FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Nárok na vdovský důchod

Dobrý den, prosím o vysvětlení nároku na vdovský důchod. Manžel zemřel 4/2010 a v 8/2010 (ročník 1948) by měl nárok na starobní důchod. od r.2007 pobíral inv.důchod pro invaliditu 3.st. a zároveň si přivydělával až do 3/2010. V současné době jsem obdržela rozhodnutí o přiznání vdovského důchodu ve výši 50% výměry inv.důchodu. Tzn. že nebyl promítnut přivýdělěk k inv. důchodu. 1) budu mít nárok na inv.důchod po manželovi i v dalším roce-letech (jsem nar.10/1955 a nárok na star.důchod mám až 10/2015)? 2) mohu zažádat o manželův informativní osobní list důch.pojištění ke dni úmrtí ? 3) slyšela jsem, že lze zažádat o kontrolní přepočet důchodu dělají i jiné společnosti než-li ČSSZ - poradíte? Děkuji za vysvětlení


odpovídal(a): Redakce

Vypověď penzijního připojištění

Dobrý den.Prosím o názor na následující.V 64letech jsem se po 10letech spoření rozhodla ukončit penzijní připojištění jednorázovým vyrovnáním.Bankovní poradkyně mi sdělila, že mohu hned uzavřít připojištění nové,jelikož je to výhodné vzhledem k výši státního příspěvku.V tom případě by neproběhla výpovědní lhůta a peníze bych dostala do jednoho měsíce.Pokud smlouvu neuzavřu,poběží tříměsíční lhůta a po ní mohu peníze očekávat do dalších tří měsíců. Když jsem se písemně ohradila tím, jak je toto možné,dostala jsem odpověď:"Zkrácená výplata u ukončené smlouvy se řídí vnitřní směrnicí a je to bonus pro klienta, který uzavře s naším fondem následnou smlouvu."Zdá se mi to od instituce, která navenek vystupuje jako ochránce důchodců, ale uvnitř některé z nich diskriminuje, nemorální.Děkuji za Váš čas, který věnujete mému povzdechu.



odpovídal(a): Redakce

Nárok na sirotčí a vdovský důchod

Prosim Vás, mám nárok na sirotčí a vdovský duchod. Mám děti 1 a 5 let. Manželovi než zemřel bylo 38 let. Děkuji za odpověd a preji hezky den. Ribárová


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění

Dobrý den, mám uzavřené penzijní připojištění. Vím, že v 60ti letech bude ukončeno a 50% naspořených peněz si budu moci vybrat hned a zbytek mi bude vyplácen měsíčně. Předpokládám, že počet měsíců, po kterých se mi bude vyplácet tato penze je stejná jako počet měsíců, po které jsem platila příspěvky. Co se stane v případě, že zemřu dříve než stačím tuto penzi vyčerpat? Je zůstatek předmětem dědictví? Je možné tuto dobu zkrátit tím, že nebudu penzijní připojištění platit měsíčně, ale čtvrtletně?


odpovídal(a): Redakce

Žádost o Informativní list důchodového pojištění

Dobrý den, mám dotaz týkající se odpracovaných let. Do důchodu bych měla odejít v roce 2015, doba pojištění by tedy u mě správně měla být 31 let včetně náhradních dob. Chtěla bych si napsat o svůj "Informativní list důchodového pojištění". Někde jsem slyšela, že je třeba žádost poslat do Pražské správy soc. zabezpečení - ať jsem odkudkoli. Je to tak?? Další část mého dotazu, pokud zjistím, že mi schází roky do limitu doby pojištění - mohu je zpětně doplatit? Např. i rok 2000? Děkuji za odpověď. M.P.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné a starobní důchod

Dobrý den, v roce 2011 půjdu do starobního důchodu. Zatím pracuji, ale nabízí mi v srpnu 5 měsíční odstupné a následně ukončení pracovního poměru. Zajímá mě, jestli toto 5 měsíční odstupné se bude počítat tak, jako kdybych byla zaměstnaná do konce tohoto roku. /srpen - prosinec tj. 5 měsíců/ Jde o to, aby byl celý rok 2010 započten do výpočtu pro důchod


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu s nižším počtem let pojištění

