FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Ctel bych se zeptat, zda a jaka se…

Dobry den. Ctel bych se zeptat, zda a jaka se vztahuje amortizace na nabourana garazova vrata na cca 18-20let stare radove garazi. Naboural mi je clovek autem a nahlasil na povinne ruceni, ovsem nevim, zda brat vubec v uvahu vyplaceni rozpoctem nebo pres fakturu, na zaklade ktere by pojistovna vystavila firme kryci dopis.Pojistovna (spolecnost co provadi likvidaci) mi nechce sdelit castku, kterou by mela cinit skoda po jejich vypoctu a navic po me zada prohlaseni, ve kterem by mi nekdo z lidi, kdo ma stejnou garaz v tomtez miste, napsal na papir, jak jsou garaze stare.Chci se vyvarovat toho, abych doplacel tisice za neci hloupost. Je tento postup pojistovny bezny a vztahuje se amortizace na tato garazova vrata???Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz. Je mi 28 let, mám jedno…

Dobrý den, mám dotaz. Je mi 28 let, mám jedno dítě. Manžel je o 15 let starší.Vzala jsem si hypotéku na 20 let a splácet jí bude manžel ze svých příjmů.Chtěla bych, aby si založil životní pojištění v ceně hypotéky, kdyby se mu něco stalo tak aby to pojištění pokrylo tu hypotéku. Nevím jaké pojištění máme zvolit. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

DOBRÝ DEN MÁME TAKOVÝ TO PROBLÉM MÁME U VAŠÍ…

DOBRÝ DEN MÁME TAKOVÝ TO PROBLÉM MÁME U VAŠÍ BANKY ÚVĚR NA BYT.MUSELI JSME SE NECHAT POJISTIT KAKŽE JSEM SE CHTĚLA ZEPTAT JESTLI SE DAJÍ ZRUŠIT.POJIŠTĚNÍ SE JMENUJE KAPITÁLOVÉŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PRO PŘÍPADSMRTI NEBO DOŽITÍ VITAL GRANT DEKUJI SUTTOOVA


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, s manželem i dětmi máme svá životní…

Dobrý den, s manželem i dětmi máme svá životní pojištění u společnosti AMCICO. Zakládali jsem je v době, kdy v naší republice byla v bankovnictví nestabilní a zázemi AIG se nám jevilo jako jistota našich vkladů. V osučasné době je ale AIG stále častěji vzpomínána spolu s krizí v USA a my teĎ nevíme, zda by nás pád AIG mohl ohrozit, zda je vhodné pojisktu okamžitě vypovědět, či vyčkávat.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych poradit s pojištěním…

Dobrý den, chtěla bych poradit s pojištěním dítěte (5 let) -- u jaké pojišťovny je pojištění nejvýhodnější, buď to jen úrazové pojištění nebo kombinované se spořením atd. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ve formě se nám stala taková věc.…

Dobrý den, ve formě se nám stala taková věc. Jedna společnost tu stříkala sloupy barvou, která se dostala na více jak 17aut. Včechno se to řešilo s majitelem firmy a nakonec i s pojišťovnou. Jde o to, že u starších aut se nevyplatí dát to do autorizovaného servisu a zaplatit nehoráznou sumu za odstranění škody. Oprava bude stát několik tisíc a pojišťovna zaplatí třeba jen polovinu a já budu muset shánět peníze na uhrazení zbylé částky, což mi nepřijde zrovna ideální, když někdo zničí moji věc. Takže většina poškozených to řešila rozpočtem. A tady je ten kámen úrazu. Pojišťovna to spočítala podle svých tabulek a ve většině případů vyplacená pojistná částka nepokryje náklady na likvidaci škod. Co teď? Je možné žádat rozdíl peněz na majiteli firmy, který škodu způsobil? Mám vyjádření z pojišťovny a taky kalkulaci s neautorizovaného servisu, na kolik cela oprava (odstranění škody) vyjde. Jeden poškozený má auto značky Favorit a pojišťovna mu dala tam malou částku, že to není ani na novou barvu na lak (servisák mu řekl, že to z laku dolů nepůjde, že to chce novou barvu). Když kvůli tomu volal na pojišťovnu a tam mu řekli, že mu prostě víc nedají a kdyby si to nechal opravit v servisu a poslal jim fakturu, tak mu jí nezaplatí a tu opravu tímto způsobem mu zakazují. Jak se tedy domoct práv, aby mi poškozená věc byla vrácena do původního stavu? Napadá mě jen, žádat ten rozdím na majiteli firmy. Prosím o radu. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mám zájem o pojištění při pracovní neschopnosti. …

