mám až od 9.10, tak jestli mi nevznikl nějaký dluh na těchto pojištěních, nerada bych měla oplétačky. Děkuji za odpověď. Sandra Koutná


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, momentálně jsem vedená na ÚP, ale mám…

Dobrý den, momentálně jsem vedená na ÚP, ale mám pár přivýdělků. Mám na ně i dohodu o práci, takže je musím každý měsíc dokládat. Za tento měsíc si ale pravděpodobně vydělám víc než je povolené minimum a budu se proto muset z úřadu odhlásit. Zajímalo by mě, jak to pak bude se zdravotním pojištěním. Jestli ho za listopad budu mít ještě zaplaceno od úřadu, anebo naopak mi například nehrozí pokuta, že jsem se neodhlásila z úřadu už dopředu, třebaže přesnou hodnotu mého výdělku za říjen se dozvím až v listopadu. Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v případě, že mám uzavřené dvě…

Dobrý den, v případě, že mám uzavřené dvě životní pojistky u dvou různý pojišťoven mám nárok na pojistné plnění od obou, potažmo v případě umrtí i moji pozůstalí? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímá mě termín předčasného důchodu…

Dobrý den, zajímá mě termín předčasného důchodu a případné krácení důchodu-narozena 14.11.1955, dvě děti, pracuji od r.1974 po skončení stř.školy.Plánovala jsem z rodinných důvodů odchod od prosince 2014- nevím, zda není výhodnější až od ledna 2015.Lze si případně při předč.důchodu od 12/2014 dobu do nároku na řádný důchod doplatit pojištění? Děkuji za odpověď.Vlasta


odpovídal(a): Redakce

Jsem narozena 1964,mám SEŠ s maturitou, bezdětná,…

Jsem narozena 1964,mám SEŠ s maturitou, bezdětná, do 31. 12.2011 ve stálém pracovním poměru, nyní nezaměstnaná.Žádám o invalidní důchod /asi I.stupeń/ kolik by činil? Průměrná hrubá mzda cca 16.000,-. Nyní pobírám soc. dávky na bydlení a pomoc v hmotné nouzi. Jak by ovlivnil invalidní důchod tyto dávky a co je výhodnější? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přeji pěkný den, děkuji za níže uvedenou odpověď.…

Přeji pěkný den, děkuji za níže uvedenou odpověď. Bohužel ale neumím znění odpovědi na stránkách najít, můžete mi pomoci. Děkuji. Eva Kubjáková Dobrý den, Váš dotaz na serveru poradenstvi.finance.cz byl zdarma zodpovězen a označen jako diskretní, tzn. není vystaven mezi ostatními zodpovězenými dotazy Sekce: Pojištění Typ dotazu: Zdarma, diskrétní Dotaz: Přeji pěkný den, občan SR narozený v roce 1950 žil a pracoval do roku 1980 v ČR. Při výpočtu důchodu mu nebyla tato doba zohledněna. Jak má postupovat. Děkuji za odpověď. Odpověď: Dobrý den, děkujeme za dotaz. Použijte prosím správnou sekci poradny. V případě, že chcete poradit v oblasti zdravotního a sociálního pojištění, využijte Daňové a účetní poradenství, pokud v oblasti penzijního připojištění, využijte Poradenství z oblasti penze. Odpověděl: Pololáník Lukáš


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v letech 2008 a 2009 jsem si…

Dobrý den, v letech 2008 a 2009 jsem si uplatňovala slevu na dani v rámci životního pojištění. 1.11.2012 jsem toho pojištění zrušila a pojišťovák mi řekl, že dodaňovat nemusím, tak jsem to neřešila.....až do dnes.....teď vím, že jsem to dodanit měla a to v daň.přiznání za rok 2012 (tedy letos) - což jsem prošvihla. Chtěla jsem se zeptat, zda vadí/nevadí, když daň vrátím až v daňovém přiznání za rok 2013 ? Je to problém? Může se stát, že mi z finančního úřadu přijde nějaká pokuta? Vím, že do přiznání se nepíše rok, ale jen částka-ale kdo ví....co všechno jsou schopni vyšťourat :-( Uvidí, že vracím nějaké peníze, tak si třeba hned zjistí kdy jsem tu smlouvu vlastně rušila........ díky za každou radu !!!