FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna pojištění je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Dal jsem výpověď z pracovního poměru a…

Dobrý den. Dal jsem výpověď z pracovního poměru a v průběhu výpovědní lhůty jsem onemocněl. Pracovní neschopnost bude zřejmě pokračovat i po skončení pracovního poměru, nemohu se tedy registrovat na Úřadu práce. Jak je to se zdravotním pojištěním po dobu nemoci po skončení pracovního poměru? Do kdy jsem povinen ohlásit změnu zdravotní pojišťovně a jsem povinen platit zdravotní pojištění za dobu nemoci?


odpovídal(a): Redakce

Předčasné ukončení životního pojištění

Dobrý den, provedla jsem předčasně ukončené důchodového pojištění u Kooperativy a životního pojištění u ČSOB. Ihned jsem uzavřela nové životní pojištění u Kooperativy. Odbytné z obou ukončených smluv bylo zasláno na mimořádný účet nového pojištění Kooperativy (variabilní symbol=číslo nové pojistné smlouvy Kooperativy). Znovu uplatňuji odčitatelné položky z nové smlouvy . Musí se dodanit odčitatelné položky které byly uplatňovane ze starých pojistek ? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, shodou okolností mám v současné době 2…

Dobrý den, shodou okolností mám v současné době 2 smlouvy na životní pojištění. Každé u jiné pojišťovny. Zajímalo by mě, zda je možný převod peněz z jedné smlouvy na druhou, s tím, že jedna smlouva by tímto zanikla. Jednu ze smluv mám teprve něco přes rok, ale mám na ní naspořeno více peněz, než na té starší. Jde mi o to, abych snížila své měsíční výdaje - na každou smlouvu posílám něco kolem 300,- Chtěla bych je nějak sloučit, ale obávám se, že to asi nebude možné. Prosím poraďte. Eva


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o dopředu zaplaceném pojistném

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat na téma soukromé životní pojištění. Od roku 2002 si platím životní pojištění, u kterého jsem měla roční platby. Do té doby nebyl s posílaným potvrzením o pojistném zaplaceném k dani z příjmu žádný problém. Smlouva je uzavřená k 1.9. 2002, takže jsem platila rok dopředu. V loňském roce jsem si k 1.9. 2010 změnila frekvenci placení na měsíční. Ale zaplatila jsem si na celý rok, to znamená od 1.9.2010 do 31.8. 2011. Chtěla jsem se zeptat, co znamená pro pojištovnu zdaňovací období ( kalendářní rok ) 2010, které mají uvedený na potvrzení pro možnost uplatnění odpočtu zaplaceného pojistného od základu daně? Pojišťovna mi nechce uznat zaplacenou celou částku, ale pouze část a to podle toho, jak mám nastavenou frekvenci placení pojištění od 1. 9. 2010. Pojišťovna mi zaslala pouze potvrzení od 1.9. do 31.12. 2010. Mám nárok požadovat na pojištovně nové potvrzení na celou částku nebo se musím spokojit s částí. Podle mého názoru je zde uvedeno: celkem zaplaceno ve zdaňovacím období..... NE celkem nastavena frekvence placení. Chápu to dobře, že zdaňovací období je od 1.1. 2010 do 31.12. 2010?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na konci roku 2008 se firma, ve které…

Dobrý den, na konci roku 2008 se firma, ve které jsem byla 4 roky zaměstnaná, dostala do potíží a k poslednímu únoru 2009 jsem dostala výpověď. Během výpovědní lhůty jsem otěhotněla, k 1.březnu 2009 jsem si založila živnostenský list, ale pro neznalost se mi přerušilo nemocenské pojištění (asi na 2dny). Pro nárok na PPM jsem měla možnost využít 180-ti denní ochranné lhůty nebo si 180 dní platit nemocenské, mohla jsem si vybrat. Na mateřskou jsem šla na konci srpna 2009, na úřadě mi doporučili platit si nemocenské pojištění. Nárok na PPM jsem dostala. Nyní jsem na tříleté RD a ráda bych brzy otěhotněla znovu. Přivydělávám si na živnostenský list i pro firmu, kde jsem byla zaměstnaná, platím si tedy snížené zálohy na důchodové a zdravotní pojištění a do teď jsem si platila nemocenské pojištění 56,-. Teď bych si měla platit min. nemocenské 92,- a důchodové 1807,-, bez toho, že by mi bylo něco vráceno, když nevydělám dost, což je víc než pravděpodobné. Mám tedy možnost: a) platit si nemocenské 92,- a důchodové 1807,- dokud nenastoupím na PPM (což může být, kdo ví kdy) b) přestat si platit nemocenské a začít platit min. nemocenské a vyšší důchodové hned, jak otěhotním c) přestat si platit nemocenské a jít na 4-letou RD d) nechat se zaměstnat u bývalé firmy. Teď tedy k dotazu. Nevím, jestli možnosti jsou správné a reálné a neumím si je úplně vyhodnotit. Mohu se během RD nechat zaměstnat, z čeho by se mi počítala mateřská a kdyby mě zaměstnali až za rok, byl by problém s nárokem na PPM, kdybych měla výpadek s placením nemocenského (např. ten rok)? Nástup na 4-letou RD bez nároku na PPM je také 6-8 týdnů před porodem, do 21měsíců budu dostávat 7600,- měsíčně potom 3600,-? Pokud bych si platila min. nemocenské 92,- dostanu za 28týdnů PPM 14112,- (denní dávka 72,- x 196dní), tzn. víc než dvakrát méně, než když nárok na PPM mít nebudu? Děkuji za odpověď. S.Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtel bych se zeptat, jak postupovat…

