FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

dobrý den, chěla bych se poradit ohledně…

dobrý den, chěla bych se poradit ohledně penzijního připojištění. Kamarádka je na mateřské dovolené a je OSVČ vedlejší.Teď někde četla, že je povina si platit důchodové připojištění kolem 690,- Kč měsíčně, neboť podniká druhým rokem. Je to pravda?Nebo můžete mi říct na koho se obrátit s tímto dotazem? Předem moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem narozen 20.11.1959.Začal jsem se…

Dobrý den. Jsem narozen 20.11.1959.Začal jsem se učit pro hlubinný důl v r.1975. Vyučil v r.1978. Pracuji v dole dodnes. Chtěl jsem se zeptat, kdy mám nárok na starobní důchod. Ze zdravotních důvodu uvažuji o předčasném důchodu. Rád bych věděl, jaké mám možnosti. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu - hornictví

Dobrý den, prosim Vás rád bych se zeptal,na můj dotaz ohledně odchodu do důchodu jste mi odpověděl,že mam nárok v 58 letech.Narodil jsem se 1953.Pracoval jsem v hornictví I.katAA uh.doly.od 4.6.1979-19.5.1992.Mam odpracovano 4 705 dnů.Celková doba pojiš.mam přes 30 let.Nastala nějaká změna podle toho jak čtu Vaše další odpovědi ve smyslu,že nemam dokončen rok 1992?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod o prázdninách

Dobrý den,prosím o vysvětlení.Pobírám vdovský důchod,syn sirotčí.V 06/2010 končí střední školu a v 09/2010 pokračuje na VŠ.Máme nárok na pobírání obou důchodů červenec a srpen?Jak mám informovat Správu soc.zabezpečení?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatel a pracující důchodce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,moje matka dosáhla 14.12.2009 důchodového věku.1.1.2010 požádala o důchod a pořád je zaměstnána v trvalém prac.poměru na dobu neurčitou.Dnes t.j.20.5.2010 přišla zaměstnavatelka s tím,že musí ukončit pracovní poměr,protože novela zákona od 1.1.2010 se na ni nevztahuje.Můžete mě prosím poradit,jak máme postupovat?musí moje matka ukončit pracovní poměr,terý má na dobu neurčitou a pokud zaměstavatel dovolí,přejít na pracovní poměr na dobu určitou? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den! Jmenuji se Svitlana. Nyni bydlim na…

Dobry den! Jmenuji se Svitlana. Nyni bydlim na Ukrajini.Chtela bych pokracovat studium. Prosim napovedte jaka je moznost dostat kredit, jake jsou podminky? Jaky banky muzete poradit? svea@ukr.net


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den. Jsem narozen 12.02.1955. V hlubinných dolech v kategorii 1.AA razič-rubač jsem pracoval od 01.02.1979 do 31.12.1992-tedy více než 13let. Můj důchodový věk by tedy byl 57 let. Nové nařízení vlády od 1.7.2010 znamená 63 let a 4měsíce mínus 5 let a můj důchodový věk by byl 58 let a 4 mesíce. Můj dotaz: která varianta se bude na mně vztahovat, když nevyužiji předčasného odchodu do starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet důchodu

Dobrý den, Jsem narozen 11.12.1952. 1.9.1968 – 31.7.1972 vojenská střední odborná škola (1.8.1970 – 31.7.1972 výkon VZS). 1.8.1972 – 31.12.1993 voják z povolání (v I. a II. KF něco přes 22 let vše do 31.12.1992, potom III. PK). 1.1.1994 – 30.9.2009 zaměstnanec v civilním sektoru. 1.10.2009 – doposud v evidenci úřadu práce. Snaha najít práci – omezuje mne věk, málo pracovních příležitostí v regionu a menší uplatnění mých dovedností a zkušeností. 2003 14 vyloučených dnů Vyplácen výluhový příspěvek do 60 let mého věku. Nárok na důchod dle výše uvedených podkladů v 57 letech tedy od 12.12.2009. Můj výpočet doby pojištění k 30.4.2010 – 41,5 roku respektive 41 let. (mohu jít do důchodu dříve, ale mám potom kratší dobu pojištění) Dotazy: Je správně počítaná doba pojištění, respektive jak započítávat do této doby dny mnou strávené v evidenci úřadu práce? Jít do důchodu hned nebo počkat na stanovení „koeficientů přepočtu a redukčních hranic na rok 2011“ respektive čekat na vyřešení rozsudku ÚS (§15 z. č. 155/1995 Sb.) a jít do důchodu v roce 2011 nebo 2012? Neexistují přepočty dnů v I. a II. KF, aby se narovnala doba pojištění vůči ostatním? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přepočet důchodu v důsledku výdělečné činnosti