Mám zájem o pojištění při pracovní neschopnosti. Jsem dlouhodobě OSVČ. Děkuji.MV


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je možné kombinovat cestovní…

Dobrý den, je možné kombinovat cestovní pojištění získané zdarma například s platební kartou s nějakým uzavřeným pojištěním v případě, že cesta trvá o několik dní déle než, co pokrývá cestovní pojištění k platební kartě? Např. jedu-li na 70 dní do zahraničí a pojištění ke kartě je na prvních 60 dnů zahraniční cesty. Stačí sjednat dodatečné cestovní pojištění na nepokrytých 10 dní? V podmínkách pojištění jsem nenašel žádný odstavec, který by toto nějak řešil (povoloval nebo zakazoval). Děkuji za odpověď. Zbyněk


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, ráda bych se zeptala, když chci…

Hezký den, ráda bych se zeptala, když chci zrušit životní pojištění, které mi platí zaměstnavatel částkou 500,-kč/ měsíc, jaké poplatky budu muset platit? Mám globalinvest - Investiční životní pojištění a po jednom roce mi přišel výpis, kde je uveden akumulovaný dluh téměř 1000kč. Ráda bych se zeptala, co vůbec znamená akumulovaný dluh a zda budu muset zaplatit daň nebo sociální a zdravotní? Děkuji a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, chtěla jsem se zeptat na penzijní…

Hezký den, chtěla jsem se zeptat na penzijní připojištění. Zaměstnavatel nám přispívá na penzijní pojištění Global Invest 500,- Kč/měsíc. K tomu jsem si uzavřela životní připojištění 150Kč/měsíc. Bohužel jsem si zapomněla dát trvalý příkaz, jednou mi přišla upomínka a já částku zaplatila, nyní mi volal poradce, který smlouvu uzavíral, že mi ji zrušili, neboť nebylo placeno připojištění. V lednu přišel výpis, kde je uvedený akumulovaný dluh téměř 1000 kč. Díky tomu jsem chtěla smlouvu stejně zrušit. Ve smlouvě je, že jí můžeme vypovědět v měsíci květnu. Nyní nevím,zda je lepší doplatit dluh a peníze na obnovu spoření, nebo co všechno bych musela zaplatit, pokud bych ji chtěla zrušit. Osobně bych byla radši, kdybych tu smlouvu nikdy nepodepsala:-( Takže ráda bych tu smlouvu neobnovovala. Děkuji za radu



odpovídal(a): Redakce

Odbytné - předčasné ukončení pojistné smlouvy

Dobrý den, před dvěmi lety jsem si zřídil životní pojištění společnosti Uniqa - Finance Life PLUS. Jedná se o pojištění s investováním do akcií a dluhopisů. Po vzneseném dotazu, kolik bych obdržel peněz při případném zrušení smlouvy jsem zjistil, že momentálně bych obdržel jen asi 15% prostředků, které jsem do programu vložil. Ve smlouvě (ani všeobecných podmínkách) se nenachází žádná zmínka o výši poplatků ani nic o poplatku za zřízení účtu. Pouze v odstavci o předčasném zrušení pojištění je poznámka o výplatě výnosu sníženého o uzavírací a správní náklady. Tyto pojmy nejsou nikde specifikovány. Myslíte, že je právně v pořádku, že si Uniqa takovouto smlouvou zajistila, že mi může strhnout vlastně cokoliv? Myslíte, že můžu uspět třeba u Obrany spotřebitelů nebo u soudu? Děkuji za odpověď (scan smlouvy mohu zaslat)


odpovídal(a): Redakce

Zrušení pojistné smlouvy

Měl jsem uzavřeno životní pojištění do 60 let a uplatňoval jsem daňový odpočet. Na radu makléře jsem uzavřel poj. smlouvu u jiné pojištovny také do 60 let a původní smlouvu u původní pojišťovny ukončil a nechal si převést celé odbytné do nové smlouvy .Musím to co jsem si uplatňoval jako daňový odpočet vrátit nebo se nová smlouva chová jako pokračování původní i když ta byla ukončena?