Dobry den, chtel bych se zeptat, jak postupovat pri srazce auta se zveri, ktera ale utekla. Automobil je pojisten proti srazce se zviretem.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se zeptal co je…

Dobrý den, rád bych se zeptal co je pravdy na tom, ze nemusím platit SP dle zákona č. 589/1992 Sb. Jsem zaměstnancem soukromé firmy (nejsem OSVC). Raději bych peníze ze SP použil na vlastní důchodové zajištění.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v lednu 2001 jsem uzavřel kapitálové…

Dobrý den, v lednu 2001 jsem uzavřel kapitálové životní pojištění s pojištěním úrazu a zdraví u České pojišťovny (typ pojištění 10950-5S-(P+ÚP+ZDR)), a to na dobu 10 let. Sjednaná pojistná částka pro případ dožití byla 50 tis. Kč, měsíční pojistné činilo celkem 566 Kč, z toho 465 Kč základní pojistné pro případ smrti nebo dožití a 101 Kč úrazové pojištění. Celkem jsem tedy na základní pojistné zaplatil za dobu trvání smlouvy 55800,- Kč. Nyní mi Česká pojišťovna oznámila, že mi bude vyplacena pojistná částka 50 tis. Kč + podíly na výnosech z rezerv ve výši 84 Kč. Nepředpokládal jsem sice, že obdržím podíl na výnosech ve výši uvedené v rozpočtu, který jsem obdržel při uzavírání smlouvy a kde byl uveden podíl na výnosech z rererv ve výši 23 tis. Kč, ale přesto mi přijde 84 Kč velmi málo. Zajímalo by mě, zda se na mou smlouvu vztahuje garantovaná technická úroková míra a pokud ano, pak v jaké výši. Je nějaká možnost zjistit, zda Česká pojišťovna v mém případě postupovala správně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem starobní, nepracující důchodce a…

Dobrý den, jsem starobní, nepracující důchodce a také nejsem OSVČ. Chci si přivydělat příležitosnou prací u osoby OSVČ formou Smlouvy o dílo. Platím z převzaté částky (Příjmový doklad odevzdávám OSVČ)zdravotní pojištění? Daň z příjmu zúčtuji na FÚ. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Neplacení pojistného

Dobry den, v roce 2008 jsem si uzavrel investicni pojisteni a v roce 2010 jsem ho chtel ukoncit, tak jsem ho prestal platit (s domenkou, ze je to moje investice a nemel by byt nejaky administrativni problem, kdyz prestanu platit). Po 6ti nezaplacenych mesicich mi bylo pojisteni ukonceno z duvodu neplaceni, ale svetu div se, mi nedavno dorazil dopis od vymahacske firmy, ze dluzim pojistovne 6 nezaplacenych splatek - a ze to po me chteji doplatit. Proto bych se rad zeptal na vas nazor, zda je to normalni - a jestli vubec ma pojistovna pravo vymahat splatky za investicni pojisteni, u ktereho jsem si celou dobu myslel, ze je to spis investovani nez pojisteni (tudiz je na me, zda ho budu platit ci nikoli). Dekuji za Vase nazory, Honza



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě bych se chtěla zeptat na to…