Dobry den, je mi jiz pres 40 let,ale spocetl sem si,ze sem pres 10 let neplatil socialni pojisteni, protoze to nebylo povinne. Zdravotni sem si posilal jako samoplatce. K situaci doslo tim, ze sem spolehal na 25ti letou zakonnou pojistovaci dobu a tak pobyval par let po skolach, ktere sem nedokoncil a pak cestoval, pripadne byl v Cechach a mel trochu penez, tak sem treba zacal pracovni uvazek az po nekolika mesicich. Zajimalo by mne, jestli bude nejake zmekcovaci pravidlo pro ziskani duchodu - napr. za pojistenych 30 let 70% duchodove castky? Protoze pokud bude 35 let a mene nic, bude takovych lidi jako ja jiste vice a bude zbytecne se zapojovat do noveho systemu vicepiliroveho pojisteni, pokud by na mne nic necekalo. Pak by asi melo smysl ziskat narok duchod v jine zemi,k tera neni tak prisna (myslim, ze Nemecko zapocitava kazde 3 mesice a podle toho stanovi vysi?) Dekuji za odpoved, asi i radu jak se dale zachovat.S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Přeměna invalidního důchodu na starobní

Mám dotaz, moje maminka je celou dobu v PID, je jí 68 let, z čeho se jí bude vypočítávat starobní důchod.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění a invalidní důchod

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: 4 roky jsem byl v plném invalidním důchodu (jsem po operaci zad, zdravotní stav se během 4 let zhoršil- nejsem schopen žádné fyzické práce). Do starobního důchodu mám jít v listopadu 2013. Nyní mi LPK stanovila 1. stupeň invalidity (proti tomuto rozhodnutí se budu odvolávat) s tím, že ještě 1 rok budu brát stávající důchod. Vždy jsem pracoval jako dělník, takže nepředpokládám, že bych sehnal nějaké zaměstnání. Chci se zeptat, jestli se mám přihlásit na úřadu práce a jaký dopad bude mít snížení důchodu, které bych měl pobírat zhruba 2 roky a 4 měsíce před nárokem na řádný starobní důchod na výpočet řádného starobního důchodu. Děkuji za odpověď. J. Bernkaut


odpovídal(a): Redakce

Datum odchodu do důchodu

Dobrý den, prosím o radu v této záležitosti: Dne 17. 7. letošního roku získám nárok na starobní důchod, o který jsem také požádal a byl mi přiznán. Mám dva problémy: 1. Od 24.11. 2009 jsem v pracovní neschopnosti z důvodů pracovního úrazu.Bude mi dorovnána ztráta na ušlém výdělku do výše průměrné mzdy. Můj dotaz zní - bude mi tato částka zohledněna při výpočtu, respektive při přepočítání nebo dopočítání důchodu po skončení pracovní neschopnosti a může zvýšit můj vyměřovací základ? 2. Za každých 365 dnů důchodového pojištění se přiznává procentní výměra 1,5 %z vyměřovacího základu. Já mám ke dni přiznání důchodu, t.j. k 17. 7.2010 "pojištěno,resp. odpracováno " 46 let a 331 dnů. Započítáno mám však pouze 46 let ( tzn. plně ukončených). Předpokládám, že má pracovní neschopnost (prac. úraz) potrvá ještě asi měsíc. Čili důchod sice mám přiznaný, ale nebudu jej objektivně moci čerpat. Můj dotaz - mohou se mi tyto "odmaroděné" dny připočítat k oněm 331 dnům a dosáhnout tak celých 365 dnů (47 let ) pojištění a získat tak dalšího 1,5% procentní výměry z vyměřovacího základu? Děkuji za odpověď Jiří Slovák Přerov nad Labem 34



odpovídal(a): Redakce

Přechod z ČID na starobní důchod

DOBRY DEN.OD ROKU 2005 POBIRAM ČID,KTERY MAM AŽ DO STAROBNIHO,KTERY MI NALEŽI 5.6.2012.oD ROKU2004 SE sTARAM O SVEHO OTCE KTERY MA DEMENCI4.STUPNĚ.JELIKOŽ JSEM I PRACOVALA A BYLA VEDENA NA URADU PRACE V DOBE KDY JSEM POBIRALA CID,ZAJIMA MĚ V JAKE VYŠI MI BUDE NALEŽET STAROBNI DUCHOD, KDYZ ČID MAM 5960.BUDE SE MI JEŠTĚ PREPOČITAVAT NEBO VYMĚŘOVACI ZAKLAD ZUSTANE STEJNY.MOC DĚKUJI VESELA


odpovídal(a): Redakce

Mohu uplatnit slevu na dani zpětně

Dobrý den, od září 2009 jsem ČID podle nového rozdělení 1. stupeň. Jelikož jsem bez pracovního poměru a je mi přes 50 let, pracuji na DPČ (dohodu o pracovní činnosti), nynějšímu zaměstnavateli jsem nepředložila rozhodnutí o invalidním důchodu, takže je mi ztrháváno zdravotní, sociální a daně. Je možné požadovat vrácení daní zpět v celkovém ročním vyúčtování? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Evidence na ÚP nebo odchod do důchodu