Od 1.5.2000 nepřetržitě pracuji při plné výplatě důchodu jako OSVČ. Požádal jsem o zvýšení důchodu o 0,4 % výpočtového základu, ale ve své odpovědi mi ČSSZ sdělila, že tato možnost platí až za dobu po 31.12.2009 a to až po uběhnutí dvou dalších let nepřetržitého výkonu výdělečné činnosti a zvýšení procentní výměry se tedy na mne (předpokládám,že zatím)nevztahuje.Kde je tento termín platnosti, tedy že je to až po 31.12.2009 uveden ?


odpovídal(a): Redakce

Nemocenská nebo evidence na úřadu práce

Dobrý den, mám následující dotaz. Mojí mamince je 57 roků, v únoru 2011 má odejít do starobního důchodu. V součastné době je částečně zaměstnána, protože pobírá částečný invalidní důchod /měla předtím i plný-stal se ji vážný úraz/. Chci se Vás zeptat, jak je to s výpočtem starobního důchodu, když by byla na nemocenské nebo na úřadu práce.Co by pro ni bylo výhodnější? Někde jsem se dočetla, že když je člověk na nemocenské /náhradní doba/, tak se mu pro starobní důchod započítává více /prý je to z průměrné mzdy ve státě/, než kdyby pracovala /výplatu má 5.500,- Kč/. Srdečně děkuji za Vaši odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kdy má nárok můj…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kdy má nárok můj manžel na důchod.Je ročník 1959. V OKD pracuje od roku 1.1.1978-31.12.1992 , kdy má odpracováno 4708 smě v I.AA kategorii.Po roce 1992 dále pracuje v OKD a od 1993-2009 má odpracováno dalších 6209 směn.Chtěla bych vědět kdy má nárok na důchod a zda může odejít i do předčasného důchodu/ zda by byl krácen/. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Prosím, chci se zeptat.Pracoval jsem od r 1970 do r.1981 v hornictví , jako hornik v kategorii I AA . V kolika létech mohu jít do důchodu? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Kolik dětí se mi počítá?

Dobrý den, prosím o radu,kolik dětí se mi počítá pro výpočet důchodu,když mi první dítě zemřelo v roce a půl,pak se mi narodily ještě dvě děti. Děkuji,hezký den


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod - zaměstnanec OKD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kdy má nárok můj manžel na důchod. V OKD pracuje od roku 1.1.1978-31.12.1992 , kdy má odpracováno 4708 smě v I.AA kategorii.Po roce 1992 dále pracuje v OKD a od 1993-2009 má odpracováno dalších 6209 směn.Chtěla bych vědět kdy má nárok na důchod a zda může odejít i do předčasného důchodu/ zda by byl krácen/. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu - důlní elektromontér

Dobrý den. Je mi 54 let. Pracoval jsem jako důlní elektromontér od roku 1979 do roku 1993. Zajímalo by mně, zda mám nárok na snížený důchodový věk.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod - zaměstnání v hornictví

Dobrý den. Jsem ročník 1955. Pracoval jsem v hornictví 1. AA od 01.02.1979 do 30.4.1992. Druh práce Razič-rubač. V kolika letech mám nárok jít do starobního důchodu (předčasného)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kolik let se počítá na důchod, když…

Dobrý den, kolik let se počítá na důchod, když jsem vedena na ÚP a nepobírám dávky? Jsou to jen 3 roky za celý život? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Na šachtě jsem pracoval jako důlní…

Dobrý den! Na šachtě jsem pracoval jako důlní elektromontér od 24.6.1976.V letech 1977-1999 jsem plnil povinnou voj.službu a potom opět bez přerušení prac.poměru pracoval na šachtě.K 31.12.1992 mám odpracováno 5 302 kalendářních dní ve vybr.zaměst.v l.AA prac.kat.Pracovní poměr jsem ukončil k 31.5.2005 z důvodu dosažení nejvyšší přípustné expozice. Můžete mi prosím napsat,ke kterému datu mohu odejít do plného důchodu. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchodce a nezaměstnanost

Dobrý den, obracím se na Vás s tímto dotazem. Tatínek je narozen 7.7.1949. Má odpracováno 45 let.Od září roku 2009 je v nemocenském stavu a v květnu roku 2010 mu byl přiznán invalidní důchod II. stupně.Do předcházejícího zaměstnání se vrátit vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nemůže. Má se hlásit na úřadu práce a za jakých podmínek? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Opětovný vznik nároku na vdovský důchod

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli maminka, která ovdověla 18.2.2009, vdovský důchod pobírala do 18.2.2010, v září tohoto roku ji bude 55let. chtěla bych se zeptat, jestli má nárok na vrácení důchodu v 55 letech. moc děkuji za odpověď a přeji hezký den