FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Provize za zprostředkování smlouvy

Dobrý den, na živnostenský list jsem od 10/2001 do 02/2002 uzavírala životní pojištění pro Českou pojišťovnu. Vyplácené provize bylo nutné vrátit v případě, že smlouva byla stornována do 3 let ode dne sjednání. V r. 2003 jsem přerušila živnost a v r. 2005 ji ukončila. Nyní,v r. 2007 3 roky po úplném vypršení 3 leté lhůty pro storna pojistných smluv a zároveň 2 roky po úplném zrušení živnosti mi pojišťovna vyhrožuje soudy v případě, že nezaplatím přes 4 tisíce za storna smluv, které vznikly ve 3 leté stornovací lhůtě. Dotaz: musím tento závazek uhradit, když od r. 2003 nepodnikám a od r. 2005 je má živnost ukončena? Existuje nějaký paragraf, kde by byla podobná záležitost řešena - co se závazky v případě živnosti tak dlouho po ukončení?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,manžel má uzavřené Důchodové pojištění…

Dobrý den,manžel má uzavřené Důchodové pojištění a Životní pojištění.V případě rozvodu jsou peníze uložené na těchto pojištěních jeho výlučným vlastnictvím.Nemáme zúžené ani rozdělené SJM.



odpovídal(a): Redakce

Více smluv u životního pojištění

Dobrý den, rád bych se jen ujistil, že je možné mít zároveň uzavřená 2 životní pojištění. Plnili by v případě pojistné události (smrt nebo dožití) obě pojišťovny? Děkuji a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud předčasně ukončím studium na…

Dobrý den, pokud předčasně ukončím studium na veřejné VŠ (špatně jsem si vybral) a příští rok se zapíši na jinou VŠ (po určitou dobu tedy nebudu studentem!), získám od data zápisu na jinou VŠ opět status studenta? Jedná se mi o to, zda-li za mě stát od data zápisu na jinou VŠ bude opět hradit zdravotní pojištění? A ještě se chci zeptat na to samé v případě VOŠ, pokud bych nastoupil pouze na VOŠ, ať již soukromou nebo státní? V jiném roce, než-li jsem maturoval. Mockrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výplata prostředků investičního životního pojištěn

Dobrý den,ráda bych se zeptala na Investiční životní pojištění Maximal Invest.Můj manžel v roce 2006 uzavřel životní pojištění Maximal Invest,v letošním roce zemřel a jako osoby,kterým vznikne právo na pojistné plnění v případě smrti uvedl děti.Jaká částka jim bude vyplacena,zemřel-li po uplynutí prvního pojistného roku?Předem děkuji za odpověď a přeji příjemný den.


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění bez rizikové složky

Dobry den, zajima otazka zivotniho pojisteni, konkretne ktere pojistovny nabizi investicni zivotni pojisteni s nulovou nebo minimalni rizikovou castkou a maximalni moznou investicni castkou a take, zda pojistovny u takovych pojisteni vyzaduji kontrolu zdravotniho stavu /predpokladam ze neni potreba/. Postradam na vasich strankach takovy prehled..


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám sjednáno úvěrové pojištění bez…

Dobrý den, mám sjednáno úvěrové pojištění bez vinkulace. Úvěr zanikl prodejem předmětu úvěru a vyrovnáním dluhu v říjnu roku 2007. Pojistné bylo hrazeno 1x ročně k 15.6. Pojišťovna se odkazuje na zákon o pojišťovnách, kde se smlouva může vypovědět pouze 6 týdnů před výročím uzavření. Mně ale přijde krajně nesmyslné mít 8 měsíců pojištěn úvěr, který již zanikl a chtěl bych smlouvu ukončit hned, a také chci samozřejmě zpět zaplacené nevyužité pojistné. Je tomu skutečně tak, že si pojišťovna může ponechat platbu za NIC? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Zaměstnavatel hradí za zaměstnance…

Dobrý den, Zaměstnavatel hradí za zaměstnance penzijní připojištění ve výši do 3% z hrubé mzdy a životní pojištění do výše 8 000,-Kč ročně.U jednoho zaměstnance je to o 50 Kč nad rámec hranice 8 000,-Kč. Těchto 50 Kč nezahrnuje do daňových nákladů. Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění v těchto případech ? Zahrnují se tyto platby do vyměřovacího základu ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Změna smluvních podmínek ze strany pojišťovny

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím problémem. Moje manželka roku 1997 uzavřenla životní pojištění KZP1 u IPB Pojišťovny, které posléze přešla pod ČSOB pojišťovnu. Včera chtěla v souladu s pojistnými podmínkami, které vyhlásila IPB Pojišťovna, vložit mimořádné pojistné. Bylo jí ale sdělěno, že se ČSOB pojišťovna již dříve rozhodla, že na tento druh pojistné smlouvy mimořádné pojistné příjmat nebude. Chci se proto zeptat, zda je taková zásadní jednostranná změna pojistných podmínek možná. Manželka si není vědoma, že by v poslední době s nějakou takovou změnou souhlasila. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsem zaměstnaná na poloviční úvazek ,nikde jinde…