odpovídal(a): Elena

Dobrý den,můj dotaz se týká zdravotního pojištění…

Dobrý den,můj dotaz se týká zdravotního pojištění.Od roku 2002 dělám uměleckou činnost-tanec. V tu dobu jsem ještě byla studentka. Od roku 2005 pracuji na HPP ve firmě a v roce 2007 jem se zaregistrovala na FÚ. Příjmy z tance uvádím jako ostatní, jsou stále menší než příjmy z povolání. Zdravotní pojištění neplatím a teď mám obavy,že dost dlužím a nevím co mám dělat, aby mi nevznikly problémy. Myslíte, že stačí doplatit dluh od doby, co jsem se zaregistrovala na FÚ?Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,podle jakých…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,podle jakých kritérií,se vypočítává náhrada škody při odcizení vozidla?Stalo jsem nám totiž že nám odcizili vůz,pojistná částka byla 380tis.ale vzniklá škoda je 500tis.Děkuji


odpovídal(a): Elena

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou částku…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou částku odvedu za sociální a zdravotní pojištění, když si ho chci platit sama a které instituci ho odvedu? Na ÚP. se zatím nechci evidovat.Po maturitě jsem odcestovala do zahraničí - do destinace, která nepatří do EU. Před tím jsem v ČR nepracovala. Předem Vám děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne


odpovídal(a): Elena

Dobrý den,prosím Vás o radu.Jsem ČID a pracuji na…

Dobrý den,prosím Vás o radu.Jsem ČID a pracuji na dohodu o pracovní činnosti.Můj zaměstnavatel mi tvrdí,že nemám z DPČ nárok čerpat nemocenskou ani OČR, je to pravda.Prosím jaké výhody mi tedy z DPČ plynou,pouze ta,že se mi odpracovaná doba počítá do starobního důchodu?? Omlouvám se,jestli jsem špatně zvolila sekci.Děkuji moc za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Elena

Dobrý den. Jsem plně invalidní důchodce. Vzhledem…

Dobrý den. Jsem plně invalidní důchodce. Vzhledem k povaze mého postižení jsem si však dokázal udržet poměrne dobře placenou práci. Rád bych si sjednal rizikové životní pojištění pro případ zkrácení nebo ztráty tohoto příjmu. Jaké mám možnosti?


odpovídal(a): Elena

Dobrý den, manželka bude žádat o plný inv.…

Dobrý den, manželka bude žádat o plný inv. důchod. Při výpočtu důchodu se vychází z vyměřovacího základu, který se stanoví (podílem součtu koeficienty upravemými ročními příjmy za rozhodné období) a (počtu dní tohoto rozhodného období minus vyloučené doby) krát 30,4.... Tím se získá průměrný měsíční příjem. Normální rozhodné období pro rok 2007 je 8086 dní. Dotaz zní. Pokud manželka v letech 2001 až 2005 pobírala částečný invalidní důchd a nikde nepracovala a ani nebyla registrována na pracovním úřadě (tudíž nebyla účastna důchodového pojištění) jak je to potom s rozhodným obdobím. Zůstává rozhodné období 8086 dní nebo je to 8086 minus 4x365 dní. tj. doba po kterou nebyla manželka účastna důch.poj. se nezapočítává? Dotazoval jsem se na tuto věc dvakrát na ČSSZ v Praze na info lince a pokaždé jsem dostal naprosto "zaručeně správnou" odpověď leč vždy jinou. Podle jedné referentky je rozhodná doba vždy 8086 dní, podle druhé se doba kdy nebyla manželka účastna důch.pojištění nezapočítává, tedy rozhodná doba by měla být 8086 minus 4x365 dní. Hledal jsem odpověď v zákoně 155/1995 Sb. ale stejně mi to není jasné. Jak to vlastně je. podtatně to totiž ovlivňuje výši důchodu. Děkuji moc předem za odpověď. S pozdravem Ing. Vladimír Pavelka


odpovídal(a): Elena

Jak zrušit co nejdříve základní havarijní…

Jak zrušit co nejdříve základní havarijní pojištění do data pojistky 6.8.2008, tímto dnem by již mělo být pojištění odpovědnosti za škodu i havarijní zaplaceno.


odpovídal(a): Elena

Dobrý den, prosím o radu: Syn studuje střední…

Dobrý den, prosím o radu: Syn studuje střední školu, nar. se v září 1990. V červenci r. 2008 přišlo od VZP vyúčtování, že jí dluší od října 2007 peníze za pojištění.Jak s tím naložit, jak prokázat VZP, že syn stále studuje a jak to bude s dlužným pojistným, doplatí ho stát nebo my? Asi jsme někde opomněli nějaké oznámení, ale nevíme jaké.Díky za radu. Petr V.