Dobrý den, narodila jsem se 9.6.1954,od 2/2008 pobírám částečný invalidní důchod (DMO). Důchodový věk mám 9.2.2014.Od 1.9.1969 by se mi měly započítávat roky pojištění.Jsem sice ještě stále zaměstnána, ale firma, ve které pracuji je v likvidaci a budu v nejbližší době propuštěna. Potřebuji poradit s odchodem do důchodu. Jestli to řešit odchodem do předčasného důchodu nebo jít na úřad práce a pobírat podporu 11 měsíců a jestli by pro mě bylo výhodné být v evidenci ÚP bez podpory jen pro roky pojištění. Prosím o informaci, zda by se mi započítala doba, kdy bych byla v evidenci ÚP BEZ PODPORY průměrnou hrubou mzdou? Moc děkuji za informaci. S pozdravem Věra


odpovídal(a): Redakce

Kdy odejít do předčasného důchodu

Dobrý den,manžel se narodil 2.2.1950. Do starobního důchodu by měl nastoupit 2.8.2012. Chtěla jsem se zeptat, jelikož má zdravotní problémy, kdy by pro něj byl nejvýhodnější odchod do předčasného důchodu. Děkuji Varholík ová


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk horníků - 16 let v 1.A

Dobrý den.Múj otec pracoval 16 let v 1.A kategorii.Pracovní poměr ukončil v únoru 1992 z důvodů zániku podniku.Poté si chtěl 1.kategorii do dělat v jiném podniku,ale to už mu nebylo umožněno z důvodu poškozeného zdraví z předešlého zaměstnání. Od té doby každé 2.roky dochází na nemoci z povolání v 1.kat.již nemůže pracovat.Na nemoc z povolání mu chybí pár bodů.Z důvodu skončení pracovního poměru v únoru 1992 nemá narok na dřívější odchod do důchodu.Chci se zeptat co se v tomto případě dá dělat(vyjímka v zákoně,žádost o změkčení zákona).Popřípadě jestli je vůbec nějaká šance pokud by se žádalo o změkčení zákona.Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Práce v zahraničí a pobírání důchodu v Česku

Dobry den.Pracuji v Anglii a od cervence budu pobirat v CZ starobni duchod.Mohu pokracovat dal v zamestnani v Anglii?Musim to nekde hlasit?Nebudu pracovat stale.Treba jen dva mesice,pak mesic doma atd.


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění po smrti účastníka

Chtěl bych se zeptat, co se stane nyní a po reformě s naspořenými penězi na důchod (tedy z rozličných penzijních fondů), když plátce zemře dřív než dosáhne důchodového věku. Řekněme, že si platím na důchod od 30 let a zemřu v 55. Jsou tyto peníze předmětem dědického řízení či propadají (státu/fondu etc.)?


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění a hrozící inflace

Dobrý den,chtěla bych vědět zda mé spoření na penzi je perspektivní do budoucna. Ptám se proto, že před dvaceti lety jsem měla mzdu 2000,- a teď mám 17000,- a v podstatě hodnota těch peněz je stejná. Mám možná mylnou obavu, ale toto mě zatím nikdo nebyl schopen vysvětlit.Bůh ví co bude za 25 let. Inflace a jiné možné problémy. Tím pádem mám obavu i z penzijní reformy.


odpovídal(a): Redakce

Žádost o invalidní důchod

Dobrý den chtěla jsem se zeptat,marodím již 8 měsíců po zlomenině kotníku a po operaci.Noha stále bolí při větší zátěži.Mohla bych si požádat o invalidní důchod?Když ano jak bych měla postupovat? je mi55 roků,do normálního důchodu bych měla jít za 5 let.Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod - ukončení VŠ

Dobrý den, chci se zeptat ohledně sirotčího důchodu. V květnu 2010 jsem ukončila vysokou školu bakalářského studia (pobírala jsem sirotčí důchod). Dále jsem udělala příjimací zkoušky na magisterské studium na VŠ. Chtěla bych se zeptat, zda mám dále nárok na sirotčí důchod, a zda ho budu pobírat i za tento měsíc červen a po dobu prázdnin (07/2010-08/2010? Pokud ne, musím o něho znovu požádat? Děkuji moc za odpověď.