Dobrý den, ještě bych se chtěla zeptat na to uplatňování nezdanitelné částky daně viz korespodence předtím (nevím jak se to myslí). Děkuji Romana Dekastellová Dotaz: Dobrý den, v roce 2010 jsem předčasně ukončila životní pojištění a bylo mi vyplaceno odbytné. Musím toto odbytné zdanit v ročním zúčtování daně, nebo se z toho již žádná daň neplatí. Děkuji předem za odpověď Odpověď: Dobrý den, Dobrý den, daň Vám strhne pojišťovna při výplatě Vašich peněžních prostředků. Vy osobně nedaníte nic. Pouze pozor na uplatňované nezdanitelné části základu daně. Odpověděl: Pololáník Lukáš


odpovídal(a): Redakce

Výše kapitálové hodnoty

dobrý den před dvěma roky jsem díky poradci uzavřel ižp profi invest s pojistnou částkou 10 000,-, a roční platbou 250 000,-, s tím, že si po 2 letech budu moci vybrat naspořené prostředky se zhodnocením. potřebuji vědet, kolik zhruba si budu moci vybrat peněz když udělám mimořádný výběr? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtel jsem se zepatat, jsem student…

Dobry den, chtel jsem se zepatat, jsem student prezencniho PhD studia a je mi 26 let. Cili v Mgr. studiu mi skola prestala platit socialni a zdravotni pojisteni. Jak to je v doktorandskem studiu? Plati mi skola socialni a zdravotni nebo si je mam platit sam? Se skolou zamestnanecky pomer nemam. Dekuji, Milan


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár informací…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár informací ohledně zdravotního a sociálního pojištění. Koncem listopadu 2010 jsem odjela na au-pair pobyt ve Velké Británii, před odjezdem jsem se odhlásila z ÚP a po konzultaci na ÚP mi bylo sděleno, že nemám povinnost to hlásit zdravotní pojišťovně. Zařídila jsem si cestovní pojištění na půl roku. Budu se vracet do České republiky v březnu 2011. Jaké mi nastanou povinnosti ohledně pladeb. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Minulí rok jsem zrušil pojistku ze…

Dobrý den Minulí rok jsem zrušil pojistku ze ktere jsem si každý rok odečítal část z daně 2358 kč. Došel mi dopis z pojišťovny,že všechny odpočty musím vrátit.Bohužel nevím jak to vypočítat kolik mám vracetMůžete mi poradit děkuji Sapík


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,chtěl bych se zeptat jaký penáme…

dobrý den,chtěl bych se zeptat jaký penáme zaplatím za zrušení životního pojištění,které mám u ING. Jmenuje se ING život +. Smlouvu jsem podelpsa 17. 11. 2010 . Měsíčně bych měl platit 1000 kč. Dostal jsem pokyny od pojištováka kam mám zadat převod z mého účtu na účet ING. Já to ale ještě nezadal,jsem ve finančí krizi. Tedy se ptám,jaký poplatek zaplatím za zrušení ŽP,když jsem jim ještě nic nezaplatil a neposlal ani korunu. Mám to brát,jakože ta smlouva ještě neběží? A ještě bych dodal,že smlouva by neměla ještě běžet,protože tam bylo blbě vyplněno rodné číslo osoby,která by po mě dostala peníze z toho ŽP. Měl jsem se ted v blízké době s pojištovákem sejít a to číslo opravit,zatím jsem tak neučinil a prvávě mu chci sdělit,že to chci zrušit.Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v roce 2010 jsem předčasně ukončila…

Dobrý den, v roce 2010 jsem předčasně ukončila životní pojištění a bylo mi vyplaceno odbytné. Musím toto odbytné zdanit v ročním zúčtování daně, nebo se z toho již žádná daň neplatí. Děkuji předem za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den mám založené investiční životní…

Dobrý den mám založené investiční životní pojištění 4 roky.Tento rok jsem se rozhodl,že pojištění zruším.Bohužel mi poštovna hodlá vrátit pouze asi 15%vložených úspor.Což si myslím,že je velmi málo.V obchodních podmínkách vůbec není napsáno za jakých podmínek se dá smlouva zrušit.Můžete mi poradit,jestli se dá proti tomu nějak ohradit?Navíc jsem si z naspořené částky 12000 kč každý rok odečítal daňový základ.Chtěl jsem se zeptat jestli to budu muset zpětně vrátit,nebo jestli se to dá nějak udělat,abych to vracet nemusel,protože to už by mě nezbylo opravdu vůbec nic.Děkuji za odpověď Vágner


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda důchodce,…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda důchodce, který si příležitostně přivydělává během roku menší finanční částku(měsíčně cca 5000 Kč) je povinen platit odvod na sociální pojištění.Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnaná, kde za mě…

Dobrý den, jsem zaměstnaná, kde za mě zaměstnavatel platí zdravotní a sociální a současně si teď zřizuji ŽL na vedlejší činnost. Jak je to potom s pojištěními? Měsíční příjem z této činnosti je spíše symbolický. Děkuji