Jsem zaměstnaná na poloviční úvazek ,nikde jinde již nejsem registrovaná(úřad práce ani jiné zaměstnání).Moje hrubá mzda činí kolem 4500 kč.Kolik mně budou strhávat na zdravotní pojištění?Děkuju Jájinka



odpovídal(a): Redakce

Co znamená v novele toto znění? Vyměřovacím…

Co znamená v novele toto znění? Vyměřovacím základem organizace a malé organizace je částka odpovídající úhrnu vyměřovacích základů jejich zaměstnanců


odpovídal(a): Redakce

Dorý den, mám dotaz ohledně úrazového pojištění.…

Dorý den, mám dotaz ohledně úrazového pojištění. Jsem díky svému zaměstnání ve 3 rizikové skupině. Okolo jaké měsíční splátky bych se měl pohybovat v případě kvalitního úrazového pojištění. A druhý dotaz, jak správně zvolit výši pojistné částky v závislosti na měsíčních příjmech? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, z čeho přesně se…

Dobrý den, chci se zeptat, z čeho přesně se vypočítává mateřská dovolená - zda "69% z denního vyměřovacího základu z předchozího platu" znamená, že je to 69% z hrubého předch. platu nebo z hrubého platu za poslední měsíc VČETNĚ ODMĚN. Předem děkuji za informaci Kaprálová


odpovídal(a): Redakce

dobry den mam na vas dotaz. muj manzel byl od…

dobry den mam na vas dotaz. muj manzel byl od roku 2001 v pid do lonskeho brezna kdy dostal cid. od dubna do srpna 2006 mel k tomu peci na osobu blizkou. od zari do 14.1.2007 nebyl zamestnan. od 14.1.2007 do 30.1.2007 byl zamestnan ze zdravotnich duvodu ho propustily.pak jeste marodil do 6.5.2007 na firmu. ted jsme sedozvedeli ze si mel platit socialni prosim vas kde to ma doplatit aby nemel problem kvuli pojisteni. a ma se nahlasit na urad prace? dekuji jitka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj dotaz se týká přispívání…

Dobrý den, můj dotaz se týká přispívání zaměstnavatele na penzijní připojištění.Nedávno jsem přestoupil do jiné firmy,kde mi zaměstnavatel doporučil,abych rovněž přešel ze stávajícího penzijního fondu do takového,kterého mi on sám určí,jinak mi nebude přispívat žádnou finanční částkou,jakou např. přispívá ostatním zaměstnancům. Musím tedy přejít k jinému fondu? Je to dané nějakýma smlouvama,které zaměstnavatel buď má nebo ne s určitými subjekty?


odpovídal(a): Redakce

dobry den ,potrebuju poradit, jestli kdyz jsem…

dobry den ,potrebuju poradit, jestli kdyz jsem ted ukoncila studium, a nechcci jit na hl.pracovni pomer, jen na prilezitnostni brigady a nechci jit na úrad prace, jestli si muzu platit soc. a zdrav.pojisteni sama a kolik by to bylo, kdyz jsem po skole.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Chtěl bych si založit Investiční…

Dobrý den.Chtěl bych si založit Investiční pojištění s pojistnou častkou pro případ smrti 300 000Kč a platit měsíčně 500Kč.Pojistku chci hlavně kvůli zabezpečení rodiny.Zajímalo by mě jakou invest. pojistku vybrat u jaké pojišťovny. Jestli je lepší produkt Dynamik plus od České pojišťovny nebo invest.pojistka od Generali a nebo produkt Top Life od ING. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně…

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně životního pojištění. Uzavřel jsem pojištění do 60 let před více jak 2 roky u České pojišťovny a každý rok jsem uplatňoval odečet zaplaceného pojistného od základu daně. Bohužel jsem zjistil, že sjednané pojištění není příliš výhodné a rád bych uzavřel životní pojištění u jiné pojišťovny opět do 60 let s možností odečtu pojistného od základu daně. Chtěl bych se proto zeptat, jestli je tento přechod možný, jak bych měl postupovat a zda-li musím odečty dodatečně zdanit? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem P.Zeman


odpovídal(a): Redakce

zajímalo by mě srovnání podmínek úrazového a…

zajímalo by mě srovnání podmínek úrazového a životního pojištění u všech poskytovatelů (pojištoven). kde to naleznu? děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, bydlím v panelovém domě a v…

Vážený pane doktore, bydlím v panelovém domě a v šachtě nám praskla trubka na rozvod vody a vytopila sousedy pod náma. Mají pojištění domácnosti u České pojištovny a ta jim poskytne plnění z pojistné události a škody zaplatí. Chci se zeptat, pokud bude plnění od pojištovny nižžší než výše škody, musí mi soused prokázat plnění od pojištovny, pokud bude chtít po mě doplacení rozdílu částek? Děkuji.